Jump to content

Καλησπερα σε ολους...newbie here!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια γεια σας....Το ονομα μου ειναι Νικος και θα θηελα τα φωτα σας σε κατι..δεν εχω ιδεα απο φυσικη, αστρονομια κλπ. Με γοητευει ομως το μυστηριο του συμπαντος και θα ηθελα να μου πειτε τι ειδους εξοπλισμος θα ηταν καταλληλος για μενα..

Ειμαι στα 20 και θελω να αρχισω την προσωπικη μου ερευνα σε σχεση με το διαστημα αλλα και τα παραξενα φαινομενα...any help would be really appreciated!

 

Thanks

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μμμ, τι ακριβώς σε ενδιαφέρει; Για φυσική περισσότερα μαθαίνεις διαβάζοντας, πειράματα είναι δύσκολο να κάνεις :) , ενώ για Αστρονομία πέρα από το διάβασμα υπάρχει και η παρατήρηση. Η παρατήρηση ξεκινάει από απλή εκμάθηση των αστερισμών που εύκολα επιτυγχάνεται με ένα πλανήσφαιρο και λίγη υπομονή, συνεχίζεται με κιάλια και αργότερα με τηλεσκόπιο. Η κατηγορία του forum τηλεσκόπια και εξοπλισμός θα σου λύσει πολλές απορίες -και θα σου δημιουργήσει ακόμα περισσότερες, οι οποιες θα λυθούν μονάχα μαθαίνοντας από κοντά τα οπτικά όργανα.

 

Όσον αφορά τα βιβλία για παρατηρησιακά θέματα το night watch είναι ένα καλό πρώτο βήμα παράλληλα με την ανάγνωση μερικών περιοδικών (astronomy, sky & teleskope, ουρανός, για να αναφέρουμε τα πιο γνωστά).

 

Για πιο θεωρητικά θέματα θα σου συνιστούσα να αποφύγεις τα πανεπιστημιακά βιβλια διότι περιέχουν αρκετά μαθηματικά (υπάρχουν και εδώ ορισμένες εξαιρέσεις) και μπλέκουν τον μη ειδικό, αν όμως σπουδάζεις κάτι σχετικό με θετικές επιστήμες τότε είναι μια πολύ καλή και οικονομική πρώτη λύση. Υπάρχουν πολύ καλά εκλαικευτικά βιβλία τα οποία βρίσκονται σε οποιοδήποτε βιβλιοπωλείο (προσοχή όμως γιατί σε πολλά βιβλιοπωλεία βρίσκονται διπλα δίπλα με παρεπιστημονικά βιβλία).

 

Τέλος για φυσική υπάρχει ένα πολύ καλό site στα ελληνικά το www.physics4u.gr το οποίο είναι πολυ καλά ενημερωμένο και πολύ αξιόπιστο, ένα πέρασμα από κει θα σου δώσει απεριόριστο υλικό για να ασχοληθείς.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα και φυσικά αν ζητάς κάτι πιο συγκεκριμένο σίγουρα με λίγο ψάξιμο καθώς και με την βοήθεια του forum θα το βρεις.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ευχαριστω πολυ Heal! Μπορεις να μου εξηγησεις, αν θες, τι ειναι το night watch και το πλανησφαιρο? Δεν ενδιαφερομαι τοσο πολυ για τη φυσικη, οσο για την παρατηρηση.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πλανήσφαιρο είναι ένας χάρτης του ουρανού ο οποίος έχει ένα κάλυμα που μπορεί να περιστέφεται αφήνοντας να φαίνεται μονάχα το κομμάτι του ουρανού που είναι ορατό κάθε συγκεκριμένη ώρα και μέρα στον ουρανό. Με λίγα λόγια έχεις ανά πάσα στιγμή την εικόνα του ουρανού όπως ακριβώς είναι (με εξαίρεση Πλανήτες και Σελήνη, γιατί εκτελούν και άλλες κινήσεις).Τα πλανήσφαιρα διαφοροποιούνται από γεωγραφικό πλάτος σε γεωγραφικό πλάτος, για αυτό αν ψάξεις να προτιμήσεις ένα ελληνικό που έχει φτιαχτεί για τα δικά μας πλάτη. Το βρίσκεις σε μεγάλα βιβλιοπωλεία είτε σε μαγαζιά με αστρονομικά είδη, είτε στο Πλανητάριο στην Αθήνα.

 

Το Nightwatch είναι ένα πολύ καλό ξένο βιβλίο που έχει μεταφραστεί στα Ελληνικά και περιέχει θέματα που αφορούν κάποιον που ξεκινά να παρατηρεί (τηλεσκόπια, αξιοθέατα του ουρανού, χάρτες κλπ). Το βρίσκεις και αυτό εύκολα στα μεγάλα βιβλιοπωλεία.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ Φίλε Manick,

 

Αρχισα να ασχολούμαι με την αστρονομία προ τετραετίας.

 

Τηλεσκόπιο απέκτησα προ δύο μηνών.

 

Ολο αυτό το διάστημα μάθαινα τον ουρανό, παρατηρούσα με κιάλα και παρακολουθούσα διάφορα fora στο internet.

 

Η διαδικασία αυτή με βοήθησε πολύ να καταλήξω στο τηλεσκόπιο το οποίο θα κάλυπτε τις ανάγκες μου.

 

Οι συμβουλές του Heal είναι πολύτιμες ιδιαιτέρως η αγορά του βιβλίου Nightwatch. Εκεί περιγράφονται σε γενικές γραμμές όλες οι πτυχές του hobby.

 

Ref.: http://www.astronomy.gr/index2.cfm?page=main.cfm&CFID=275524&CFTOKEN=76367471

 

Φιλικά,

 

Αγγελος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω για το site Αγγελε! Πραγματικα ανυπομονω να αρχισω τις παρακολουθησεις.Εχω πολυ ενθουσιασμό αλλα ειναι πολλες οι ορολογιες που θα πρεπει να μαθω...Με γοητυεσε μια λεξη...η λεξη ραδιοτηλεσκοπιο ή κατι τετοιο..Τι ειναι αυτο? Μην ανησυχειτε δεν θα ρωταω ετσι για το καθε τι..απλα ειμαι λιγακι περιεργος για το συγκεκριμενο!

 

Thanks again!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ Φίλε Νίκο,

 

Υπάρχουν ουράνια σώματα τα οποία εκπέμπουν ακτινοβολίες αόρατες στο ανθρώπινο μάτι.

 

Με πολύ απλά λόγια, το ραδιοτηλεσκόπιο είναι μία συσκευή-"τηλεσκόπιο", το οποίο "βλέπει" σε μήκη κύματος διαφορετικά από αυτά του ορατού φωτός.

 

Ολες αυτές τις απορίες μπορείς να τις λύσεις ερευνόντας το internet και διαβάζοντας σχετικά βιβλία ή ακόμη και μία οικογενειακή εγκυκλοπέδια.

 

Φιλικώτατα,

 

Αγγελος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα παιδια...ηθελα να σας ρωτησω αν μπορειτε να μου προτεινετε ποια μοντελα απο κυαλια ειναι καταλληλα για μενα που δεν εχω ιδεα απο αυτα...θελω να παω αυριο που εχω ελευθερο χρονο να ψαξω και να αγορασω..ποια ειναι τα πιο καταλληλα για να ξεκινησω...εννοειται οτι θα αγορασω το βιβλιο που μου προτεινατε αλλα και το αλλο για να μαθω τον ουρανο....Περιμενω με αγωνια την απαντηση σας!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα Celestron BigBino 15x70 είναι πολλή καλά αλλά θα χρειαστείς και ένα τρίποδο, εγώ αυτά τα κιάλια έχω πάρει και είμαι πολλή ικανοποιημένος, τώρα αν διαθέτεις περισσότερα χρήματα μπορείς να πάρεις μεγαλύτερα, αλλά πιστεύω ότι αυτά θα σε καλύψουν… :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να ρωτησω κατι ουσιαστικο...υπαρχει διαφορα αναμεσα στο πλανησφαιρο και στο επιπεδοσφαιρο? αν ναι, ποια ειναι?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Planisphere στα Αγγλικά, Επιπεδόσφαιρο στα Ελληνικά.

Εάν πάρεις τελικά τα 15χ70 της Celestron, τα οποία θα τα τοποθετήσεις οπωσδήποτε σε τρίποδο, πρέπει να αγοράσεις και ένα μεταλλικό adaptor απο κατάστημα φωτογραφικών, γιατί αυτό που συνοδεύει τα συγκεκριμένα κιάλια είναι πλαστικό (και αστείο).

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης