Jump to content

Επί σκοπόν.....Πύρ!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας φίλοι.

 

Σας μπέρδεψε ο τίτλος: Τον έβαλα επειδή οι δύο τελευταίες παρατηρήσεις της ομάδας μας έγιναν απο τον χώρο του σκοπευτηρίου του Σκοπευτικού Ομίλου Σπάρτης. Ο χώρος αυτός φαίνεται ότι μας βολεύει αρκετά αφού ώντας στα υψώματα της Σελλασίας είναι αρκούντως σκοτεινός, είναι κοντά στην Σπάρτη και έχει άσφαλτο ώστε να μην πατάμε σε χώματα.

 

Ας περάσουμε όμως στις παρατηρήσεις.

 

Μπορώ να πώ ότι μέχρι τώρα δεν είχα σε πολλή εκτίμηση τα ανοικτά σμήνη. Η γνώμη μου αυτή όμως τώρα τελευταία άλλαξε αφού πέρασα αρκετό καιρό παρατηρώντας διάφορα ανοικτά σμήνη που δεν τα είχα φαίνεται προσέξει αρκετά στο παρελθόν. Το αγαπημένο μου μέχρι τώρα είναι το NGC 457 στην Κασιόπη που θυμίζει πάρα πολύ τον ET τον εξωγήινο. Όσοι το έχετε δεί θα συμφωνήσετε νομίζω μαζί μου. Πρόκειται για ένα απο τα ωραιότερα θεάματα του ουρανού αυτή την εποχή αφού βρίσκεται ψηλά σε εξαιρετική θέση για παρατήρηση. Ο Παναγιώτης (Spartiatis) που παρατηρούσε μαζί μου δεν το είχε ξαναδεί κι εντυπωσιάστηκε.

 

Ωραίο θέαμα επίσης παρουσιάζουν τα Μ36, Μ37 και Μ38 στην Αίγα. Από το τρίο αυτό το Μ37 είναι πολύ εντυπωσιακό με τα πολλά αστέρια του που θυμίζουν διαμάντια απλωμένα στον Ουρανό. Πολύ μεγάλο (ίσα που χωρούσε στο πεδίο του 24άρη Konig) αποδείχτηκε και το NGC 752 στην Ανδρομέδα. Μεγάλο και όμορφο.

 

Περνώντας σε πιο deep sky αντικείμενα και μετά την παρατήρηση του Μ33 που είχα αρκετό καιρό να δώ πέρασα στον NGC 891 ένα πολύ όμορφο edge on γαλαξία που όσο και να τον κοιτάς δεν τον χορταίνεις. Ο Παναγιώτης τράβηξε μερικές πολύ ωραίες φωτό που ελπίζω να ανεβάσει σύντομα. Περνώντας στο πλανητικό ΝGC 7662 (Blue snowball) αυτή τη φορά επιβεβαίωσε το όνομά του παρουσιάζοντας ευκρινώς μια γαλαζωπή απόχρωση.

 

Ένας καινούριος στόχος που δεν είχα ξαναδεί ήταν το δίδυμο των γαλαξιών NGC 147 & NGC 185 στην Κασιόπη. Είναι κοντά μεταξύ τους και παρόλο που στο βιβλίο έχουν σχεδόν το ίδιο μέγεθος (9,5 & 9,2 αντίστοιχα) ο 185 αποδείχτηκε σαφώς πιο εύκολο να εντοπιστεί. Ο 147 φαινόταν πολύ πιο αχνά αλλά τελικά με λίγη προσπάθεια μας φανέρωσε το σχήμα του.

 

Ένας ακόμη κανούριος στόχος ήταν το πλανητικό NGC 1514 στον Ταύρο το οποίο απαίτησε φίλτρο ΟΙΙΙ για να το δούμε. Είναι μεγάλο (114") και αρκετά φωτεινό (m10.9) αλλά χωρίς το ΟΙΙΙ δεν φαινόταν τίποτε. Ο Παναγιώτης κι εγώ εντυπωσιαστήκαμε απο το πώς το αντικείμενο αυτό αντιδρούσε στο ΟΙΙΙ. Έβαζες το φίλτρο και φαινόταν, το έβγαζες και χανόταν, δεν έβλεπες τίποτα κι ας ήξερες ότι ήταν εκεί.

 

Όταν σηκώθηκαν αρκετά οι Δίδυμοι ωραίο θέμα παρουσίασε και το γνωστό πλανητικό NGC 2392 γνωστό και ώς Eskimo. Ο συνδυασμός Pentax XW 5mm και ΟΙΙΙ έδωσε τρομερό αποτέλεσμα φανερώνοντας πολλές λεπτομέρειες και την χαρακτηριστική δομή του νεφελώματος.

 

Οι παρατηρήσεις έκλεισαν με το Μ42. Είχα αρκετό καιρό να το δώ απο σκοτεινό ουρανό και πραγματικά εντυπωσιάστηκα. Ο Nagler 9mm έδωσε ρεσιτάλ φανερώνοντας πόλλά πράγματα απο τη δομή του νεφελώματος που δεν είχα ξαναδεί αφού μέχρι τώρα το είχα δεί μόνο μέσα απο τη Σπάρτη με ότι αυτό συνεπάγεται. Ήταν τρομερό να βλέπεις το νεφέλωμα να γεμίζει όλο το πεδίο του 9άρη Nagler με τη χαρακτηριστική υφή του και τα αστέρια του Τραπέζιου να λάμπουν σαν κοσμήματα.

 

Ξέρετε, καμμία φορά κυνηγάμε όλο και πιο δύσκολους στόχους και προσπερνάμε τα γνωστά και ωραία αυτά θεάματα που κοιτώντας τα μόνο για λίγο μπορούν να σου φτιάξουν τη διάθεση.

 

Φεύγω τώρα να ετοιμάσω το επόμενο πρόγραμμα παρατήρησης.

 

Τάκης

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Τακη παντα τετοια, μπραβο. Πολυ καλη περιγραφη, σαν να τα εβλεπα μπροστα μου...πω πω. Αχ σας ζηλευω :cheesy:

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ παιδιά για τα καλά σας λόγια.

 

Κι εδώ τώρα (ψιλο)βρέχει γι'αυτό αφού είδαμε χθές με τον Παναγιώτη ότι ο καιρός ήταν καλός είπαμε να μη χάσουμε την ευκαιρία.

 

Βέβαια το κρύο ήταν έντονο και αναγκαστήκαμε κατά τις 11:30 να τα μαζέψουμε αλλά απο το τίποτα...

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά μια ερώτηση!!!!!!!!!!!!

 

Το καλοκαίρι η παρατιρισις θα είναι καλύτερες!!!! Δεν έχω κάνει ακόμα καλοκαιρινές παρατηρησεις στον ουρανό,

Διότι εδώ και λίγες ημέρες αγόρασα το τηλεσκόπιο και κάποια παρελκόμενα (προσοφθάλμια –φίλτρα)

#-o

SkyWatcher Dobsonian 8\" TeleVue Barlow 3x , 31.8mm (1 1/4\")
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι αλήθεια ότι η συγκεκριμένη βραδιά ήταν ότι έπρεπε για αστροπαρατήρηση και όχι μόνο.(Και αστροφωτογράφηση).

Αν εξαιρέσουμε το Κρύο της Αρκούδας όλα τ΄άλλα ήταν με το μέρος μας.

Ο takis 63 (παρακάτω φώτο) σαν πιο έμπυρος στον βάθη ουρανό επέλεγε τους στόχους και ήταν ο ένας καλύτερος από τον άλλον.

Ήταν για μένα η τέλεια ευκαιρία για να δοκιμάσω φωτογραφικές λήψης στο βάθη ουρανό που δεν ήξερα.

Καλά ε….χτύπησα δυό Γαλαξιάκια ΑΛΛΟ ΠΡΑΜΑ .Τρελάθηκα !!!

Ο ένας ήταν ο Μ 33 ο άλλος δεν θυμάμαι. Μόλις τελείωσε η λήψη στο Μ 33 και κοίταξα να δω, έμεινα.Σαν ένα μπουκέτο λουλούδια να έβλεπα. Αφού και ο takis63

που ήταν δίπλα το χάζευε. Σύντομα θα το μοιραστούμε μαζί σας.

 

Παρακάτω στη φώτο έχουν αρχίσει τα όργανα.

Έχουμε εντοπίσει τον ίδιο στόχο και παραδόξους οι eq6 είναι αντικριστά

 

735214740_CIMG2158.JPG.96dea63d4f23e5c8f6c8649c5211d62b.JPG

EQ 6- takis63- EQ 6

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τάκη κι εγώ χτες είχα παρόμοιους στόχους με σένα. Δίπλα στους ngc 185-147 σου ξέφυγε ο ngc 278. Φαίνεται σαν αμυδρό σφαιρωτό σμήνος. Το είχα εντοπίσει αλλά δεν ήμουν σίγουρος αν είναι αυτός. Τελικά βρήκα φωτογραφία και είναι αυτός. Πολύ ενδιαφέρων!

NGC_278.jpg.7cad96a8b97b22a467ea52b4115a7dd9.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τάκη κι εγώ χτες είχα παρόμοιους στόχους με σένα. Δίπλα στους ngc 185-147 σου ξέφυγε ο ngc 278. Φαίνεται σαν αμυδρό σφαιρωτό σμήνος. Το είχα εντοπίσει αλλά δεν ήμουν σίγουρος αν είναι αυτός. Τελικά βρήκα φωτογραφία και είναι αυτός. Πολύ ενδιαφέρων!

 

Σωστά Μάνο. Απλά επέλεγα τους στόχους απο βιβλία και στο Caldwell objects είχε το δίδυμο που ανέφερα (C17 & C18) και μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον. Ο 278 καταχωρείται για την επόμενη φορά.

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης