Jump to content

πρόβλημα εστίασης;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

είναι η πρώτη φωτογραφία που τράβηξα με την canon 400d νομίζω είναι αρκετά σταθερή και στο κέντρο προς τα κάτω καλά εστιασμένη...γιατί όμως μου χαλάει γύρο γύρο...σκέφτηκα μήπως είναι στραβά ο εστιαστείς του τηλεσκοπίου αλλά τότε το πρόβλημα θα πρεπε να είναι από μία πλευρά μόνο και νομίζω ότι όσο εστίαζα με το μάτι δεν είχα τέτοια προβλήματα...ποία είναι η δική σας άποψη;

.JPG.2c8764ccff6398bbf194ad410b0fe69d.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

agis, καταρχήν τι μέθοδο χρησιμοποίησες για να βγάλεις την συγκεκριμένη φωτογραφία, Prime Focus ή Afocal? Αν ήταν η δεύτερη, τι προσοφθάλμιο χρησιμοποίησες? Η όχι ομοιόμορφη εστίαση, ίσως οφείλεται στην παραμόρφωση στα άκρα του προσοφθάλμιου (δηλαδή να είχες το μεγαλύτερο μέρος του δίσκου στο κέντρο του πεδίου και το πάνω μέρος στα άκρα του πεδίου όπου χαλάει).Βέβαια, βλέπω οτι η καλή εστίαση στο μεγαλύτερο μέρος του ειδώλου είναι και αυτό στα άκρα της εικόνας που αυτό υποθέτω έχει ως επειδή την έκανες Crop? :-k Αν χρησιμοποίησες Prime Focus (η οποία είναι η μακράν καλύτερη μέθοδος για φωτογράφηση σελήνης), σε τι μεγένθυνση κυμαινόσουν (χρησιμοποίησες barlow) ?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

συγνώμη που ξέχασα να δώσω λεπτομέρειες και άργησα και να απαντήσω....

λοιπόν το προσοφθάλμιο ήταν 25μμ Plossl πάνω σε έναν αντάπτορα που κατασκεύασα σε τόρνο ενός φίλου....(οπότε δύσκολο ως αδύνατον να χάνω από εκεί και θα πρεπε να χάνει από την μια πλευρά...το δακτυλίδι βέβαια είναι αγορασμένο...)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τετοια φωτογράφηση (afocal) μπροστά απο το προσοφάλμιο θα έκανες αν είχες μιαμικρή compact μηχανή.Με την EOS στη σελήνη θα δοκιμάσεις φωτογράφηση κύριας εστίας χωρις προσοφθάλμιο και χωρίς τον φακό της μηχανής.Το μόνο που θα χρειαστείς θα ειναι ένα Τ ring για Canon.

Ετσι μπροστά στο προσοφθάλμιο παιδέυεσαι αδίκως, και δυστυχώς δεν μπορεις να έχεις καλό αποτέλεσμα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με την EOS στη σελήνη θα δοκιμάσεις φωτογράφηση κύριας εστίας χωρις προσοφθάλμιο και χωρίς τον φακό της μηχανής.Το μόνο που θα χρειαστείς θα ειναι ένα Τ ring για Canon.

Ετσι μπροστά στο προσοφθάλμιο παιδέυεσαι αδίκως, και δυστυχώς δεν μπορεις να έχεις καλό αποτέλεσμα.

 

έτσι είχα μάθει από την αρχή... :D και τον θεωρούσα από καλό ως μοναδικό τρόπο....

ευχαριστώ πολύ από ότι κατάλαβα συνδέεις απευθείας την μηχανή πάνω στο τηλεσκόπιο..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δοκιμασες με διαφορετικες αποστασεις απο το προσοφθαλμιο ?

 

ήταν ένας από τους λόγους που έφτιαξα δικό μου αντάπτορα...

 

δοκίμασα ήδη χωρίς προσοφθάλμιο στον ήλιο και τα αποτελέσματα ήταν πολύ καλά...το βράδυ όμως θα δείξει στο φεγγάρι πως θα βγούνε...

το ωραίο είναι ότι με αυτόν τον τρόπο είχα βγάλει με την webcam τώρα γιατί δε μου ήρθε και εδώ να τον χρησιμοποιήσω :D ....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης