Jump to content

Αγορα barlow!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εν'οψει εορτων και αφου πηγα στη θεσ/νικη,αγορασα τον barlow 2x της televue απο το καταστημα του πλανηταριου.Βγηκα τωρα να τον δοκιμασω στον αρη αλλα το seeing δε βοηθαει πολυ:(Αργοτερα θα δοκιμασω και στη σεληνη.

 

DSCN1802.JPG.6dee0c815364c4fd9ec97891e91daeb8.JPG

Ομορφος ειναι παντως..

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε koyote και εγω θα τον αγορασω!!!!Περιμενω να μαζεψω χρημα!!!!Οταν δεις γραψε να μας πεις εντυπωσεις!!!Και με το προσοφθαλμιο θα τον συνδιασεις????

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εννοειται οτι θα τον χρησιμοποιησεις και στη Σεληνη . :mrgreen:

 

Αψογη αγορα . Με γεια σου .

Να θυμασαι να μη σφιγγεις παρα πολυ τον χρυσο δακτυλιο απο τη μεσα μερια .

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια με γεια ο Barlow!

 

Παντως για οσους ενδιαφερονται και ο TV Barlow 3x δεν ειναι καθλου ασχημος!!

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Με γεια ο Barlow και από εμένα !

Να σας ρωτήσω κάτι : έχω τον barlow 3x (Telenegative 1.25") από το ΕΤΧ-70 και κάνει τη δουλειά του και στο dob μου. Όμως εσάς πιά είναι η γνώμη σας ; Να τον κρατήσω ή να πάρω έναν άλλο πιο καλό ; Θα έχει μεγαλη διαφορα, ή δεν αξίζει και είναι προτιμότερο να επενδύσω σε κάτι άλλο (μελλοντικά...) :?:

Είμαστε ταξιδιώτες που πάνω στη Γη διασχίζουν το διάστημα, σαν επιβάτες πάνω σε πλοίο, και πολλοί

από εμάς δε νογάμε κανένα μέρος του σκάφους πέρα από την καμπίνα όπου καταλύουμε.

S.P. Langley

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με γεια ο Barlow και από εμένα !

Να σας ρωτήσω κάτι : έχω τον barlow 3x (Telenegative 1.25") από το ΕΤΧ-70 και κάνει τη δουλειά του και στο dob μου. Όμως εσάς πιά είναι η γνώμη σας ; Να τον κρατήσω ή να πάρω έναν άλλο πιο καλό ; Θα έχει μεγαλη διαφορα, ή δεν αξίζει και είναι προτιμότερο να επενδύσω σε κάτι άλλο (μελλοντικά...) :?:

Εχω ακούσει καλά λόγια για τον συγκεκριμένο barlow.Σίγουρα δεν θα είναι αντάξιος ενός televue αλλά την δουλεία του μέχρι ένα σημείο θα την κάνει.Οπότε αν τα προσοφθάλμια που έχεις είναι μαμίσια καλύτερα να πάρεις έναν καλό προσοφθάλμιο.Αν έχεις καλά προσοφθάλμια τότε ναι αλαξε τον.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

O barlow που προτείνεται απ'τον Teren Dickinson(συγγραφέας του NightWatch-Backyard Astronomer's Guide) είναι ο Celestron Ultima 2x.

Ενημερωτικά το λέω.

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

O barlow που προτείνεται απ'τον Teren Dickinson(συγγραφέας του NightWatch-Backyard Astronomer's Guide) είναι ο Celestron Ultima 2x.

Ενημερωτικά το λέω.

Λέει ''μου αρέσουν επίσης ο barlow 2X Ultima της Celestron κ ο 3Χ televue"Στην προηγούμενη σελίδα αναφέρει κ τους powermate.

Πάντως αν κ δεν έχω δει μέσα από τον Ultima οι παλαιότεροι είχαν να πουν τα καλύτερα λόγια.Ολοι όμως είχαν σε καλύτερη μοίρα τους televue κ ειδικά τους powermate.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όντως ξέχασα τον Televue 3x.

Τον Televue Powermate 5x δεν τον ανέφερα και τον προτείνει ως πολύ καλό για "τηλεσκόπια με άριστα οπτικά και εστιακή απόσταση μικρότερη των 1000mm"

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τώρα διαβάζω κι εγώ το Nightwatch. :wink:

OK. Έχω μόνο τα μαμίσια άρα σιγά-σιγά πρέπει να αγοράσω έναν καλό προσοφθάλμιο.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Είμαστε ταξιδιώτες που πάνω στη Γη διασχίζουν το διάστημα, σαν επιβάτες πάνω σε πλοίο, και πολλοί

από εμάς δε νογάμε κανένα μέρος του σκάφους πέρα από την καμπίνα όπου καταλύουμε.

S.P. Langley

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όντως ξέχασα τον Televue 3x.

Τον Televue Powermate 5x δεν τον ανέφερα και τον προτείνει ως πολύ καλό για "τηλεσκόπια με άριστα οπτικά και εστιακή απόσταση μικρότερη των 1000mm"

μην ξεχνάς πως το βιβλίο γράφτηκε πριν αρκετά χρόνια.Θεωρώ αδύνατον να μην αναφέρει κ τους άλλους powermate.Ισως τότε να έκανε την εμφάνισή του ο 5Χ κ γι αυτό να μην τους αναφέρει.Κάποιος παλαιότερος ίσως να ξέρει.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης