Jump to content

Μικροσκόπιο στο lidl


Προτεινόμενες αναρτήσεις

To μικροσκοπιο ειναι Υπεροχο - Απιστευτο - Θεαματικο :cheesy: Δεν το περιμενα Τοσο Καλο! Φιλε Altinaki ειχες δικιο, δεν θα παρω αλλο συντομα. Βεβαια δεν ειναι και τελειο, αλλα για 50 ευρω ειναι Super \:D/

Δεν μπορεις να φανταστεις το τι μπορεις να δεις!

Δυστυχως στα σχολεια που ημουν δεν ετυχε να εχουμε μικροσκοπιο (αχ βρε ΥΠΕΠΘ) οποτε εχω παθει την πλακα μου :D

 

Τελικα δεν ελειπε κανενα εξαρτημα απο μεσα, ηταν σε μετρια κατασταση (ειχε και εχει λιγη σκονη καπου μεσα στον φακο και φαιναιτε πανω απο το αντικειμενο :( ). -1

Τα προσοφθαλμια δεν με τρελαναν αλλα... να ειναι καλα ο Papgeo με το κουτακι απο το φιλμ. -1

Πολυ καλο το προσοφθαλμιο USB. +1

Πολυ καλη φαση το δειγματα! ειδικα το ποδι της μυγας και τα αυγα γαριδας. +1

Μου αρεσε οπου ειχε μεσα ψαλιδι, "βελονες", τσιμπιδακι, "κοφτη". +1

Ξυλινο κουτι αποθηκευσης/μεταφορας. :) +1

 

 

Παιδια οσοι δεν εχετε μικροσκοπιο ΠΡΕΠΕΙ να αποκτησετε ενα γρηγορα!!!!

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ασχολήθηκα και σήμερα λιγάκι με το μικροσκόπιο και συνεχίζει να με εντυπωσιάζει. Έβαλα το 2ο προσοφθάλμιο 16x και έχει πολύ μεγαλύτερο πεδίο από το 5x, ως εκ τούτου το θέαμα είναι εντυπωσιακότερο (πως λέμε nagler; )

 

Κατάφερα και πήγα σε μεγάλες μεγεθύνσεις 640x ακόμα και 1280x και ενώ η εικόνα δεν είναι τόσο καθαρή και η εστίαση είναι πολύ δύσκολη, δείχνει ότι έχει αρκετές δυνατότητες. Έβαλα τον πυρήνα του κυττάρου του κρεμμυδιού και της ντομάτας και έπιανε όλο το πεδίο!

 

Το ξύλινο κουτί δεν μου αρέσει για να πω την αλήθεια, είναι πολύ δύσχρηστο. Ένα βαλιτσάκι θα ήταν καλύτερο. Ακόμα δεν έβαλα και το ηλεκτρονικό προσοφθάλμιο. Λογικά δεν θα μπορώ να προσαρμόσω την spc900nc;

 

Εντωμεταξύ ξεκίνησα καλλιέργεια γαρίδας. :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έβαλα τον πυρήνα του κυττάρου του κρεμμυδιού και της ντομάτας και έπιανε όλο το πεδίο!

Ωχ προβλεπω καποιοι να ξεκινησουν γενετικα πειραματα με το μικροσκοπιο αυτο!!

 

Παιδια το πηρα και εγω και μου αρεσε πολυ!. Επισης να πω οτι το συστημα φωτισμου απο επανω του δινει πολυ περισοτερες δυνατοτητες απο αλλα μικροσκοπια (σαν τα σχολικα) που εχουν φωτισμο μονο απο κατω. Αν καταφερει κανεις και κανει την πατεντα με την προσαρμογη 1.25ιντσων προσοφθαλμια, περιτο να πω οτι η αξια του σαν μικροσκοπιο θα απογειωθει!

 

Επισης οποιος τραβηξει με την καμερα εντυπωσιακες φωτογραφιες απο πραγματα που δεν περιμεναμε να τα δουμε ποτε ετσι, ας τις βαζει εδω...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επαναλαμβανω οτι το μονο προβλημα σε μικροσκοπια αυτου του ειδους ειναι οτι το φως στις μεγαλες αναλυσεις ειναι παρα πολυ απαραιτητο.

 

Αυτο οφειλεται στο οτι ο φακος ερχεται παρα πολυ κοντα στο αντικειμενο με αποτελεσμα να κρυψει πολυ μεγαλο μερος του φωτος ωστε να φωτιστει το αντικειμενο και να το δουμε στο προσοφθαλμιο...

 

Το μικροσκοπιο εχει 3 ειδων φωτισμους (πανω, κατω, μαζι) αλλα παλι στις μεγαλες αναλυσεις ή το αντικειμενο που μελεταμε θα πρεπει να ειναι τελειως διαφανες ή μικρο ή αν εχουμε ενα μεγαλο σε παχος αντικειμενο να βρουμε μια 2η πηγη δυνατου φωτος (ενα πολυ δυνατο σποτ).

 

παρολα αυτα ειναι μια πολυ καλη και τιμια προταση...

 

Rating: 8/10 (περνοντας υποψιν παντα τον παραγοντα Value 4 money)

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλορίζικα τα νέα μικροσκόπια!

 

Θα ήθελα να συμπληρώσω ότι, όπως ήδη φαντάζεστε, έχω αντικαταστήσει τους υποδεέστερους προσοφθαλμίους του μικροσκοπίου και χρησιμοποιώ δικούς μου μαζί με το binoviewer μου για να έχω μια στερεοσκοπική εικόνα των δειγμάτων. Για παρατήρηση με το ένα μάτι, κατέληξα ότι μου ταιριάζει περισσότερο η χρήση ενός plossl 20mm, σε σχέση πάντα με τις μεγεθύνσεις που αποδίδουν οι κεφαλές των φακών του μικροσκοπίου.

 

Σε ότι αφορά την έλλειψη φωτός, πράγματι, αυτή είναι αισθητή, όταν το σώμα του δείγματος δεν είναι φωτοπερατό από την κάτω λάμπα. Τότε, η πάνω λάμπα δεν αρκεί για να το φωτίσει. Λύσεις όμως υπάρχουν. Ένα απλό πορτατίφ, ένα φωτιστικό γραφείου υπό γωνία βοηθάει πολύ. Προσωπικά, χρησιμοποιώ έναν προβολέα δαπέδου (πάλι από τα Lidl!), με λάμπα των 60W, και δεν έχω κανένα πρόβλημα.

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

altinakis έγραψε:

Φτανοντας εκει (κατι σαν το Chariots of fire για οσους το ειδανε) μπανιζω με την ακρη του ματιου μου ενα διαλυμενο τελευταιο κουτι που δεν φαινονταν πριν... Το αρπαζω και...... κανω μπασιμο.... εεε διασκελισμο ηθελα να πω Mr. Green και το τσακωνω. Ο τυπος μενει αγαλμα και τον βλεπω να ψαχνει αμεσω κατι ασχετο τελειως....

 

Παιδια ειχε πολυ γελιο..

 

Φίλε μου , τραγικό θα έλεγα παρά αστείο είναι να λες πώς ξεγέλασες τον άλλον για ένα μικροσκόπιο. Άλλωστε το lidl έχει συχνά προσφορές με μικροσκόπια.( off topic)

 

Σχετικά με το μικροσκόπιο δοκιμάστε με τις πίσω πλευρές των φύλλων. Δίνουν ωραίες εικόνες.

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλοι μικροVOXάδες!

Κάντε οπωσδήποτε την καλιέργεια γαρίδας αλλά σε μεγαλύτερο δοχείο από αυτό που δίνει γιατί θα στεγνώσει το νερό. Προϋπόθεση να υπάρχει καλή θερμοκρασία (22-25 C). Όταν εκκολαφθούν μετά από 3-4 ημέρες, θα δείτε εντυπωσιακά αποτελέσματα! :)

Επιπλέον για τους τολμηρούς...δοκιμάστε λίγο από το αίμα σας ή κάποιου άλλου :mrgreen: :mrgreen: . Θα δείτε τα ερυθρά αιμοσφαίρια και ίσος κάποια λευκά. Για να δείτε βακτήρια λίγο δύσκολο, όχι γιατί δε μπορεί το μικροσκόπιο αλλά θέλει τις κατάλληλες χρωστικές (Gramm +-),οι οποίες απαιτούν χρονοβόρες διαδικασίες και τα κατάλληλα υλικά, μπλέ του μεθυλαινίου, φουξίνη, διάλυμα loυgol κλπ. (τις έχω κάνει σαν φοιτιτής και έχω στις σημειώσεις μου τις διαδικασίες). Και ένα πολύ καλό. Δοκιμάστε "κάτι" που το παράγουν ΜΟΝΟ οι αρσενικοί. Πραγματικά....θα τα δείτε όλα!! Ο νοών νοείτω!!! 8)

Καλές παρατηρήσεις!!

....τὸν ἥλιον εἰς ἐξουσίαν τῆς ἡμέρας, τὴν σελήνην καὶ τοὺς ἀστέρας εἰς ἐξουσίαν τῆς νυκτός....

Ψαλμός 135

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έβαλα φλούδα φύλλου απο κάτω και φαίνονται τα στόματα. Εντωμεταξύ περιμένω τις γαρίδες να βγουν...

 

 

Επιπλέον για τους τολμηρούς...δοκιμάστε λίγο από το αίμα σας ή κάποιου άλλου :mrgreen: :mrgreen: . Θα δείτε τα ερυθρά αιμοσφαίρια και ίσος κάποια λευκά. Και ένα πολύ καλό. Δοκιμάστε "κάτι" που το παράγουν ΜΟΝΟ οι αρσενικοί. Πραγματικά....θα τα δείτε όλα!! Ο νοών νοείτω!!! 8)

Καλές παρατηρήσεις!!

 

Αυτά τα 2 δείγματα τα είχα στο μυαλό μου αλλά δεν ήξερα αν φαίνεται τίποτα. Εντωμεταξύ, πρέπει να είναι φρέσκα για να φανούν κινούμενοι μικροοργανισμοί; :-note

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επιπλέον για τους τολμηρούς...δοκιμάστε λίγο από το αίμα σας ή κάποιου άλλου :mrgreen: :mrgreen: . Θα δείτε τα ερυθρά αιμοσφαίρια και ίσος κάποια λευκά. Και ένα πολύ καλό. Δοκιμάστε "κάτι" που το παράγουν ΜΟΝΟ οι αρσενικοί. Πραγματικά....θα τα δείτε όλα!! Ο νοών νοείτω!!! 8)

Καλές παρατηρήσεις!!

 

Αυτά τα 2 δείγματα τα είχα στο μυαλό μου αλλά δεν ήξερα αν φαίνεται τίποτα. Εντωμεταξύ, πρέπει να είναι φρέσκα για να φανούν κινούμενοι μικροοργανισμοί; :-note

 

Μόνο μια δοκιμή θα δείξει...

Όλα για την επιστήμη!

:mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επιπλέον για τους τολμηρούς...δοκιμάστε λίγο από το αίμα σας ή κάποιου άλλου :mrgreen: :mrgreen: . Θα δείτε τα ερυθρά αιμοσφαίρια και ίσος κάποια λευκά. Για να δείτε βακτήρια λίγο δύσκολο, όχι γιατί δε μπορεί το μικροσκόπιο αλλά θέλει τις κατάλληλες χρωστικές (Gramm +-),οι οποίες απαιτούν χρονοβόρες διαδικασίες και τα κατάλληλα υλικά, μπλέ του μεθυλαινίου, φουξίνη, διάλυμα loυgol κλπ. (τις έχω κάνει σαν φοιτιτής και έχω στις σημειώσεις μου τις διαδικασίες). Και ένα πολύ καλό. Δοκιμάστε "κάτι" που το παράγουν ΜΟΝΟ οι αρσενικοί. Πραγματικά....θα τα δείτε όλα!! Ο νοών νοείτω!!! 8)

Καλές παρατηρήσεις!!

 

:mrgreen: :mrgreen:

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάντε οπωσδήποτε την καλιέργεια γαρίδας αλλά σε μεγαλύτερο δοχείο από αυτό που δίνει γιατί θα στεγνώσει το νερό.

Καλιεργεια Γαριδας???????????

Παιδια εμενα τα αυγα ηταν ολα σπασμενα!!!+ οτι υπαρχαν κατι νεκρες γαριδες οι οποιες εμοιαζαν σαν μουμιες.

 

Σημερα επιτελους βρηκα κουτακι απο φιλμ, χθες το βραδυ εψαξα ολο το σπιτι μπας και βρω κανενα παλιο ξεχασμενο κουτακι...αλλα τιποτα. Οποτε το βραδυ που θα παω σπιτι εχω δουλεια...Hyperion@BresserBiolux.BinaryView

 

 

Εντομεταξυ θελω οποσδηποτε να δοκιμασω το παραπανω δηγματα οπου αναφερατε, και ιδιαιτερα το αιμα. Επεισεις εχω αφησει στο ψηγιο μου κατι υπεροχα φειγματα οπως : Σαπιο Κρεας, μουχλιασμενα Μηλα, Μουχλιασμενο Χημο (ο οποιος εχει βγαλει μαλακι). Ακομα υπαρχουν διαφορα σωματικα υγρα και αντικειμενα το οποια α ηθελα να τους ριξω μια ματια οπως: Τα αντικεμενα της Ρινικης Περιοχης, Της Στοματικης Κυλοττας, καθως επισης και της ακουστικης κοιλοτητας!!!

Το αλλο που εχω στο μυαλο μου ειναι να παρω δειγματα τριχας απο τον σκυλο μου και τους γατους μου, και απο τον παπαγαλο μου κανενα πουπουλο. Καθως επισης και διαφορα εντομα (αλλα χειμωνιατικα που να τα βρεις;; οταν δεν τα θες ερχονται).

 

Παντως εχω δοκιμασει ιδει παραπολλα πραγματα...οπως: τριχα απ'το μαλλι μου, απο το χερι, φρυδι.....αλατι/πιππερι/μπαχαρικα/Ζαχαρι/Ζαχαρι Αχνη..., μπατονετα, βαμβακι, πλαστικο, ξυραφακια απο Mach3 (πρεπει να το σπασεις), καρφιτσα, γυαλι, Νυχι ποδιου, Νυχι Χεριου, Ριζα Τριχας, Φρουτα Πορτακαλι/Λεμονι/Μηλο/Φλουδες/Σπορους, Ξηρους Καρπους Αμυγδαλα/Καρυδια/Καρυδα/Φυστικια/Κελυφος.... και πολλα πολλα άλλα.

 

Παιδια πειτε τιποτα να δουμε, γιατι με βλεπω να ξεμενω απο ιδεες.....χιχι λεμε τωρα... λιγο δυσκολο να ξεμεινω.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

 

Παντως εχω δοκιμασει ιδει παραπολλα πραγματα...οπως: τριχα απ'το μαλλι μου, απο το χερι, φρυδι.....αλατι/πιππερι/μπαχαρικα/Ζαχαρι/Ζαχαρι Αχνη...,

 

Το αλατι εχει ενδιαφερουσα δομη,αλλα αμφιβαλω αν φαινεται στο μικροσκοπιο.Αληθεια πως φαινεται το αλατι?

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

 

Παντως εχω δοκιμασει ιδει παραπολλα πραγματα...οπως: τριχα απ'το μαλλι μου, απο το χερι, φρυδι.....αλατι/πιππερι/μπαχαρικα/Ζαχαρι/Ζαχαρι Αχνη...,

 

Το αλατι εχει ενδιαφερουσα δομη,αλλα αμφιβαλω αν φαινεται στο μικροσκοπιο.Αληθεια πως φαινεται το αλατι?

Καπως ετσι :Google Pictures - Σαν τις Δυο Πρωτες Φωτογραφιες Ετσι ηταν στην Αρχικη Μεγεθυνση, Νομιζω φαινεται λιγο Καλύτερα.

Google Pic - Και Σαν Αυτο Εδω Περιπου

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ έχω ένα μικροσκόπιο της πλάκας αφού πάνω από 500χ δεν εστιάζει(από ένα βιβλιοπωλείο),αλλά σε 100χ - 200χ κατάφερα και έβγαλα φωτογραφία ένα κόκο αλατιού :

 

Alati.JPG.fcb1fba1872e29612a6fd54869d8051e.JPG

Κόκος αλατιού σε 100χ

 

Mikroscopio.JPG.c993e7f417cc8d94243b385d649d9627.JPG

Το μικροσκόπιο μου

Είμαστε ταξιδιώτες που πάνω στη Γη διασχίζουν το διάστημα, σαν επιβάτες πάνω σε πλοίο, και πολλοί

από εμάς δε νογάμε κανένα μέρος του σκάφους πέρα από την καμπίνα όπου καταλύουμε.

S.P. Langley

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΒιοVOXαδες Νομιζω οτι θα πρεπει να παμε να αγορασουμε κανενα βιβλιο Βιολογιας Γ' Λυκειου ή Πανεπιστημιου (ή αν ξερει κανεις καποιο καλυτερο ας μας πει) γιατι βλεπω καποια μεσα απο το προσοφθαλμιο τα οποια δεν εχω ιδεα τι μπορει να ειναι...απλα υποθετω! Πωπω νομιζω οτι εχω ξεχασει πολλα πραγματα απο... οταν ειμουν στα θρανια... :(

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Bi2L έγραψε

Παιδια πειτε τιποτα να δουμε, γιατι με βλεπω να ξεμενω απο ιδεες.....χιχι λεμε τωρα... λιγο δυσκολο να ξεμεινω.

 

 

To Πλανητάριο Θεσσαλονίκης έχει έτοιμα δείγματα, ρίξε μια ματιά εδώ!

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=list&cat_id=36

 

με 24€!!

 

Επιπλέον είναι δύσκολο να δεις κάτι σε σωματικές εκκρίσεις (σάλιο, ρινοειδείς βλένες (να το πω ευγενικά) και άλλες εκκρίσεις), αν δεν υπάρχει η κατάλληλη χρώση. Ακόμα και το αίμα θα το δείς άχρωμο γιατί θέλει και αυτό τη χρωστική του, θα δεις όμως τα αιμοσφαίρια, ψάξε και βρες βρωμόνερα (να το πω έτσι), θα δεις μονοκύτταρους μικροοργανισμούς, ολοζώντανους σαν αμιβάδες, θα τα χαζεύεις με τις ώρες!

Ακόμα δοκίμασε να δεις μια τρίχα μαλλιών ,(που το είδες), κανονική και αν μπορείς μια άσπρη (ηλικιωμένου), τι διαφορά παρατηρείς στις δύο;;;

Αν και εφόσον κάνεις καλειέργια γαρίδων, μετά την εκκόλαψη θα επιβιώσουν για λίγες ημέρες. Δες τις νεκρές γαρίδες. Εγώ προσωπικά που τις είδα, διαπίστωσα ένα "τρομακτικό" θέαμα: Δεκάδες μικροοργανισμοί (πιθανόν παράσιτα), εντός του σώματος της νεκρής γαρίδας! (Πολύ ιατροδικάστικό αυτό που έγραψα ρε παιδί μου).

Οστόσο υπάρχουν πολλά θέματα που συναρπάζουν, όχι όμως όσο το σύμπαν, σωστόός;;

\:D/

Πάντως στα φαρμακεία πουλάνε μπλε του μεθηλενίου (1€ το μπουκαλάκι), που μπορείτε να κάνετε βασικές χρώσεις! Με προσοχή όμως...λερώνει! #-o

....τὸν ἥλιον εἰς ἐξουσίαν τῆς ἡμέρας, τὴν σελήνην καὶ τοὺς ἀστέρας εἰς ἐξουσίαν τῆς νυκτός....

Ψαλμός 135

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε Ευχαριστω ptolemeos.

Το Site απο το πλανηταριο...καλη φαση, 24ευρω δεν ειναι πολλα αλλα ετσι που τα βλεπω ολα! Τα Θελω ΟΛΑ !!! Οποτε εχουμε 24ευρω*25τεμαχια= 600ευρω ](*,) oops σαν πολλα δεν βγαινουν (50ευρω εχει μονο το μικροσκοπιο). Any way σιγα σιγα, ενα ενα τον μηνα καλα ειναι.

 

Επιπλέον είναι δύσκολο να δεις κάτι σε σωματικές εκκρίσεις αν δεν υπάρχει η κατάλληλη χρώση. Ακόμα και το αίμα θα το δείς άχρωμο γιατί θέλει και αυτό τη χρωστική του... μπλε του μεθηλενίου

Μπλε του μεθηλενίου; Αυτο ειναι για το αιμα...ή γενικα;

 

Ακόμα δοκίμασε να δεις μια τρίχα μαλλιών ,(που το είδες), κανονική και αν μπορείς μια άσπρη (ηλικιωμένου), τι διαφορά παρατηρείς στις δύο;;;

:-s

ψάξε και βρες βρωμόνερα (να το πω έτσι), θα δεις μονοκύτταρους μικροοργανισμούς, ολοζώντανους σαν αμιβάδες, θα τα χαζεύεις με τις ώρες!

Οχ φαινονται ολα αυτα :cheesy: Super !!

Βρωμόνερα; βοθρους κ αποχετευση ή λίμναζοντα νερα, ρυακια κτλ.

Αν και εφόσον κάνεις καλειέργια γαρίδων, μετά την εκκόλαψη θα επιβιώσουν για λίγες ημέρες. Δες τις νεκρές γαρίδες. Εγώ προσωπικά που τις είδα, διαπίστωσα ένα "τρομακτικό" θέαμα: Δεκάδες μικροοργανισμοί (πιθανόν παράσιτα), εντός του σώματος της νεκρής γαρίδας! (Πολύ ιατροδικάστικό αυτό που έγραψα ρε παιδί μου).

Τα αυγα μου ειναι στο συνολο τους σπασμενα :(

Οστόσο υπάρχουν πολλά θέματα που συναρπάζουν, όχι όμως όσο το σύμπαν, σωστόός;;

Σωστος!!!!!!! να ειχαμε και καλο καιρο....

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να σε καλά Βi2L!

Το μπλε του μεθυλενίου χρησιμοποιήται σε συνδιασμό με άλλες χρωστικές, αλλά γενικά μπορείς να κάνεις πειράματα. Αραιόνοντάς το με νερό και αφήνεις το υπό εξέταση δείγμα (π.χ. φύλλο από φυτό ή και λεπτή επιδερμίδα από το δέρμα μας), από κάτι ώρες έως και ημέρα. Το ξεπλένεις (κανονικά με διάλυμα Lougol), με νερό και το εξετάζεις.

Όσο για τα...βρωμόνερα, κατα προτίμηση λιμνάζοντα νερα από βροχή, αν είναι κάτι ημερών ακόμα καλύτερα. Εφ όσον παρατηρείσεις μικροοργανισμούς να κινούνται, ρίξε μια μικροσκοπική σταγόνα από το μπλέ του μεθυλενίου. Θα δεις πως σκοτώνονται αμέσως όλοι!! Εξάλλου το μπλέ του μεθυλενίου χρησιμοποιήται σαν αντισυπτικό κυρίως στη στοματική κυλότητα, και να το πάρεις, αυτό θα σε ρωτήσει ο φαρμακοποιός, δηλ. αν το θέλεις για στοματική υγειηνή! Δεν έχεις από το να κάνεις πειράματα, ειδικά τώρα το χειμώνα που ο καιρός είναι χάλια και δε μας αφήνει να παρατηρούμε τον αγαπημένο μας έναστρο ουρανό...αααχχχ!!! :(

....τὸν ἥλιον εἰς ἐξουσίαν τῆς ἡμέρας, τὴν σελήνην καὶ τοὺς ἀστέρας εἰς ἐξουσίαν τῆς νυκτός....

Ψαλμός 135

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά το thread εξελίχθηκε πολύ ενδιαφέρον! Οι γαρίδες οι δικές μου δεν λένε να βγουν. Γιατί; Δεν θέλουν να γνωρίσουν τον έξω κόσμο; Κάνω κάτι λάθος; Εντωμεταξύ κάπου διάβασα ότι θα ήταν ενδιαφέρον με κάποιο τρόπο να μετράμε μεγέθη αντικειμένων που βλέπουμε. Νομίζω ότι γίνεται εύκολα με το ηλεκτρονικό προσοφθάλμιο και τον αριθμό pixels ανά mm ή κάτι τέτοιο.

 

Άσχετο αλλά το ξέρατε ότι οι σχεδιαστές μικροεπεξεργαστών ζωγραφίζουν πάνω στα δημιουργήματά τους; Δείτε εδώ! :-s

 

 

Πείτε καμμιά ιδέα για δείγμα! Δεν υπάρχουν και έντομα τώρα το χειμώνα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι γαρίδες οι δικές μου δεν λένε να βγουν. Γιατί; Δεν θέλουν να γνωρίσουν τον έξω κόσμο; Κάνω κάτι λάθος;

Μηπως τα αυγα ηταν κλουβια; Γιατι τα δικα μου ηταν ολα σμασμενα/χαλασμενα.

 

Εντωμεταξύ κάπου διάβασα ότι θα ήταν ενδιαφέρον με κάποιο τρόπο να μετράμε μεγέθη αντικειμένων που βλέπουμε. Νομίζω ότι γίνεται εύκολα με το ηλεκτρονικό προσοφθάλμιο και τον αριθμό pixels ανά mm ή κάτι τέτοιο.

χμμμ ενδιαφερον, αλλα πως γινετε;

 

 

Παιδια Παραγγειλα απο το πλανηταριο μερικα δειγματα...οπως:

ΠAΘOΛΟΓΙΚΟΙ ANΘPΩΠINOI IΣTOI (A' ΣΕΙΡΑ)

ΠAPAΣITA ZΩΩN & ANΘPΩΠΩN

OPΓANA BATPAXOY & ΠONTIKIOY

ΠΡΟΣΟΦΘΑΛΜΙΟ ΕΥΘΥΓΡΑΜΜΙΣΗΣ-LASER COLLI (ασχετο)

 

Ελπιζω να ειναι ενδιαφεροντα... οχι που δεν θα'νε :mrgreen:

Οποιος θελει να δει παραπανω πληροφοριες ας παει εδω ΕΔΩ (οποιος δεν αντεχει...να μην κανει κλικ)

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σας φιλοι ΒιοVOXαδες, θα ηθελα να σας αναφερω οτι αναβαθμησα τα προσοφθαλμια του Biolux απο τα original σε HYPERION :shock: \:D/ Με την βοηθεια ενος Super εξαρτηματος απο την KODAK το οποιο μπορειτε να βρειτε σε ολα φωτογραφεια!!!(βλεπε πατεντα by PapGeo)

 

 

 

ΥΣ.

οταν μπορεσω θα φορτωσω φωτογραφιες.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
των 40μμ επειδη η καφαλη των 40μμ εστιαζει υπερβολικα κοντα στο αντικειμενο της παρατηρησης.ενω στις σταγονες ακουμπαει ο φακος με το υγρο αλλα και με τον κατω φακο,και ετσι μπορει να προκληθει ζημια στα οπτικα του μικροσκοπιου.καλες παρατηρησεις.Το διαστημα ειναι τοσο μεγαλο που ειναι σαν να ψαχνουμε να βρουμε ενα μικρο αντικειμενο με ενα μεγαλο τηλεσκοπιο σαν να κοιταμε ομως μεσα απο ενα μικροσκοπιο για να το βρουμε.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 5 μήνες αργότερα...

Παιδια Παραγγειλα απο το πλανηταριο μερικα δειγματα...οπως:

ΠAΘOΛΟΓΙΚΟΙ ANΘPΩΠINOI IΣTOI (A' ΣΕΙΡΑ)

ΠAPAΣITA ZΩΩN & ANΘPΩΠΩN

OPΓANA BATPAXOY & ΠONTIKIOY

ΠΡΟΣΟΦΘΑΛΜΙΟ ΕΥΘΥΓΡΑΜΜΙΣΗΣ-LASER COLLI (ασχετο)

 

Ελπιζω να ειναι ενδιαφεροντα... οχι που δεν θα'νε :mrgreen:

Οποιος θελει να δει παραπανω πληροφοριες ας παει εδω ΕΔΩ (οποιος δεν αντεχει...να μην κανει κλικ)

Λοιπών εγώ είδα με το μικροσκόπιο μου παράσιτο ανθρώπου ,χωρίς να το αγοράσω...Το βρήκα από μόνος μου(ανακάλυψα κι τα ακάραια σκόνης) και μου πήρε 3 μέρες να περάσω το ψυχολογικό σοκ(μέχρι και παρασιτολογία διάβασα ο καημένος) ...Εχω βγάλει κι φωτο αλλά δεν θέλω να τις ανεβάσω...υστερα από αυτό έγινα αναίσθητος, αντέχω και καλοαντέχω...

Είμαστε ταξιδιώτες που πάνω στη Γη διασχίζουν το διάστημα, σαν επιβάτες πάνω σε πλοίο, και πολλοί

από εμάς δε νογάμε κανένα μέρος του σκάφους πέρα από την καμπίνα όπου καταλύουμε.

S.P. Langley

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 μήνες αργότερα...
Φίλοι μικροVOXάδες!

Κάντε οπωσδήποτε την καλιέργεια γαρίδας αλλά σε μεγαλύτερο δοχείο από αυτό που δίνει γιατί θα στεγνώσει το νερό. Προϋπόθεση να υπάρχει καλή θερμοκρασία (22-25 C). Όταν εκκολαφθούν μετά από 3-4 ημέρες, θα δείτε εντυπωσιακά αποτελέσματα! :)

Επιπλέον για τους τολμηρούς...δοκιμάστε λίγο από το αίμα σας ή κάποιου άλλου :mrgreen: :mrgreen: . Θα δείτε τα ερυθρά αιμοσφαίρια και ίσος κάποια λευκά. Για να δείτε βακτήρια λίγο δύσκολο, όχι γιατί δε μπορεί το μικροσκόπιο αλλά θέλει τις κατάλληλες χρωστικές (Gramm +-),οι οποίες απαιτούν χρονοβόρες διαδικασίες και τα κατάλληλα υλικά, μπλέ του μεθυλαινίου, φουξίνη, διάλυμα loυgol κλπ. (τις έχω κάνει σαν φοιτιτής και έχω στις σημειώσεις μου τις διαδικασίες). Και ένα πολύ καλό. Δοκιμάστε "κάτι" που το παράγουν ΜΟΝΟ οι αρσενικοί. Πραγματικά....θα τα δείτε όλα!! Ο νοών νοείτω!!! 8)

Καλές παρατηρήσεις!!

 

καλησπερα ειμαι ενα νεο μελος και ασχολουμε με τα μικροσκοπια,στο φορουμ σας ηρθα γιατι ειδα οτι ξερετε το διαλυμα lougol{μην γελασετε δεν το ξερουν και πολλοι}θα ηθελανα μου πειτε αν γινετε και ειναι ευκολο απο που μπορω να προμηθευτω το εν λογω διαλυμα γιατι θελω να χρωματισω πρωτοζωα{ασθενειες ωδικων πτηνων}

 

σας ευχαριστω εκ των προτερων ολους

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης