Jump to content

Συγκριτική δοκιμή προσοφθαλμίων zoom 8-24mm


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραία!

Το σέτ της δοκιμής γίνεται πληρέστερο και με τον William Optics 8-24mm που μας διαθέτει ευγενικά ο κος Γ. Πετρόπουλος χωρίς καμία απολύτως δέσμευση εκ μέρους μας. Θεώρησα πως κάτι τέτοιο εξυπηρετεί τελικά τη δοκιμή αφού έτσι κι αλλιώς ξεκίνησε αυθόρμητα και χωρίς δεσμεύσεις και φυσικά θα συνεχιστεί έτσι.

Συνεπώς, θα έχουμε τελικά τους φακούς (με αλφαβητική σειρά):

 

Baader Planetarium Hyperion zoom 8-24 mm

Tele Vue zoom 8-24 mm

Vixen LV zoom 8-24 mm

William Optics zoom 8-24 mm

 

Συν τη μίνι δοκιμή έκπληξη... :-$

 

Θα ήταν ωραίο να είχαμε φακούς zoom και από τις Meade και Pentax αλλά η δοκιμή θα ξεκινήσει ακόμη και χωρίς αυτούς αφού μέχρι στιγμής δεν φαίνεται να τους έχει κάποιος.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στέφανε, νομίζω θα ήταν δίκαιο να περιλάμβανες και τον SkyWatcher Zoom 7-21 (αν και όχι ακριβώς στις ίδιες διαθέσιμες εστιακές αποστάσεις). http://astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=812
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω πως ο Skywatcher 7-21 θα ήταν δικαιότερο να συγκριθεί με πιό οικονομικούς φακούς, κι όχι με τους αρκετά ακριβότερους παραπάνω, ιδίως από τη στιγμή που το οπτικό του πεδίο είναι περιορισμένο στις 30°-43° (http://www.skywatchertelescope.net/swtinc/product.php?id=92&class1=5&class2=502) και γι αυτό συστήνεται περισσότερο για επίγειες παρατηρήσεις ή πλανήτες/Σελήνη. Αντίθετα, η SkyWatcer βγάζει και μοντέλο 8-24mm που θα ήταν ενδιαφέρον να δοκιμάζαμε, αλλά νομίζω πως δεν είναι διαθέσιμος. Ωστόσο αν κάποιος διαθέτει οποιονδήποτε από τους δύο, ευχαρίστως θα τον/τους συμπεριλάβω στη δοκιμή!

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω πλέον στα χέρια μου και τους τέσσερις zoom της δοκιμής! Με λίγη τύχη ίσως να έχουμε και μιά πολύ ενδιαφέρουσα 5η συμμετοχή αργότερα... Οι πρώτες πρόχειρες δοκιμές έδειξαν κάποια αναμενόμενα αποτελέσματα αλλά και κάποιες εκπλήξεις! Θα μου επιτρέψετε όμως το Σ/Κ να μην ασχοληθώ με τους φακούς αλλά με την ολίγων ημερών, υπέροχη ανηψούλα μου!

 

(zoom-zoom!)

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και μια συμμετοχή της τελευταίας στιγμής:

Η William Optics ανακοίνωσε ότι δεν θα διαθέτει πλέον τον παραπάνω zoom 8-24 αλλά τον ακριβότερο και πιο ευρυγώνιο 7.5-22.5mm. Αποφάσισα λοιπόν να τον συμπεριλάβω στη δοκιμή (μόλις έφτασε στην Ελλάδα!) για να έχουμε ρεαλιστικότερη εικόνα της ελληνικής αγοράς. Από φωτογραφίες στο internet βλέπω ότι μοιάζει αρκετά με τον zoom Hyperion της Baader και έχω μεγάλη περιέργεια για το πως συγκρίνονται. Έτσι λοιπόν θα έχουμε δύο ευρυγώνια μοντέλα στη δοκιμή!

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νιώθω σα να περιμένω τα transformers να βγουν στο σινεμά... :P

 

Μας έχεις λιώσει στην αγωνία!

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοίτα, είχα στείλει προσοφθάλμιο που συμμετείχε στη δοκιμή οπότε και είχα δικαίωμα να μάθω :cheesy:
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστούμε και για αυτή τη λεπτομέρεια "διάκρισης" Αντρέα...... :evil: :evil: :evil: :evil:
ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εντάξει! Λοιπόν, ο καλύτερος είναι...

...κάτσε... κάπου το είχα γραμμένο...

...

που τό 'χω ρε παιδάκι μου...

...Έλληνας κροίσος με εννέα γράμματα...

...

Ά! νά το! Είναι ο Tele Vixen της Baader Williams! :lol:

 

Παιδιά, δεν το κάνω επίτηδες! Δεν θέλω (πολύ) να προκαλώ την αγωνία! Απλά θέλω να συμπεριλάβω και την τελευταία συμμετοχή και κατόπιν να παρουσιάσω όλα τα αποτελέσματα σε ένα post, αναλυτικά και εμπεριστατωμένα. Λίγες μερούλες υπομονή ακόμη! Εξάλλου zoom συγκρίνουμε. Όχι Nagler, LVW, UWAN και HYPERION!

 

Ανδρέα εσένα σου είπα μερικά ψεμματάκια για να μη σε στεναχωρήσω! (Είσαι και το αφεντικό...) :mrgreen:

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στεφανε, περιμενουμε ολοι με αγωνια τα αποτελεσματα της δοκιμης σου (?) :mrgreen: λες και θα δουμε το DVD με το Ζαχοπουλο, που με την ευκαιρια να πω, οτι δεν το εχει δει κανενας μα κανενας δημοσιογραφος!!! :mrgreen: :mrgreen: :cheesy: :cheesy:

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...λες και θα δουμε το DVD με το Ζαχοπουλο, :cheesy:...

 

:shock: :shock: :shock: ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ! Δεν δημοσιεύω τίποτα! [-( [-(

Και τους φακούς θα τους βγάλω στο astromart! :frown: :frown:

 

...Εμμ... εκτός από έναν.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για επιχειρησε το και δες πως θα σε βλεπουμε μετα...! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

1215479094_SxeseisDhmosiografon.jpg.d41a5e271b56ef9927bd79af13b5deab.jpg

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

spy?

Όπως λέμε peftei o zoom kai spy?

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι. Όπως λέμε "μας τα spy".

Καλά βρε Αργύρη, δεν ήξερες δεν ρώταγες;;;

Ο κύριος... Σοφοκλής Στεφανολόγης είναι γνωστός με το παρατσούκλι " Ες-Ες ο ψυχοβγάλτης".

Εκτός αυτού είναι γεμάτος από κοινωνικές υποχρεώσεις, εξού και η παροιμία: όπου γάμος και χαρά ο Σοφολόγης πρώτος!

Αμάν βρε! Τι βιαστικοί είστε κι εσείς! Ο άνθρωπος μοιράστηκε μαζί σας το σημαντικότερο γεγονός της χρονιάς, τη γέννηση της μονάκριβης ανηψιάς του κι αντί να τον συγχαρείτε, ο νους σας είναι στις παλιοσυγκρίσεις; Ντροπή!

Άλλωστε λίγες μερούλες μένουν μέχρι το... καλοκαίρι! (Είναι και κοντά οι Απόκριες και το Πάσχα βλέπετε... )

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...και των Τριών Ιεραρχών για να μην ξεχνιόμαστε. Μην ανησυχείτε όμως, το πολύ μέχρι του Αγίου Βαλεντίνου θα έχω τελειώσει τη δοκιμή γιατί σκέφτομαι για δωράκι έναν zoom! (Καλού-κακού θα διαλέξω τον ελαφρύτερο... ouch! #-o )

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Στέφανε έμειναν 10 μέρες για του Αγίου Βαλεντίνου, απλά ενημερωτικά το λέω....

 

 

ΔΕ ΞΕΧΝΩ... :mrgreen:

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αργύρη, η καλή δουλειά αργεί να γίνει. Υπομονή!

Κι ο Στέφανος, «40 χρόνια φούρναρης», ξέρει τι κάνει.

Απ΄ό,τι μαθαίνω, τα zoom έχουν ήδη «ροδίσει» και σε λίγο θα βγουν από το φούρνο (τι σόι test είναι αυτό πάλι?!!! :shock: :-note ).

 

Καλή μας όρεξη!

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά τα αποτελέσματα της δοκιμής ούτε το καταστατικό της a-polaris να ήτανε :-note :roll:
1600 χρόνια από τη θανάτωση της Υπατίας της Αλεξενδρινής
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ouch! That hurt! :lol:

 

Η δοκιμή θα αναρτηθεί σήμερα πριν τη δύση του Ηλίου*! :cheesy:

 

*στο Μεξικό

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είστε άδικοι μαζί του. :(

Ο άνθρωπος έχει γίνει 1000 κομμάτια για να τα προλάβει όλα*...(παρεμπιπτόντως τα 999 κομμάτια, τέτοια ώρα συνήθως...κοιμούνται) κι εσείς πάτε να τον βγάλετε πως είναι τσακωμένος με τη συνέπεια!!! [-(

Υποθέτω πως κάτι τέτοιο θα έγινε και με το καταστατικό. θα είπε μια φράση του τύπου "Μέχρι το τέλος του καλοκαιριού θα το έχω ολοκληρώσει".

Και ερωτώ. Διευκρίνησε ποιο συγκεκριμένο καλοκαίρι;;; Του 2007; Του 2009; Του 2015; Δεν το νομίζω. [-X

Ας αφήσουμε λοιπόν τα υπονοούμενα και τη λάσπη στην άκρη (για να κυλιστεί κανένα γουρουνάκι) κι ας περιμένουμε την ώρα που ο ήλιος θα βυθιστεί στην αγκαλιά του βουνού Tumbala...

Εκείνη ακριβώς την ιερή στιγμή που ακόμα και τα πουλιά σιωπούν μπρος στο μεγαλείο της φύσης και τού Palenque...

 

* Μας ενημέρωσε σε άλλο ποστ πως δεν ήταν στη Σκιάθο το Σ/κ.

 

Υ.Γ : Στο Μεξικό είναι 4 Φλεβάρη, απόγευμα. Όταν λέτε σήμερα κ. Σοφολόγη, εννοείτε σήμερα για την Ελλάδα (5 του μηνός) ή σήμερα για το Μεξικό (4 του μηνός) ;;; Χρειάζεται απαραιτήτως αυτή η διευκρίνηση για να κλειστούν όλα τα κακοπροαίρετα στόματα ! Ευκαιρία ψάχνουν να σας διαβάλλουν!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης