Jump to content

Planet X


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πνεύμα του ανθρώπου είναι η επιστήμη.

 

Όλα τα υπόλοιπα το περιορίζουν: Προλήψεις, δεισιδαιμονίες, αστρολογίες, θρησκείες, κτλ. Όλα αυτά αποτελούν απομεινάρια μιας εποχής όπου υπήρχε έλλειμα γνώσης.

 

Δεν υπάρχουν θεοί και δαίμονες

 

Σόρρυ, αλλά αυτές οι απολυτότητες είναι που είμαι αντίθετος. Επειδή εσύ είσαι Άθεος δεν πάει να πεί ότι έχεις και δίκιο. Αλίμονο άν το πνεύμα του ανθρώπου είναι μόνο η επιστήμη.

 

Πάντα θα υπάρχει έλλειμα γνώσης που η επιστήμη δεν θα μπορεί να δώσει απάντηση. Είπαμε, από τα πιό βασικά και θεμελιώδη είναι η ίδια η δημιουργία του σύμπαντος.

 

Άν εσύ πιστεύεις ότι έτσι απλά έτυχε και έγινε το big bang και από κεί δημιουργήθηκε όλο αυτό το σύμπαν, με την νοημοσύνη που έχει και με την ζωή και όλα αυτά, τότε τί να πώ.

 

Ξαναγράφω: Όλα εξηγούνται. Αυτά για τα οποία έχουμε απορίες τώρα θα εξηγηθούν στο μέλλον ή θα έχουν εξηθηγεί κάπου αλλού στο Σύμπαν. Το ότι η δική μας ατελής γνώση δεν εχει μπορέσει να τα εξηγήσει (ακόμα; ) δεν σημαίνει ότι υπάρχει "κάτι άλλο", κάτι "ανωτερο".

 

Ναι, το big bang έτυχε. Είμαστε μια τυχαία κβαντική διακύμανση του τίποτα, όπως έχει πει και ο Δ. Νανόπουλος. Αλλά και έτσι να μην είναι, θα είναι κάπως αλλιώς. Το οποίο αλλιώς ίσως ανακαλύψουμε στο μέλλον, ίσως όχι.

 

Και δεν είμαι καθόλου απόλυτος. Ό,τι μπορεί να αποδειχθεί επιστημονικά το δέχομαι. Αλλά την κάθε σαχλαμαρίτσα της οποίας απλά δεν μπορεί να αποδειχθεί το αντίθετο, δεν τη δέχομαι, όποιος κι αν τη λέει.

 

Διαβάστε την Περί Θεού Αυταπάτη του Ντώκινς. (The God Dellusion)

Και sorry αν βγήκα off topic.

Dans chaque village un homme tend un flambeau, l΄instituteur, et un autre souffle dessus, le cure.

V. Hugo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 88
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αλλά την κάθε σαχλαμαρίτσα της οποίας απλά δεν μπορεί να αποδειχθεί το αντίθετο, δεν τη δέχομαι, όποιος κι αν τη λέει.

 

Δεν θα κάνουμε αντιπαράθεση για το άν υπάρχει ή όχι θεός. Απλώς σεβάσου και εσύ αυτούς που πιστεύουν ότι υπάρχει και πιστεύουν σε αυτά που εσύ αποκαλέις σαχλαμαρίτσες.

starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ένας πολυ σοφός μου καθηγητής μου είχε οτι εαν το μυαλό του ανθρώπου προσπαθήσει να διανοηθεί τα όρια του σύμπαντος και την δημιουργία του

μόνο αν πιστεύει στο θεό μπορεί να σωθεί απο το τρελοκομείο....και ο νωόν

νοείτω...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αλλά την κάθε σαχλαμαρίτσα της οποίας απλά δεν μπορεί να αποδειχθεί το αντίθετο, δεν τη δέχομαι, όποιος κι αν τη λέει.

 

Δεν θα κάνουμε αντιπαράθεση για το άν υπάρχει ή όχι θεός. Απλώς σεβάσου και εσύ αυτούς που πιστεύουν ότι υπάρχει και πιστεύουν σε αυτά που εσύ αποκαλέις σαχλαμαρίτσες.

 

Μα καλά, εγώ μίλησα γενικότερα και ορμώμενος από την ιστορία περί νιμπούρου, εσύ πώς υπέθεσες ότι το "σαχλαμαρίτσες" αναφέροταν στην ύπαρξη θεού ή όχι;;;

 

Έχει πολλές παροιμίες ο σοφός λαός μας, περί μύγας και μυγιάσματος!

 

Κι εγώ πιστεύω ότι υπάρχει θεός και είναι ένα χαμστεράκι που έχω και λέγεται Αλγκερνον. Προσεύχομαι σε αυτό 7 φορές την ημέρα. Σταματάω ό,τι κάνω, αν έχω αυτοκίνητο κλείνω την κυκλοφορία, αν έχω χειρουργείο αφήνω τον ασθενή, και επί 7 λεπτά και 7 δευτερόλεπτα προσεύχομαι στον Αλγκερνον επαναλαμβάνοντας 7 φορές: "Αλγκερνον 7".

 

Αυτό θα πρέπει να γίνει σεβαστό από τους άλλους;

Dans chaque village un homme tend un flambeau, l΄instituteur, et un autre souffle dessus, le cure.

V. Hugo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ένας πολυ σοφός μου καθηγητής μου είχε οτι εαν το μυαλό του ανθρώπου προσπαθήσει να διανοηθεί τα όρια του σύμπαντος και την δημιουργία του

μόνο αν πιστεύει στο θεό μπορεί να σωθεί απο το τρελοκομείο....και ο νωόν

νοείτω...

 

Ακριβώς αυτό!

Ο άνθρωπος έπλασε τον θεό (για την ακρίβεια: Δημιούργησε την έννοια του "θείου") για να μην τρελαθεί!

 

Όμως συνεχίζουμε να βγαίνουμε off topic...

Dans chaque village un homme tend un flambeau, l΄instituteur, et un autre souffle dessus, le cure.

V. Hugo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Rigelian αυτό που αναφέρεις δεν είναι το ίδιο τα δικά μου πιστεύω εχουν ως προτεραιοτητα το κοινό καλό τον πλησίον και τα δικαιώατα του ενώ εσυ με τα δικά σου πιστεύω σταματάς στα φανάρια να προσευχηθείς και δεν σε νοιάζει αν ένας οδηγός πίσω σου έχει αργήσει στη δουλειά του ή αν μια γυνίκα γεννάει και πρέπει ν περάσει.Δεν έχει καμιά σχέση η σαύρα σου με τον θεό μου και το θέμα να τελειώσκι εδώ γγιατί με προσβαλεικα θίγονται

τα πισεύω όλων μας απο κάποιους.....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν εννοεί αυτό που εύκολα συμπεραίνεις φίλε μου Rigelian γράφω κάτι και το χρησιμοποιείς όπως θέλεις???εννοεί οτι το δημιούργημα δεν μπορεί να πάει πιο πέρα απο τον δημιουργό και δεν μπορεί να διανοηθεί κάτι πέρα απο τη δημιουργία.Ίσως να το διατύπωσα λίγο μπερδεμένο.

 

Φιλικά,Νίκος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν είναι σαύρα, είναι χαμστεράκι. Και είναι θεός. Αυτό το πιστεύω εγώ και άλλοι 200,000,000 στον κόσμο που θα βγούνε στους δρόμους το 2012.

 

Κοινό καλό;

 

Δεν προσβάλω κανέναν άνθρωπο, ούτε το θέλω.

 

Για σκέψου, πχ πόσοι δρόμοι κλείνουν για μια θρησκευτική γιορτή;

 

Δηλαδή τα πιστεύω γίνονατι σεβαστά μόνο όταν δεν έρχονται σε αντίθεση με το κοινό καλό;

 

Όταν ένα ζευγάρι Ιεχωβάδων αρνείται την μετάγγιση αίματος για να σωθεί η ζωή της 3χρονης κόρης τους εξαιτίας των πιστεύω τους, αυτό θα πρέπει να γίνει σεβαστό από τους γιατρούς;

 

Ποιος είναι ο δημιουργός;

Και αυτός ποιος τον έφτιαξε;

Dans chaque village un homme tend un flambeau, l΄instituteur, et un autre souffle dessus, le cure.

V. Hugo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως αυτό με τον Nibiru για να μπουμε εντός θέματος είτε ειναι σαχλαμάρα είτε πραγματικοτητα είναι απο τις ιστορίες που σου εξιτάρουν

την φαντασία και θα μπορούσαν να γίνουν μια φοβερή ταινία :lol:

Και γενικά βλεπω οτι κάποιοι συνεχώς αναμοχλεύουν τις αρχαίες θρησκείες αρχαίους μυθους μαγείες μυστικισμούς με αποτέλεσμα να έχουν γίνει της μόδας και ότι γράφεται σε σχέση με αυτά να πουλάει πάρα πολύ

Α και κάτι άλλο ρε παιδιά τι τρέχει με ο 2012 όλοι έχουν κάτι να πούν για αυτό ακόμα και τα ζώδια που έλεγαν στην τηλεόραση έλεγαν για οικνομική

κατάρευση το 2012 γιατί όλη αυτή η εσχατολγία για αυτήν την χρονιά???

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όταν αναφέρομαι φίλε βιολόγε ή παλαιοντολόγε ή ότι στο καλό είσαι τέλος πάντων, .

 

Διακρίνω κάποιου είδους κόμπλεξ με τις σπουδές? :-k :-k :-k

Άνθρωπος είμαι, πάνω από όλα.

 

στους επιστήμονες που έχουν πιάσει τον παπά απ' τα γένια, αναφέρομαι σε αυτούς που δεν δέχονται να ακούσουν τίποτε άλλο πέρα από αυτό που κόλλησε στο κεφάλι τους, αναφέρομαι σε αυτούς που ονομάζουν όλους τους άλλους που έχουν άλλη γνώμη χαρδαβελικούς ή λιακοπουλικούς όπως είπε ο φίλος πριν..

 

Ρε άνθρωπε μου η επιστήμη δεν στηρίζετε στη γνώμη που έχεις εσύ η ο καθένας μας.

Δηλαδή αν ο καθένας μας έχει μία γνώμη για το αν η Γη κινείται (όπως και είχαμε) έπρεπε ο κάθε επιστήμονας να κάτσει να σε ακούσει γιατί έτσι γουστάρεις, αλλιώς θα τον κατηγορήσεις ότι φοράει παρωπίδες?

Η επιστήμη δεν είναι κουβέντα στο γήπεδο να πούμε τη γνώμη μας.

 

Αχ κορίτσια τι γνώμη έχετε για το φουστανάκι? μου πάει?

Αυτό πρέπει να κάνει η επιστήμη?

Να ρωτάει την γνώμη του κάθε πονεμένου?

 

Ζητώ συγνώμη προκαταβολικά από τις γυναίκες του φόρουμ για το παράδειγμα. :oops: :oops: :oops:

 

 

Εσύ δεν είσαι καν υποψήφιος έφεδρος χαρδαβελικός.Τουλάχιστον εκείνοι δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν.

Εσύ νομίζεις ότι ξέρεις και κρίνεις και τους άλλους.

Α ρε Σωκράτη με τις μαλα..... σου και ήσουν και επιστήμονας εποχής.

 

 

Ας μην είναι ...βιολογία... για παράδειγμα! .

Ρε μανία που έχεις.

Σου είπα ότι δεν είμαι βιολόγος.

 

Όσο για την εξελικτική θεωρία, το να παλέψουμε για το ποιος ξέρει περισσότερα είναι μάλλον νηπιακού επιπέδου. Σου απάντησα μόλις με αμφισβήτησες και δεν έχω καμία διάθεση να ξεκινήσω μια κουβέντα με κάποιον ο οποίος ευθύς εξ αρχής με αμφισβήτησε οκ? Αρκεί να ξαναδείς τους διαλόγους και θα καταλάβεις. .

 

Μη φοβάσαι δεν θα σε φάω.

Ούτως ή άλλως δεν παλεύω με τυχάρπαστους ερασιτέχνες του είδους.

Όλοι κατάλαβαν.......

Σου είπα και πριν, εδώ δεν είναι το καφενείο της γειτονιάς σου, που μιλάς και οι άλλοι ανοίγουν το στόμα σαν χάνοι.

 

Για την επέμβαση στην καρδιά δεν απάντησες, αλλά το έκοψες ότι δεν σε παίρνει....

είσαι και πονηρούλης που να μη μας χαθείς.....

 

Ρε παιδιά η φωτογραφία, δεν είναι ξεκάθαρα και μόνο δημιούργημα της Χημείας? και μετά της Φυσικής?

Έτσι για γνωρίζεις δε ποιους οφείλεις την δουλειά σου.

 

 

Το θέμα μάλλον κορέστηκε.

Όχι, το θέμα δεν είναι διάλυμα. (το κάναμε στη χημεία εμείς οι επιστήμονες)

Το θέμα εξαντλείται.

 

 

Μια άλλη παρατήρηση τέλος για να κοιμούνται όλοι ήσυχοι ότι δεν πρόκειται να μας έρθει ο πλανήτης Χ κατακέφαλα σε 4 χρόνια. Αν αυτό το σώμα ανήκει στο Ηλιακό σύστημα τότε θα πρέπει να βρίσκεται σε βαρυτική αλληλεπίδραση με τον Ήλιο. Αυτό σημαίνει ότι η ταχύτητα του σε σχέση με την απόσταση θα είναι της τάξεως:

 

v=(GM/r)^0.5 όπου Μ η μάζα του Ήλιου, r η απόσταση του από τον Ήλιο και G η σταθερά της παγκόσμιας έλξης. Αν είναι μεγαλύτερη από αυτήν τότε δε μπορεί να είναι σε τροχιά γύρω από τον Ήλιο αλλά θα διαφύγει από το Ηλιακό σύστημα και θα είναι απλά ένα περιφερόμενο σώμα του γαλαξία μας -ας αφήσουμε αυτή την περίπτωση για να την εξετάσουμε αργότερα. Στην πρώτη περίπτωση που το σώμα ανήκει στο Ηλιακό σύστημα τότε πρέπει να βρίσκεται περίπου 5 αστρονομικές μονάδες μακριά από τη Γη ειδάλλως δε προλαβαίνει να φτάσει εδώ μέσα σε 4 χρόνια ακόμη και αν κάνει ελεύθερη πτώση. Δηλαδή είναι σήμερα αυτό μεταξύ Γης και Δία και μάλλον θα έπρεπε να κρατούσε συντροφιά κάθε βράδυ...

 

H άλλη περίπτωση είναι να βρίσκεται απλά στο γαλαξία μας και να μην είναι δέσμιο σώμα στο Ηλιακό σύστημα, αυτό συνεπάγεται ότι η τυπική ταχύτητα του είναι περίπου 200-300 km/sec. Τότε τα πράγματα αλλάζουν, πρέπει να βρίσκεται περίπου 100 αστρονομικές μονάδες μακριά από εδώ (υποθέτοντας ότι θα φτάσει στη Γη σε 4 χρόνια), δηλαδή να είναι δυο φορές στην απόσταση του Πλούτωνα. Ένας τέτοιος πλανήτης στο μέγεθος του Δία δε θα ήταν ορατός με γυμνό μάτι σε τέτοια απόσταση, αλλά αναμφίβολα θα ήταν εύκολος στόχος για ερασιτεχνικά τηλεσκόπια.

 

Ας κοιμόμαστε λοιπόν ήσυχοι και ας σταματήσει η αναπαραγωγή ατεκμηρίωτων απόψεων από αμφίβολης προέλευσης και ποιότητας "μελέτες" και επίσης όταν κάποιος καταθέτει μια άποψη ας δίνει και τις αποδείξεις που τον κάνουν να την αποδέχεται.

 

 

Φίλε jean λες λες όλη την ώρα αλλά εδώ δεν έχεις απαντήσει.Σου λέει ο άνθρωπος πως αν ήταν να υπάρχει ο πλανήτης που λες κ σε 4 χρόνια να ήταν στην γειτονιά μας θα έπρεπε να το ξέρουμε.

Κ μη μου πεις πως είναι ψέμα αυτό.

 

Σε τι να απαντήσει ρε Πάνο ο άνθρωπος, σε θεωρίες τις επιστήμης?

Μα είσαι με τα καλά σου τώρα, τι τον πέρασες κανά τυχαίο?

Άσε τον Κώστα να παλεύει να του εξηγήσει και αν καταλάβει.... :oops: :oops:

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ούτε στρουμφάκια

Tι λες καλε???

Και ο φιλος μου ο Δρακουμελ που λεει οτι τα εχει δει και ψαχνει να τα φαει εδω και εικοσι χρονια, τρελος ειναι???

Σε ρωταω!

Ακους εκει που θα μας πεις οτι δεν υπαρχουν στρουμφακια...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν είναι σαύρα, είναι χαμστεράκι. Και είναι θεός. Αυτό το πιστεύω εγώ και άλλοι 200,000,000 στον κόσμο που θα βγούνε στους δρόμους το 2012.

 

Μπορείς να μου δώσεις λίγα στοιχεία για αυτό δεν το έχω ξανακούσει [-o<

 

όσο για το ποιός θεός εμαι ορθόδοξος και κάποια μέρα θα με θυμηθείς...

 

Παντα ιλικά Νίκος,

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κι εγώ πιστεύω ότι υπάρχει θεός και είναι ένα χαμστεράκι που έχω και λέγεται Αλγκερνον. Προσεύχομαι σε αυτό 7 φορές την ημέρα. Σταματάω ό,τι κάνω, αν έχω αυτοκίνητο κλείνω την κυκλοφορία, αν έχω χειρουργείο αφήνω τον ασθενή, και επί 7 λεπτά και 7 δευτερόλεπτα προσεύχομαι στον Αλγκερνον επαναλαμβάνοντας 7 φορές: "Αλγκερνον 7".

 

Αυτό θα πρέπει να γίνει σεβαστό από τους άλλους;

 

 

:D :D :D :D :D :D :D :D \:D/ \:D/ :-({|= :-$ :-$ :-$ :-$

 

Έγραψες.

 

Εν αρχή είναι ο λόγος....

Ο αντίλογος δεν ήρθε ποτέ.....

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η συζήτηση είναι πλέον εντελώς εκτός θέματος, η πιθανότητα αν υπάρχει μέλος του Ηλιακού συστήματος στο μέγεθος του Δία το οποίο θα πλησιάσει τη Γη το 2012 έχει απαντηθεί.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Guest
Αυτή η συζήτηση είναι κλειστή σε νέες απαντήσεις.

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης