Jump to content

schmidt-cassegrain vs maksutov-cassegrain


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα. επειδή αυτή την περίοδο σκέφτομαι να πάρω ενα καινούριο τηλεσκόπιο, κατεληξα προς τα κατοδιοπτρικά. αυτό που θελω να ρωτησω είναι αν υπαρχουν διαφορες ανάμεσα στα schmidt-cassegrain και στα maksutov-cassegrain. όποιος έχει καποιο από τα 2 μοντέλα θα ήθελα να με ενημερώσει. ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια χαρα !

Τα schmidt εχουν συνηθως μικροτερο εστιακο λογο κι αυτο τα κανει καταλληλοτερα για γενικη χρηση .

Τα maksutov ειναι αψογα για πλανητικη κι εχουν μικροτερη κεντρικη παρεμποδιση απο τα schmidt .Ωστοσο και τα maksutov με μειωτη εστικαου λογου μπορουν να <<παιξουν >> σε βαθυ ουρανο , αν και τα μεγαλα maksutov ειναι ακριβοτερα απο τα αντισοτοιχης διαμετρου Schmidt .Ο διορθωτικος φακος τουω εινια πιο ευκολο να φτιαχτει αρα και φθηνοτερος .

Εχε υποψην σου οτι υπαρχουν και διαφορες παραλλαγες αυτων των σχεδιων .Π.χ. Schmidt / maksutov Newtonian .

Απο maksutov cass. υπαρχουν τα τυπου: Gregorian , rumak ( προτιμοτερος τυπος απο τα προηγουμενα γιατι ο δευτερευων δεν ειναι κολλημενος στον μηνισκο , οποτε μπορεις να κανεις καλυτερη ευθυγραμιση . Επισης υπαρχει κι ενας τριτος τυπος : Simak .Η γνωμη μου ειναι οτι προκαλει παραπανω ,απο το αναμενομενο των αλλων τυπων, αστιγματισμο .Σε αυτο το σχεδιο , αν θυμαμαι καλα , μπορεις να το ψαξεις και μονος σου εννοειται :D υπαρχει καποιο γιαλι στο ενδιαμεσο για να προκαλει επιπεδο πεδιο .

Ειχα το Sktwatcher maksutov 90mm και ημουν ευχαριστημενος μαζι του .Ωραιοτατα οπτικα . Τωρα περιμενω την αφιξη ενος OMC 140 .

Παλαιοτερα υπηρχε το προβλημα με τα Schmidt οτι ο διορθωτικος τους δεν ηταν πολυ λειος .Αυτο απ' ο,τι αναφερεται το εχουν βελτιωσει με επιστρωσεις και στον διορθωτικο .

Αν θες το καλυτερο οπτικο σχεδιο πηγαινε σε maksutov .Υπαρχει καλυτερη συμμετρια μεταξυ μηνισκου και πτρωτευοντος .

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αλέξανδρε, μια και το έφερε η κουβέντα, εδώ και αρκετό καιρό έχω την απορία αν υπάρχουν μειωτές εστιακού λόγου για maksutov τηλεσκόπια, οι οποίοι να είναι κατάλληλοι για οπτική παρατήρηση. Η εντύπωση που μου έχει δημιουργηθεί είναι ότι σχεδόν όλοι οι μειωτές που κυκλοφορούν είναι για schmidt-cassegrain μοντέλα, και υποψιάζομαι ότι δεν κάνουν για τα maksutov. Γνωρίζεις μήπως κάτι σχετικό?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αλέξανδρε, μια και το έφερε η κουβέντα, εδώ και αρκετό καιρό έχω την απορία αν υπάρχουν μειωτές εστιακού λόγου για maksutov τηλεσκόπια, οι οποίοι να είναι κατάλληλοι για οπτική παρατήρηση. Η εντύπωση που μου έχει δημιουργηθεί είναι ότι σχεδόν όλοι οι μειωτές που κυκλοφορούν είναι για schmidt-cassegrain μοντέλα, και υποψιάζομαι ότι δεν κάνουν για τα maksutov. Γνωρίζεις μήπως κάτι σχετικό?

Tα Μaksutov της Intes-Micro συνοδεύονται από τέτοιο μειωτή 2" ο οποίος είναι κατάλληλος μόνο για φωτογράφηση. Εχουν όμως threads συμβατά με SCT κι έτσι μπορείς να προμηθευτείς μειωτή γιά οπτική παρατήτηση από άλλες εταιρίες -π.χ. Celestron. Κάποια μοντέλα δε είναι f/10, οπότε αν θέλεις να πάρεις (οτπικά) μεγάλη γωνία, κάνεις τη "δουλειά" σου και με κάποιο μεγάλο προσοφθάλμιο 2", ας πούμε 38mm. Εγώ χρησιμοποιώ έναν 36mm και από τον συνδυασμό αυτό βλέπω κάτι λιγότερο από 2 μοίρες σε 35Χ.

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

σας ευχαριστω όλους που απαντησατε στο θεμα μου. δεν έχω κατι στο μυαλό μου αλλα επειδή έχω ένα 6ιντσο κατοπτρικό Skywatcher ήθελα να πάω σε μεγαλύτερη διάμετρο και απ'ότι πληροφορήθηκα τα σύνθετα τηλεσκόπια είναι πιο καλά από τα κατοπτρικά. ίσως να επιλέξω πάλι Skywatcher ή αλλίως ένα celestron με διάμετρο 10 ιντσες.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

απ'ότι πληροφορήθηκα τα σύνθετα τηλεσκόπια είναι πιο καλά από τα κατοπτρικά.

 

Και τα 2 έχουν πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα. Δεν είναι απόλυτο αυτό που λες.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εσυ, planetman, τι θα αγοραζες αν είχες ηδη ένα 6ιντσο κατοπτρικό και ήθελες να πας σε καλύτερο τηλεσκόπιο?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εσυ, planetman, τι θα αγοραζες αν είχες ηδη ένα 6ιντσο κατοπτρικό και ήθελες να πας σε καλύτερο τηλεσκόπιο?

 

12ιντσο DOB το πολύ μέχρι 1250mm εστιακή ή 16-18ιντσο DOB truss tube. :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

elega να πάρω κι εγω dob αλλα νομίζω πως δεν είναι καθόλου εύχρηστα! αυτή η στήριξη θα μου σπάει τα νεύρα αφου κάθε δευτερόλεπτο θα πρέπει να την κουνάω με το χέρι μου για να έχω στο οπτικό πεδίο τον στόχο μου. εξάλλου, είναι τεράστια τηλεσκόπια και δεν μετακινούνται ευκολα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειχα το Sktwatcher maksutov 90mm και ημουν ευχαριστημενος μαζι του .Ωραιοτατα οπτικα . Τωρα περιμενω την αφιξη ενος OMC 140 .

 

Αν και το εψαξα αρκετα θα ηθελα και την γνωμη σου για τα OMC 140 & 200 πλεονεκτηματα, μειονεκτηματα γιατι ολοι εδω ξερουμε την συμπαθεια σου για τα Maksutov και γι αυτο σε ρωταω.

 

Ξερω οτι δεν κανουν και πολυ για πρωτο τηλεσκοπιο αλλα τα καλόβλεπω.

 

θα μπορω να παρατηρω και DSO περα απο πλανητες;

 

ποια ειναι τα δυνατα τους σημεια στην παρατηρηση και ποσες μοιρες πεδιο θα εχω στην καλυτερη περιπτωση π.χ. με 40mm προσοφθαλμιο θα εχω την ανδρομεδα ολη μες το πεδιο;

 

 

Φιλικα Δημητρης

Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αλεξανδρε και κατι ακομα ποσο σου ειπαν τιμη; γιατι εγω που πηρα ενα τηλ στην Ακτις μου ειπε 5% πανω απο την orion optics Αγγλιας.

 

Εσυ πηρες το απλο ή το deluxe;

 

Φιλικα Δημητρης

Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλημέρα lunar. στο πλανητάριο που πήγα και ρώτησα, δεν μου έιπαν συγκεκριμένη τιμή γιατί περιμένουν παραλαβη καινουρια. νομίζω όμως οτι το Celestron C11 CPC-XLT κάνει περίπου στα 2000 ευρώ, πάντα με επιφύλαξη όμως! εσυ τι γνώμη έχεις για τα schmidt-cassegrain σε σχέση με τα maksutov-cassegrain? έχουν διαφορές σημαντικές?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω το βρηκα μεταχειρισμενο .

 

Αυτο ισως να σε βοηθησει http://astronomia.org.gr/pdf/telescope_formulae_aris.pdf

 

Δεν εχω βρει καποιο ασχημο σχολιο για το 8" ενω για το 140 μονο για τα πρωτα πρωτα , τα μωβ , απο τοτε ομως κανενα αλλο ασχημο σχολιο .

 

Σε αυτα τα μοντελα ο προτευων σε αντιθεση με τα περισσοτερα mak , ειναι ασφαιρικος .Αυτο εγγυαται ποιο επιπεδο οπτικο πεδιο απο ακρη σε ακρη .

Το 8" δε το εχω δει απο κοντα .

 

Αν ενδιαφερεσαι και για DSO σιγουρα το 8" θα ηταν προτιμοτερο .Οχι , οτι βεβαια δε θα βλεπεις τιποτα και με το 140 . Θα βοηθουσε το visual back να ηταν 2" για μεγαλυτερο πεδιο . Τα περισσοτερα mak. εχουν αρκετο focus travel , αρα μπορεις να χρησιμοποιεις πληθωρα εξαρτηματων χωρις πεοβλημα εστιασης .

Εγω παντως για πρωτο τηλεσκοπιο maksutov ειχα .Δεν νομιζω οτι ειναι δυσκολο για πρωτο τηλεσκοπιο .

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω Αλεξανδρε για την απαντηση σου.

Κεντρικη παρεμποδιση εχει 34% ετσι δεν ειναι;

 

Φιλικα Δημητρης

Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι .Στις χαμηλες συχνοτητες δε θα τα πηγαινει καλυτερα απο ενα Νευτωνιο που θα εχει μικροτερη κεντρικη παρεμποδιση .

 

http://www.licha.de/astro_article_mtf_telescope_performance.php

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης