Jump to content

ASTROSOLAR SAFETY FILM - παρατηρηση


THEO-007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σημερα εκανα παρατηρηση με το astrosolar.

 

Πριν το γυρισω στον ηλιο, το τσεκαρω. Κανενα απολυτως προβλημα. Ολα καλα.

 

Το τοποθετω στο στομιο. Γυριζω το τηλεσκοπιο στον ηλιο. Κοιταω μεσα απο την καννη για να κεντραρω τον ηλιο και τι βλεπω.

 

Ασπρα σημαδακια σαν τρυπες απο βελονα. Καμια δεκαπενταρια. Αμαν λεω τι εγινε ρε συ. Ξανατσεκαρω απ`εξω και κανενα προβλημα. Κοιταω μεσα τα ιδια.

 

Δεν καταλαβαινω τι εγινε ρε μαγκες. Βγαζω το φιλτρο αφου το γυρισα απο τον ηλιο το τηλεσκοπιο κοιταω τον πρωτευων κανενα προβλημα εκτος απο λιγη σκονιτσα. Στην ραφη του κυλινδρου εκει που ενωνετε με τον πρωτευων ομως μπαινει λιγο φως γιατι εχει μποσικα ο κυλινδρος.

 

Το θεμα ειναι αυτες οι φαινομενικες τρυπιτσες φωτος που φαινονται οταν κοιταω την καννη μηπως δημιουργησουν προβλημα στα ματια η μηπως δημιουργηθηκε προβλημα στην μεμβρανη.

 

Εχει καποιος αλλος παρομοιο προβλημα και εαν ναι χρειαζεται να γινει κατι για να λυθει η δεν πειραζει.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τωρα που την ξαναπαρατηρω βλεπω παραπολυ μικρα βαθουλοματακια παω στην μεμβρανη.

 

Προφανως λογω του αερα καποια σε μεγεθος του κεφαλιου μιας καρφιτσας πετραδακια χτυπησαν πανω στην μεμβρανη. Σιγουρα αποκλειεται να σκιστηκε γιατι την τραβας με δυναμη και δεν παθαινει τιποτα. Αλλα μηπως εχασε την προστασια της.

 

Να τονισω πως στην παρατηρηση δεν ειχα κανενα προβλημα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν μπορω να καταλαβω απο το γινεται αυτο το πραγμα.

 

Η μεμβρανη δεν ειναι σκισμενη, παρολα αυτα τωρα που βαζω τον φακο απο πισω φαινονται καποιες περιοχες σε μεγεθος τρυπηματος καρφιτσας σαν να εχει φυγει αυτο το ασημι χρωμα. Βλεπω δηλαδη το φως του φακου.

 

Δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν είναι μικρές μπορείς να τισ βάψεις με μαρκαδόρο.Δεν ξέρω όμως ακριβώς μέχρι πόσο πρέπει να είναι η τρύπες για να μην υπάρχει πρόβλημα.Ρώτα συγκεκριμένα γι αυτό απ το μαγαζί που το πήρες ή κάνε αναζήτηση στο γόρουμ.Είχε αναφερθεί παλιά με λεπτομέρεια.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειναι σαν τρυπα απο καρφιτσα. Και ειναι πολλες.

 

το ειχα τσεκαρει οταν το εφτιαξα δεν υπηρχε απολυτως τιποτα. Ηταν πεντακαθαρο. Ουτε μια τρυπιτσα τετοια. Και με δυο παρατηρησεις μου βγηκαν αυτες οι φαινομενικες τρυπιτσες. Παρα πολλες.

 

Ποιος ρισκαρει με μαρκαδορο.

 

Το astrosolar μου φαινετε μεγαλη μουφα παιδια. Ειναι της πλακας.

 

Καλα θα κανετε ολοι οσοι κανετε παρατηρηση ηλιου με αυτο να το τσεκαρετε. Δεν μου φαινετε σοι η δουλεια.

 

Δεν νοειται με δυο παρατηρησεις να φευγει το ασημι χρωμα γιατι μαλλον αυτο εγινε.

 

Εδω το τραβας και δεν σκιζετε με τιποτα. Δεν πρεπει να ειναι τρυπες απλα πρεπει να εχει φυγει το χρωμα.

 

Εαν δεν το καλυψω με μαρκαδορο πειραζει.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω ότι αν ήταν τρύπες δε θα έβλεπες απλά άσπρα σημαδάκια, αλλά σημεία με πολύ περισσότερο φώς.

Μάλλον είναι ίσως πρόβλημα σε κάποια επίστρωση.

Καλύτερα να ρωτήσεις εκεί που το πήρες, όπως έγραψε και ο Παναγιώτης

Φιλικά

Δημήτρης

 

CELESTRON Dob

 

www.medicalmarket.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οταν βαζω τον φακο σε σκοτεινο δωματιο στην πισω πλευρα, βλεπω το φως απο την πλευρα μου αλλα μου φαινετε τρελο να ειναι σκισμενο. Οταν το εφτιαχνα προσπαθησα να το κοψω με τα χερια και πηγα να κοπω.

 

Το θεμα ειναι οτι σιγα σιγα ξεφλουδιζει. Ετσι θα το ελεγα. Φευγει αυτο το ασημι χρωμα και μενει η μεμβρανη.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:-k :-k

 

Θυμάμαι πολλά παρόμοια παράπονα απο διάφορους χρήστες του astrosolar, πράγματι φαίνεται σαν να "γερνάει" αλλά δεν δημιουργεί πρόβλημα τουλάχιστον αρχικά. Το θέμα είναι οτι παίζουμε με τα ματια μας και γι αυτό δικαίως είμαστε πολύ προσεκτικοί..

 

Πάντως τρύπες συμφωνω απολύτως ότι δεν πρόκειται να είναι..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα περισσότερα φύλλα Baader Astrosolar που έχω χρησιμοποιήσει έχουν τέτοιες τρυπούλες από την κατασκευή τους (παρότι η Baader τα διαφημίζει ώς ελεύθερα από τέτοια ελαττώματα), ή δημιουργούνται από φθορά (τριβή με άλλα αντικείμενα, γρατζουνιές). Επίσης, άλλα γυάλινα φίλτρα που έχω δει έχουν παρόμοια προβλήματα. Η λύση ΕΙΝΑΙ ο μαύρος μαρκαδόρος. Κόντρα σε μιά λάμπα ή στον Ήλιο κάνουμε μιά μαύρη τελείτσα πάνω σε κάθε τρύπα (στην εσωτερική όψη του φίλτρου για λόγους ...αισθητικής) και ελέγχουμε ότι δεν περνάει πια φως. Οι τρυπούλες είναι κενά στο αδιάφανο υλικό κι όχι πραγματικές τρύπες στη ζελατίνα. Με τη χρήση μπορεί να αυξάνονται αλλά όχι λόγω «γήρανσης», αλλά λόγω φθοράς από επαφή με άλλα αντικείμενα, χέρια κλπ.

Ωστόσο:

1) Το Baader Astrosolar παραμένει το καλύτερο ηλιακό φίλτρο (σε ουδετερότητα χρώματος, κοντράστ και λεπτομέρεια) είτε μιλάμε για φίλτρα φύλλου είτε γυάλινα.

2) Οι τρυπούλες δεν κάνουν κακό ακόμα και άβαφες, πέρα από κάποια πιθανή μείωση του κοντράστ αν είναι πολλές. Πολύ περισσότερο βλάπτει το κοντράστ της εικόνας ότι κενό υπάρχει στην κατασκευή του φίλτρου και επιτρέπει την είσοδο φωτός. Επίσης και το φώς που πέφτει στον προσοφθάλμιο φακό όταν δεν υπάρχει προστατευτικό λάστιχο μεταξύ ματιού και προσοφθάλμιου, πιθανόν να μειώνει το κοντράστ γιατί ανακλάται πάλι προς το μάτι από το ασημένιο φίλτρο. Η παρατήρηση με τα ηλιακά φίλτρα απαιτεί την εκμηδένιση κάθε παρασιτικού φωτός.

3) Το φίλτρο δεν πρέπει να τεντώνεται γιατί η εικόνα θα θολώσει από κάποιο σημείο και μετά. Αφήνεται χαλαρό και με λίγες (αναπόφευκτες) ζάρες.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Eκλεισα τις τρυπες με μαρκαδορο κοιταω στο φως και η σταμπα του μαρκαδορου καλυπτει το φως του στοχου.

 

Βαζω απο πισω τον φακο και βλεπω τις σταμπες του μαρκαδορου πανω στο φως του.

 

Παω για καινουργιο φιλτρο μαλλον.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Aφαιρεσα το φιλτρο διοτι μιλαμε για πολυ μεγαλο αριθμο απο τρυπες. Εκλεισα καμια 25αρια και βλεπω κι `αλλες μικροτερες.

 

Θα αγορασω αλλο απο το πλανηταριο.

 

Η ζημια προφανως εγινε διοτι και τις δυο παρατηρησεις τις εκανα κατω απο συνθηκες με αερα. Οποτε πλεον με τετοιου ειδους συνθηκες δεν θα κανω παρατηρηση πλεον. Μονο σε απνοια.

 

Και χωανι να βαλω παλι δεν προστατευει αρκετα εφοσον υπαρχει εισοδος απο μπροστα οποτε ειναι δωρο αδωρο.

 

Μιλαμε για μεγαλη ζημια. Ουτε εγω δεν το περιμενα να εμφανισει τοσα σημαδια. Μιλαμε γυρναω τον φακο και παντου τρυπουλες.

 

Οχι τιποτα αλλο δεν ξερω πως να προστατεψω και το καινουργιο που θα βαλω μην παει και αυτο ακλαφτο.

 

Εχω σκεφτει μια λυση ομως και θα την δοκιμασω.

 

Να παρω μια μεμβρανη TURBOFILM και να εφαρμοσω ενα κομματι μπροστα απο το φιλτρο. Το ηλιακο φιλτρο ειναι 3-4 κομματια σκληρου χαρτονιου πιο πισω οποτε ουτε καν θα ακουμπαει η μια με την αλλη. Δεν νομιζω να μου δημιουργηση προβλημα ενω θα λυσω και το προβλημα αυτο με τυχον τρυπες στο καινουργιο.

 

Αυτο θα κανω.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικα πηρα ενα astrosolar σημερα απο το πλανηταριο.

 

Εχει και αυτο τρυπιτσες αρκετες (καμια 20σαρια) αλλα και γρατσουνιες (οι γρατσουνιες δεν ειναι σε πολυ ασχημη κατασταση).

 

Δεν θα παρω αλλο φιλτρο. Οτι γινει μ`αυτο. Παντως τα περισσοτερα αγορασμενα φιλτρα πιστευω μολις ανοιγονται και ελενχονται περιεχουν και τρυπες αλλα και γρατζουνιες. Δεν ξερω τι κολλημα βαραει η BAADER και βγαζει στην αγορα τετοια φιλτρα.

 

Πηρα λοιπον την turbofilm μεμβρανη εκοψα ενα κομματι και αφου εφτιαξα 6 κυλινδρους απο χαρτονι κολλησα τον πρωτο, μεταξυ δευτερου και τριτου εβαλα την turbofilm, μεταξυ τεταρτου και πεμπτου εβαλα το astrosolar απο πανω εκλεισα με τον τελικο κυλινδρο.

 

Η κατασκευη εγινε πολυ καλη. H astrosolar εξωτερικα προφυλασετε τωρα απο την τurbofilm ενω και η φωτεινοτητα του ηλιου δεν επηρεαζετε απο την μεμβρανη.

 

Η κατασκευη πετυχε αλλα αυτες οι τρυπες μαζι με τις γρατζουνιες επηρεαζουν την ψυχολογια μου. Πιο κατω η κατασκευη.......

 

 

jpeghe6.jpg

 

 

YG..... Στην μια πλευρα το αστροσολαρ κανει καποια κυματα αλλα δεν πιστευω να πειραζει στην παρατηρηση.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Εχει και αυτο τρυπιτσες αρκετες (καμια 20σαρια) αλλα και γρατσουνιες (οι γρατσουνιες δεν ειναι σε πολυ ασχημη κατασταση).

 

Επρεπε να το επιστρέψεις.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δοκιμη σημερα του astrosolar με αερακι.

 

Τα αποτελεσματα θαυμασια.

 

Τελεια εικονα του ηλιου και εξεταση με τον φακο μετα το τελος της παρατηρησης και κανενα προβλημα. Οτι υπηρχαν.

 

Με τον αερα χαλαρωσαν οι μεμβρανες και ισως να ενωνονται σε καποια σημεια το αστροσολαρ και το turbofilm αλλα δεν υπαρχει προβλημα.

 

Το turbofilm προστατευει απολυτως οποτε το αποτελεσμα με ικανοποιει απολυτως.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης