Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα σe όλους. θέλω να αγοράσω ένα φίλτρο για παρατήρηση. είμαι ανάμεσα σε 3 φίλτρα.

α) Baader O-III

b) Baader UHC-S

c) Celestron UHC/LPR Νεφελωμάτων & Μείωσης Φωτορύπανσης

 

οι τιμές τους είναι

67

67

124

Ποιο απο τα 3 είναι το καλύτερο για παρατήρηση?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε αλεξανδρε εχουμε ξανα κανει περιπου τετοια συζητηση, δεν ξερω αν τις εχεις διαβασει αλλα θα βρεις παλλα ενδιαφερονται σχολια.

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=6783&highlight=%F6%E9%EB%F4%F1%EF

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=6700&highlight=%F6%E9%EB%F4%F1%EF

 

Κανε μια αναζητηση...φιλτρο.. (δεν ξερω αν εκανες)

 

Εγω ειμαι της αποψης οτι χρειαζεσαι και UHC και ΟΙΙΙ.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν έχει 8'' κ πάνω τότε το Οιιι κ μετά το UHC.

Αν έχεις μικρότερο απλά άλλαξε την σειρά.

Το τρίτο δεν το γνωρίζω.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν έχει 8'' κ πάνω τότε το Οιιι κ μετά το UHC.

Αν έχεις μικρότερο απλά άλλαξε την σειρά.

Το τρίτο δεν το γνωρίζω.

 

Σωστός ο Πάνος

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρίν λίγες μέρες αγόρασα το ΟΙΙΙ της lumikom απο optcorp. Το δοκίμασα χθες βράδυ σε αρκετά σκοτεινό ουρανο αλλά δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένος. Σκοτείνιαζε πάρα πολύ την εικόνα πολύ κουραστικό στην εστίαση και μπορώ να πω με σιγουριά ότι χωρίς φίλτρο τα έβλεπα πολύ καλίτερα. Τα "αντικείμενα" που δοκίμασα το φίλτρο είναι τα εξής: NGC 1360, 1514 2392 καθώς επίσης Μ76 και Μ42. Θα δοκιμάσω και σε κάποια άλλα με βάση έναν κατάλογο που έχω και ελπίζω να μην πέταξα τζάμπα

99$... Το UHC είναι το ίδιο σκοτεινό μ'αυτό?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για μενα ειναι θεμα γουστου.

 

Εαν θελεις να παρατηρησεις πανω σε φυσικο φοντο τοτε το UHC (αφηνει πολυ περισσοτερα αστρα στο πεδιο).

 

Εαν θελεις να δεις καθαρα την δομη του νεφελωματος με οσο το δυνατον λιγοτερα αστρα τοτε OIII.

 

Προσωπικη αποψη ετσι.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

μάλλον θα πάρω και το φίλτρο της Celestron UHC-LPR και το φίλτρο Baader OIII για να δω την διαφορά αν και το πρώτο είναι την φωτορύπανση! ελπίζω το OIII να μου δώσει ωραίες εικόνες των πλανητικών νεφελωμάτων οταν θα κάνω παρατηρηση απο το χωριό μου σε σκοτεινο ουρανο. σας ευχαριστω ολους για τις αποψεις σας!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αλεξανδρε, εχω το ΟΙΙΙ και το Moon & SkyGlow της Βaader.

 

Αν θελεις πιστεψε το αλλα με Baader Zoom clickstop 8-24mm την καλυτερη εικονα (φωτεινοτητα, κοντραστ) την ειχα με το Moon & SkyGlow της Βaader των 42 ευρω.

 

Το ΟΙΙΙ δεν ξερω γιατι αλλα ηταν αρκετα πιο σκοτεινο με αποτελεσμα να ζοριζομαι οταν κοιτουσα. Απο τη μια εδειχνε περισσοτερο τα νεφη του νεφελωματος αλλα απο τη μια ηταν πολυ πιο σκοτεινο...

 

και τα δυο ειναι καλα φιλτρα αλλα θα συνιστουσα τελικα για all around φιλτρο και οχι μονο το Moon & SkyGlow της Βaader.

 

Ελπιζω να σε βοηθησα και ειμαι εδω για οτι αλλο θελεις να ρωτησεις. =;

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλησπέρα Altinakis. εχω την εντυπωση οτι το φίλτρο που λες είναι καλύτερο για πλανητικη παρατηρηση. θα το έχω στο μυαλό μου πάντως για μελλοντική αγορα. σε ευχαριστω!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε konpan μου κάνει εντύπωση που δεν είδες διαφορά.Αυτό το φίλτρο ειδικά στα πλανητικά είναι ότι πρέπει.Προχθές στο ngc1514 πλανητικό στον Ταύρο χωρίς φίλτρο δεν φαινόταν σχεδόν τίποτα.Με το φίλτρο αναδείχτηκε το νεφέλωμα σε όλο του το μεγαλείο.Ο κεντρικός αστέρα με ένα δαχτυλίδι γύρο του χωρίς να έχει κενό όπως το ρινκ.Κ στο χέλιξ που θυμάμαι παλαιότερα είχα δει έντονη διαφορά.Κ άλλα που τώρα δεν φαίνονται.Τα pk που απλά φαίνονται σαν αστέρια τα αναδεικνύει επίσης.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το ΟΙΙΙ δεν ξερω γιατι αλλα ηταν αρκετα πιο σκοτεινο με αποτελεσμα να ζοριζομαι οταν κοιτουσα. Απο τη μια εδειχνε περισσοτερο τα νεφη του νεφελωματος αλλα απο τη μια ηταν πολυ πιο σκοτεινο...

Μα αυτή είναι η δουλεία του.Να κόβει το φάσμα του φωτός που εκπέμπουν τ αστέρια κ να αφήνει να περνάει μόνο το φως απ το νεφέλωμα.Γι αυτό σκοτεινιάζουν τα πάντα κ γι αυτό το OIII κάνει για 8'' κ πάνω.Είναι πολύ σκληρό κ αφήνει να περάσει ένα μικρό μέρος απ το φάσμα του φωτός.Το UHC αφήνει μεγαλύτερο μέρος να περάσει κ γι αυτό προτείνεται κ σε μικρότερα τηλεσκόπια.Μ λίγα λόγια κ τα δύο είναι χρήσιμα.Σε κάποιους στόχους υπερτερεί το ένα κ σε κάποιους το άλλο.Χρησιμότερο το ΟΙΙΙ.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια μιλαω υποκειμενικα ετσι.

 

Το Moon and Skyglow ειναι πολυ καλο και στα νεφελωματα. Παρα πολυ καλο θα ελεγα...

 

Το ΟΙΙΙ εχει την ικανοτητα να γεμιζει τον γυρω χωρο απο το νεφελωμα με χρωμα (πρασινο) οπως του Ωριωνα αλλα σε βαρος (ξεκαθαρα) της φωτεινοτητας.

 

Και για να λεμε την στραβη αληθεια, μεση οδο δεν υπαρχει...

 

Αν θελεις φωτεινοτητα και ευκρινεια, το Moon and Skyglow ειναι καλυτερο.

 

Αν θελεις να γεμιζει χρωμα απο το φιλτρο και να εχεις μια παραπανησια υποψια απο νεφελωμα (σκονη) αλλα εις βαρος της απαραιτητης φωτεινοτητας πας σε ΟΙΙΙ ή UHC.

 

Αυτα παιδια.

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε konpan μου κάνει εντύπωση που δεν είδες διαφορά.Αυτό το φίλτρο ειδικά στα πλανητικά είναι ότι πρέπει.Προχθές στο ngc1514 πλανητικό στον Ταύρο χωρίς φίλτρο δεν φαινόταν σχεδόν τίποτα

Και όμως φίλε Παναγιώτη ειδικά το παραπάνω νεφέλωμα αν και κάπως αμυδρό το υποψιάστηκα αμέσως κοιτώντας απο τον panoptic 24mm. Κατόπιν με Υπερίωνα ζουμ 8-24 το είδα πεντακάθαρο το αστεράκι με το αμυδρό συνεφάκι γύρω του. Βάζωντας το φίλτρο το μόνο που είδα επιπλέον ήταν η περίμετρος του νεφελώματος που νε γυμνό μάτι ήταν κάπως πιό αόριστη. Πάντως θα επαναλάβω σε κάποια άλλα νεφελώματα και θα επανέλθω με εντυπώσεις

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κ που να δεις στο Veil τι απόδοση έχει το φίλτρο ή το swan m17.Θα μείνεις κάγκελο.
+1 :mrgreen: =D>

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρίν λίγες μέρες αγόρασα το ΟΙΙΙ της lumikom απο optcorp. Το δοκίμασα χθες βράδυ σε αρκετά σκοτεινό ουρανο αλλά δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένος. Σκοτείνιαζε πάρα πολύ την εικόνα πολύ κουραστικό στην εστίαση και μπορώ να πω με σιγουριά ότι χωρίς φίλτρο τα έβλεπα πολύ καλίτερα. Τα "αντικείμενα" που δοκίμασα το φίλτρο είναι τα εξής: NGC 1360, 1514 2392 καθώς επίσης Μ76 και Μ42. Θα δοκιμάσω και σε κάποια άλλα με βάση έναν κατάλογο που έχω και ελπίζω να μην πέταξα τζάμπα

99$... Το UHC είναι το ίδιο σκοτεινό μ'αυτό?

 

konpan, αποκλείεται να έβλεπες πιο καλά χωρίς το φίλτρο. Το ΟΙΙΙ προσωπικά θεωρώ οτι είναι το καλύτερο φίλτρο που έχει βγεί για DSO καταστάσεις. Το έχω δοκιμάσει σε πολλούς στόχους και η διαφορά με αυτό και χωρίς, είναι μέρας με νύχτα! Μερικά νεφελώματα δε, είναι κυριολεκτικά αόρατα μέχρι να τοποθετήσεις το φίλτρο όπου σου εμφανίζεται μπροστά ως δια μαγείας. Είναι νωρίς ακόμα και σου κακοφαίνεται το ο,τι κόβει πολύ φώς, αλλά μετά απο λίγο και σε συστηματικές παρατηρήσεις, δεν θα κάνεις χωρίς αυτό. :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νικο, σιγουρα σε καταστασεις μαυρου ουρανου οπως στην εξοχη οπου δεν υπαρχει καμια φωτορυπανση πιστευω αυτος ο χρωματισμος οντως θα κανει πιο ευκολα την ανιχνευση των DSO. Αλλα απο την πολη ισως να μην ειναι και η καλυτερη λυση (παρολο που το εχω ετσι;). =;

 

Παντως οπως ειπα το Moon and SkyGlow ειναι φοβερο! Κανει και για νεφελωματα απλα δεν τα χρωματιζει τοσο και δεν τα σκοτενιαζει.

 

Α must 4 all! \:D/

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παντως οπως ειπα το Moon and SkyGlow ειναι φοβερο! Κανει και για νεφελωματα απλα δεν τα χρωματιζει τοσο και δεν τα σκοτενιαζει.Α must 4 all! \:D/

Τι διαφορά έχει από το neodymium της ίδιας εταιρείας?

Ρωτάω γιατί απότι είδα στο πλανητάριο είναι κατασκευασμένο από το ίδιο υλικό και για τον ίδιο σκοπό. Εγώ είχα αγοράσει το neodymium για το αχρωματικό μου για διόρθωση χρωματικού σφάλματος σε συνδυασμό με το fringe killer, αλλα αν κάνει και γιά νεφελώματα να το δοκιμάσω.

Πάντως απόψε σε μιά σύντομη, λόγω υγρασίας, παρατήρηση το NGC2174 δεν φαινόταν ούτε κατά διάνοια χωρίς φίλτρο ενώ μόλις το έβαλα(το ΟΙΙΙ) :shock: :shock: :shock:

Θα δοκίμαζα και σε κάποια άλλα, αλλά ή υγρασία...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παντως οπως ειπα το Moon and SkyGlow ειναι φοβερο! Κανει και για νεφελωματα απλα δεν τα χρωματιζει τοσο και δεν τα σκοτενιαζει.

 

Α must 4 all! \:D/

Γιώργο δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται ένα φίλτρο που είναι κατασκευασμένο για την θέαση πλανητών να κάνει κ για νεφελώματα.Σε σχέση με το ΟΙΙΙ τι βλέπεις?Δεν αμφισβητώ αυτά που λες απλά θέλω να καταλάβω γιατί θα μ ενδιέφερε ένα φίλτρο που να μην κόβει πολύ φως αλλά να αναδεικνύει τα νεφελώματα

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης