Jump to content

Φωτογράφηση Σελήνης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

(συγνώμη αν το θέμα έχει ξανασυζητηθεί αλλά δε βρήκα κάτι)

 

ποιες πιστεύετε ότι είναι οι κατάλληλες ρυθμίσεις για την φωτογράφηση της;

το κοντράστ αν και φαίνεται να αποδίδει αυξάνει πολύ τις διαφορές ανάμεσα σε φωτεινές και μη περιοχές με αποτέλεσμα στην επεξεργασία και στο τελικό αποτέλεσμα να γίνεται χαμός(σε μένα τουλάχιστον)

 

τελικά εγώ κατέληξα στο να κρατάω σχετικά ουδέτερο το κοντράστ και να αυξάνω την οξύτητα (αν λέγεται έτσι)

 

παρακάτω έχω κάποιες πρώτες μου φωτογραφίες(τι άλλα προβλήματα εντοπίζεται σε αυτές)

 

1146454655_themoon2.JPG.ba14fabf835eb02746f76db88d36bb13.JPG

με κάποιο κοντράστ

 

Untitled-4.jpg.a45a6c6ad74b85ab6d41ed1e92ada0b6.jpg

και ελαφρά επεξεργασμένες

 

1302449709_themoon21.jpg.f32313c670fbec8a828185dc179699a1.jpg

και ελαφρά επεξεργασμένες

 

Untitled-5.jpg.edf365f7836bedc11da0ab2ab33f996c.jpg

χωρίς κοντράστ αλλά με οξύτητα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην πρώτη φωτογραφία φαίνεται να έχεις βάλει μπόλικο saturation. Η γενικά άν το έχεις κάνει με registax να έχεις ανεβάσει αρκετά τις μπάρες. Σύν ότι κατα τη γνώμη μου θέλουν όλες περισσότερη φωτεινότητα. Νομίζω επίσης ότι χρειάζεται και λίγο καλύτερη εστίαση, αλλα μπορεί να είναι η ιδέα μου.
starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η εστίαση είναι το Α και το Ω. Τα υπόλοιπα θα τα βρεις/φτιάξεις με PS ή χωρίς. ΤΟ μεγάλο θέμα όμως είναι η εστίαση. Κατάφερε αυτό και τα άλλα θα έρθουν μόνα τους....

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην πρώτη φωτογραφία φαίνεται να έχεις βάλει μπόλικο saturation. Η γενικά άν το έχεις κάνει με registax να έχεις ανεβάσει αρκετά τις μπάρες. Σύν ότι κατα τη γνώμη μου θέλουν όλες περισσότερη φωτεινότητα.

Και όμως δεν συμβαίνει τίποτα τέτοιο δε τα πείραξα καθόλου αυτά αλλά ίσως σου φάνηκε επειδή είναι υψηλό το ισο και χαλάει η εικόνα δε ξέρω...

για την φωτεινότητα το ξέρω έπρεπε να είναι λίγο μεγαλύτερη η έκθεση.

 

Η εστίαση είναι ένα πρόβλημα το ξέρω αλλά οι συγκεκριμένες νόμιζα ότι ήταν εντάξει...Το ps τι είναι;

 

βασικά η κάτω κάτω σε κανονική ανάλυση φαίνεται να είναι εστιασμένη σχετικά καλά επάνω και να χάνει στο τελείωμα αλλά τελικά ούτε αυτό δε πρέπει να συμβαίνει

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ποιο προγραμμα χρησιμοποιεις ;

 

Η πρωτη φωτο. εχει θορυβο .

Νομιζς η εστιαση στη πρωτη ειναι καλη ενω στις αλλες νομιζω οτι θελει λιγο ακομη .

 

Δοκιμασε και με χαμηλοτερο gain << Επαιξες>> με το shutter speed ?

 

Παντα ειναι και θεμα γουστου .Βεβαια η σκοτεινη φωτο. μπορει να φωτιστει αργοτερα στην επεξεργασια .

Αν δεν εχεις μεγαλη μεγεθυνηση και η Σεληνη ειναι αρκετα γεματη να βαζεις οσο χαμηλο ISO μπορεις .

Πολλοι ρυθμιζουν τη φωτεινοτητα στο 50 % και μετα κανουν ρυθμισζουν ολα τα αλλα .Αν εχεις προγραμμα που να σου δειχνει αμεσα το ιστογραμμα , ακομη καλυτερα .

 

Ps = photoshop

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

συγνώμη για την καθυστέρηση..

αυτά τα προβλήματα το ξέρω υπάρχουν και τα διορθώνω σιγά σιγά, το ερώτημα μου είναι οι ρυθμίσεις στην φωτογραφική ποιες είναι οι κατάλληλες κατά την γνώμη σας οι κατάλληλες(κοντράστ στο γεμάτο οξύτητα αλλιώς) πως σας φαίνεται αυτό σε λίγο έρχεται η έκλειψη θα κάνω μια προσπάθεια με τι ρυθμίσεις πάλι...;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης