Jump to content

Dob 8''+ spc-900nc+adapter+atik ir cut filter


Προτεινόμενες αναρτήσεις

πριν 2 μήνες αγόρασα απο ΑΚTISTAR το παρακάτω σετ spc-900nc+adapter+atik ir cut filter κι ακόμα δεν έχω αξιωθέι να δοκιμάσω τι μπορώ να κάνω με το καινούριο μου dod 8'',

απλά ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να χρησιμοποιήσω το ir cut filter της ΑΤΙΚ στην παρατήρηση αντί για Moon SkyGlow ή ειναι αυστηρά για webcam????? ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) :-note 8-[

irbf_thumb.jpg.4bb09133cde5d1f5db0a892ac7a6d674.jpg

TUA125C_Back_600.gif.179504a5a524ce2f009e528678081e30.gif

:-({|= . I LOVE MUSIC -SPACE- XTREME LIFE. :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τo IR Cut κόβει το υπέρυθρο φως. Το μάτι σου δε βλέπει το υπέρυθρο ούτως ή άλλως (αντίθετα με την κάμερα) οπότε δεν έχεις και λόγο να το κόψεις!
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

πριν 2 μήνες αγόρασα απο ΑΚTISTAR το παρακάτω σετ spc-900nc+adapter+atik ir cut filter κι ακόμα δεν έχω αξιωθέι να δοκιμάσω τι μπορώ να κάνω με το καινούριο μου dod 8''
Μπορείς να παιδευτείς όπως παιδευτήκαμε μερικοί από εμάς, πριν το παρεις απόφαση ότι χωρίς tracking δεν γίνεται αστροφωτογράφηση, και ότι συνήθως τα ντοπς έχουν πρόβλημα back focus, δηλαδή η κάμερα πρεπει να μπεί πολύ μέσα για να εστιάσει και ο εστιαστής σου δεν σου προσφέρει αρκετή διαδρομή. Και τα δύο έχουν συζητηθεί (μαζί και το τι φίλτρα πιθανών θες και γιατί) εκτεταμένα παλιότερα, ψάξε λίγο στο forum
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Stop press..... \:D/ \:D/ \:D/

 

Όσοι έχεται το τελευταίο μοντέλο SW 8'' Dob με τον εστιαστή τύπου crayford ΔΕΝ έχεται ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα focus. Είτε με webcam είτε DSLR. Δοκιμάστηκαν αμφότερα με ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ αποτελέσματα.

 

:cheesy: :cheesy: :cheesy:

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης