Jump to content

Όταν η ατμόσφαιρα σου κάνει το χατίρι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ όλοι την άστρο παρέα

Εχθές το βράδυ βγήκα βεράντα όπως συνηθίζω σχεδόν κάθε βράδυ για τσεκάρισμα τις ορατότητας και με μεγάλη έκπληξη διαπίστωσα πως ήταν πράγματι πολλή καλή, η σελήνη μεσουρανούσε το 8’’ είχε ήδη προσαρμοσθεί στο κλίμα και ήταν έτυμο προς χρίση, ξεκίνησα με τον 35mm/2’’ όπως συνηθίζω κάνοντας μια ουράνια βόλτα στο κομμάτι του ουρανού που μου είναι ορατό από την βεράντα μου, μετά έβαλα τον 25mm και καλησπέρισα το Μ42, και τον Κρόνο, επόμενη κίνηση ήταν παρατήρηση της σελήνης στην πιο μεγάλη μου μεγέθυνση 10mm & barlow 2X (240Χ μέχρι εκεί φτάνω με τα προσοφθάλμια που διαθέτω προς στιγμής)

Και έκπληκτος διαπίστωσα πως δεν υπήρχε καμιά διαταραχή του ειδώλου και ακόμα ένα τέλειο κοντράστ πράγμα που δεν θυμάμαι να μου έχει ξανά συμβεί δεν κρύβω πως με καθήλωσε για αρκετή ώρα Πάνο στο προσοφθάλμιο.

Τράβηξα και κάποιες φωτογραφίες με την ψηφιακή στο χέρι με μέτρια αποτελέσματα

προσθέτω και μερικές από τις καλύτερες προσπάθειες μου .

 

Άλλη μια φορά αν θυμάμαι καλά πριν δυο χρόνια κοντά στα Χριστούγεννα με πρωτοχρονιά πέτυχα το νεφέλωμα του ωριωνα στην πιο αποκαλυπτική του φάση το είδα τόσο καθαρά και έντονο που νόμιζα πως υπήρχε κάποιο σύννεφο μπροστά μου να φαντασθείτε πως γέμισε σχεδόν το οπτικό πεδίο του 25mm προσοφθάλμιου

Δεν μπορώ να το εκφράσω καλύτερα με λόγια ήταν πράγματι απίστευτο .

 

Αρκετοί φίλοι μου που ξέρουν το κόλλημα μου με την παρατήρηση με έχουν ρωτήσει (καλά ρε Μήτσο δεν έχεις βαρεθεί να κοιτάς τα ίδια πράγματα κάθε τόσο και λίγο) προσπάθησα να του εξηγήσω πως κάθε φορά δεν είναι το ίδιο και πως κάθε φορά ελπίζεις σε μια καθαρή ατμόσφαιρα για μια καλύτερη ματιά στο σύμπαν, αλά όπως καταλαβαίνετε δεν με κατάλαβαν.

 

Ευχαριστώ που με διαβάσατε και όπως εύχονται εδώ στο φόρουμ

να έχουμε περισσότερο καθαρό ουρανό

HPIM3128.JPG.cb41b8e140d0f4100f4aae0680d726ce.JPG

selini.jpg.56e92cf3032c07ce47a15d701f2448c0.jpg

HPIM3130.JPG.c8df3ff04d9b81d6d52a2cbf82b67f86.JPG

SkyWatcher Dob 8\\ Vixen VC200L

Celestron SkyMaster 15Χ70

EQ6 SkyScan Pro GOTO

T.V. Panoptic 19mm, POWERMATE 2,5x, Ø 31,8mm

Vixen LVW, LANTHANUM 42mm, Ø 50,8mm

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι όντως γεγονός ότι το seeing είναι το Α και το Ω για μια καλή παρατήρηση, ειδικά για πλανητική παρατήρηση!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης