Jump to content

9ο Θερινό Σχολείο Αστρονομίας 2008


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τον Ιούλιο το Θερινό Σχολείο Αστρονομίας 2008

 

Στο 9ο Θερινό Σχολείο Αστρονομίας θα υπάρχουν και πάλι τρία τμήματα:

 

Το τμήμα 1ης βαθμίδας, για αρχαρίους,

 

το τμήμα 2ης βαθμίδας για προχωρημένους και

 

το τμήμα 3ης βαθμίδας για την Ολυμπιάδα.

 

 

 

Τα δύο πρώτα τμήματα θα λειτουργήσουν κανονικά, όπως και τις άλλες χρονιές, στο προαύλιο του 1ου Λυκείου Βόλου, κατά τις βραδινές ώρες από 9 έως 12 μ.μ. Το δικαίωμα συμμετοχής για όλα τα μαθήματα των τμημάτων αυτών, ορίστηκε στο ποσό των 20 €.

 

Το τμήμα της Ολυμπιάδας θα λειτουργήσει εφέτος όχι μόνο τις βραδινές ώρες, κατά τις οποίες θα γίνεται και πρακτική εξάσκηση στο ύπαιθρο, αλλά και κατά τις πρωινές στην κλιματιζόμενη αίθουσα του 1ου Λυκείου, ίσως δε και κατά τις απογευματινές ώρες. Οι μαθητές που θα παρακολουθήσουν το τμήμα αυτό πρέπει να είναι εφοδιασμένοι με ένα επιπεδόσφαιρο και έναν φακό. Το δικαίωμα συμμετοχής τους ορίστηκε στο ποσό των 50 €.

 

Την πρώτη ημέρα του Θερινού Σχολείου, δηλ. την Δευτέρα, 7 Ιουλίου 2008 θα γίνει για όλους η καθιερωμένη αστροβραδιά στα Χάνια Πηλίου. Το πλήρες πρόγραμμα του Σχολείου θα αναρτηθεί στην ιστοσελίδα της Εταιρείας κατά τον Ιούνιο.

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 194
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Την πρώτη ημέρα του Θερινού Σχολείου, δηλ. την Δευτέρα, 7 Ιουλίου 2008 θα γίνει για όλους η καθιερωμένη αστροβραδιά στα Χάνια Πηλίου. Το πλήρες πρόγραμμα του Σχολείου θα αναρτηθεί στην ιστοσελίδα της Εταιρείας κατά τον Ιούνιο.

 

 

Το δηλώνω και επισήμως ότι έχω γενέθλια εκείνη τη μέρα ....και περιμένω αστρο-τούρτα... :mrgreen:

 

 

Ωραία θα ειναι... :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

....και περιμένω αστρο-τούρτα... :mrgreen:

διάλεξε messier (εκτός του whirlpool :P )

 

χμμμμμμμ.... κάτι σε ορίωνα.. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

Πλάκα κανω φυσικά.. :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν θαταν καθολου κακη ιδεα :lol: :lol: Εγω λεω να βρουμε εναν αστερισμο με 19 αστρα και να τον σχηματισουμε πανω στην τουρτα με τα κεράκια 8) 8) Κι η τουρτα να εχει φωτο το Γαλαξία :D :wink: :wink:

ΤΑ ΣΠΑΕΙ :?: :?: :mrgreen: \:D/ \:D/ :cheesy:

Πριν προχωρήσεις στα μυστήρια του ουρανού μην παραλείψεις να εμβαθύνεις στα μυστήρια της μάνας Γης............
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τηλεμαχε, περιμενε βρε... 10 μερες μετα (17 Ιουλιου) εχς κι εγς τη γιορτη μου! Να γιορτασουμε μαζι καπου στο ενδιαμεσο??? Χι χι!!!!!!

 

Εννοείτε!!!Λοιπον.. βρειτε μια μέρα μέσα στα θερινά που να βολέυει και 2πλασιάζετε τη μάζα της τούρτας..μπορει η roz να μην σβήσει κεράκια...αλλα η τούρτα πρέπει να μεγαλώσει!!!!

 

ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΗ: Οτι θα γιορτάσουμε μαζι δεν σημαινει ότι φέρνετε ένα δώρο και για τους δυο μας και ξεμπερδευετε!!!

(Μαρίνα, ελπίζω να συμφωνεις.. :mrgreen: )

 

Και σαν κύριος, αφήνω την κυρία να αποφασίσει το θέμα της αστροτούρτας... :mrgreen: :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τηλεμαχε, περιμενε βρε... 10 μερες μετα (17 Ιουλιου) εχς κι εγς τη γιορτη μου! Να γιορτασουμε μαζι καπου στο ενδιαμεσο??? Χι χι!!!!!!

 

και εγώ μετα από μια μέρα (18 Ιουλίου)έχω τα γενέθλιά μου...!!!!Πιάνει???????????? :cheesy:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Τηλεμαχε,

οχι απλα συμφωνω μαζι σου, αλλα επαυξανω κιολας! Τοσο για το μεγεθοσ τησ τουρτασ (που απ'ο,τι φαινεται τωρα θα τριπλασιαστει!) οσο και για τα δωρα... Παιδια δεν θελω να σας τρομαξω, αλλα ετοιμαστειτε να βαλετε το χερι βαθια στην τσεπη!

Ασε που εμενα καποιοσ μου εχει ταξει κανταδα... (μην ξεχνιομαστε)

(Ονοματα δεν λεω γτι δε με πολυσυμφερει μαλλον...)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τέλεια...γίναμε.. 4!!!!!!!!!!!!!!

 

Αν έχει η Μαρία γενέθλια στις 18 θα έχει και η nansy την ίδια μέρα..

 

Αρα τετραπλασιάζουμε τη μαζα της τούρτας...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Τώρα σαν κύριος πρέπει να αφήσω τις τρεις κυρίες να αποφασίσουν για την τούρτα!!!......ε... ελπίζω να συμφωνήσετε.. :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τί γίνεται ρε παιδιά??? Όλοι τότε έχετε γενέθλια???

Όπως λέει και η παροιμία: "Βρήκαμε παπά, ας θάψουμε 5-6..!!!" :-k :roll: :lol: \:D/

ΝΤΡΟΠΗ!!!!! :oops:

Εκτός κι αν σας άρεσε τόσο πολύ η ιδέα της αστρο-τούρτας....! :cheesy: :cheesy: :cheesy:

 

:-({|= :-note Όσον αφορά την καντάδα, γλυκιά μου Roz, κάτι θα γίνει.. αρκεί να μή φάμε καμιά γλάστρα!!! #-o

(Δεκτοί γίνονται μόνο κουβάδες με νερό!!! :lol: )

 

Δν ξέρω γιατί, αλά έχω ένα πολύ καλό προαίσθημα για το θερινό φέτος! (Θα πρέπει να είναι...τουλάχιστον κορυφαία!!! Ήδη η παρέα φαίνεται να έχει μαζευτεί από τώρα! - όσοι πιστοί προσέλθετε...!) \:D/

Βαδίζοντας τον δρόμο προς τα αστέρια,

να Ζείς

την κάθε στιμή του ονείρου σου...

 

...και το όνειρό σου

θα γίνει η κάθε σου στιγμή...

 

 

.Δημήτρης.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φέτος παιδιά αποφάσισα να μην συμμετάσχω στο θερινό σχολείο Αστρονομίας αν και από πέρυσι και κυρίως πρόπερσυ έχω τις καλύτερες αναμνήσεις!!!Σας εύχομαι να περάσετε υπέροχα!!!!

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εγω ειμαι σιγουρη οτι στο τελος ελενιτσα θα ερθεις!!!

τα ιδια μας ελεγες κ περυσι.... :D

"Αν οι άνθρωποι σταματήσουν να ονειρεύονται, η ιστορία της φυλής μας θα έχει φτάσει στο τέλος της"Arthur Clarke.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τωρα τι να απαντησω... Δημητρη, κανονισαμε με την Κων/να να παμε να τα πιουμε μαζι, να γινουμε λιωμα! Θελουμε και κανταδεσ τρομαρα μασ... Δεν ξερω για τα προαισθηματα σου για το θερινο, αλλα αν εχουμε επιβιωσει μεχρι τοτε, πιστευω οτι θα ειναι μαλλον επεισοδιακο!!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ελενη, τωρα ειδα την απαντηση σου... ασε τα χαζα και ξεκουνησου! Ο,τι και να γινει στο θερινο θα δωσουμε ολοι το "παρων". Και πιστεψε με... ΘΑ ΖΗΣΟΥΜΕ ΜΕΓΑΛΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

=;

μια ψήφος και από εμένα...!

Εσύ δημήτρη δεν θα ψηφίσεις????

Εξάλλου πρέπει να έρθει διότι μου είπε ο κ.Μαυρομμάτης ότι πρέπει να έρθουν και οι τρεις αναπληρωματικοί(δηλ.6η, 7ος, 8ος)οπότε θα έρθει!!!!!

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όπως είπε και η Μαρίνα, θα γίνει χαμός στο θερινό! Ήδη η παρέα έχει συσταθεί, και το μόνο που μένει είναι να ξαναβρεθούμε όλοι μαζί, και....ΘΑ ΖΗΣΟΥΜΕ ΜΕΓΑΛΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ....! :cheesy:

Στην διαδηκασία ψηφοφορίας δν θα μπώ, γιατί αν το συνεχίσουμε έτσι, στο τέλος θα γίνει λαϊκό προσκήνημα, και θα χάσουμε καί το μέτρημα στις ψήφους!!! :D

Γλυκιά μου Μαρία, εννοείται πως καί εγώ, αλλά και όλοι μας γενικά, θέλουμε να δούμε τόσο την Ελένη, όσο και όλα τα άλλα παιδιά που αποτέλεσαν την τρελή παρέα μας, αυτό το καλοκαιράκι στο Βόλο..! Σύμφωνα και με προηγούμενη ανακοίνωνσή μου.."ΟΣΟΙ ΠΙΣΤΟΙ ΠΡΟΣΕΛΘΕΤΕ!", και είμαι σίγουρος πως θα είναι ένα από τα ανεπανάλληπτα και πιό αξέχαστα θερινά που έγιναν ποτέ...! \:D/

 

Η αντίστροφη μέτρηση ήδη έχει ξεκινήσει... "97 και σήμερα!" (ή 3μήνες και 6 μέρες)!!!!!

 

Ελπίζω και εύχομαι τον Ιούλιο να είστε όλοι εκεί...

και...δεν θα χάσετε..! :wink: \:D/

Βαδίζοντας τον δρόμο προς τα αστέρια,

να Ζείς

την κάθε στιμή του ονείρου σου...

 

...και το όνειρό σου

θα γίνει η κάθε σου στιγμή...

 

 

.Δημήτρης.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε planetman, η ερώτησή σου είναι λίγο...άτοπη! :roll: (αν και είναι επόμενο να μπερδευτείς!)

Το όνομα είναι Ελένη, και το nickname είναι Nancy! :wink:

Τώρα, το γιατί επέλεξε το Nancy, δεν μπορώ εγώ να στο απαντήσω αυτό!

Βαδίζοντας τον δρόμο προς τα αστέρια,

να Ζείς

την κάθε στιμή του ονείρου σου...

 

...και το όνειρό σου

θα γίνει η κάθε σου στιγμή...

 

 

.Δημήτρης.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης