Jump to content

9ο Θερινό Σχολείο Αστρονομίας 2008


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εκτός από αυτούς που θα πρέπει "υποχρεωτικά" να είναι στη Γ΄βαθμίδα, εννοείται πως οποιοσδήποτε άλλος έχει όρεξη να λύσει μες στο κατακαλόκαιρο εξισωσούλες, και γενικά, ασκήσεις αστρονομίας, ή οποισδήποτε πιστεύει πως οι διαλέξεις της Β' βαθμίδας δεν έχουν να του προσφέρουν κάτι παραπάνω από αυτά που ήδη ξέρει, μπορεί να πάρει μέρος στη Γ' βαθμίδα!!!

Αν και κατά τη γνώμη μου, τουλάχιστον όλοι οι μαθητές που πέρασαν στην Β' φάση του διαγωνισμού πρέπει να είναι στο απαιτούμενο επίπεδο, ώστε να παρακολουθήσουν τα μαθήματα της Γ' Βαθμίδας!! :cheesy:

 

Όσον αφορά το οικονομικό μέρος, φίλε Xiotis23, αναλογίσου ότι εκτός από το συμβολικό ποσό που θα καταθέσεις για να παρακολουθήσεις τα μαθήματα, θα πρέπει να προσθέσες στα έξοδά σου και τα χρήματα του ξενοδοχείου (εκτός αν έχεις κάπου αλλού να μείνεις!). :-k

 

Στην τελική, δείτε το σχολείο σαν "εκπαιδευτικές διακοπές"!!! \:D/

 

 

Όπως και να 'χει.... θα είναι αξέχαστα...(με ό,τι κι αν συνεπάγεται αυτό!!!) :wink:

Βαδίζοντας τον δρόμο προς τα αστέρια,

να Ζείς

την κάθε στιμή του ονείρου σου...

 

...και το όνειρό σου

θα γίνει η κάθε σου στιγμή...

 

 

.Δημήτρης.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 194
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Παντως η μαρινα το εθεσε σωστα πιστευω,το διαβασμα που πρεπει να κανουμε δεν θα γινει μεσα στις 5 μερες του θερινου.2 μηνες θα εχουμε μετα :wink:

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπον καθιστε να μπω κι εγω στη συζητηση αν και δεν βλεπω να σας ελειψα και πολυ....Θα χετε 2 μηνες μετα αλλα πιστευω θα σας ζορισουν αρκετα με τοσες ωρες μαθημα στο θερινο!!!Παντως δεν θα μαρεσει και πολυ να σκεφτομαι οτι τα πρωιινα εμεις της Β βαθμιδας θα παμε για καφε κι εσεις θα κανετε μαθημα :( :(

Ωστόσο παλι τα ξενυχτια μας θα τα κανουμε και θα περασουμε ολοι καλα πιστευω :wink: :wink:

Πριν προχωρήσεις στα μυστήρια του ουρανού μην παραλείψεις να εμβαθύνεις στα μυστήρια της μάνας Γης............
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μή στεναχωριέσαι τόσο φίλε μου Θάνο! Αν είναι, μπορεί να κάνουμε και εμείς καμιά επίσκεψη, σε κανένα πρωινό μάθημα, έτσι.... για συμπαράσταση...!!! \:D/

Στην τελική, μπορεί να κάτσουμε οι 2μας να γράψουμε και κανένα τραγουδάκι για τα παιδια...!!! (Να τα εμψυχώσουμε λίγο...!!!) :-({|= :-note :-({|= :-note

 

Πέρα από την πλάκα, το θέμα είναι πως, άσχετα με το χαλαρό κλίμα που βγαίνει από τις συζητήσεις μας εδώ, η υπόθεση θέλει διάβασμα...!! Και όχι μόνο από τα παιδιά της Ολυμπιάδας, αλλά από όλους μας, γενικώς... (Απλά εμείς, λόγω της λιγότερο επιτακτικής ανάγκης για καλύτερες επιδόσεις, θα είμαστε λίγο πιο άνετοι...!!) O:)

Βαδίζοντας τον δρόμο προς τα αστέρια,

να Ζείς

την κάθε στιμή του ονείρου σου...

 

...και το όνειρό σου

θα γίνει η κάθε σου στιγμή...

 

 

.Δημήτρης.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά είμαι ο Σταμάτης από Πάτρα και φέτος σκέφτομαι να πάρω μέρος στο θερινό για 1η φορά.Υπάρχουν κάποια πράγματα που πρέπει να ξέρω?Ρωτάω εσάς γιατί βλέπω πως έχετε κάποια πείρα στο θέμα
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια χαρα !

 

Δε νομιζω οτι υπαρχει κατι .Ολα χαλαρα :mrgreen:

Τα μαθηματα γινονται το βραδυ .Διαλεγεις βαθμιδα . Δε μου ερχεται κατι .

Θα ηθελες να μαθεις κατι πιο συγκεκριμενα ;

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια σας εχω νεα... Ειχα παει σημερα στην ομιλια και μιλησα στο τελος με τον κ. Ζαχειλα. Οντως στο θερινο, στο τμημα ολυμπιαδας θα συμμετασχουν μονο τα παιδια που προκειται να πανε στην Ινδονησια και αντε καποιοι αναπληρωματικοι. Αυτο συμβαινει για να μπορεσουν τα παιδια να συγκεντρωθουν και να γινει σωστη και επικοδομιτικη δουλεια. Ευτυχως ομως και στο δευτερο τμημα των προχωρημενων θα γινουν καποια μαθηματα απο αυτα που θα κανουν και τα παιδια της Ολυμπιαδας!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αχ ρε Roz.... Με πρόλαβες....!!! Πάνω που ήμουν έτοιμος να βγάλω εγώ αυτήν την ανακοίνωση...!!! Δεν πειράζει.. την επόμενη φορα...!!! :wink:

Βαδίζοντας τον δρόμο προς τα αστέρια,

να Ζείς

την κάθε στιμή του ονείρου σου...

 

...και το όνειρό σου

θα γίνει η κάθε σου στιγμή...

 

 

.Δημήτρης.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά είμαι ο Σταμάτης από Πάτρα και φέτος σκέφτομαι να πάρω μέρος στο θερινό για 1η φορά.Υπάρχουν κάποια πράγματα που πρέπει να ξέρω?Ρωτάω εσάς γιατί βλέπω πως έχετε κάποια πείρα στο θέμα

Φίλε Σταμάτη,αν όντως σκέφτεσαι να πάς στο θερινό πρέπει να διαλέξεις βαθμίδα 1η ή 2η..επίσης την πρώτη μέρα γίνεται αστροπαρατήρηση στα χάνια του Πηλίου,όπου στο προαύλιο του 1ου Λυκείου συγκεντρώνονται τα παιδιά(όσοι δεν έχουν μεταφορικό μέσο να πάνε) και πηγαίνουν οδικώς.

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχει κανένα link για δήλωση συμμετοχής;

Για μένα πάντως το βλέπω λίγο δύσκολο να πάω. Έχω πρακτική το καλοκαίρι και θα είναι λίγο δύσκολο :roll:

Science is the belief in the ignorance of the experts

Richard Feynman

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν υπαρχει καποιο link .Συνηθως με τηλεφωνο αλλιως επιτοπου τις μερες που γινονται τα μαθηματα .
Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για όσους έχουν απορία για την Γ βαθμίδα για το ποιοι θα είναι ο κ.Μαυρομμάτης μου είπε πως στη βαθμίδα αυτή θα είναι η ομάδα της ολυμπιάδας και οι αναπληρωματικοί που είναι ο 6ος, ο 7ος και ο 8ος κατά σειρά επιτυχίας στον Ίππαρχο.

Εάν τώρα θα είναι και κανείς άλλος, αυτό θα εξαρτηθεί από τους αρχηγούς της αποστολής κ.κ. Σειραδάκη και Ζαχείλα.

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...
Μόλις βγήκε το πρόγραμμα του 9ου Θερινού Σχολείου Αστρονομίας που θα γίνει από 7 Ιουλίου μέχρι 11 Ιουλίου..Όποιος ενδιαφέρεται να μάθει για το πρόγραμμα: www.astronomos.gr

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χμμμμ... οχι και ιδιαιτερα ικανοποιητικο. Τα μαθηματα της δευτερης βαθμιδας ειναι μαλλον ευκολα και εχουν ανακυκλωθει αρκετα.

"Δομη και Εξελιξη των Αστερων", για τ'ονομα του Θεου, υπαρχει ανθρωπος στους προχωρημενους που να μην τα εχει ακουσει αυτα ενα σωρο φορες?

 

Κατα τη γνωμη μου, θεωρω μεν σωστο το γεγονος να μην μας επιτραπει να παρακολουθησουμε τα μαθηματα μαζι με την Τριτη βαθμιδα, αλλα πιστευω οτι καποια απο τα μαθηματα αυτα θα επρεπε να γινουν και στην δευτερη βαθμιδα σε διαφορετικη μερα. Για παραδειγμα θα ειχε περισσοτερο ενδιαφερον να κανουμε "Βασικη αστροφυσικη" εστω και χωρις ασκησεις. Επιτελους θα βλεπαμε κατι διαφορετικο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χμμμμ... οχι και ιδιαιτερα ικανοποιητικο. Τα μαθηματα της δευτερης βαθμιδας ειναι μαλλον ευκολα και εχουν ανακυκλωθει αρκετα.

"Δομη και Εξελιξη των Αστερων", για τ'ονομα του Θεου, υπαρχει ανθρωπος στους προχωρημενους που να μην τα εχει ακουσει αυτα ενα σωρο φορες?

 

Κατα τη γνωμη μου, θεωρω μεν σωστο το γεγονος να μην μας επιτραπει να παρακολουθησουμε τα μαθηματα μαζι με την Τριτη βαθμιδα, αλλα πιστευω οτι καποια απο τα μαθηματα αυτα θα επρεπε να γινουν και στην δευτερη βαθμιδα σε διαφορετικη μερα. Για παραδειγμα θα ειχε περισσοτερο ενδιαφερον να κανουμε "Βασικη αστροφυσικη" εστω και χωρις ασκησεις. Επιτελους θα βλεπαμε κατι διαφορετικο.

 

Θα διαφωνήσω μαζί σου..!!! =; Το πρόγραμμα είναι πολύ καλό θα έλεγα και ας τα μαθήματα είναι σε πιο ''εύκολο'' επίπεδο..Μην ξεχνάς ότι στη β βαθμίδα θα είναι και άτομα οποιαδήποτε ηλικίας και μορφωτικού επιπέδου..

Όσο για τα μαθήματα της Γ βαθμίδας είναι στο επίπεδο της Ολυμπιάδας..και ούτε σε θεωρητικό επίπεδο δεν θα μπορούσαν να διδαχθούν..Τα βιβλία που έστειλαν στα παιδιά της Ολυμπιάδας είναι πάρα πολύ δύσκολα και θα ήταν αδύνατο να γίνει έστω και ένα μικρό μέρος αυτών στη β βαθμίδα..Το πρόγραμμα της Β όσο και της Γ είναι αξιόλογο...Και ότι αναφορά σε ανακυκλωμένα μαθήματα το μόνο που έχω να πω είναι ότι πάντα μαθαίνεις κάτι καινούργιο στην Αστρονομία όσες φορές και αν το έχεις ''ακούσει''..Πάντως όποιου δεν τον καλύπτει το πρόγραμμα δεν είναι υποχρεωτικό να παρέβρεθεί στο Θερινό Σχολείο..Η Εταιρεία κάνει το καλύτερο όπως έχει αποδειχθεί αμέτρητες φορές..

 

Πάντως σίγουρα θα είμαι στη Β Βαθμίδα για την ομιλία του κ.Λασκαρίδη.. :cheesy:

 

Και ακόμα σκεφτείτε τα παιδιά της Ολυμπιάδας που δεν είναι σε χλωρό κλαρί..!!!! :mrgreen:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

 

Όσο για τα μαθήματα της Γ βαθμίδας είναι στο επίπεδο της Ολυμπιάδας..και ούτε σε θεωρητικό επίπεδο δεν θα μπορούσαν να διδαχθούν..Τα βιβλία που έστειλαν στα παιδιά της Ολυμπιάδας είναι πάρα πολύ δύσκολα και θα ήταν αδύνατο να γίνει έστω και ένα μικρό μέρος αυτών στη β βαθμιδα..

 

Μην εισαι τοσο σιγουρη :mrgreen: .Αυτο εξαρταται κυριως απο τον μεσο ορο γνωσεων τοων μαθητων της καθε βαθμιδας .

Σιγουρα καποια μαθηματα εχουν τον ιδιο τιτλο με αλλα παλαιοτερα .Αυτο , ομως , δε σημαινει οτι η υλη θα ειναι ακριβως η ιδια .Εξαλλου οι μαθητες του Θερινου δεν ειναι οι ιδιοι καθε χρονο .Επομενως οι καινουργιοι μπορει να μη τα εχουν ακουσει .

 

Τα λεμε Βολο για παταουγκα , θεϊκο, και τσιπουρα :mrgreen:

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα λεμε Βολο για παταουγκα , θεϊκο, και τσιπουρα :mrgreen:

 

Φυσικά!!!!!!Θα περάσουμε τέλεια και όχι μόνο γ παταουγκα και για πολλά ακόμα!!!! :mrgreen: :mrgreen:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να ξεκαθαρισουμε 5 πραγματα...

 

Πρωτον:

Θα διαφωνήσω μαζί σου..!!! Speak to the hand Το πρόγραμμα είναι πολύ καλό θα έλεγα και ας τα μαθήματα είναι σε πιο ''εύκολο'' επίπεδο..

 

Ελενη, μιλας εκ του ασφαλους. Εισαι ετσι κι αλλιως στο τμημα Ολυμπιαδας, οποτε αυτα που θα ακουσεις και θα μαθεις φετος ειναι κλασεις ανωτερα απο εμας τους κοινους θνητους.

 

Δευτερον:

Η Εταιρεία κάνει το καλύτερο όπως έχει αποδειχθεί αμέτρητες φορές..

 

Καταρχάς, ποιος αμφισβήτησε την Εταιρεια? Καθε χρονο τα πραγματα βελτιώνονται και οι δραστηριότητες επεκτείνονται σε πολλούς τομείς και περα απο τον διαγωνισμό πλεον. Στην τελικη, ειμαστε ολοι μελη της συγκεκριμενης εταιρειας και οπως λεει και η παροιμια "Αν δεν παινέψεις το σπιτι σου..." Το να λες ομως την γνωμη σου και ειδικα οταν οι προθεσεις ειναι καλες, νομιζω οτι ειναι μαλλον ωφέλιμο, επικοδομητικο και ελπιζω καλοδεχουμενο και οχι κατακριτεο.

 

Τριτον:

Και ότι αναφορά σε ανακυκλωμένα μαθήματα το μόνο που έχω να πω είναι ότι πάντα μαθαίνεις κάτι καινούργιο στην Αστρονομία όσες φορές και αν το έχεις ''ακούσει''..

 

Γλυκια μου, αυτο συμβαινει με ολες τις επιστημες (και οχι μονο..) και οχι μονο στην αστρονομια. Επανάληψη υπερ μαθησεως! Ωστοσο, θα μου επιτρέψεις να παραμεινω στην αρχικη μου αποψη οτι μπορουσαν και καλυτερα. Για παραδειγμα ο κ. Ξενακης ειναι ενας εξαιρετικος αστροφυσικος... θα μπορουσαμε να τον "εκμεταλλευτούμε" λιγο παραπανω.

 

Τεταρτον:

Σιγουρα καποια μαθηματα εχουν τον ιδιο τιτλο με αλλα παλαιοτερα .Αυτο , ομως , δε σημαινει οτι η υλη θα ειναι ακριβως η ιδια .Εξαλλου οι μαθητες του Θερινου δεν ειναι οι ιδιοι καθε χρονο .Επομενως οι καινουργιοι μπορει να μη τα εχουν ακουσει .

 

Φιλε Βολιωτη, και οι υπολοιποι τι πρεπει να κανουν? Τα θεματα αντικειμενικα ειναι παρα πολυ καλα, αλλα μηπως καποια στιγμη πρεπει να παμε και λιγο παρακατω?

 

Πεμπτον:

Πάντως όποιου δεν τον καλύπτει το πρόγραμμα δεν είναι υποχρεωτικό να παρέβρεθεί στο Θερινό Σχολείο..

 

Στο θερινο σχολειο που καθε χρονο οργανωνει με επιτυχια η Εταιρεια Αστρονομιας και Διαστηματος του Βολου ερχομαστε

1) για να μαθουμε καινουρια πραγματα για την επιστημη που αγαπαμε

2) για να επαναλαβουμε πραγματα και να ανασύρουμε γνωσεις ξεχασμενες λογω της παροδου του χρονου

3) για να βρουμε ανθρωπους που ειναι εξειδικευμενοι στον εν λογω τομεα, να συζητησουμε μαζι τους, να ανταλλαξουμε αποψεις

4) γιατι ειναι ενα "ανεπισημο" ραντεβου για εμας τους νεους να βρισκομαστε και να θυμομαστε τα παλια τοτε που διναμε εμεις στον διαγωνισμο

5) γιατι ειμαστε μελη αυτης της Εταιρειας και οφείλουμε να τη στηριζουμε σε καθε προσπαθεια με την ενεργο συμμετοχη μας

 

Γενικο συμπερασμα... ΟΛΟΙ θα ειμαστε 7 Ιουλιου στον Βολο!!!

 

(Αν και απ'ο,τι θυμαμαι, υπηρχε καποιος που δηλωνε πεισματικα οτι δεν θα ερχοταν φετος στο θερινο ή μηπως με απατα η μνημη μου??? )

 

Φιλικα,

roz...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Take it easy guys...Αφου ολοι θελουμε να παμε και θα παμε στο βολο,ας μη δυναμιτιζουμε την κατασταση.Κοινο μας στοιχειο ειναι η αγαπη μας για το συμπαν και δε νομιζω οτι αξιζει να μας χωριζουν οι βαθμιδες.Ας παμε λοιπον ολοι να περασουμε καλα :)

Οφειλω βεβαια να ομολογησω οτι καταλαβαινω τα παιδια που δεν τους επιτρεπεται να παρακολουθησουν τη Γ βαθμιδα.Ειναι λιγο σπασιμο,καταλαβαινω.Και ειμαι σιγουρος οτι η εταιρεια το κανει για λογους απλα πρακτικους και οχι για λογους υποτιμησης,κατι που σιγουρα το καταλαβαινουν ολοι.See you λοιπον στο βολο για τρελο κεφι..!

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

θα συμφωνησω με την αγαπητη roz σε ο,τι ειπε γιατι με καλυπτει απολυτα...

κατι πρεπει να γινει με την β βαθμιδα...δεν γινεται να ειναι καθε χρονο στο ιδιο επιπεδο με την πρωτη...αλλιως δεν εχει νοημα υπαρξης σαν βαθμιδα προχωρημενων...

τελοσπαντων παρολαυατα θα τα πουμε ολοι στο βολο οπου σιγουρα θα περασουμε τελεια!! :D :wink:

"Αν οι άνθρωποι σταματήσουν να ονειρεύονται, η ιστορία της φυλής μας θα έχει φτάσει στο τέλος της"Arthur Clarke.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν, θα παραθέσω και εγώ την άποψη μου σχετικά με το πρόγραμμα του θερινού, μιας που πολυσυζητείται...Παρατηρώ με μεγάλη μου χαρά από το πρόγραμμα του Θερινού, ότι βελτιώθηκε πάρα πολύ...Εκτός από τα ενδιαφέροντα θέματα που θα διδαχθούν στην Α και Β Βαθμίδα φέτος έχει προσθεθεί και ηλιακή παρατήρηση για όλες τις βαθμίδες το μεσημέρι..Εκτός από αυτό θα διδάξουν φέτος πανεπιστημιακοί καθηγητές όπως ο κ.Λασκαρίδης καθηγητής Αστροφυσικής στο πανεπιστήμιο Αθηνών, κ.Σειραδάκης (γ'βαθμίδα) καθηγητής Αστροφυσικής στο πανεπιστήμιο Θεσ/νικης ο κ.Βάρβογλης καθηγητής Αστροφυσικής στο πανεπιστήμιο Θεσ/νικης, ο κ.Βαβουγυιός καθηγήτης στο πανεπιστήμιο Θεσσαλίας κ.α..Εάν θυμούνται οι παλιότεροι πριν από δύο χρόνια στο θερινό σχολείο δεν υπήρχε ούτε ένας καθηγητής από πανεπιστήμιο σε σχέση με τώρα και αυτό δείχνει την συνεχή αναβάθμιση του θερινού σχολείου..Αναφέρθηκε παραπάνω ότι υπάρχουν θέματα στη Β βαθμίδα που έχουν ανακυκλώθει πολλές φορές..Δεν νομίζω =;...Η σκοτεινή ύλη και η σκοτεινή ενέργεια είναι ένα θέμα το όποιο ξεκίνησε να βρίσκεται στο προσκήνιο τα τελευταία χρόνια και δεν έχει αναφερθεί ξανά πότε στο θερινό...Σημαντικό επίσης θέμα είναι και η ασφαλής αστρονομική παρατήρηση στην οποία θα δοθούν απαραίτητες οδηγίες και γνώσεις σε κάθε ερασιτέχνη αστρονόμο στο παρατηρισιακό κομμάτι..Και η δομή του ηλιακού συστήματος που θα διδαχθεί είναι εξίσου ενδιαφέρουσα διότι έχουν αλλάξει πλέον πολλά πράγματα από το ηλιακό μας σύστημα και τη θέση του μέσα στον γαλάξια από τη στιγμή που ύπαρχουν πλέον μόνο δυο σπείρες στο γαλαξία μας..Και τέλος πάντων τα θέματα που διδάσκονται και θα διδαχθούν στο θερινό στην Α και Β Βαθμίδα είναι βασισμένα σε νέες έρευνες και ανακαλύψεις με αναφορά βεβαίως και σε παλαιότερες αναφορές..Ας μην γκρινιάζουμε άδικα..... =;

 

 

Όσο αναφορά για τα μαθήματα της Γ βαθμίδας......Ουδέν σχόλιο.... Μιλάνε από μόνα τους..!8) 8)

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρωτον:

Ελενη, μιλας εκ του ασφαλους. Εισαι ετσι κι αλλιως στο τμημα Ολυμπιαδας, οποτε αυτα που θα ακουσεις και θα μαθεις φετος ειναι κλασεις ανωτερα απο εμας τους κοινους θνητους.

 

Δευτερον:

Καταρχάς, ποιος αμφισβήτησε την Εταιρεια? Καθε χρονο τα πραγματα βελτιώνονται και οι δραστηριότητες επεκτείνονται σε πολλούς τομείς και περα απο τον διαγωνισμό πλεον. Στην τελικη, ειμαστε ολοι μελη της συγκεκριμενης εταιρειας και οπως λεει και η παροιμια "Αν δεν παινέψεις το σπιτι σου..." Το να λες ομως την γνωμη σου και ειδικα οταν οι προθεσεις ειναι καλες, νομιζω οτι ειναι μαλλον ωφέλιμο, επικοδομητικο και ελπιζω καλοδεχουμενο και οχι κατακριτεο.

 

Τριτον:

Γλυκια μου, αυτο συμβαινει με ολες τις επιστημες (και οχι μονο..) και οχι μονο στην αστρονομια. Επανάληψη υπερ μαθησεως! Ωστοσο, θα μου επιτρέψεις να παραμεινω στην αρχικη μου αποψη οτι μπορουσαν και καλυτερα. Για παραδειγμα ο κ. Ξενακης ειναι ενας εξαιρετικος αστροφυσικος... θα μπορουσαμε να τον "εκμεταλλευτούμε" λιγο παραπανω.

 

(Αν και απ'ο,τι θυμαμαι, υπηρχε καποιος που δηλωνε πεισματικα οτι δεν θα ερχοταν φετος στο θερινο ή μηπως με απατα η μνημη μου??? )

 

Φιλικα,

roz...

 

 

Πρώτον

Δεν μιλώ επειδή είμαι στη Γ βαθμίδα..όντως τα μαθήματα είναι κλάσης ανώτερα και δεν διαφωνήσω μαζί σου.Αλλά αυτά τα ανώτερα όπως αναφέρεις με λίγο ψάξιμο και διάβασμα μπορείς να τα ''μάθεις''..

 

Δεύτερον

Θα συμφωνήσω μαζί σου..φυσικά και η Εταιρεία εχει κάνει πάρα πολλά και δεν το αμφισβητεί κανένας..όλοι μας τη στηρίζουμε με τον δικό μας τρόπο και δεν εννοούσα το αντίθετο και ζητώ σύγνωμμη αν ειπώθηκε κάτι τέτοιο..

 

Τρίτον

όντως ο κ.Ξενάκης είναι εξαιρετικός φυσικός και ομιλητής...Αλλά αν δεν κάνω λάθος αυτοί επίλεγουν τα θέματα..

 

Όμως όντως δεν σε εξαπατά η μνήμη σου,οφείλω να παραδεχτώ πώς ήμουν αυτή που έλεγε ότι δεν θα ερχόταν στο Θερινό,αλλά οι λόγοι ήταν καθαρά προσωπικοί και δεν διετίθεμαι να δώσω εξήγηση..

 

Αλλά γλυκιά μου roz αν έχεις παράπονο για τη Β βαθμίδα σε προτρέπω να κάνεις μια σχετική εισήγηση στον κ.Μαυρομμάτη και αν θές να ζητήσεις την τροποποίηση του προγράμματος,και όχι απλά παράπονα χωρίς αντίκρισμα..

 

Και φυσικά στο Βολό πάμε για να περάσουμε καλά και να χαρούμε διακοπές και να αποκομίσουμε γνώσεις!!!!! :mrgreen:

 

Για την ομάδα της Ολυμπιάδας χλωμό.... :cheesy:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αλλά γλυκιά μου roz αν έχεις παράπονο για τη Β βαθμίδα σε προτρέπω να κάνεις μια σχετική εισήγηση στον κ.Μαυρομμάτη και αν θές να ζητήσεις την τροποποίηση του προγράμματος,και όχι απλά παράπονα χωρίς αντίκρισμα..

Θα συμφωνήσω με την Ελενη σαυτο τοθεμα και καλο θα ηταν να παρουμε μια πιο λεπτομερη ενημερωση για το τι θα γινει αυτες τις 6 ωρες ενασχολησης με το ιδιο θεμα..............Γενικα θα συμφωνησω με roz kai bell...

Και φυσικά στο Βολό πάμε για να περάσουμε καλά και να χαρούμε διακοπές και να αποκομίσουμε γνώσεις!!!!! :mrgreen:

 

Για την ομάδα της Ολυμπιάδας χλωμό.... :cheesy:

Εννοείται για τοπρωτο........Για το δευτερο καλη θεληση να υπαρχει κι ολα γινονται :mrgreen: :mrgreen:

Πριν προχωρήσεις στα μυστήρια του ουρανού μην παραλείψεις να εμβαθύνεις στα μυστήρια της μάνας Γης............
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα συμφωνήσω με την Ελενη σαυτο τοθεμα και καλο θα ηταν να παρουμε μια πιο λεπτομερη ενημερωση για το τι θα γινει αυτες τις 6 ωρες ενασχολησης με το ιδιο θεμα..............

 

Το θέμα δεν είναι να πάρετε μια ενημέρωση..έτσι και αλλιώς και στο σάιτ γραφουν πως αν θέλετε να τροποοιήσετε κάτι στο πρόγραμμα μπορείτε να το κοινοποιήσετε.. :cheesy:

 

Ας τέλειωνει εδώ το θέμα και συνάντηση όλοι στο ΒΟΛΟ!!!!!! :cheesy:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης