Jump to content

9ο Θερινό Σχολείο Αστρονομίας 2008


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον, επειδη εχει αρχισει να γινεται κουραστικη η ολη κατασταση να πουμε τα τελευταια και να κλεισει το θεμα εδω.

 

Οταν εκφραζω μια προσωπικη αποψη, ειμαι σε θεση να την υποστηριξω, να κανω διαλογο πανω σε αυτη με προτασεις και επιχειρηματα (κατι που ηδη εκανα προηγουμενως) και φυσικα να αλλαξω γνωμη οταν τα επιχειρηματα της αλλης πλευρας ειναι πιο ισχυρα απο τα δικα μου. Το σχολιο μου για το προγραμμα του σχολειου δεν ειχε ως στοχο την στείρα αντίδραση στα τεκταινόμενα, αλλα την προτροπη για μελλοντικη βελτιωση. 5 χρονια τωρα υποστηρίζω ενεργα την Εταιρεια Αστρονομιας και ολους τους καινουριους μαθητες που παιρνουν μερος στον διαγωνισμο και αυτο δεν προκειται να αλλαξει για κανεναν λογο.

 

Ως εκ τουτου, φυσικα και θα αναφερω τις αποψεις μου στην Εταιρεια. Οι προθεσεις μου ειναι καλες και θελω να πιστευω οτι οι ανθρωποι εχουν αρκετο μυαλο στο κεφαλι τους για να το καταλαβουν. Απο τους φιλους μας και τους συγγενεις μας δεν περιμενουμε να ακουσουμε μονο λογια κολακευτικα. Περιμενουμε να ακουσουμε την ειλικρινη τους αποψη, ακομα κι οταν αυτη δεν ειναι και τοσο καλη. Και η εταιρεια ειναι κατι σαν οικογενεια μας!

 

Και επιτελους εγω απλα εκανα ενα σχολιο, εκφραζοντας την προσωπικη μου αποψη. Σε καμια περιπτωση δεν ηθελα να μειωσω τον οποιονδηποτε ουτε να επιτεθω και φυσικα δεν περιμενα οτι το θεμα θα παρει τετοιες διαστασεις. Κριμα που καποιοι το εξέλαβαν αρνητικα, αλλα εν τέλη ας μου επιτραπει για την ωρα να παραμεινω στην αρχικη μου θεση.

 

Τελος, επειδη εχει γινει πολύς λογος για το θερινο σχολειο, εχει μεινει στην ακρη μια αλλη σημαντικη πρωτοβουλια της Εταιρειας και μιλαω φυσικα για την επισκεψη στο Πλανητάριο την Κυριακη 22 του μηνα. Εγω ηδη δηλωσα συμμετοχη... αλλος εθελοντης??? Μια ομαδικη καθοδος στην πρωτευουσα δεν ειναι και άσχημη ιδεα!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 194
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Τελος, επειδη εχει γινει πολύς λογος για το θερινο σχολειο, εχει μεινει στην ακρη μια αλλη σημαντικη πρωτοβουλια της Εταιρειας και μιλαω φυσικα για την επισκεψη στο Πλανητάριο την Κυριακη 22 του μηνα. Εγω ηδη δηλωσα συμμετοχη... αλλος εθελοντης??? Μια ομαδικη καθοδος στην πρωτευουσα δεν ειναι και άσχημη ιδεα!

 

Εγώ δεν θα δηλώσω εθελόντρια γιατί θα είμαι ήδη εκεί!!!!!!! :cheesy: :cheesy: Ραντεβού στο πλανητάριο λοιπόν!!!!!!Και πολλά μπράβο στην Εταιρεία για αυτή τη πρωτοβουλία!!!!! :cheesy: :cheesy:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή τώρα διάβασα ότι γράψατε παραπάνω δε θα επεκταθώ πολύ όσων αφορά τη γνώμη μου για τα μαθήματα της β βαθμίδας στο θερινό γιατί η ροζ με κάλυψε πλήρως στα περισσότερα.

 

Νάνσυ το γεγονός ότι στη β βαθμίδα θα είναι άτομα οποιασδήποτε ηλικίας και μορφωτικού επιπέδου δε σημαίνει ότι δεν μπορούν να βάλουν κάτι διαφορετικό ή κάτι πιο τσιμπημένο. Ο καθένας διαλέγει σε ποια βαθμίδα θα πάει, οπότε κάποιος που διαλέγει τη β βαθμίδα ωφείλει να γνωρίζει τα βασικά. Αν σε κάθε βαθμίδα σε άρχιζαν απτην αρχή δεν θα υπήρχε λόγος να υπάρχουν βαθμίδες ούτε θα έφτανε κανείς σε μαθήματα που απαιτούν συγκεκριμένο επίπεδο γνώσεων μέσα σε 5μέρες.

 

Όσο για τα "ανακυκλωμένα" μαθήματα σίγουρα έχουν να μας προσφέρουν κάτι παραπάνω και σίγουρα δεν θα διδάσκονται ακριβώς όπως πέρσι, η απάντηση σου όμως δε με καλύπτει, αλλά δε θα επεκταθώ ούτε στο θέμα των μαθημάτων, καθώς ανήκω στους "λιγότερο" προχωρημένους και άλλοι είναι αυτοί που θα "αδικηθούν" ίσως, που δεν θα μπορέσουν να παρακολουθήσουν μαθήματα της γ βαθμίδας.

 

Όσο για τα μαθήματα της Γ βαθμίδας είναι στο επίπεδο της Ολυμπιάδας..και ούτε σε θεωρητικό επίπεδο δεν θα μπορούσαν να διδαχθούν..Τα βιβλία που έστειλαν στα παιδιά της Ολυμπιάδας είναι πάρα πολύ δύσκολα και θα ήταν αδύνατο να γίνει έστω και ένα μικρό μέρος αυτών στη β βαθμίδα..

 

Εδώ, ισχύει ακριβώς το ίδιο που γράφω παραπάνω, ναι μεν χρειάζεται διάβασμα για να φτάσει κανείς το επίπεδο αυτών που διδάσκονται στη γ βαθμίδα αλλά δεν θα ήταν καθόλου υπερβολικό να μπορούμε όλοι να παρακολουθήσουμε μερικά μαθήματα περί βασικής αστροφυσικής, χωρίς ασκήσεις, ή ακόμα και να μας παραπέμουν σε θέματα ή ασκήσεις που θα μπορούσε ο καθένας να κοιτάξει μόνος του.

Αυτά.

 

 

 

ΥΓ Impossible is nothing :P

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ηρεμήστε παιδιά, δεν θα μάθουμε αστρονομία απο ένα θερινό σχολείο...

 

Συμφωνώ με την roz ότι αν τα θέματα είναι ίδια θα πρέπει να υπάρχει μια ανανέωση και ίσως ένα τμήμα γι αυτούς που έχουν παρακολουθήσει παλαιότερα σχολεία.. Αλλα όπως φαίνεται και είναι λογικό, το επίπεδο των θερινών φτάνει σε ένα επίπεδο, και δεν φαίνεται να συνεχίζεται απο χρονιά σε χρονιά, δεν έχει σκοπό να κάνει τους συμμετέχοντες επιστήμονες ή κατι τέτοιο..

 

 

Θα περάσουμε καλά θα μάθουμε μερικά πράγματα...και θα περάσουμε καλα... :cheesy:

 

 

υ.γ.

για όποιον δεν ξέρει, την πρώτη μέρα ή κάποια απ τις μέρες τελος πάντων, "γιορτάζουμε" εγώ και η roz.. :cheesy: :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιστεύω πως η roz έχει απόλυτο δίκιο. Νομίζω ότι υπάρχει η δυνατότητα να κάνετε κάποια εισήγηση στον Κ. Μαυρομμάτη για το θέμα. Δικά του παιδία είστε, θα κάνει ότι μπορεί να σας ευχαριστήσει. Στο κάτω κάτω στους προχωρημένους πάνε άτομα τα οποία έχουν ήδη κάποιες γνώσεις στην Αστρονομία γι αυτό και το επίπεδο πρέπει να είναι ανεβασμένο.

 

Πάντως ότι και να γίνει δεν πρέπει να ξεχνάμε πως οι περισσότεροι από εμάς πάμε στο θερινό για την παρέα και για να περάσουμε καλά!! :wink: :wink: :wink: :wink:

 

Υ.Γ. Περιμένω κέρασμα από Τηλέμαχο και Μαρίνα...!!! :cheesy:

Είμαστε όλοι μας αστρόσκονη και κάποια μέρα θα γυρίσουμε στα άστρα...!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιστεύω απλά πως δεν πρέπει να συνεχίζουμε άλλο αυτο το θέμα..Έχει καταντήσει κουραστικό..

 

Θα περάσουμε καλά και αυτό έχει σημασία!!!!!!! :cheesy: :cheesy:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
H αστροβραδιά ξεκινά στις 9 το βράδυ και όσοι δεν έχουν κάποιο μέσο να πάνε,μπορούν να ανέβουν στο σχολείο και να πάνε ή με την Εταιρεία ή με άλλα μέλη αυτής.

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Που είναι οι φωτογραφίες??Της πήρε κανείς? :P :P

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια χαρα περναμε εδω :P :D

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άλλες υπάρχουν???

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έτσι Λαμπρινή,αισιοδοξία..!!!! :cheesy: Για πρώτη θέση..!!!Αν εξαιρέσεις τα πρωινά μαθήματα ](*,) όλα τέλεια είναι..!!! :cheesy:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σήμερα θα έχουμε μουσικό πρόγραμμα στο ξενοδοχείο Φίλιππος, εξαιρετικά αφιερωμένο στην ομάδα της ολυμπιαδας που θα μας κάνουν περήφανους τον Αύγουστο..

 

Όλοι εκει!!!!!!!!! :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Tο θερινό σχολείο αστρονομίας μέχρις στιγμής είναι πολύ καλό..Τα μαθήματα είναι σε αρκετά υψηλό επίπεδο και έχουμε μπει έτσι στο πνεύμα της Ολυμπιάδας.Ελπίζω να τα πάμε πολύ καλά και γιατί όχι να φέρουμε πολλά μετάλλια.1,5 μήνας έμεινε και λιγότερο.

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τραγούδια αφιερωμένα στην ομάδα της Ολυμπιάδας... :!: Αυτό θα πει συμπαράσταση...!!!! :cheesy: :cheesy:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φαντάζομαι μετά το μάθημα..Θα είμαστε όλοι εκεί...!!!! :cheesy:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης