Jump to content

9ο Θερινό Σχολείο Αστρονομίας 2008


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο Βόλο περάσαμε τέλεια! Αν και το πρόγραμμα ήταν "λιγάκι" φορτωμένο και η διαμονή στην εστία τρομακτική(λόγω έλλειψης κλιματισμού), οι καθηγητές ήταν άψογοι ,η παρέα καταπληκτική και οι βόλτες θεϊκές!! :cheesy: :cheesy: :cheesy: Επίσης, θα μου μείνουν αξέχαστες οι πρωινές και οι βραδινές συναντήσεις μας στο μπαλκόνι της εστίας...!! :wink: :wink: Τέλος θα ήθελα να πω ένα μεγάλο μπράβο στους συνθέτες του τραγουδιού!! Παιδιά είστε μεγάλα ταλέντα!! :P Ραντεβού στο επόμενο θερινό!!! :cheesy:
Είμαστε όλοι μας αστρόσκονη και κάποια μέρα θα γυρίσουμε στα άστρα...!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 194
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Παιδιά να γράψω και εγώ με την σειρά μου πόσο ωραία πέρασα αυτή την εβδομάδα στο Βόλο. Χάρηκα πολύ που είδα ξανά τα παιδιά που γνώριζα, αλλά και που γνώρισα καινούρια άτομα. Θα μου μείνουν φυσικά αξέχαστες οι "αστροβραδιές" στο άγαλμα που μας ανέχτηκε επί μια εβδομάδα. Ανέκδοτα, τραγούδι, χορός αλλά και η παρέα θα μου λείψουν πολύ εδώ στα Τρίκαλα. Ανυπομονώ σε μια επόμενη συνάντηση πιο συντομη από το επόμενο θερινό. :P

 

Ένα μεγάλο μπράβο στην εταιρία αστρονομίας και διαστήματος του Βόλου για την διοργάνωση, αν και περίμενα και εγώ ίσως κάτι παραπάνω... Τουλάχιστον για την βαθμίδα τη δική μας. Τα παιδιά της ολυμπιάδας μπορώ να πω πως κουράστηκαν πολύ, αλλά το κάναν για την Ελλάδα ρε γαμώτο =D> όπως είπε και ο φίλτατος koyote.

 

Χαιρετισμούς σε όλους από Τρίκαλα. :cheesy:

Φιλικά,

Μιχάλης Μπακώσης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα ξεκινησω απο τα "ελαφρια": Επιτελους αναγνωριστηκε το μεγαλο μου ταλεντο =D> =D> =D> Ευχαριστω, ευχαριστω... =;

 

Πωωωω παει οι ανθρωποι θα πεθαναν απο την τρομαρα τους. Και φανταστειτε να ηταν και κανα παρανομο ζευγαρακι.. Ντροπη! (που θα ελεγε και ο Κινεζος)

 

Και για να το σοβαρεψουμε λιγο... Τηλεμαχε, δεν επεσες εξω. Καταρχας να σου οτι περυσι τα μαθήματα της προχωρημενης βαθμιδας εγιναν σε εσωτερικο χωρο χωρις αερα κλπ με τραπεζια για να ακουμπαμε κοκ. Υποθετω οτι φετος επελεξαν ανοικτο χωρο λογω ζεστης. Και λεω εγω τωρα... Εφοσον τα μαθηματα θα γινονται καθε χρονο στο 1ο Λυκειο, μηπως θα αξιζε να δοθουν καποια χρηματα για αγορα ενος κλιματιστικου, για να ειμαστε ολοι σαν ανθρωποι? Τωρα, οσο για τα μαθηματα και τους ομιλητες, αυτα αλλαζουν καθε χρονο, οποτε δεν μπορει να γινει συγκριση.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το μόνο που με εκνεύρισε ήταν ότι ο ''αγαπητός'' Θανάσης Αλευρόπουλος δεν με άφηνε να δω το τραγούδι με τρόπο υπερβολικό και ανώριμο,νομίζοντας πως θα παρεξηγηθώ

Πίστεψε με δεν ημουν ο μονος που το πιστευε αυτο :!: :!: :!: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Πριν προχωρήσεις στα μυστήρια του ουρανού μην παραλείψεις να εμβαθύνεις στα μυστήρια της μάνας Γης............
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρε συ Θανο παιδι μου, το οτι ξελαρυγγιάστηκα η γυναίκα Παρασκευή βράδυ μαζι με τον Νικο (το παιδι που ήρθε μαζί μου) τοσο απαρατήρητο πέρασε? Απαπα :mrgreen: Μεχρι και solo εκανα για να με θυμαστε! :lol: :lol: :lol:

:-({|= :cheesy: :-({|= :cheesy: :-({|= :cheesy: :-({|= :cheesy:

Γλυκειά μου roz εννοειται οτι το θυμαμαι................Απλα εγω αναφερόμουν μόνο στο συγκεκριμένο κομμάτι :oops: :oops:

Εννοείται πως όλα τα άλλα τα έσκισες κι εσύ κι ο Νίκος \:D/ \:D/

Όσο για το solo και το φιναλε πιστεύω πως ήταν ένα απο τα καλύτερα σημεία της βραδιάς =D> =D> =D>

Πριν προχωρήσεις στα μυστήρια του ουρανού μην παραλείψεις να εμβαθύνεις στα μυστήρια της μάνας Γης............
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

ΥΓ1:φετος ιδιαιτερη ηταν η παρουσια των παιδιων απο την πολη που γραφεται με 2 σ και προφερεται με 3 λ :mrgreen:

 

ΣΑΛΛΛΟΝΙΚΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: =D> =D> =D> =D> =D>

επιτέλους κάναμε αισθητή την παρουσια μας :cheesy: :cheesy:

Πριν προχωρήσεις στα μυστήρια του ουρανού μην παραλείψεις να εμβαθύνεις στα μυστήρια της μάνας Γης............
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:-k :-k :-k ...

Η Παρέα είχε ήδη μαζευτεί στο γνωστό λημέρι μας.. το Άγαλμα!!

Αυτή την φορά, αρχήσαμε με λίγο πιο "χαλαρά τραγούδια", με σκοπό να το κρατήσουμε πολύ περισσότερη ώρα (μέχρι να φτάσουμε στα λαϊκά και στα ρεμπέτικα...!!). Βλέποντας όμως ότι η ώρα παιρνούσε και ετοιμαζόμασταν να δεχθούμε τις πρώτες απώλειες (θα έφευγε ο Βούλγαρης, και κάποιοι άλλοι), είπαμε να επισπεύσουμε, ολίγον τι, τα πράγματα...

 

 

:-({|=

Εν Αρχή είν το Ταξίμι....

Με συνεχόμενο μοτίβο σε Ρε- από τον Δημήτρη, και τον Θανάση, ο Τηλέμαχος αγκάλιασε τον Τζουρά, και... εγένετο μουσική...!

 

..........................................................................................................

 

:idea: :idea:

Την εναρκτήρια ιδέα αποτέλεσε ένας αυτοσχεδιασμός του Ζουγανέλη...

 

"Εκαήκανε τα Δάση...(x3) τί τα θέλεις ρε γκαρντάσι

Εκαήκανε τα Δάση...(x3) πού να τρέχει τώρα η Λάση! "

 

 

Και..φυσικά, αυτό ήταν η αφορμή που ψάχναμε για να μεγαλουργήσουμε πάλι...!!

 

.........................................................................................................

 

:-({|= :-({|= :-({|= :-({|= :-({|=

 

 

Σε μουσική του Ρεμπέτικου Άσματος "Η Παξιμαδοκλέφτρα" ή "Ήσουνα τί ήσουνα",

 

 

"

Μία βραδιά μας έπιασε λιγάκι βαρεμάρα

καθήσαμε να γράψουμε καμία κουταμάρα

 

Μετά από συζήτηση, φαί και τσιπουράκια

τον νού μας τον εστρίψαμε και βγάλαμε στιχάκια

 

Τηλέμαχος και Δημητρός, η Φαίη κι ο Θανάσης

τους στίχουργούς παρίσταναν και... χάθηκε η Λάση...!!!

"

 

 

:-({|= :-({|= :-({|= :-({|= :-({|=

 

Κατεβάστε και Απολαύστε...Υπεύθυνα...!!!!! :wink:

Therino2008 Song.pdf

Βαδίζοντας τον δρόμο προς τα αστέρια,

να Ζείς

την κάθε στιμή του ονείρου σου...

 

...και το όνειρό σου

θα γίνει η κάθε σου στιγμή...

 

 

.Δημήτρης.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ηταν μια πανεμορφη εμπειρια !

Ολοι ακουραστοι και κεφατοι .

 

Και η αστροβραδια στο Πηλιο κρατησε αρκετη ωρα σε σχεση με τις προηγουμενες φορες !

Βαλαμε κι εναν Nagler 7mm στο C5 και η θεα της Σεληνης ηταν απιστευτη !

ΟΣο για τη παρατηρηση στο Σωρο με τα παιδια της Ολυμπιαδας ειχε πολλη πλακα , οταν φτασαμε .Θελαμε ολοι να ξεκινησουμε γρηογρα τη παρατηρηση .Οποτε φανταστειτε καπου 6 αμαξια να περικυκλωνουν ενα υποπτο αμαξι και να βγαινουν ολοι βιαστικοι με τριποδα , φωτογραφικες μηχανες και τα σχετικα . :mrgreen:

 

Και φετος δεν ελειψε καθολου , εννοειται, η παταουγκα και μας εκανε παρεα και η παστα φουρνου .

 

- Τι ειναι η παστα φουρνου ?

- Εεεε παστα... φουρνου .

 

:mrgreen:

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη ομολογώ ότι ξεπέρασες κάθε προσδοκία μου μαυτή τη δημοσίευση :!: :!: :D :D

Συγχαρητήρια =D> =D> =D> =D>

Πριν προχωρήσεις στα μυστήρια του ουρανού μην παραλείψεις να εμβαθύνεις στα μυστήρια της μάνας Γης............
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χαχαχαχαχα!!! Ευγε καμαρι μου! Με τετοιο γιο, πως να μην καμαρωνω? Και οπως καταλαβαινεται, ειναι προφανες οτι το διστιχο που αναφερεται στο Μητσο ειναι δικο μου προιον. Αν δε σε ξερει η μανουλα, τοτε ποιος????? :-note :-note :-note :-note :-note

Αριστη δουλεια! Μπραβο! =D>

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Tο τραγούδι ήταν καλό και εμπνευσμένο...!!!Αν και δεν γραψατε για πολλούς... :D

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το μόνο που με εκνεύρισε ήταν ότι ο ''αγαπητός'' Θανάσης Αλευρόπουλος δεν με άφηνε να δω το τραγούδι με τρόπο υπερβολικό και ανώριμο,νομίζοντας πως θα παρεξηγηθώ

Πίστεψε με δεν ημουν ο μονος που το πιστευε αυτο :!: :!: :!: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

 

Κακώς το πιστεύατε..όσοι το πιστεύατε... :cheesy: Πόσο λίγο με ξέρετε... :mrgreen:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά οι στίχοι ήταν πράγματοι απίστευτοι. Μπράβο Δημήτρη. Πολύ καλό το pdf!!! Ευτυχώς για τη Φαίη γιατί ετοιμαζόμουν να της ζητήσω να μου τους γράψει να τους έχω και εγώ... :mrgreen:

 

Α, μην ξεχάσω να συγχαρώ και τους απίστευτους οργανοπαίχτες μας και τις φωνές όλων όσων τραγούδισαν!!! :cheesy:

 

 

 

ΥΓ. Πάντως για όσους ενδιαφέροντε, σε λίγες μέρες θα έχω έτοιμα και τα σχέδια που δημιούργησα σε στιγμες απίστευτης βαρεμάρας (φαντάζομαι καταλαβαίνετε ποιες ήταν αυτές)... Όσοι τα είδαν τους άρεσαν... Δεν ήταν καλή η ιδέα μου για ένα 747 Astronomy Edition??? ΧΕ ΧΕ :lol:

Φιλικά,

Μιχάλης Μπακώσης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μερικές φωτό ακόμα

 

P6113329.JPG.912f7e948ef7abad00732c73c81fb0dd.JPG

Από Πήλιο

 

P6133427.JPG.f8e1b5b09c0121a5ff56b96203d0114f.JPG

κος Τομπουλίδης και τμήμα αρχαριων

 

P6143470.JPG.0075aff9c819f67c562d1910154560ce.JPG

τα παιδιά με τον κύριο Βούλγαρη μετα τη διάλεξη ΗΠΑΡΧΟΣ

 

P6153529.JPG.fd8f9b421c850c1765c7be5dcc2f3ff3.JPG

κος Βούλγαρης, Σελήνη και ευθυγράμμιση

 

P6143499.JPG.520a66eaa01f5fd22a88c289252f2b0a.JPG

πάστα.. φούρνου

 

P6133438.JPG.32fa7da6480145395995d4b777f2c219.JPG

volioths και φραπε :Ρ

 

P6153539.JPG.b08016eaf66429ee4825ed2b25af39dd.JPG

Haagen Dazs

Aπό αριστερά: Θωμάς, Γεωργία, Νατάσσα, Γιώργος Γιαταγάνας, volioths, george1, koyote, mikbak747, κάπου χαμένοι (sorry για την ποιότητα της φωτό) Σάββας και inest, Nίκος, Κυριάκος, κος Βούλγαρης, Λαμπρινή, Γιώργος, Άννα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ όλους ρε παιδιά!!! Το σημαντικό είναι ότι περάσαμε υπέροχα!!! Και τώρα έχουμε και αποδειξεις γι' αυτό!!!

 

Μηχάλη πρέπει να ανεβάσεις τα σχέδια...!!! :wink:

 

Ουρανία πολύ ωραίες φωτό!!! Επιτέλους το card-reader δούλεψε!!! =D>

Αυτή στο Haagen Daz, δεν την είχα!!! Αν μπορείς, στείλτη μου με mail (για είναι στην πραγματική ανάλυση - όχι συμπιεσμένη!)

Βαδίζοντας τον δρόμο προς τα αστέρια,

να Ζείς

την κάθε στιμή του ονείρου σου...

 

...και το όνειρό σου

θα γίνει η κάθε σου στιγμή...

 

 

.Δημήτρης.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Αυτό το 747 Α.Ε τι είναι :?: :?:

 

Εχεις ξαναδει boeing με γυαλινη οροφη για αστρονομικες παρατηρησεις?

Αν οχι ο μιχαλης ειχε μια πρωτοφανη ιδεα :mrgreen: :D

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οπα... μισο λεπτό. Φοβερή ιδέα αλλά μόνο για να απολαμβάνουμε καλύτερα τον ουρανο. Θα είμαστε πιο ψηλά, τα σύννεφα πιο κάτω από μας... Άψογο!

 

Αλλά για παρατήρηση.... τι? με τηλεσκόπια? Δεν γίνεται! Θελω να πω... αφού το αεροπλάνο κινείται! Πώς θα βλέπω σταθερά το ίδιο αντικείμενο? Κινείται το 747, μετακινειται και η ουράνια σφαίρα... μπάχαλο! Η όχι?

 

Πάντως, θα συγκεντρωσει πολλυ χρήμα αυτο το τόλμημα. Πολλοί θα θέλουν να απολαμβάνουν την θέα κατα τη διάρκεια του ταξιδιου τους! Η καινουρια σειρα των boeing θα ονομαστεί "Michael from Trikala" :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η καινουρια σειρα των boeing θα ονομαστεί "Michael from Trikala" :cheesy: :cheesy: :cheesy:

 

Τι μυαλα βγαζουν τα τρικαλα! :mrgreen: :mrgreen:

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κυριάκο, αν και καταλαβαίνω ότι χρειαζόνταν συνεχώς να φόρτιζες το κινητό σου, για να καταφέρεις με το "φλάς" του να ορατοποιήσείς(!) τις ταμπλατούρες, πρέπει να σου πω ένα μεγάλο μπράβο για τις ποικίλες φωνητικές σου δυνατότητες!!!

 

Δημήτρη και οι συν σοι κόφτε την πλάκα! :oops:

Ποιες ποικίλες φωνητικές δυνατότητες βρε;;;Γιατί νομίζετε ότι μαζευόταν ο Φώτης και τα φιλαράκια του στο άγαλμα όταν πιάναμε το τραγούδι;;;Επειδή σας συνόδευα!Πήγαινε το φάλτσο σύννεφο :?

Έχει και η ευγένεια σας τα όριά της!Ήταν ώρα να ειπωθεί η αλήθεια!Ο μόνος χώρος που θα έπρεπε να τραγουδάω είναι τα "καλά" μαγαζιά κατά μήκος της Αθηνών - Λαμίας! :-note

Λόγω της επίγνωσης των φωνητικών μου ταλέντων αποφεύγω όπως ο διάβολος (ή μήπως να πώ ο "ΜΗ ΩΝ" Θωμά;!!) το λιβάνι την απαγγελία ασμάτων παρουσία κόσμου όμως η παρέα ήταν τόσο καλή και η ατμόσφαιρα τόσο ευχάριστη που δεν μπόρεσα να κρατηθώ!Δυστυχώς για τα αυτιά σας!!! \:D/

 

Απεναντίας πρέπει να ομολογήσω ότι τόσο εσύ όσο και η Μαρίνα έχετε φωνές φοβερές.Εντυπωσιάστηκα! =D>

 

Παράλληλα θα ήμουν άδικος αν δεν μνημόνευα την εκπληκτικό Τηλέμαχο!Παλικάρι μου σε έβλεπα να τραγουδάς ρεμπέτικο και μου έδειχνες ότι το ζούσες!!ΜΠΡΑΒΟ!! =D>

Well let''s see... the Universe is a pretty big place... And the one thing I know about nature is it hates to waste anything. So I guess I''d say if it is just us, an awful lot of space is going to waste.

 

Jodie Foster

(THE CONTACT)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...αν και ώρες ώρες τα μαθηματα ήταν βαρετά μέχρι υπνηλίας...χαρακτηριστικό είναι το παρακάτω διστιχο του τραγουδιού μας...

Ο Λάσκαρίδης έβγαλε έναν ωραίο λόγο

και το κοινό του κοίμησε χώρις καθόλου κόπο

 

Οκ Οκ!Όλοι καταλάβαμε για ποιον χτυπά η καμπάνα!!Ντροπή του του άθλιου υπναλέου [-(

Well let''s see... the Universe is a pretty big place... And the one thing I know about nature is it hates to waste anything. So I guess I''d say if it is just us, an awful lot of space is going to waste.

 

Jodie Foster

(THE CONTACT)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο φώτης είναι ο υποφαινόμενος!

Well let''s see... the Universe is a pretty big place... And the one thing I know about nature is it hates to waste anything. So I guess I''d say if it is just us, an awful lot of space is going to waste.

 

Jodie Foster

(THE CONTACT)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης