Jump to content

9ο Θερινό Σχολείο Αστρονομίας 2008


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φτού!Δεν με αφήνει να κάνω upload την φωτογραφία του Φώτη!

Αναγκαστικά λοιπόν Μαρίνα θα αρκεστείς στην γλαφυρή μου περιγραφη!Ο Φώτης ή αλλιώς "Φώτης the sheep" κατά τον προσφιλή Θωμά, είναι το σκυλί που αρνόφερνε, με το πεταχτό δόντι :lol:

Μεγάάάλη μορφή...

 

Όσον αφορά τον Τηλέμαχο είχε κάνει την πεφωτισμένη κίνηση να μην έρθει στην δεύτερη παρουσίαση του Λασκαρίδη :lol:

 

Αλοίμονο από τους υπόλοιπους!Πάνω είχε θεωρία τον θάνατο των άστρων και στο ακροατήριο είχαμε πρακτική εφαρμογή... [-o<

Well let''s see... the Universe is a pretty big place... And the one thing I know about nature is it hates to waste anything. So I guess I''d say if it is just us, an awful lot of space is going to waste.

 

Jodie Foster

(THE CONTACT)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 194
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Αχχχχ αυτα που γραφεις σηκωνουν απάντηση!

 

Την Παρασκευη το βραδυ που ήρθα μαζι σας στο αγαλμα, γυρισα και ρώτησα καποιον δίπλα μου αν αυτο που έβλεπα μπροστα μου ήταν σκύλος ή πρόβατο!! (Δεν χρησιμοποίησα την λέξη αρνι αλλα ειναι το ίδιο..). Ήταν τόση η απορία μου που να φανταστείς την επανέλαβα 2-3 φορές! Μεγάλο θέμα όπως καταλαβαινεις!

 

Όσο για τον πεφωτισμένο Τηλέμαχο... Να σου πω ένα μυστικο??? Ούτε εγώ ήρθα την Πέμπτη :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μου φαίνεται ότι είχε πέσει σύρμα στο θερινό!Αλλοίμονο από τους ήρωες που θυσιαστήκαμε για να μην κάνουμε τον Λαμπρινίδη, Σταυρινίδη ή όπως στο καλό τον λένε (μια φορά το όνομά του σωστό δεν το είπα στο Βόλο) να νοιώσει κόμπλεξ.Του χρόνου δίπλα στο γνωστό άγαλμα θέλω και ένα δεύτερο "Του ήρωα ακροατή του ...Σταυριανίδη" :mrgreen:

Well let''s see... the Universe is a pretty big place... And the one thing I know about nature is it hates to waste anything. So I guess I''d say if it is just us, an awful lot of space is going to waste.

 

Jodie Foster

(THE CONTACT)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αλοίμονο δηλαδη σε όσους περασουν φυσικό Αθήνας και τον έχουν

Ρε συ Κυριάκο στο φυσικό Αθήνας δεν έτυχε να τον εχεις ποτε???

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :cheesy: :cheesy:

Πριν προχωρήσεις στα μυστήρια του ουρανού μην παραλείψεις να εμβαθύνεις στα μυστήρια της μάνας Γης............
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θανάση εδώ δεν είναι έτυχε!Είναι ΠΕΤΥΧΕ!!!Προσέχω τι και ποιον παρακολουθώ!Δεν έχω τάσεις αυτοκτονίας ή πολλώ δε μάλλον υπνηλίας...

Φτου φτου σκόρδα μακριά μου!!! :lol:

Well let''s see... the Universe is a pretty big place... And the one thing I know about nature is it hates to waste anything. So I guess I''d say if it is just us, an awful lot of space is going to waste.

 

Jodie Foster

(THE CONTACT)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν να και το αεροπλάνο μας...

 

Και για όσους απορούν για το τι γινεται όσο το αεροπλάνο κινήται, θα βάλουμε τα μεγάλα μυαλά του astrovox (5 θα πάνε Ινδονησία), να κατασκευάσουν ενα τρομερό πρόγραμμα που θα συνδιάζει όλες τις παραμέτρους (υψόμετρο, ταχύτητα, κλίσεις κλπ κλπ κλπ) και θα έχουμε το καλύτερο goto τηλεσκόπιο στον κόσμο.

 

 

Να και το σχέδιο σε PDF... Ήθελα να το στείλω σε JPEG αλλά ήταν τεράστιο και δεν με άφηνε να το στείλω... Σε PDF κοντά στο 300% zoom θα φαίνεται πολύ καλά.

Όποιος θέλει του στέλνω και με e-mail είτε την εικόνα είτε το αρχείο από το AutoCAD 2007!!!

 

7478 interior final.pdf

Το νέο αεροσκάφος μας, το Βoeing 747-8 Α.Ε. (Astronomy Edition για να μην μπερδευόμαστε). Αφιερωμένο σε όλους τους αεροπλανο-αστρόφιλους!!!

Φιλικά,

Μιχάλης Μπακώσης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι κόντεψε που εμένα με έχει ήδη στείλει :mrgreen: :mrgreen:

Ρε συ Μιχάλη τι οργανωμένη δουλειά είναι αυτή?Μπράβο =D> =D> =D>

Αλλά για παρατήρηση.... τι? με τηλεσκόπια? Δεν γίνεται! Θελω να πω... αφού το αεροπλάνο κινείται! Πώς θα βλέπω σταθερά το ίδιο αντικείμενο? Κινείται το 747, μετακινειται και η ουράνια σφαίρα... μπάχαλο! Η όχι?

Τα αεροπλάνα δεν μπορείς να τα ρυθμίσεις ώστε να παραμένουν σχεδόν ακίνητα στον ουρανό??Μου φαίνεται γίνεται αυτο :-k :-k

Αν υπάρχει κάποιος ειδήμων ας μας διαφωτίσει........

Πριν προχωρήσεις στα μυστήρια του ουρανού μην παραλείψεις να εμβαθύνεις στα μυστήρια της μάνας Γης............
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα αεροπλάνα δεν μπορείς να τα ρυθμίσεις ώστε να παραμένουν σχεδόν ακίνητα στον ουρανό??Μου φαίνεται γίνεται αυτο :-k :-k

Αν υπάρχει κάποιος ειδήμων ας μας διαφωτίσει........

 

Θανάση τα ελικόπτερα γίνεται να μένουν σχεδόν ακίνητα στον ουρανό... Αυτό που μπορεις να κάνεις με τα αεροπλάνα είναι να ρυθμίσεις τον αυτόματο πιλότο να κρατάει σταθερή πορεία, ύψος και ταχύτητα, λειτουργίες που ενας αυτόματος πιλότος κρατάει με απόλυτη ακρίβεια. Άρα αμα ξέρεις πορεία και ταχύτητα με την οποία μεταβάλει τη θέση του το αεροπλάνο και με δεδομένη την κίνηση του ουράνιου θόλου, ίσως να ήταν εφικτό να έχεις ενα τηλεσκόπιο με οδήγηση.

 

Αυτά από έναν ερασιτέχνη αστρονόμο και εικονικό πιλότο στο Flight Simulator!!! :cheesy:

Φιλικά,

Μιχάλης Μπακώσης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μήπως πετά η ομάδα;;;Οεο;;;

Well let''s see... the Universe is a pretty big place... And the one thing I know about nature is it hates to waste anything. So I guess I''d say if it is just us, an awful lot of space is going to waste.

 

Jodie Foster

(THE CONTACT)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικα μιχαλη φυσικος σπουδαζεις η μηχανικος αεροσκαφων?? :mrgreen: :mrgreen:

 

Hδη τελειωνω το λογισμικο που παρηγγειλε ο μιχαλης.Starry night pro boeing plus :mrgreen: Αντι για γεωγραφικο πλατος υψομετρο κλπ εισαγεις αεροπλανο,ποδια ταχυτητα και εισαι ετοιμος :P

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάγκες, εδώ μιλάμε για μεγάλη επιχείριση!!! Πολύ φιλόδοξο σχέδιο και αρχίζει να μ'αρέσει! Μήπως να το επεξεργαστούμε λίγο παραπάνω μπας και βγει τίποτα? Γιατί εδώ βλέπω ήδη μια ομαδούλα που δινει ενεργό συμμέτοχη: Μιχάλης, Θάνος, koyote, και η αφεντιά μου (roz).
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Bασικά θα ήθελα να ανάφερθω και σε κάτι που μου έκανε ευχάριστη εντύπωση και ζητώ συγνώμη για την παράλειψη μου αυτή...Ωραία τα τραγούδια και οι χαρές του θερινού αλλά να μην μένουμε μόνο εκεί κατά την ταπεινή μου άποψη..Θα ήθελα να αναφερθώ σε κάποιον που δυστηχώς δεν θυμάμαι το όνομα του και παρακολουθούσε τα μαθήματα και από τις 3 βαθμίδες και ήταν από την Κύπρο..Όταν τον ρωτήσαμε γιατί ήρθε στο θερινό μας είπε πως ήρθε για να παρακολουθήσει τα μαθήματα και να πάρει ιδέες ώστε να μπορέσει να προτρέψει όλο και περισσότερους μαθητές να ασχοληθούν στον τομέα αυτό...Πραγματικά εμένα αυτό με εξέπληξε και του αξίζουν χίλια μπράβο που παραβρέθηκε στο θερινό για το σκοπό αυτό..!!!!!

 

:cheesy: :cheesy:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ποιος ειναι αυτος? Πρώτη φορά το ακούω! Αν και το τελευταιο βράδυ πήρε το αυτί μου κάτι για καποιον Κύπριο αλλά ως εκεί.

Τον γνώρισε κάποιος από σας? Κι αν ναι, γιατί δεν ήρθε μαζί μας το βράδυ?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ποιος ειναι αυτος? Πρώτη φορά το ακούω! Αν και το τελευταιο βράδυ πήρε το αυτί μου κάτι για καποιον Κύπριο αλλά ως εκεί.

Τον γνώρισε κάποιος από σας? Κι αν ναι, γιατί δεν ήρθε μαζί μας το βράδυ?

 

Ήταν ένας καθηγητής από την Κύπρο..Τον γνωρίσαμε την τελευταία μέρα κυρίως ήταν εξαίρετος άνθρωπος..!!

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι και μαλιστα ο συγκεκριμενος κυριος εχει καταγωγη απο τα τρικαλα(αν οχι αυτος η γυναικα του) και χαρηκα πολυ που τα ειπα με ενα τοσο αξιολογο ατομο :D

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ μόνο στην απονομή των διπλωμάτων άκουσα κάτι γι' αυτό. Όμως δεν είναι αυτός ο λόγος που γράφω!

 

ΜΑΡΙΝΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!!!

ΜΕΓΑΛΗ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΣΑΝ ΤΑ ΑΣΤΕΡΙΑ ΤΑ ΛΑΜΠΡΑ

ΚΑΙ ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΣΑΝ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΠΑΙΔΙΑ! \:D/

Well let''s see... the Universe is a pretty big place... And the one thing I know about nature is it hates to waste anything. So I guess I''d say if it is just us, an awful lot of space is going to waste.

 

Jodie Foster

(THE CONTACT)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η δημοσίευση που κάνω είναι λιγάκι off topic. Την κάνω όμως για να απαλλαγώ από την γκρίνια της κολλητής μου ( όπως λέει και το άσμα "... η Φαίη μας εγκρίνιαζε..." )!!!!!! \:D/ \:D/ Λοιπόν, Φαιόυλα ευχαριστώ πάρα πάρα πάρα πολύ που ήρθες μαζί μου στα θερινά και ομόρφυνες με την παρουσία σου την παρέα μας και γενικότερα σε ευχαριστώ που υπάρχεις στη ζωή μου!!!

Ευχαριστημένη?????

:cheesy: :cheesy: :cheesy:

Είμαστε όλοι μας αστρόσκονη και κάποια μέρα θα γυρίσουμε στα άστρα...!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ιιιιιιιιιιιιιιι έλιωσα!!! Κυριάκο είσαι υπέροχος!! Με τον Τηλέμαχο με έχετε κάνει λιώμα σήμερα!

 

 

:-note :oops:

Well let''s see... the Universe is a pretty big place... And the one thing I know about nature is it hates to waste anything. So I guess I''d say if it is just us, an awful lot of space is going to waste.

 

Jodie Foster

(THE CONTACT)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρακολουθώ εδώ και καιρό (12 φτάσανε οι σελίδες;) τα προ-Θερινού και τα μετά-Θερινού Σχολείου σχόλια, απόψεις και κρίσεις. Και είμαι ειλικρινά πολύ χαρούμενος για δύο λόγους. Πρώτα απ' όλα γιατί η Εταιρεία μας με το Θερινό Σχολείο (ανάμεσα στις άλλες δραστηριότητές της) δημιούργησε έναν θεσμό (μέσα στο καλοκαίρι) προσελκύοντας τόσο τους φίλους της Αστρονομίας (στην Β' βαθμίδα), όσο και αυτούς που ψάχνουν να ακούσουν από έγκυρα χείλη κάτι πιο επιστημονικό (στην Α' βαθμίδα). Ο δεύτερος λόγος (και σημαντικότερος) που είμαι χαρούμενος (και εξ αιτίας του οποίου αποφάσισα να γράψω για 1η φορά στο Forum) είναι ότι ακριβώς αυτές οι συζητήσεις μας κάνουν να ανεβάσουμε τον πήχυ του Θερινού Σχολείου πιο ψηλά! Κάποια πράγματα όσο και να τα προγραμματίσεις μπορεί να μην σου "βγουν". Και όταν πριν 9 χρόνια ξεκινούσαμε το Θερινό Σχολείο δεν φανταζόμασταν ότι (σύμφωνα με τον απολογισμό που δημοσιεύτηκε στην ιστοσελίδα μας) θα είχαμε τόση επιτυχία το 2008. Σίγουρα κάποιοι από τους σπουδαστές μας δεν μείνανε απόλυτα ικανοποιημένοι. Και κάποιοι άλλοι "γκρινιάξανε" αρκετά επειδή δεν τους βάλαμε στην Γ΄Βαθμίδα. Κάποιοι άλλοι νυστάξανε, κάποιοι άλλοι σκάσανε από τη ζέστη, κάποιοι βαρεθήκανε να πηγαίνουν από τη μία αίθουσα στην άλλη, κάποιοι δεν προλάβανε να βρεθούν στην όμορφη παρέα της παραλίας και κάποιοι περιμένανε ακόμη πιο δύσκολα πράγματα στη θεωρία.

Προφανώς δεν μπορούμε να ικανοποιήσουμε όλους! Και προφανώς μπορούμε (και αυτό μπορείτε να το εκλάβετε ως δέσμευση εκ μέρους μου ως Γραμματέας της Εταιρείας) να κάνουμε πολλά περισσότερα! Ας είμαστε όλοι καλά μέχρι το καλοκαίρι του 2009 και οι εκπλήξεις δεν θα λείψουν!!

Αυτή την στιγμή αυτό που χρειάζεται (και είμαι σίγουρος ότι όλοι αντιλαμβανόμαστε το λόγο) είναι μία ολόψυχη ευχή στα 5 παιδιά της Ολυμπιακής Ομάδας να μας φέρουν τουλάχιστον 2 μετάλλια!!! Και ο δρόμος που άνοιξε πέρσι ο Γιώργος με το πρώτο το χάλκινο, θα γίνει πολύ πιο πλατύς!! Επιτρέψτε μου να κλείσω με μια μπασκετική προτροπή: "Βρες το αστέρι αγόρι μου!!!!!!!" (και κορίτσι μου!!!! Δυο τις έχουμε!!!)

Λ. Ζαχείλας

Εταιρεία Αστρονομίας και Διαστήματος Βόλου

http://www.astronomos.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

πρεπει να πω οτι ενθουσιαστηκα που ειδα απαντηση απο τον κ.Ζαχειλα...

πραγματικα και φετος ηταν μια πολυ ωραια χρονια για το θερινο...περασαμε πολυ ομορφα(ηδη μου λειψατε ολοι παιδια!!!)

οσον αφορα τα μαθηματα πιστευω οτι μπορουν να γινουν ακομα καλυτερα....(πολυ μ αρεσε η ομιλια του κ.Σειραδακη κ του κ.Ξενακη...)

καλη επιτυχια λοιπον τωρα στα παιδια της ολυμπιαδας(π ειμαι σιγουρη οτι φετος θα πανε πολυ καλα!!)

αντε κ του χρονου να προσπαθησουμε να μαζετουμε παλι ολοι μαζι για αξεχαστες νυχτες στο αγαλμα... ομως σας παρακαλω με λιγοτερα ανεκδοτα!!!

:D :D :D

"Αν οι άνθρωποι σταματήσουν να ονειρεύονται, η ιστορία της φυλής μας θα έχει φτάσει στο τέλος της"Arthur Clarke.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν με αναγνωρίζω!!! Δεύτερη φορά σε λίγες ώρες ξαναγράφω στο Forum!

Και επειδή ως άνθρωπος που τηρώ τον λόγο μου, προλαβαίνω να σας μεταφέρω ότι στην συνέλευση του Δ.Σ. της Εταιρείας μας που έληξε πριν μισή περίπου ώρα, αποφασίσαμε...

...οι εκπλήξεις στο 10ο Θερινό Σχολείο να είναι πολλές, ουσιαστικές και άκρως ενδιαφέρουσες!!

Τίποτα άλλο για την ώρα.

Υπομονή, καλό καλοκαίρι (καιρός είναι να ξεκουραστούμε και λίγο... αν και με περιμένει ο ΟΥΡΑΝΟΣ Νο.68, ο οποίος θα περιέχει μια ακόμη έκπληξη!!!)

Εταιρεία Αστρονομίας και Διαστήματος Βόλου

http://www.astronomos.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης