Jump to content

Ευθυγράμμιση για κιάλια


roryt

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω αυτα τα no-name 12Χ50 που ητανε η πρώτη μου επαφη με τον ουρανο, και για τα λεφτα τους ειμουν πολυ ικανοποιημενος με τις εικονες που μου ειχανε χαρισει-παραδοξως ητανε πολυ καλο ζευγαρι.

Ειχα να τα χρησιμοποιησω απο το καλοκαιρι, και ενδιαμεσα πρεπει να φαγανε τουμπα απο ψηλά :-( , γιατι χτες που τα δοκιμασα μου ειρθε ζαλαδα: αλλου κοιταει το δεξι αλλου το αριστερο :(

 

Ξερετε να υπαρχει τροπος σωτηριας ή απλα να τα αποχαιρετησω ;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιάννη, δεν νομίζω ό,τι αξίζει η όποια αποκατάστατη της ζημιάς που έχουν. Καλύτερα να πας αμέσως σε καινούργια που και καλύτερα θα είναι, και σαφώς πιο αξιόπιστα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

φίλε roryt δες αν κάτω από το κάλυμα κάθε φακού υπάρχει από μια μικροσκοπική βιδούλα και δοκίμασε να τα ευθυγραμμίσης.

t_tir-bin_185.jpg.34cbbbddb3172b14228a63bfad322581.jpg

Sky Watcher 8΄΄ : η όμορφη ντομπσόνα,

Χρησιμοποιούμενη όποτε …… κάνει ξαστεριά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Sky Watcher 8΄΄ : η όμορφη ντομπσόνα,

Χρησιμοποιούμενη όποτε …… κάνει ξαστεριά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι έγινε τελικά roryt ?

έκανες καμιά προσπάθεια ευθυγράμμισης ή τα πέταξες ?

Sky Watcher 8΄΄ : η όμορφη ντομπσόνα,

Χρησιμοποιούμενη όποτε …… κάνει ξαστεριά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αισθάνομαι τελείως βλάκας, δεν παρακολούθησα το thread, και μετά από την απάντηση του Νικου, το σύστημα δεν μου έστειλε άλλη ειδοποίηση. Σαν αποτέλεσμα έχασα τις πολύτιμες πληροφορίες σου - ευχαριστώ.

 

Δεν τα πέταξα (για όνομα!! ) έλεγα αν δεν κάνουν για τίποτα άλλο να τα διαχωρίσω και να τα χρησιμοποιήσω σαν ερευνητές ή οδηγητικό (με πατέντα φυσικά). Αλλά τωρα που ειδα ότι εχουν ελπίδα θα κοιτάξω να τα σώσω.

Δυστηχώς τα άφησα στο εξοχικό το Πασχα, οπότε θα πρέπει να κάνω υπομονή για το επόμενο ΣΚ να δω αν έχουν βίδες ευθυγράμμισης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

roryt τι έγινε έκανες καμιά προσπάθεια ευθυγράμμισης?

Αν ναι πες μας εντυπώσεις (εύκολο - δύσκολο -αδύνατο).

Βλέπεις κι εγώ δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ (ευτυχώς δεν έτυχε).

Sky Watcher 8΄΄ : η όμορφη ντομπσόνα,

Χρησιμοποιούμενη όποτε …… κάνει ξαστεριά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν μου εχει επιτρέψει ο καιρός, ούτε να κατέβω στο εξοχικό για να τα παρω, ουτε να κανω οτιδήποτε της προκοπης με το χομπι (ειπαμε μας τιμωρει για τις αγορες, αλλα κατανταει υπερβολή, όλη μερα χαρα θεού, και εκει που λες το βραδυ θα εχουμε γλεντια, μπαμ, συννεφιες :( ](*,) :evil: ).

Αν εχω κατι θα σου πω.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...
Λιγο καθυστερημένη απαντηση. Τελικα είμαι κάπως τυχερός. Τα 12χ50 εχουν βιδωτό σωλήνα πρωτεύοντα, δεν το ήξερα. Με λίγο ψάξιμο βρήκα ότι αν τα ξεβίδωνα και τα ξαναβίδωνα προσεχτικά μπορούσα να τα ευθυγραμμίσω, τουλάχιστον στο 95%. Μένει ένα 5% ακόμη, αλλά μιας και στο ενδιάμεσο αγόρασα 2 ζευγαρια Bresser από το Lidl (που μεταξύ μας, είναι καλύτερα από τα 12Χ50, ΒΑΚ4 αντι για 7, καλύτερες επιστρώσεις), μάλον δεν αξίζει τον κόπο να το παλέψω. Πάντως ευχαριστώ για τις πληροφορίες , πάντα χρήσιμες.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λιγο καθυστερημένη απαντηση. Τελικα είμαι κάπως τυχερός. Τα 12χ50 εχουν βιδωτό σωλήνα πρωτεύοντα, δεν το ήξερα. Με λίγο ψάξιμο βρήκα ότι αν τα ξεβίδωνα και τα ξαναβίδωνα προσεχτικά μπορούσα να τα ευθυγραμμίσω,

 

Αυτό θα έλεγα και εγώ από την αρχή.. αν έβλεπα το θέμα..

εμένα πανάκριβα κυάλια είχανε χαλαρό το ένα μπροστινό κρύσταλλο και όταν βιδώθηκε έγιναν τέλεια..

Στα δικά σου που είναι φθηνά και που είναι μάλλον κολλημένοι οι αντικειμενικοί φακοί..

βιδώννεις ,αν υπάρχει χαλαρός, τον ένα σωλήνα του πρωτεύοντα και διορθώνεται το πρόβλημα...

αλλιώς η τελευταία λύση είναι η βίδα των πρισμάτων...

 

******* αν ,λέμε τώρα, θα τα διαλύσεις :D ... οι αντικειμενικοί φακοί βοηθάνε στην μακρο-φωτογράφηση μικρών αντικειμένων αν έχεις

compact digital φωτογραφική και βάλεις τον αντικειμενικό φακό μπροστά από τον φακό της φωτογραφικής 8) :D

;) Έλπις ;)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης