Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχθές το βράδι 4-5 πρωινή ώρα παρατηρούσα τον πλανήτη Δία.Το zeing που είχα ήταν καλό στο 8inch τηλεσκόπιο μου καθώς και απο το 80ED Sky-watcher.

Κάποια στηγμή λοιπόν κοιτούσα λίγο πάνω απο τον αστερισμό του τοξότη.προκειμένου να εντοπίσω-Αναγνωρίσω τους Αστερισμούς που υπάρχουν στην περιοχή.

Μία Διαστημική ύλη εισέβαλε στην ατμόσφαιρα με τεράστια ταχύτητα,με αποτέλασμα η φωτηνότητα να είναι αρκετά δυνατή.

Μόλις έκανε την πρώτη της λάμψη,..... είχε χρώμα κόκκινο ,έπειτα άλλαξε σε κίτρινο και έπειτα κατέληξε στο λευκό φως και μετά χάθηκε.

Άφησε πίσω του έναι γκρί σύνεφο το οποίο φαινόταν κατα την διάρκεια που φωτοβολούσε

Αυτό ξέρω ονομάζεται διάτοντας.Εγώ αυτό που παρατήρησα τον ονομάζω γίγαντα διάτοντα λόγο της μεγάλης φωτηνότητάς του.

Είναι ο δέυτερος Διάτοντας με τόση φωτηνότητα που έχω παρατηρήσει απο την πόλη μου.

Εσεις έχεται παρατηρήσει ανάλογο διάττοντα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

η-Aquariids (ETA)

Active: April 19 — May 28

Maximum: May 5 18h UT (λsol = 45°5)

ZHR = 70+ (periodically variable ~ 40 — 85)

Radiant: α = 338° δ = -01°

Radiant drift: see Table 6

vinf = 66 km/s; r = 2.4

TFC: α = 319° δ = +10° and α = 321° δ = -23° (β < 20° S)

 

 

A fine, rich stream associated with Comet 1P/Halley, like the Orionids of October, but one visible for only a few hours before dawn, essentially from tropical and southern hemisphere sites. Some useful results have come even from sites around 40° N latitude in recent years however, and occasional meteors have been reported from further north, but the shower would benefit from increased observer activity generally. The fast and often bright meteors make the wait for radiant-rise worthwhile, and many events leave glowing persistent trains after them. While the radiant is still low, η-Aquariids tend to have very long paths, which can mean observers underestimate the angular speeds of the meteors, so extra care is needed when making such reports.

 

A relatively broad maximum, sometimes with a variable number of submaxima, usually occurs in early May. Fresh IMO analyses in recent years, based on data collected between 1984 — 2001, have shown that ZHRs are generally above 30 between about May 3 — 10, and that the peak rates appear to be variable on a roughly 12-year timescale. The next highest rates should fall towards 2008 — 2010, if this Jupiter-influenced cycle is borne-out, thus ZHRs should be around 70 or more in 2008, according to this idea. The unexpectedly strong Orionid return of 2006 October adds a degree of extra uncertainty over what may be possible from this shower too, and new Moon on May 5 makes this a perfect year for checking. A more recent analysis of IMO video results has led to a slight amendment in the radiant drift, though the radiant at maximum is unchanged. All forms of observing can be used to study the shower, with radio work allowing activity to be followed even from many northern latitude sites throughout the daylight morning hours. The radiant culminates at about 8h local time.

eta08.png.ec89ae636bd45bd2c2c3d88d4cba78ca.png

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

η-Lyrids (ELY)

Active: May 3 — 12Maximum: May 8 18h UT (λsol = 48°4)ZHR = 3Radiant: α = 287° δ = +44°Radiant drift: see Table 6vinf = 44 km/s; r = 3.0TFC: α = 325° δ = +40° or α = 285° δ = +15° andα = 260° δ = +30° (β > 10° S)

 

This new introduction to the Working List is associated with Comet C/1983 H1 IRAS-Araki-Alcock, though it appears to be only a weak meteoric source. Most of the observational data on it so far has been based on imaging results. The radiant position is likely to be somewhere near the point given above at the presumed maximum, but may be some degrees from it. Recent IMO video results found a radiant centred near α = 290°, δ = +42°, for example, so other than video work careful visual or telescopic plotting will be needed to separate any potential η-Lyrids from the sporadics. The radiant drift remains unmeasured, but was supposed to be 1° parallel to the ecliptic. The proposed radiant area is usefully on-view all night from the northern hemisphere (primarily), and the thin waxing crescent Moon will be setting by midnight for mid-northern latitudes on May 8, so will not be a significant problem for checking on any possible activity.

 

 

Χρηστο...Μαλλον ηταν μια εκ τον Δυο παραπανω Βροχών, ή η-Lyrids ή η-Aquariids. Για περισσοτερα http://www.imo.net

 

Παντως οποια βροχη και αν ηταν....ειναι απιστευτοι οι ΜΕΓΑΛΟΙ Διάττοντες!! :shock: :shock: :cheesy: :mrgreen:

ely08.png.c5503194169c70e73460e07440e3b4bb.png

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απίστευτα δεν λέει τίποτα.

θα ήθελα να μοιράζομαι με τους φίλους της Αστρονομίας τέτοιες στηγμές.

Όσο για τα στοιχεία δεν καταλαβένω τίποτα διότι δεν γνωρίζω αγγλικά δυστηχώς.

Ευχαριστώ που έκανες τον κόπο και έδωσες σημασία στο μύνημά μου!

καλλες σούπερ παρατηρήσεις έυχομαι σε όλους σας.

Εγώ Πάω να υπηρετήσω στον Στρατό την θητεία μου.

Τα λέμε σε κανα 9 μήνεςςςςςςςςςςςςςς!!!!!!!!Στην σκοπιά με τα αστέρια θα θυμάμαι εσας .ότι εκείνη την στημή θα τα κοιτάτε.

Φυσικά θα πάρω την μηχανή μου για να φωτογραφήζω τους διάττοντες.

Χρήστος Παζαρένκας

Κάπου θα βρώ να την κρίβω απο τους σαλους

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα λέμε σε κανα 9 μήνεςςςςςςςςςςςςςς!!!!!!!!Στην σκοπιά με τα αστέρια θα θυμάμαι εσας .ότι εκείνη την στημή θα τα κοιτάτε.

Μ ένα ζευγάρι φθηνά κιάλια θα την περνάς φίνα.Καλός φαντάρος Φίλε Χρήστο.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντε Χρηστο...Καλοι Πολιτες να Ειμαστε σε.... λιγο καιρο :mrgreen: :mrgreen:

(εγω γιατι θα κανω 12 μηνες :cry: :cry: any way...)

 

Κυαλια ακουω και.... :mrgreen: :mrgreen: καλα ρε συ που θα στειλουν?? Εχει σκοτεινο ουρανο εκει?? Για εγω στην "Αθηνα" που θα'με δεν νομιζω οτι θα βλεπω και πολλα πραγματα :cry: Παντως αν θα ειναι καμια βραδυα με Αξιόλογα Αστρονομικα φαινόμενα (Διάττοντες, Εκλειψη κτλ) με βλεπω να βαραω Σκοπιά Ολη Νυχτα \:D/ \:D/ \:D/

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι καλύτερα τα κυάλια.διότι τώρα που το σκέυτηκα δεν αφήνουν ούτε κινητό με κάμερα.οπότε την φωτογραφηκή μηχανή ούτε για πλάκα.

λες και έχουν κάτι πολύ συμαντηκό μέσα.πχ τα σούπερ keep geroce

Γενικά απαγορέυονται οι φωτογραφίες!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

δεν αφήνουν ούτε κινητό με κάμερα.οπότε την φωτογραφηκή μηχανή ούτε για πλάκα.

Nαι πως, τι να σου πω...

Μην ξεχασεις να παρεις μαζι στον στρατο το κινητο σου!

Αν δεν το παρεις απο την αρχη, θα το παρεις στην πρωτη αδεια, οποτε μην χανεις μερες...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης