Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια καλησπερα

σημερα ειδα για πρωτη φορα στην ζωη μου τον Κρονο και εμεινα ....

Μαλλον μου κολλησε το μικροβιο ..

Σημερα αγορασα το πρωτο μου τηλεσκοπιο και με τα μαμισια απαισια προσοφθαλμια ειδα πλανητη για πρωτη φορα στην ζωη μου, θα χρειαστω την υποστηρηξη σας απο εδω και περα και ελπιζω να κανω πολλους καινουργιους

φιλους .Το τηλεσκοπιο ειναι ενα 4,5 ¨ ρομποτικο.Η οδηγηση δεν βρηκε αυτοματα το στοχο και αφου συμβουλευτικα το στελλαριουμ για περιπου την θεση του πλανητη το οδηγησα με το χερι.Το φεγγαρι επισης εντυπωσιακο αλλα το ειδωλο του εβραζε παρολο που το προσοφθαλμιο ειναι ενα 25αρι meade και

η μεγενθυση οχι μεγαλη.Πως ονομαζεται αυτο το φαινομενο;

Αυτα για την ωρα και ελπιζω να φυγει η συννεφια που δεν με αφησε να συνεχισω την παρατηρηση.(ελπιζω να μην δημηουργησω πολλα συννεφα με την αγορα μου:-))

Γεια χαρα και ευχαριστω για τα ψαρια!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα φιλε/η καλως ηρθες στο πανεμορφο κοσμο της ερασυτεχνικης αστρονομιας. Τα στοιχεια σου να βαλεις και τον εξοπλισμο σου να ξερουμε τι εχεις για να σε βοηθαμε. Οτι χρειαστεις εδω ειμαστε για βοηθεια!!!

Και εγω μετα τον κρονο πειρα τηλεσκοπιο!!!

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλός ξεκίνησες φίλε μου. Η πρώτη φορά που βλέπει κανείς τον Κρόνο είναι όντως μαγική.

Το "βράσιμο" που είδες στο φεγγάρι είναι το γνωστό seeing και έχει να κάνει με το γεγονός οτι το φώς για να φτάσει στο Τ/Κ σου περνάει απο ένα σωρό στρώματα αέρα με διαφορετικές θερμοκρασίες. Άλλες νύχτες είναι πιο έντονο και άλλες λιγότερο αλλα δεν το γλυτώνεις τελείως.

I''ve got amazing powers of observation
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης