Jump to content

3η Διοργάνωση Αστροβραδιων στη Χαλκιδική (2008)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λέμε να το συνεχίσουμε...

 

μετά τις μεγάλες επιτυχίες των 2 προηγούμενων ετών, λέμε να οργανώσουμε ξανά τις περιφημες αστροβραδιές για το κοινό της χαλκιδικής, δεν ξέρουμε τι θα γίνει φέτος απο χορηγίες κλπ αλλά θα επιδιώξουμε το ότι καλύτερο. Σάββα να ετοιμαζόμαστε σιγά σιγα...

 

Φέτος σκεφτόμαστε να διοργανώσουμε 3 βράδια στις 8-9-10 Αυγούστου.

Λεπτομέρειες δεν ξέρουμε ακόμα.. εχουμε και εξεταστική εν όψει... :mrgreen:

 

Απλα ενημερώνουμε.. :mrgreen:

 

Οποιος θέλει και μπορεί να βοηθήσει...με μεγάλη μας χαρα!!! Περιμένουμε προτάσεις.

 

 

υ.γ

Οποιοι δεν θυμούνται τα περσινά και τα προπερσινά:

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=5425

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπραβο τηλεμαχε,keep walking :P Κριμα παντως γιατι η συγκεκριμενη ημερομηνια δεν βολευει να παραστω :(

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Ειμαι μεσα :D :D Φυσικα με το τηλεσκοπιο μου :lol:

Αυτό που είναι ακατάληπτο σχετικά με το σύμπαν είναι ότι θα έπρεπε να είναι πέρα για πέρα

καταληπτό

 

Albert Einstein :!:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μου ακούγεται πολύ καλή ιδέα αλλά μάλλον δεν θα μπορέσω να παραβρεθώ λόγω δουλειάς και λόγω ότι περιμένω και την γέννηση της κόρης μου εκείνη την ημερομηνία αλλά θα ήθελα να επικοινωνήσουμε μήπως μπορέσουμε να οργανώσουμε κάτι ανάλογο για κάποια άλλη ημερομηνία προς τα μέρη μου,Τωρόνη Χαλκιδικής.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Eύχομαι να πάνε όλα καλά Τηλέμαχε!!!!Μπορεί να έρθω και εγώ..!!!

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μεσα και η Θεσσαλονικη! =D>

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Φυσικά και ΛΕΩ!!!!!!!!!!!....

 

όλα ετοιμάζονται, φέτος θα έχουμε και δεκαπεντάλεπτες παρουσιάσεις σε powerpoint και με ηχοσύστημα D.Surround!! Όποιος θα μας επισκεφτεί και μπορεί και θέλει να κάνει κάποια παρουσίαση ...πολύ ευχαρίστως!!

 

Βέβαια έχω μπροστά το ταξίδι στη Σιβηρία γι αυτό και ότι θέλετε μπορείτε να ενημερώνεστε απο τον Σάββα (Σάββας Χανλαρίδης) αν και νομίζω ότι θα έχω και πρόσβαση στο ίντερνετ απο Νόβοσιμπιρσκ.

 

 

Σας περιμένουμε όλους!!!!!!!!!! :cheesy:

 

 

υ.γ.

 

Οι ημερομηνίες κλείσανε για τις 8 και 9 Αυγούστου (παρασκευή-σάββατο) στην παραλία Διονυσίου και στα Φλογητά χαλκιδικής αντίστοιχα!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σας περιμένουμε όλους με ή χωρίς τα τηλεσκόπια σας για δύο αξέχαστες βραδιές κάτω απο τα αστέρια..

 

Οι αστροβραδιές για το πολύ κοινό τελειώνουν στις 1 άντε 2 το πρωί εμείς συνεχίζουμε με πίτσες, μπύρες, βόλτες, παρατηρήσεις ...κλπ κλπ

 

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

 

ΑΝΑΜΕΝΟΥΜΕ ΤΡΕΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΚΑΙ ΦΕΤΟΣ!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αφού θα έχει πίτσες και μπύρες έρχομαι και εγώ! :mrgreen: :mrgreen:

Με την δύση ξεκινάμε και με την ανατολή τελειώνουμε; Ανυπομονώ να έρθει η παρασκευή. :cheesy: :cheesy:

Φεγγαράκι μου λαμπρό φέγγε μου να περπατώ και σβήνε να παρατηρώ-κανα deep sky :D :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με την δύση ξεκινάμε και με την ανατολή τελειώνουμε;

 

ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ!! :mrgreen:

 

Σας περιμένουμε όλους.. :D 8)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια, για πειτε σε ολους ακριβως τα μερη, τις ημερομηνιες και τον ακριβη τοπο και χρονο (ωρα);

 

Αντε γιατι εχω και αδεια οποτε... τρωγομαι!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν το πρόγραμμα έχει ως εξής...

 

Παρασκευή 8/9 θα πραγματοποιηθεί η πρώτη αστρβραδιά στην παραλία Διονυσίου στην κεντρική πλατεία, απέναντι από το συντριβάνι. Κατα τις 20.00 θα αρχίσουμε να στήνουμε τα τηλεσκόπια και τα σταντ με τις αστροφωτογραφίες...

 

Σάββατο 9/9 θα πραγματοποιηθεί η δεύτερη αστροβραδιά στην παραλία Φλογητών πάλι στην κεντρική πλατεία του χωριού απέναντι από το συντριβάνι που υπάρχει..Το στήσιμο θα αρχίσουμε πάλι την ίδια ώρα (20.00)

 

Αυτά πάνω κάτω...

Για ότι άλλο θέλετε μπορείτε να τηλεφωνήσετε σε μένα (6947605379) ή στον Τηλέμαχο (6942054996).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελειώσαμε και για φέτος τις αστροβραδιές με επιτυχία και πολύ κέφι.. Φωτογραφίες θα αναρτηθούν σύντομα για να σας το αποδείξουμε.

 

Θέλω να ευχαριστήσω τους συμμετέχοντες που ήρθαν απο διάφορα μέρη της Ελλάδας να μας βοηθήσουν..

 

Απο τον ΟΦΑ:

 

Αποστολίδης Δημήτρης, Σγουρός Στέφανος, Καλλίας (DEER SKY) και Τραιανού Θάλεια.

 

απο Θεσσαλονίκη:

 

Μαύρος Στέφανος

 

Απο Αθήνα, και πειραιά:

 

Την Λαμπρινή, την Ουρανία και το Νίκο

 

Απο το Βόλο:

 

το ΒΟΛΙΩΤΗ

 

απο το φυσικό της πάτρας:

 

το Θανάση( Ath.Kouloumvakos) και τον Μιχάλη (MIKBAK)

 

 

Επίσης όλους όσους συνετέλεσαν για την επιτυχημένη διεξαγωγή των αστροβραδιών.. όπως τον πατέρα μου για τη γενική βοήθεια και για το ηχοσύστημα, τον αδερφό μου για τις μουσικές επιλογές και τη μητέρα μου για τη φιλοξενεία των παιδιών που μας επισκέφτηκαν..

 

Ελπίζω να μην ξέχασα κανέναν.. (Σάββα βοήθα)

 

Αντε και του χρόνου.. :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τηλεσκόπια, παρατηρήσεις, παρουσιάσεις, ομιλίες, τηλεόραση, μουσική, κόσμος, αφίσες, ερωταπαντήσεις... με μία λέξη ΑΣΤΡΟΒΡΑΔΙΑ!!!!!! :mrgreen:

astrovox4.JPG.9288d0f2368a1d1dd906486932da0fcb.JPG

astrovox3.JPG.66deaa28b60bd32b963b9af41d6ccf99.JPG

astrovox2.JPG.7da5cf16a6889fe34f901ea7461ac4ed.JPG

astrovox.JPG.1737c4adfc91e991bf9bed3a97ef8341.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τηλέμαχε, ενα μεγαλο μπραβο σε εσενα και σε ολα τα παιδια που βοηθησαν και παρεστηθηκαν εκει.

 

Δεν μπορεσα να ερθω λογω ανελειμμενων υποχρεωσεων (βλεπε μπεμπα) και ξερω οτι εχασα πολλα.

 

Ευχομαι μονο να ειμαι στην επομενη αστροβραδια!

 

ΥΓ: Πολυς κοσμος φανηκε ή μου φαινεται;

 

Απο φωτορυπανση (βλεπω φωτα, προβλεις) πως τα πηγατε;

 

=; =; =; =; =;

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όλα υπέροχα! Ευχαριστούμε για μια ακόμη φορά τον Τηλέμαχο και την οικογένεια του για ΟΛΑ, το Σάββα και όλα τα παιδιά για την καλή παρέα.

 

Από astrovox ήταν ακόμα ο Αστέριος(1979? :P) που γνωρίσαμε τη δεύτερη βραδιά.

 

Φωτορύπανση κατά τη διάρκεια των αστροβραδιών είχε αλλά αυτό δεν ήταν τεράστιο πρόβλημα εφόσον το κοινό έβλεπε τα highlights (Δια, σελήνη, μ13) Ο ουρανός υπήρξε και αρκετά συννεφιασμένος κάποια στιγμή, αλλά μετά έσπασαν τα σύννεφα. Είχε αρκετό κόσμο και μερικά άτομα που είχαν αξιόλογες απορίες και έδειχναν ενδιαφέρον. Το πρωι είχε μπουγάτσες και κρουασάν και τις υπόλοιπες ώρες σάντουιτς με σουβλάκια και σαλάτα ](*,) :P

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αχ ζηλεψα...του χρονου θα ερθω και εγω να σας βρω!!
"Αν οι άνθρωποι σταματήσουν να ονειρεύονται, η ιστορία της φυλής μας θα έχει φτάσει στο τέλος της"Arthur Clarke.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εμ οι περισσότεροι αυτό παθαίνουν..και μετά κολλάνε και έρχονται κάθε χρόνο..

 

Ο μόνος που έλειπε φέτος και η απουσία του ήταν κατι παραπάνω απο εμφανής ήταν ο Αργύρης.. Ε αμα δεν ακούσεις τον Αργύρη να λέει για τις φάσεις στον πάρνωνα και για τη ζωή στον Άρη, ψιλοξενερώνεις...αλλα εντάξει προσαρμοστήκαμε..

 

Αργύρη σε παίρναμε τηλέφωνο αλλά το είχες κλειστό... :(

 

 

αντε πάμε για την τέταρτη διοργάνωση του χρόνου.. :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Kαι από μένα χίλια συγχαρητήρια για τη διοργάνωση!!!!!Και χαίρομαι γιατί είδα αρκετούς που πήγαν..!!!Και πάλι μπράβο!!

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και απο εμένα πολλά συγχαρητήρια Τηλέμαχε!!Ήθελα πολύ να έρθω αλλά μετά από τη ΝΑΣΑ είχα πολλές υποχρεώσεις με την Ολυμπιάδα δεν μπόρεσα!!Θα προσπαθήσω να έρθω του χρόνου!!!Και πάλι πολλά μπράβο! =D> =D> =D>

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο ρε Τηλέμαχε!!!Σορυ κι εγώ δεν μπόρεσα να έρθω παρόλο που μένω σχετικα κοντα!!!Είχα πάει διακοπές με τους δικούς μου εκείνες τις μερες................ ](*,) ](*,) ](*,)
Πριν προχωρήσεις στα μυστήρια του ουρανού μην παραλείψεις να εμβαθύνεις στα μυστήρια της μάνας Γης............
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης