Jump to content

Canon IS 10x30...


jorge

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους...

Μόλις σήμερα παρέλαβα με μεγάλη χαρά τα εν λόγο νέα μου κιάλια της CANON, αν και ακόμα δεν πρόλαβα να τα χρησιμοποιήσω έξω για να σας πω εντυπώσεις.Είναι άλλωστε γνωστά τα προτερήματα τους (Σταθεροποιητής εικόνας, πολύ ελαφριά, Super Spectra επίστρωση για μείωση αντανάκλασης και καλύτερο contrast, Eye Relief 14.5mm, Doublet field flattener lens, εξαιρετική φωτεινότητα κ.λ.π.) τα οποία μπορείτε να δείτε σε διάφορα reviews ...

Το μόνο αρνητικό που είδα εκ πρώτης όψεως, είναι ότι δεν διαθέτουν καλύμματα για τους εμπρός φακούς, οι οποίοι είναι εντελώς έκθετοι σε κάθε είδους ζημιά (γδαρσίματα, λερώματα, κ.λ.π.) και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ολόκληρη CANON αποφάσισε να μην τα συμπεριλάβει...Επιπλέον και η θήκη τους είναι πολύ μαλακή και εξίσου ευάλωτη...

Θα ήθελα να μου πείτε την άποψη σας πως να τα καλύψω από μόνος μου...

canon10x30isrf5.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

είναι ότι δεν διαθέτουν καλύμματα για τους εμπρός φακούς, οι οποίοι είναι εντελώς έκθετοι σε κάθε είδους ζημιά (γδαρσίματα, λερώματα, κ.λ.π.)

Δεν χρειαζονται τοσο, γιατι οι φακοι ειναι πολυ μεσα. Αδυνατον να γρατσουνιστουν. Να σκονιστουν μονο. Τα καπακια ομως για τους προσοφθαλμιους ειναι τελειως διακοσμητικα...

Επιπλέον και η θήκη τους είναι πολύ μαλακή και εξίσου ευάλωτη...

Αυτο ξαναπεστο. Καπου εχω δει στο ebay να πουλανε σκληρες θηκες για κυαλια...
Θα ήθελα να μου πείτε την άποψη σας πως να τα καλύψω από μόνος μου...

Μην τα καλυπτεις καθολου. Με αυτα τα κυαλια, επειδη δεν εχουν καπακια, απαλαχθηκα απο το σπαστικο- βγαλε καπακια - βρες καπακια- Βαλε καπακια κτλ...

Πλεον αν ξαναγορασω κυαλια, θα πεταξω πρωτα μακρια τα καπακια!

Απλα για να μην σκονιζονται βαλτα μεσα στην θηκη. Αν παρεις και καμια σκληρη θηκη θα εισαι σουπερ.

αν και ακόμα δεν πρόλαβα να τα χρησιμοποιήσω έξω για να σας πω εντυπώσεις.

Δοκιμασε τα αμεσως ακομα και απο το παραθυρο του σπιτιου σου.

Θα παθεις πλακα!

Δεν θα αγορασεις ποτε ξανα κυαλια χωρις IS...

Ουτε θα θελεις να ξανακοιταξεις μεσα απο κυαλια χωρις IS...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ Laskos...

Σήμερα πήρα ρώτησα στο Πλανητάριο μήπως τους βρίσκονται κάποια ανταλλακτικά καπάκια και περιμένω απάντηση τους...Υπάρχουν τα 8χ30 και 10χ30 της Zeiss, οπότε αν βρούμε από αυτά πιστεύω να ταιριάζουν στα CANON IS....Νομίζω ότι και σε καταστήματα φωτογραφικών ειδών μπορείς να βρείς τέτοια καπάκια...

Κατά τ' άλλα τα κιάλια είναι όντως εκπληκτικά....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης