Jump to content

celestron 4'' ή meade 5''


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ δε θα σου πρότεινα κανένα απο τα δύο. Πολύ λίγα πράγματα θα καταφέρεις να δείς με τόσο μικρά τηλεσκόπια. Πολλά παιδιά απο εδώ θα σου πούν ότι τα θεωρούν πλαστικογκατζετιές και δεν θα διαφωνήσω με τον όρο.

Είμαι σίγουρος πως αν πάρεις κάποιο απο τα δύο πολύ γρήγορα θα απογοητευτείς λόγω της μικρής διαμέτρου, της μη στοιβαρής στήριξης κλπ κλπ.

Η επιλογή πάντως είναι δική σου. Εγώ απλά καταθέτω την γνώμη μου.

 

Φιλικά

Κώστας

EQ6 Sky Scan Pro, Skywatcher dob 8, Skywatcher 70/500, Canon 400D, Webcam PHILIPS - SPC900NC
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το 5ιντσο. Άν και θα έλεγα να πάς σε 6ιντσο άν θές να μείνεις σε μικρό διαμέτρημα, ώστε να βλέπεις και τίποτε από deep sky.
starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου από προσωπική πείρα σου λέω ότι το καλλίτερο τηλεσκόπιο είναι αυτό που θα χρησιμοποιήσεις και θα χαρείς περισότερο. Με μένα αυτό συναίβει με ένα 4" rubinar (ρώσικος τηλεφακός)

και τώρα με ένα 4,5" με οπτικά orion starblast, σωλήνα πατέντα (όταν τελειώσει θα την βάλω) και στήριξη (αντι της ds2114 meade που καταευχαριστήθηκα) μία MEADE lxd 75 που περιμένω να έρθει...

 

Ότι χωρά στο Yaris με τα 2 παιδιά μου :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε μου,ειμαι ενας απολυτα ικανοποιημενος κατοχος του nexstar 4 απο τον περασμενο Φεβρουαριο.Ειναι στοιβαρη κατασκευη,κανει πολυ καλο tracking,μεταφερεται πανευκολα και αν ενδιαφερεσαι για αστροφωτογραφιση θα κανεις με αυτο τα πρωτα σου βηματα[εχει και ισημερινη στηριξη].Βεβαια το meade ειναι μεγαλυτερο και θα δεις περισσοτερα,αλλα αν συγκρινεις τα 2 τηλεσκοπια στο συνολο πιστευω οτι το celestron υπερεχει[και σιγουρα δεν ειναι πλαστικουρα].Εξαλλου και τα 2 ειναι μικρα οσον αφορα τη φωτοσυλεκτικη ικανοτητα.Αν δεν ενδιαφερεσαι για κατι ρομποτικο παρε το dob 8' που δε χρειαζεται και στησιμο.ειναι φτηνοτερο και αναβαθμησιμο με καποια στηριξη αργοτερα.Μονο μη βιαστεις,η ανυπομονησια ειναι ο χειροτερος συμβουλος σ'αυτες τις περιπτωσεις.Καλη φωτιση και καλες αγορες. Φιλικα Κωστας
...ΚΙ ΕΣΥ ΕΧΘΡΕ ΕΙΣΑΙ ΚΙLL ΑΠΟ ΩΡΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε μου,ειμαι ενας απολυτα ικανοποιημενος κατοχος του nexstar 4 απο τον περασμενο Φεβρουαριο.Ειναι στοιβαρη κατασκευη,κανει πολυ καλο tracking,μεταφερεται πανευκολα και αν ενδιαφερεσαι για αστροφωτογραφιση θα κανεις με αυτο τα πρωτα σου βηματα[εχει και ισημερινη στηριξη].Βεβαια το meade ειναι μεγαλυτερο και θα δεις περισσοτερα,αλλα αν συγκρινεις τα 2 τηλεσκοπια στο συνολο πιστευω οτι το celestron υπερεχει[και σιγουρα δεν ειναι πλαστικουρα

 

Παιδιά για να μην παραξηγηθώ. Καταρχήν κανένα τηλεσκόπιο δεν είναι παιχνίδι. Το αν είναι ή δεν είναι πλαστικούρα το αφήνω στην κρίση του καθενός. Αν ο φίλος μας θέλει να κάνει μόνο πλανητική παρατήρηση τότε πάω πάσο. Αν θέλει να δει deep sky τότε μάλλον πρέπει να το ξεχάσει. Αν δεν κάνω λάθος φίλε pepito το nexstar 4 δεν έχει ισημερινή, αλλά αλταζιμουθιακή στήριξη. Όσον αφορά την αστροφωτογραφιση με το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο διατηρώ τις επιφυλάξεις μου.

 

Φιλικά

Κώστας

EQ6 Sky Scan Pro, Skywatcher dob 8, Skywatcher 70/500, Canon 400D, Webcam PHILIPS - SPC900NC
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

γιατί με 5'' δεν βλέπεις dso????

ενα 8'' στην αθήνα είναι το ίδιο με ένα 5'' στην επαρχία....

 

 

 

 

 

Το καλυτερο τηλεσκόπιο είναι αυτό που χρησιμοποιείς και όχι αυτό που είναι στην ντουλαπα(8'')
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

γιατί με 5'' δεν βλέπεις dso????

ενα 8'' στην αθήνα είναι το ίδιο με ένα 5'' στην επαρχία....

 

 

 

 

 

Το καλυτερο τηλεσκόπιο είναι αυτό που χρησιμοποιείς και όχι αυτό που είναι στην ντουλαπα(8'')
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Κωστα,το nexstar 4 εχει πραγματι σφηνα για ισημερινη διαμορφωση.Εγω που φορτωνω το μισο κιλο της olympus πανω του,εχοντας κανει ΤΕΛΕΙΑ ευθυγραμμηση,ακολουθει τους πλανητες με πολυ καλη ακριβεια για πολλα λεπτα.Αυτο που ομως ειναι περιορισμος για αστροφωτο ειναι η διαμετρος
...ΚΙ ΕΣΥ ΕΧΘΡΕ ΕΙΣΑΙ ΚΙLL ΑΠΟ ΩΡΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το 5ιντσο είναι καλό για πλανητική παρατήρηση. Άμα θές δηλαδή να δείς κάποιες παραπάνω λεπτομέρειες και μεγαλύτερες μεγεθύνσεις από ότι με το 4ιντσο. Και στους πλανήτες και στα deep sky παίζει ρόλο πάντα η διάμετρος. Εξαίρεση τα αποχρωματικά που έχουν contrast και σηκώνουν πιό πολλές μεγεθύνσεις απο ότι τα αντίστοιχα νευτώνεια ή κατοδιοπτρικά.
starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εξαίρεση τα αποχρωματικά που έχουν contrast και σηκώνουν πιό πολλές μεγεθύνσεις απο ότι τα αντίστοιχα νευτώνεια ή κατοδιοπτρικά.

Στις ίδιες ίντσες λένε πως έχει λίγο παραπάνω ωφέλιμη μεγέθυνση.Αλλά ποιος έχει 8'' αποχρωμματικό ώστε να τα βάλει δίπλα δίπλα?

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε αυτό ο σωλήνας μόνο είναι ένα μέτρο.Η γνώμη μου είναι να πας να τα δεις από κοντά για να καταλάβεις τα μεγέθη κ μετά να ξαναρωτήσεις.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε αυτό ο σωλήνας μόνο είναι ένα μέτρο.Η γνώμη μου είναι να πας να τα δεις από κοντά για να καταλάβεις τα μεγέθη κ μετά να ξαναρωτήσεις.

 

 

ti ennoeis ' mono ena metro" ? oti einai megalo?i oti einai mikro?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη μου επιτρέπεις?

 

"ο σωλήνας μόνος του, είναι ένα μέτρο" δηλαδή μεγάλος!

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Oxι οι 5 ιντσες δεν ειναι καλες για DSO. Ενα 5αρι τηλεσκοπιο ειναι απιστευτα μικρο και δε χαριζει εικονες καλες εκτος εαν ειναι διαθλαστικο και ΠΑΝΑΑΑΑΑΚΡΙΒΟΟΟ. Οταν λεμε πανακριβο μιλαμε για εκατομυρια. Τετοια τηλεσκοπια της σειρας ειναι μικρα για αστροπαρατηρηση κανονικη. Μεχρι πλανητικη θα πας αντε και 2-3 DSO (ο ΘΕΟΣ να τα κανει DSO) οπως ο γαλαξιας της Ανδρομεδας που φαινεται και με γυμνο ματι, το Μ13 που κι αυτο φαινεται με γυμνο ματι σε ενα πολυ σκοτεινο ουρανο και το Μ45 (a.k.a. Πλειαδες) που κι αυτο φαινεται με γυμνο ματι ακομα και μεσα απο πολη.

 

Αν θες τηλεσκοπιο για παρατηρηση πας απο 10 ιντσες και απανω. Εαν θες κατι που να μεταφερεται πολυ ευκολα και να συνδυαζει αστρονομικη παρατηρηση αλλα με πολλους δασμους παρε ενα 8αρι.

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

kai pou kollaei afto?

Sorry αλλά σε άλλο θέμα είχες πει πως η μεταφορά παίζει μεγάλο ρόλο για σένα.

Κολλάει λοιπόν στο ότι δεν μεταφέρεται εύκολα.Σκέψου πως ένα 8'' είναι 1,2 μέτρα.Αμαρτία δεν είναι να πάρεις 5'' 1 μέτρο?Ασε που η συγκεκριμένη βάση με τόσο μακρύ σωλήνα λογικά θ αναστενάζει.

Θα στο ξαναπώ.Πήγαινε να τα δεις από κοντά.Τότε μόνο θα καταλάβεις τι σε παίρνει να μεταφέρεις.Οι φωτογραφίες ξεγελάνε.

Τώρα αν δεν έχω καταλάβει καλά κ η μεταφορά δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο για σένα τότε καλύτερα να γίνεις ποιο συγκεκριμένος.Από που θα παρατηρείς πόσα χρήματα διαθέτεις τι σ αρέσει να παρατηρείς(αν ξέρεις) κ αν θες να φωτογραφίζεις.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο σωλήνας δεν δείχνει να είναι ένα μέτρο μήκος. Μάλλον το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο της Meade έχει ενσωματωμένο barlow στον εστιαστή και ως γνωστόν τέτοια τηλεσκόπια έχουν οπτικά της πλάκας!

Δείχνει για τηλεσκόπιο "της πεντάρας" κατά το Nightwatch πεταμένο πάνω σε μια αστεία βάση "goto" για να γίνει ελκυστικό. Μην πετάς λεφτά πάρε όχι το 4" αλλά το 5" Celestron SE είναι καλύτερο. Με μοτοσυκλέτα ξέχνα τη μεταφορά εξοπλισμού πέρα από τηλεσκόπια παιχνίδια όπως το ETX-70 ή 80.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης