Jump to content

Αγορά μεταχειρισμένου τηλεσκόπιου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί φίλοι του AstroVox Forum,

 

Αποφάσισα να αλλάξω τηλεσκόπιο. Όμως, τα οικονομικά μου είναι σε άσχημη κατάσταση. Αν πουλάτε εσείς ή κάποιος φίλος ή γνωστός σας κάποιο ματαχειρισμένο τηλεσκόπιο, παρακαλώ ενημερώστε με. Η βοήθειά σας θα μου είναι πραγματικά πολύτιμη. Ευχαριστώ εκ τωκ προτέρων.

 

Φιλικά,

 

guitarist

stay strong...stay rock...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αγαπητε κιθαρίστα

 

το "αλλάξω" σημαίνει οτι εχεις ηδη κάποιο?

αν ναι πιο??

πόσο σε ικανοποίησε?

τι άλλο περιμένεις από ένα νέο τηλεσκόπιο?

(πχ ευκολοτερο στησιμο, ευκολοτερο κουβαλιμα, μεγαλύτερη διάμετρο, ισημερινη στηριξη ακριβειας με οδήγηση)>?????

και πόσα περίπου διαθέτεις?\

 

φιλικά Νίκος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Νίκο,

 

Για να μην πολυλογώ, είμαι ένας νεαρός ερασιτέχνης αστρονόμος κι είχα απο παλαιότερα ενα KONUS KJ-5(50-700 διοπτρικό). Αυτό που ψάχνω είναι

1) μεγαλύτερη διάμετρος και

2) ισημερινή στήριξη.

Όσο για το πόσα διαθέτω, δεν μπορώ να το προσδιορίσω ακριβώς αλλά γι΄ αυτό ψάχνω κάτι μεταχειρισμένο και όχι καινούριο. Θα περιμένω με αγωνία την απάντησή σου.

 

Φιλικά,

 

guitarist

stay strong...stay rock...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε gutarist,

μπορείς να ψάξεις τι μικρές αγγελίες στο AstroVox αλλά και στην Χρυσή Ευκαιρία (www.x-e.gr >Ελεύθερος Χρόνος>Φωτογραφικά-Οπτικά), συνήθως υπάρχουν αρκετά προσφερόμενα τηλεσκόπια.

Πάντως, αν ο προϋπολογισμός σου είναι ιδιαίτερα περιορισμένος και δεν είναι στους στόχους σου η αστροφωτογράφηση, θα σε συμβούλευα να μην πάρεις τηλεσκόπιο με ισημερινή στήριξη διότι αυτό κοστίζει αρκετά και δεν υπάρχει λόγος να το πληρώσεις αν δεν θα το χρησιμοποιήσεις.

Καλύτερα να πάρεις ένα dob με όσες το δυνατόν περισσότερες ίντσες.

Σε κάθε περίπτωση, βάλε στόχο να πάρεις τηλεσκόπιο με τουλάχιστον 6 ίντσες, το άνοιγμα που αρχίζει και δίνει πολύ ικανοποιητικά αποτελέσματα. Αν δεν μπορείς άμεσα, προσπάθησε να μαζέψεις κι άλλα λεφτά. Οτι κι άν πάρεις με λιγότερο από 6 ίντσες σύντομα θα θέλεις να το αναβαθμίσεις ξανά, κατά την ταπεινή μου άποψη.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε guitarist. Δεν ξέρω άν έχεις δεί στίς αγγελίες στο astrovox αλλά δίνω το Meade starfinder 10 ιντσών 800 ευρώ. Στήριξη ισημερινή. Και με φίλτρο ηλίου. Άσχετο: πρόσεξα το εξής: Έχουμε τά ίδια ενδιαφέροντα (εκτός απο τα αστέρια) κιθάρα και σκάκι.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

φιλε κιθαριστα,

 

η προσφορα του nikfoe είναι πολύ καλή

αν εγώ άλλαζα τηλεσκόπιο θα κοιταζα:

1. για κάτι εύκολο στη μεταφορά (τα goto είναι σχετικά μικρά και μπορούν να δουλέψουν πάνω σε ένα απλό τραπέζι στο μπαλκόνι επίσης τα dobsonian δε χρειάζονται τρίποδα και έχουν τον καλύτερο λόγο διαμέτρου-τιμής και διαμέτρου-ευκολίας)(αν δε κανω λάθος goto celestron 5΄΄ ξεκιναν απο 650 ευρώ)

2.Δεν θα αλλαζα τηλεσκόπιο Πριν εξαντλήσω τα όρια των ικανοτήτων του παλιού=να έχω μάθει απέξω και να εχω παρατηρησει μυριαδες φορες όλα τα σώματα και τα θαύματα που μπορεί το παλιό τηλεσκόπιο να δει.

 

φιλικότατα

 

ΥΓ πολύ συχνά υποκύπτω στον πειρασμό να αγοράζω gadgetάκια για αστρονομική χρήση που τελικά χρησιμοποιω ελάχιστα. και θα συμφωνήσω με αυτό που έχει ξαναειπωθεί: το καλύτερο τηλσκοπιο ειναι αυτο που (ξερεις και) χρησιμοποιείς περισσότερο.

 

Νίκος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης