Jump to content

αγορά C8-SGT (XLT) ή C8-NGT


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί φίλοι του θα ήθελα αν μπορείτε να με βοηθήσετε για την αγορά τηλεσκοπίου.

Εδώ και αρκετό καιρό ψάχνω για τηλεσκόπιο και πλέον βρίσκομαι ανάμεσα στο C8-SGT (XLT) και στο C8-NGT. Αν μπορούσατε θα ήθελα την γνώμη σας ως προς το τι να επιλέξω.

Μαζί με το τηλεσκόπιο έχω σκεφτεί να αγοράσω και το ΚIΤ ΠΡΟΣΟΦΘΑΛΜΙΩΝ & ΦΙΛΤΡΩΝ, Ø 31,8mm. Πιστεύετε ότι μία τέτοια αγορά αξίζει ή να προτιμήσω κάτι άλλο?

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια χαρα !

Και τα 2 ειναι ωραια τηλεσκοπια .

Εσυ ομως τι σκοππευεις να κανεις με το τηλεσκοπιο ;

Παρατηρηση , φωτογραφηση ;

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα ήθελα να κάνω ένα συνδυασμό και της αστροφωτογράφησης και της παρατήρησης δίνοντας μεγαλύτερη έμφαση στην αστροφωτογράφηση μιας και βρίσκω τον τομέα αυτό συναρπαστικό
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το C8 μου φαινεται καλη λυση !

Δε θα εχει προβληματα εστιασης και μπορεις εχεις πολλα αξεσουαρ .

Ο προϋπολογισμος σου ,σου επιτρεπει να το συνδυασεις με μια αλλη στηριξη ;

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω καλύτερα το SGT. H CG-5 goto που το συνοδεύει είναι επαρκής για τα κιλά του και για φωτογράφηση και με καλή πολική ευθυγράμμιση θα σου προσφέρει νύχτες παρατήρησης που θα τις θυμάσαι.

Πρέπει να πώ (επειδή το είχα) ότι έχει ένα πρόβλημα μόνο, το οποίο είναι η μετατόπιση ειδώλου (Image shift) κατά την εστίαση, πρόβλημα που είναι απλά ενοχλητικό, θα το συνηθίσεις.

Το κιτ προσοφθαλμίων πάλι είναι μιά άλλη ιστορία. Δεν νομίζω ότι θα το πρότεινα, στη λογική ότι θα έχεις ένα πολύ καλής ποιότητας τηλεσκόπιο με μετριότατης ποιότητας προσοφθάλμιους. Καλύτερα να πάρεις κανέναν Hyperion που συνδιάζεται εξαιρετικά με το SC και έναν καλό Barlow, παρά αυτό.

 

ΦΙλικά

Δημήτρης

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν τελικά καταλήξω στο SGT απο προσοφθάλμιους και φίλτρα τι με συμβουλεύετε να αγοράσω?

Η αγορά προσοφθαλμίων δεν έχει να κάνει με τον τύπο του τηλεσκοπίου. Έχει να κάνει με τα λεφτά που θέλεις (ή μπορείς) να διαθέσεις, από τα αντικείμενα που θέλεις να παρατηρείς , από το μέρος που θα παρατηρείς και από τους περιορισμούς που σου θέτει το τηλεσκόπιο σου σε θέμα μεγέθυνσης.

Το μέγιστο θεωρητικό όριο του SC είναι Χ406 (Η φόρμουλα υπολογισμού είναι . Διάμετρος του τηλεσκοπίου σε mm X 2 = 203mm Χ2= 406)Αυτό σημαίνει ότι οποιοδήποτε προσοφθάλμιος κάτω από τα 6mm σου είναι άχρηστος. (Η φόρμουλα υπολογισμού είναι: Εστιακό μήκος τηλεσκοπίου σε mm / το προσοφθάλμιο = 2035mm / 5mm =407 )

Επι της ουσίας όμως:

Σε αντικείμενα Βαθέος Ουρανού (Γαλαξίες νεφελώματα σμηνη κλπ) δεν θα υπερβείς τις Χ200

Συνολικά, ακόμα και πλανήτες (και βέβαια σε συνάρτηση πάντα με τις συνθήκες παρατήρησης-seeing- ) πολύ σπάνια θα υπερβείς τις Χ350.

Οπότε:

Στο εύρος από 100 - 200 ευρώ (που μπορείς να πάρεις πολύ καλής ποιότητας) υπάρχουν πολλές επιλογές:

Μία καλή επιλογή είναι ο Hyperion Zoom 8-24mm που σου καλύπτει μία ευρεία γκάμα μεγεθύνσεων

Ένας καλός Barlow (Διπλασιαστής) Ultima της Celestron ή Televue X2 (πιο καλός αλλά πιο ακριβός)

Ένα φίλτρο UHC (Ultra High Contrast) που λειτουργεί και σαν φίλτρο φωτορύπανσης για τα νεφελώματα

Ένα φίλτρο σελήνης.

Για αρχή νομίζω πως είναι καλά.

Να θυμάσαι γενικώς ότι καλύτερα να αγοράζεις εξοπλισμό πιο αργά και καλό, παρα φτηνά και να τον αλλάζεις μετά

 

Φιλικά

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σήμερα αγόρασα το C8-SGT! Ελπίζω να τα πάω αρκετά καλα και με τον καίρο να βοηθάω και εγώ τους νέους ερασιτέχνες αστρονόμους του φόρουμ!!!

 

Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για τις συμβουλές (αν και είμαι σίγουρη οτι θα ξαναχρειαστώ την βοήθεια σας!!! ) :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

el, δεν έχω κάτι παραπάνω να πω. Με κάλυψε -ως συνήθως- ο Δημήτρης. :cheesy:

θέλω να σου ευχηθώ μόνο, καλορίζικο και καλά ταξίδια στα μονοπάτια τ' ουρανού! :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλορίζικο και καλοτάξιδο.

Ενα θέμα που παρέλειψα να θίξω είναι αυτό της πολικής ευθυγράμμισης. Που αντίθετα με όσα λέγονται είναι σημαντική, τόσο για την ακρίβεια της αναζήτησης στόχων (goto) όσο και για την ακρίβεια της παρακολούθησης (Tracking).

Δεν είναι απαραίτητο εξάρτημα για το ξεκίνημά σου, αλλα καλό ειναι να το βάλεις στα άμεσα πλάνα αγοράς σου.

Τώρα το πώς γίνεται η ευθυγράμμιση κλπ, θα τα ξαναπούμε

Και πάλι καλορίζικη

ΦΙλικά

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης