Jump to content

ΘΕΛΩ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟΥ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους. Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο φόρουμ. Μέχρι πρότινος είχα ενα carefour τηλεσκόπιο που το μόνο που έκανε ήταν να εκτελεί χρέη κρεμάστρας. Αποφάσισα να αγοράσω κάτι καλό για μένα που είμαι ερασιτεχνής. Έχω καταληξει σε δύο ρομποτικά και σύμφωνα με τα οικονομικά μου. Σας παραθέτω τα δύο τηλεσκόπια να μου πείτε με την εμπειρία σας πιο να διαλέξω:

 

Celestron NexStar 114 SLT

Τύπος : Κατοπτρικό

Οπτικός σχεδιασμός : Κατοπτρικό Newtonian (Νευτώνιο)

Διάμετρος : 114 mm ( 4,49″ )

Εστιακή Απόσταση : F 1000 mm

Εστιακός Λόγος : f/ 8,7

Στήριξη : Αλταζιμουθιακή με μοτέρ

Ερευνητής : Κόκκινης Κουκίδας (Star Pointer)

Προσοφθάλμιο : 9mm (111x) & 25mm (40x), Ø31.8mm

Μέγιστη Ωφέλιμη Μεγέθυνση : 269 x

Μέγιστο Φαινόμενο Μέγεθος Αστέρα : 12,8

Καθαρό Βάρος: 7 Kg

 

MEADE ETX-80AT-ΤC

Άνοιγμα αντικειμενικού (mm) 80

Άνοιγμα αντικειμενικού (") 3.1

Μεγέθυνση (x) 275

Εστιακό μήκος (mm) 400

Εστιακός λόγος (f/) 5

Κοντινή εστίαση (μ) 5

Επιστρώσεις Πολλαπλές

Βάση στήριξης Fork type, double tine

Μονάδα LNT OXI

GPS OXI

Σκόπευτρο Προαιρετικό

Autostar Autostar 494

Ενσωματωμένη βάση δεδομένων

ουράνιων αντικειμένων 1400

Προσοφθάλμιοι Super Plossl 9,7mm και 26mm

Αξεσουάρ Time chip, Barlow, CD-ROM

Βάρος (kg) 5

 

Σας ευχαριστώ

 

Φιλικά Κωνσταντίνος

:-({|= ΑΣΤΡΑ ΜΗΝ ΜΕ ΜΑΛΩΝΕΤΕ :-({|= Ειμαι νέος αστροπαρατηρητής :wink:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλως ηλθες Κωνσταντίνε :D

 

Δε θα σου προτεινα κανενα απο αυτ ατα 2 που αναφερεις .

Πες μας ομως γιατι τι το θες ; Για παρατηρηση , φωτογραφηση ; λιγο απ'ολα ; Το οτι ειανι ρομποτικα δεν εχει καποιο πλεονεκτημα γιατι η διαμετρος τους ειναι μικρη επομενως ακομη κι ασου βρικσει τους στοχους που θες θα ειναι αμυδροι λογω της διαμετρου τους .

Περιπου στα 500 ευρω μπορεις να παρεις ενα 10 " dobsonian , το οποιο εχει αρκετη διαμετρο για παρατηρησεις . Αλλιως κατι σε ισημερινη στηριξη , κι αν χρειαστεις αγοραζεις αργοτερα τα μοτερ .

Τον ουρανο τον εχεις μαθει ; Αυτο ειναι πολυ πιο σημαντικο απο το να εχεις ενα αυτοματοπιημενο τηλεσκοπιο .

Επισης μην αμελεις το τηλεσκοπιο που ηδη εχεις .Μπορεις να το εχεις για οδηγητικο εαν αργοτερα ασχοληθεις με την αστροφωτογραφια .

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν θέλω κρεμάστρα ](*,) Θέλω ένα τηλεσκόπιο που να μπορώ να βγάζω φωτογραφίες γιατι ασχολούμε χρόνια με SLR και DSLR. επίσης να κάνω παρατήρηση και να το μεταφέρω εύκολα. Κοιτώντας λιγάκι το φόρουμ είδα πολύ καλά λογια για το Dob 8 και επίσης κατέληξα να αφήσω τα ρομποτικά και να κοιτάξω κάτι σαν το: 130/900 EQ2 - MOTOR (SK1309EQ2 -M) της Skywatch. Η αλήθεια είναι ότι δεν θέλω να δώσω παρπάνω απο 400 ευρώ.
:-({|= ΑΣΤΡΑ ΜΗΝ ΜΕ ΜΑΛΩΝΕΤΕ :-({|= Ειμαι νέος αστροπαρατηρητής :wink:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γνωμη μου , αν δε θες dob να παρεις ενα Νευτωνιο 6" πανω στην EQ3-2 .

Θα χρειαστεις αστροστατη . Βαζεις αυτο που ηδη εχεις για οδηγητικο , πιστευω πως η EQ3-2 θα αντεξει και τα 2 ανετα και χωρις πολλες ροπες , αν και δε το εχω δοκιμασει , και μπορεις να κανεις και piggyback φωτογραφηση .

Παντως οχι κατι λιγοτερο απο την EQ3-2 απο θεμα στηριξης .

Τη μεγαλυτερη σημασια εχει η στηριξη .Καλυτερα να παρεις μικροτερο σωληνα αλλα καλυτερη στηριξη .

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιά η διαφορά της EQ2 από την EQ3. To SK1309EQ2 της SKYWATCH το καλοβλέπω και τώρα με βάζεις σε σκέψεις με την στήριξη.
:-({|= ΑΣΤΡΑ ΜΗΝ ΜΕ ΜΑΛΩΝΕΤΕ :-({|= Ειμαι νέος αστροπαρατηρητής :wink:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η EQ3-2 δεχεται λιγο μεγαλυτερα τηλεσκοπια καθως και μοτερ και στους 2 αξονες .Επισης περνει και πολικη διπτρα για καλυτερη κι ευκολοτερη πολικη ευθυγραμμιση .
Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τώρα αρχίζω να καταλαβαίνω τα λεγομένα σου. Δεν είναι εύκολη η υπόθεση με την αγορά τηλεσκοπίου. Σε ευχαριστώ για την βοήθεια. Μάλλον με βλέπω να πηγαίνω προς το DOB ή κάτι με στήριξη EQ3 και πάνω
:-({|= ΑΣΤΡΑ ΜΗΝ ΜΕ ΜΑΛΩΝΕΤΕ :-({|= Ειμαι νέος αστροπαρατηρητής :wink:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θέλω ένα τηλεσκόπιο που να μπορώ να βγάζω φωτογραφίες γιατι ασχολούμε χρόνια με SLR και DSLR. επίσης να κάνω παρατήρηση και να το μεταφέρω εύκολα

 

Και τα τρία με 400 ευρώ δεν τα κάνεις με τίποτα, οπότε ξεκίνα τους περιορισμούς.

Αν μπλέξεις με τα παιχνίδια που πουλάνε θα πετάξεις και τα 400 ευρώ.

Για αξιοπρεπή παρατήρηση το λιγότερο 6'' νευτώνειο.

Αντίστοιχα για φωτογράφηση από 80mm και πάνω ημι-αποχρωματικό ή 100mm (4'') αχρωματικό f/9 -10 τουλάχιστον.

Αυτά τα βρίσκεις από 250 εως 400 ευρώ (κοίτα και μεταχειρισμένα).

Οπότε δεν περισσεύουν.

Θα σου πρότεινα την ανιαρή, όμως λογική λύση να δώσεις και τα 400 για μία βάση με μοτέρ, όπου μπορείς να βάλεις πάνω τις μηχανές σου και να ξεκινήσεις με αστροφωτογραφιση ευρέως πεδίου. Να εξοικειωθείς λίγο με τον χειρισμό της και αν σου αρέσει το άθλημα της κοπανάς και ένα τηλεσκόπιο σε κανά χρόνο.

 

Συνήθως τα πλαστικά αυτά παιχνίδια, όπως είπαν τα παιδιά γίνονται κρεμάστρες :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατ' αρχάς καλωσήρθες στην παρέα μας...

Εφόσων έχεις dslr και δε θα χρειαστεί να ξοδέψεις λεφτά για αγορά φωτογραφικής μηχανής, το καλύτερο είναι να πάρεις το 150 f-5 eq3-2 της Skywatcher και να το αναβαθμίσεις όταν εσύ το κρίνεις αναγκαίο. Το τηλέσκόπιο το έχω και εγώ και πρέπει να σου πώ οτι έχει αξιόλογα οπτικά,δίνει καλής ποιότητας εικόνες για παρατήρηση βαθέως ουρανούκαι η διάμετρός του μαζί με τον γρήγορο εστιακό λόγο το κάνει ιδανικό για πρώτο τηλεσκόπιο. Πρόκειται δλδ για ένα φθηνό και αξιόπιστο όργανο.

Εκεί που χωλαίνει είναι η στήριξή του η οποία δεν είναι αρκετά στιβαρή.

Θέλει προσεκτικό ζύγισμα και όταν την εξοπλίσεις με μοτέρ, το μοτέρ της απόκλισης θα σου είναι άχρηστο, καθώς έχει πολύ τζόγο στην απόκλιση.

Έτσι θα πρέπει να πάρεις πολική διόπτρα και μοτέρ μόνο για την RA, για να κάνεις αστροφωτογραφία.

Πάντως ότι και να επιλέξεις μάθε καλά τον ουρανό και καλές παρατηρήσεις!!!

The Truth Is Out There... 8-[ 8-[ 8-[
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλως ήρθες φιλαράκο.

Να υποθέσω ότι με δεδομένο το ότι το του Lidl τηλεσκόπιο εκτελούσε χρέη κρεμάστρας η εμπειρία σου στο χόμπυ είναι μαλλον μικρή. Δεν μας λές όμως "Γιατι κρεμάστρα"! Γιατί δεν λέω, κούτσικο έιναι, σπουδαία πράγματα δεν θα δείς, αλλα για αρχή δεν είναι κακό. Οπότε;

Και αν θέλεις, θεωρώ, ότι η φιλόδοξη ενασχόληση σου με την αστροφωτογραφία καλή είναι, αλλα πρωτίστως θα πρέπει να γνωρίσεις τον ουρανό καλά.

Τα τηλεσκόπια που προτείνεις, άσε καλύτερα, μικρά είναι και δεν είναι και η χαρά του αστρονόμου. Και θα σου έλεγα ότι είναι καλά για εισαγωγικά τηλεσκόπια, όμως ένα σχεδόν ίδιο με αυτά παίρνει σκόνη στη γωνία,

Dob ναι, δεν λέω, και φτηνό είναι, και ίντσες παίρνεις, αλλά με εξαίρεση μία Σελήνη και κανένα Δία από φωτογραφία νιξ, με δεδομένο ότι μετακινείται με το χέρι.

Συνεπώς. Σκεψου σε πρώτη φάση τι είναι αυτό που γουστάρεις πιό πολύ να κάνεις, και μετά αποφασίζεις για την αγορά

Φιλικά

Δημήτρης

ΥΓ αν όλα αυτα που σου λεμε εμείς (Pigy-back, ευρεως πεδίου κλπ) σου φαίνονται Κινέζικα, ρώτα και θα σου πούμε! =P~

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλως ηρθες στο πιο ενδιαφερον site.Αν και εγω δεν γραφω για πρωτη φορα χρειαζομαι και εγω ΒΟΗΘΕΙΑ!!!Δεν ξερω τι τηλεσκοπιο να παρω μιας και ειμαι ερασιτεχνης αστρονομος.Εχετε να μου προτεινετε κατι?? :-k :-k :-k

...ΑΣΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΣΟΥ ΝΑ ΣΤΑΘΕΙ ΝΗΦΑΛΙΑ ΚΑΙ ΑΤΑΡΑΧΗ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ ΕΝΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ ΣΥΜΠΑΝΤA...

Walt Whitman

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα σε όλους και αλήθινά ευχαριστώ για την βοήθεια σας. Τα 400 ευρώ είναι η αρχή. Για την αστροφωτογραφία σαφώς θα ξοδέψω και άλλα. Τώρα στο προκείμενο. Απο χτές το απογευμα είμαι ιδιοκτήτης ενός Dobsonian 8'' απο το πλανητάριο Θεσσαλονίκης. Θέλω να ευχαριστήσω τον άνθρωπο στο κατάστημα γιατί ήταν πολύ κατατοπιστικός και με βόηθησε πολύ. Ακόμα δεν το έχω συναρμολογήσει αλλά σήμερα θα το κάνω. Θα σας πώ τις πρώτες εντυπώσεις μου σύντομα. Με βοηθήσατε πάντως πολύ να μην πέσω σε κακή αγορά και θεωρώ ότι έκανα μια κάλη αγορά. Περιμένω την αποψή σας για την αγορά μου, αντε και καλές μου παρατηρήσεις :)
:-({|= ΑΣΤΡΑ ΜΗΝ ΜΕ ΜΑΛΩΝΕΤΕ :-({|= Ειμαι νέος αστροπαρατηρητής :wink:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απλά έκανες την απόλυτη αγορά σε αυτά τα χρήματα καθαρά για παρατήρηση. Το απόλυτο εργαλείο για να μάθεις τον ουρανό μαζί με έναν καλό χάρτη. =D>
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

και θεωρώ ότι έκανα μια κάλη αγορά.

Δεν λες τιποτα! Μια χαρα αγορα!

 

Παντως πρεπει καποιος να γραψει εδω μεσα εναν οδηγο για αρχαριους, που θελουν να ασχοληθουν με αστροφωτογραφια.

Να τους αποτρεπει απο την αστροφωτογραφια δηλαδη.

Συνδιασμος αρχαριος+αστροφωτογραφια= ](*,) ](*,) ](*,)

Ή τελος παντων να εξηγει τον εξοπλισμο που χρειαζεται, απο τις φθηνοτερες λυσεις προς τις ακριβοτερες. (και παλι οχι για αρχαριους)

Ή να υπαρχει ενα λινκ, για την αγορα βιβλιου σχετικου με την αστροφωτογραφια σαν το: http://www.astropix.com

Hawkwind78, αν το διαβασεις θα μαθεις πολλα πραγματα, μια που εισαι κατοχος και dslr μηχανης.

Θα μαθεις οτι απο τις πιο ομορφες αστροφωτογραφιες ειναι οι ευρεως πεδιου, που τραβουνται με μια μονο μηχανη, χωρις κανεναν αλλο εξοπλισμο...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ όλους. Ασχολούμε με την φωτογραφία απο το 1995 με αναλογικές και ψηφιακές μηχανές στην συνέχεια. Για αυτό είπα να αρχίσω με τηλεσκόπια να διευρύνω την χρήση της. Μαρέσει το διάστημα έχω μελέτηση αστρονομία αλλα σε πολύ ερασιτεχνικό επίπεδο αλλά ποτέ δεν είχα τηλεσκόπιο εκτός απο την κρεμάστρα(firstline, carrefoour). Πιστεύω σιγα σιγά να εξοπλίζομαι πρώτα με γνώσεις και μετά με εξοπλισμο. Τα νέα μου θα τα μαθαίνετε for sure, τώρα που σας βρήκα δεν σας χάνω.

 

Φιλικά Κωνσταντίνος

:-({|= ΑΣΤΡΑ ΜΗΝ ΜΕ ΜΑΛΩΝΕΤΕ :-({|= Ειμαι νέος αστροπαρατηρητής :wink:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα σε όλους. Έχτες δοκίμασα πρώτη φορά το dob και δυστυχώς με τα προσφθαλάμια που έχει μάζι δεν είδα πολλά πράγματα και ότι έιδα φαινόταν μακρυνό. Πάντως η ποιότητα της εικόνας ήταν η μέρα με την νύχτα με το firstline. Αλήθεια πόσο χρήσιμο είναι ένα barllow και πέιτε μου χρειάζομαι όντως ένα φίλτρο για ρύπανση φωτός παρόλου που είμαι Μελίσσια και δεν είμαι στο κέντρο. Τι φίλτρο να πάρω για να βλέπω καλύτερα μέσα απο την ρύπανση της πόλης? :wink:
:-({|= ΑΣΤΡΑ ΜΗΝ ΜΕ ΜΑΛΩΝΕΤΕ :-({|= Ειμαι νέος αστροπαρατηρητής :wink:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυσκολα τα πράγματα από Αθήνα...

Τι να πω ...

Δες κανα πλανήτη κι διπλούς αστέρες κι μετά αν θες παρατηρήσεις deep sky θα πρέπει να κάνεις εξόρμηση ...

Ο barlow θα σε βοηθήσει στην πλανητική παρατήρηση όπου οι 8" τραβάνε και πιο πολύ μεγένθυση...

Καλές παρατηρήσεις !

Είμαστε ταξιδιώτες που πάνω στη Γη διασχίζουν το διάστημα, σαν επιβάτες πάνω σε πλοίο, και πολλοί

από εμάς δε νογάμε κανένα μέρος του σκάφους πέρα από την καμπίνα όπου καταλύουμε.

S.P. Langley

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυσκολα τα πράγματα από Αθήνα...

Τι να πω ...

Δες κανα πλανήτη κι διπλούς αστέρες κι μετά αν θες παρατηρήσεις deep sky θα πρέπει να κάνεις εξόρμηση ...

Ο barlow θα σε βοηθήσει στην πλανητική παρατήρηση όπου οι 8" τραβάνε και πιο πολύ μεγένθυση...

Καλές παρατηρήσεις !

 

Σε ευχαριστώ για την βοήθεια πρέπει τώρα να βρώ χρόνο για εξόρμηση.

 

Φιλικά Κωνσταντίνος

:-({|= ΑΣΤΡΑ ΜΗΝ ΜΕ ΜΑΛΩΝΕΤΕ :-({|= Ειμαι νέος αστροπαρατηρητής :wink:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

παντως με το bod 8'' μπορεις να δεις το νεφελωμα στη λυρα απο την αθηνα με τα εργοστασιακα προσοφθαλμια αλλα και με ζορι να διακρινεις τον whirlpool galaxy στην μεγαλη αρκτο.

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα! Μόλις την προηγούμενη εβδομάδα παρέλαβα κι εγώ το νέο μου SkyWatcher (όπως φαίνεται και στο avatar μου...) και είμαι κατενθουσιασμένη ! Η αλήθεια είναι πως δεν το χρησιμοποίησα και πολύ ακόμα καθότι από την μέρα που το πήρα ή συννεφιά θα είχε ή κάτι θα τύχαινε γκρρρ.. Με προβληματίζει βέβαια το θέμα των προσοφθάλμιων, αλλά θα πάω αυτοπροσώπως στην Θεσσαλονίκη σε λίγο καιρό και θα προμηθευτώ καλύτερα :D Πάντως οι διαφορές με το παλιό μου τηλεσκόπιο είναι τεράστιες! Μέρα με τη νύχτα εντελώς!

Τώρα αλήθεια μπορείς να δεις το Ring Nebula με τους εργοστασιακούς προσοφθάλμιους ? Δεν το επιδίωξα ακόμα αλλά, για να είμαι ειλικρινής, δεν το πίστευα κιόλας...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

προσπαθω να δω οσο πιο πολλα messier μπορω απο αθηνα. βεβαια λογω φωτορυπανσης ειναι δυσκολο να τα διακρινεις αλλα ακομα και δυσδιακριτα σε δικαιωνουν αρκει να εχεις και καλο seeing. περιμενω τωρα τελος αυγουστου να παω παρνωνα οπου δεν εχει φωτα :D :D :D οι προσοφθαλμιοι που εχουν ειναι καλοι ποιοτικα αλλα και εγω ψαχνω τωρα για κανα καλο νεο προσοφθαλμιο καθως και κανα φιλτρο νεφελωματων

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τώρα αλήθεια μπορείς να δεις το Ring Nebula με τους εργοστασιακούς προσοφθάλμιους ? Δεν το επιδίωξα ακόμα αλλά, για να είμαι ειλικρινής, δεν το πίστευα κιόλας...

 

Και βέβαια Ρία θα τα δείς ακόμα και γαλαξίες νεφελώματα όλα, αλλά μην περιμένεις να έχεις την εικόνα ενός καλού προσοφθάλμιου :lol: έτσι. Για αρχή μια χαρά είναι δηλαδή αυτό θα εξαρτηθεί από το πόσο παρατηρείς εκεί θα καταλάβεις αν θές κάτι άλλο. Πραγματικά μην βιαστείς με το πάσο σου για την επιλογή προσοφθάλμιων. Για μένα μην δώσεις λεφτά για τους Hyperion Baader τα μονά χιλιοστά δεν αξίζουν αλλά θα έχεις και κόμη στα άκρα μπορεί να είναι φτηνοί αλλά όχι καλοί. Αν δώσεις κάτι παραπάνω κοίτα και τους Vixen LVW 22mm και 13mm μιας που τους έχω και θα πάρω και τον 8mm τώρα αξίζουν φοβεροί. Πάντως μην κάνεις βιαστικές κινήσεις.... :D

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για μένα μην δώσεις λεφτά για τους Hyperion Baader τα μονά χιλιοστά δεν αξίζουν αλλά θα έχεις και κόμη στα άκρα μπορεί να είναι φτηνοί αλλά όχι καλοί.

 

Μεσα στην λιστα συγκαταλεγεις και τον Hyperion Zoom 8mm-24mm..? [-(

 

Σορι αν δεν καταλαβα καλα. O:)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μεσα στην λιστα συγκαταλεγεις και τον Hyperion Zoom 8mm-24mm..? Not talking

 

Σορι αν δεν κατάλαβα καλά. Angel

 

Όχι δεν τον συγκαταλέγω διότι πρόκειται για το πρώτο μου προσοφθάλμιο έστω και ζοομ, το οποίο αξίζει να το έχει κανείς στην συλλογή του. Είναι πολύ καλό και για αρχή ότι πρέπει.... :wink:

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης