Jump to content

VC 200L -ΔΩΣΤΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόκειται να το πάρω και θέλω να μου πείτε την δικη σας γνώμη!!!!

Συκγρίνοντας το με άλλα.

Κυρίως Αυτοι που το έχουν,αλλα και οι υπόλοιποι

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ξέρω οτι έχει άριστα οπτικά, είναι πάρα πολύ καλό για αστροφωτογράφιση και είναι και γιαπονέζικο...

Πάρτο χωρίς δεύτερη σκέψη...

The Truth Is Out There... 8-[ 8-[ 8-[
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Aν απο αποψη τεχνικων χαρακτηριστικων ψαχνεις για κατι τετοιο, τοτε για μενα δεν υπαρχει λογος για δευτερη σκεψη.Γιαπωνεζος γαρ...Vixen γαρ...

Τσιμπα το αδερφε μου. Και μην το συζητας καν.

Εγω εχω 200/800 f4 νευτωνιο.Σε καποια φαση χωρις δευτερη σκεψη και ψαξιμο θα τσιμπησω το rs 200 της vixen.

Aν υπαρχει η οικονομικη δυνατοτητα για Vixen ή Takashi δεν το συζηταμε.

\:D/ \:D/ \:D/

"ΠΕΡΙ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΛΥΔΑΙΔΑΛΟΣ ΑΣΤΡΩΝ ΕΙΛΕΙΤΑΙ ΦΥΣΕΙ ΑΕΝΑΩ ΚΑΙ ΡΕΥΜΑΣΙ ΔΕΙΝΟΙΣ"

Ορφικα κειμενα.[/b]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειναι κυριως για φωτογραφηση .

Εναλλακτικη επιλογη ειναι και το 8" ΤΑL σχεδιου Klevtsov .Τα καταδιοπτρικα της Vixen αποτελουν μια εξελιξη αυτου του σχεδιου .

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

(ασχετο) αλλα μολις ειδα οτι ο φιλος μας ο Βολιωτης ειναι απο την Σαμο !

"ΠΕΡΙ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΛΥΔΑΙΔΑΛΟΣ ΑΣΤΡΩΝ ΕΙΛΕΙΤΑΙ ΦΥΣΕΙ ΑΕΝΑΩ ΚΑΙ ΡΕΥΜΑΣΙ ΔΕΙΝΟΙΣ"

Ορφικα κειμενα.[/b]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου είναι απίστευτο τηλεσκόπιο ειδικά για αστροφωτογράφιση με πλήρως φωτιζώμενο πεδίο 42μμ! και χωρίς αστιγματισμό,κόμη,μη επίπεδο πεδίο που βασανίζουν τα κασεγκρέν και ρίτσει κρέσιεν.

Είναι ιδιαίτερα εξελιγμενο οπτικά και περιλαμβάνει και αρκετούς φακούς μεταξύ τών κατοπτρών του.

Είναι ότι πιό εξελιγμένο κάτω από τα 3 χιλ Ε.

Έχω ένα στο κουτί του ,ούτε το έχω ανοίξει..σε απιστευτη τιμή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι μια πολύ καλή επιλογή για αστροφωτογράφηση. Όμως αντίθετα από τον Kletsov, οι γιαπωνέζοι κατασκευαστές προτίμησαν να υιοθετήσουν μια πιο πολύπλοκη σχεδίαση η οποία περιλαμβάνει όχι μόνο το σετάρισμα του δευτερεύοντος όπως στα άλλα καταδιοπτρικά, αλλά και τη ρύθμιση του πρωτεύοντος από το χρήστη. Θεωρητικά αυτό είναι κάτι θετικό αφού δίνει στο χρήστη τη δυνατότητα να επιτύχει τη βέλτιστη δυνατή ευθυγράμμιση. Πρακτικά όμως γίνεται μπελάς και αν θέλει κανείς να είναι ακριβής είναι επίπονη διαδικασία. Επίσης, αντίθετα από τη σχεδίαση Kletsov, κατά την παρατήρηση και φωτογράφηση παρουσιάζονται spikes (ανάλογα με αυτά που έχεις σε νευτώνεια).

Ένα άλλο σημείο είναι ότι φοράει μονάχα τα δικά του (ακριβά) αξεσουάρ και όχι ότι κυκλοφορεί μαζικά στην αγορά για SCT.

Ένα ερωτηματηματικό για τη συντήρησή του: όντας σχεδίαση ανοιχτού σωλήνα, κάποτε θα πρέπει να καθαριστεί το πρωτεύον. Η λύση και επανασυναρμολόγησή του συγκεκριμένου τηλεσκοπίου δεν είναι τόσο απλή δουλειά όπως για παράδειγμα στα νευτώνεια.

Αν σε ενδιαφέρει η αστροφωτογράφηση προχώρα - αξίζει τον κόπο. Αν όχι, υπάρχουν και άλλες καλές λύσεις πριν καταλήξεις σε αυτό το σωλήνα.

Φιλικά,

Ηλίας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διαβαζω στο Ιντερνετ για ενα πολυ καλο τηλεσκοπιο με αριστα οπτικα.

 

Αξιζει πιστευω τα λεφτα του.

 

Μονο διαβασε λιγο καποια reviews του εξωτερικου για τις φωτογραφιες του γιατι καποιες που ειδα δεν ειδα και πολυ καλα αποτελεσματα.

 

ΥΓ: Τεινω να πιστεψω παιδια οτι για μια καλη φωτογραφηση δεν ειναι τοσο σημεντικο ο σωληνας αλλα 1) το seeing, 2) η CCD / DSLR καμερα (ΑΤΙΚ κτλ)

 

Συμφωνειτε?

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Hunters, παρατηρα με τι καμερα βγηκαν μονο...!!!

 

http://www.starrywonders.com/m51vc200l.html

 

Αξιας ~10000$ !!!

 

Ετσι και ενα απλο SCT θα κανει θαυματα.

 

Apogee Instruments (CCD) - Alta U32 CCD Camera with Class 2 KAF-3202ME Sensor [AI-U32-2]

 

Our Price: $10,247.00

 

http://www.optcorp.com/product.aspx?pid=319-320-321-1210-3628

 

Παρολα αυτα οι Vixen πιστευω οτι εχει τους καλυτερους σωληνες.

 

Απλα καπου... βρε παιδι μου, να εδω το εχω... καπου διαβασα κατι ψιλοαρνητικα με τις αστροφωτογραφησεις του οτι δεν δινουν τοσο πολυ το κατι το παραπανω απο τα αλλα ειδη τηλεσκοπιων. Ελπιζω μονο να βρω το site γιατι εχει περασει καιρος απο τοτε...

 

Παντως θυμαμαι με χαλασε (το σκεφτομουνα και εγω πριν παρω το LX200 για VC200L + EQ 6 Syntrek αλλα τελικα δεν μου βγηκε).

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε αυτό το site θα δείς εν συντομία γιατί αυτό το τηλεσκόπιο είναι ένα σκαλί πάνω από τα Cassegrain,Ritchey Cretien,Dall Kirkham και Schmidt Cassegrain.Το Μαngin δευτερεύον, ο τριπλός διορθωτικός φακός και η ποιότητα VIXEN είναι η ουσία.

Φιλικά..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης