Jump to content

Αγορά Τηλεφακού για αστροφωτογράφιση ή τζάμπα λεφτά


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους,

Θα ήθελα τα φώτα σας για το παρακάτω δίλημα.

 

Είμαι σχετικά νέος κάτοχος ενός Vixen Vιsac 8''

 

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα μικρότερο τηλεσκόπιο και συγκεκριμένα το Skywatcher ED 80 (SKED80-SP) ώστε να φωτογραφίζω μεγαλύτερο πεδίο και να το χρησιμοποιώ και ως οδηγητικό (επάνω στην ΕQ5-pro βάση)

 

Όμως μπαίνω και στο δίλημα να αγοράσω καλύτερα τον παρακάτω τηλεφακό για την Canon EOS 450D που έχω.

 

http://www.the-digital-picture.com/Reviews/Canon-EF-100-300mm-f-4.5-5.6-USM-Lens-Review.aspx

 

Σκέφτομαι πως ο τηλεφακός θα μου χρησιμεύσει και την ημέρα για ανεξάρτητη φωτογράφηση. (Αργότερα με το καιρό αγοράζω κάποιο άλλο καλό οδηγητικό τηλεσκόπιο)

 

Αυτό που με προβληματίζει είναι αν θα μπορεί αυτός ο φακός να χρησιμοποηθέι για αστροφωτογράφιση μεγαλύτερου πεδίου ή ... θα είναι σκοτεινός, θα vignetarei ή θα έχει χάλια Chromatic Aberration τελικά και άχρηστος για τέτοιου είδους εφαρμογή;

 

Ευχαριστω πολύ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

φιλε ευαγγελε εχω σχεδον τα ιδια πραγματα με εσενα η τελος παντων με αυτα που θες να παρεις (εκτος του τηλεφακου) δηλαδη ειμαι κατοχος του visac και του s.w. ed80 οπως επισης και της heq 5 pro και εγινα προσφατα και canonakias (canon 400d) περα απο την atik.

Ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα με εσενα μιας και το visac εiναι πολυ στενο και ελεγα σε φιλους εδω μεσα πως θα παρω το ed για οδηγηση και ολοι μου ελεγαν πως δεν ειναι σωστη κινηση και πως καλυτερα να το εχω για φωτογραφηση και μονο και πως σιγα σιγα θα ξεχναω το visac και οπως και εγινε.Απο την μικρη μου πειρα μπορω να σου πω πως δεν ειναι και οτι καλυτερο να εχεις visac και ed επανω στην he5 pro και αν προσθεσεις και καμερες κλπ αστα να πανε.Παρε με 1000 το ed80 χωρις δευτερη σκεψη και χτυπα και ενα οδηγητικο φθηνο και εισαι οκ.Οταν θελησεις να ανεβαζεις Visac θα το εχεις με το οδηγητικο σου και αν θες πεδιο βαζεις ed και ξεμπερδευεις.Τωρα για τηλεφακο δεν ειμαι αρμοδιος ελπιζω να σε βοηθησει καποιος που γνωριζει επι του θεματος απλα εγω επειδη ειδα πως εχεις η τελος παντων θα εχεις τα ιδια με εμενα πηρα το θαρος και εγραψα αυτο που πιστευω πως ειναι σωστο.

Ed 80 για οδηγηση = Υ Π Ε Ρ Β Ο Λ Η ! ! !

αυτα μου ειπαν ολοι αυτα σου λεω και αυτα ειδα και εγω.

Αν χρειαστεις κατι και μπορω να βοηθησω θα χαρω πολυ.

 

Οριστε και 2 photos να παρεις μια ιδεα.

 

411oz8.jpg

411oz8.462add9e84.jpg

 

422ya6.jpg

422ya6.4cd14691a0.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο τηλεφακός για τον οποίο ρωτάς και το ΕD80 δεν είναι συγκρίσιμα. Το ΕD80 έχει διπλάσια εστιακή απόσταση. Ο τηλεφακός, ρυθμισμένος στα 300 mm έχει σαφώς μεγαλύτερο πεδίο από το ΕD80. Ο τηλεφακός συλλέγει λιγότερο φως από το ΕD80 άρα συγκριτικά απαιτεί μεγαλύτερους χρόνους έκθεσης. Επίσης να ξέρεις πως με τον τηλεφακό η εστίαση είναι πολύ ζόρικη υπόθεση (από την άλλη, έχεις την 450d με Live View, οπότε δεν νομίζω πως έχεις τα προβλήματα που εμείς με τις 400d συναντάμε). Χωματικό σφάλμα θα έχεις κάποιο έτσι κι αλλιώς, αλλά αν ο φακός είναι ΑΡΟ, θα είναι μικρό. Το βινιετάρισμα δεν είναι σοβαρό (χρησιμοποιώ αρκετά για αστροφωτογραφία τηλεφακό των 300 mm και έχω εμπειρία), μια και η μηχανή δεν είναι full frame. Aν χρησιμοποιείς flats, θα γίνει ανεπαίσθητο. Οπότε, αν θες το 5 μοιρών πεδίο που θα δώσει ο τηλεφακός (έχει και καλή φήμη) να τον αγοράσεις. Για φωτογράφιση ημέρας, ένας 18-200 mm είναι ίσως πιο πρακτικός - σε γλιτώνει από πολύ βάζε - βγάζε φακούς.

 

Υ.Γ.: Οι πρώτες σου προσπάθειες στην prime focus φωτογράφιση είναι πολύ καλές. Καλή συνέχεια.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο τηλεφακός για τον οποίο ρωτάς και το ΕD80 δεν είναι συγκρίσιμα. Το ΕD80 έχει διπλάσια εστιακή απόσταση. Ο τηλεφακός, ρυθμισμένος στα 300 mm έχει σαφώς μεγαλύτερο πεδίο από το ΕD80. Ο τηλεφακός συλλέγει λιγότερο φως από το ΕD80 άρα συγκριτικά απαιτεί μεγαλύτερους χρόνους έκθεσης. Επίσης να ξέρεις πως με τον τηλεφακό η εστίαση είναι πολύ ζόρικη υπόθεση (από την άλλη, έχεις την 450d με Live View, οπότε δεν νομίζω πως έχεις τα προβλήματα που εμείς με τις 400d συναντάμε). Χωματικό σφάλμα θα έχεις κάποιο έτσι κι αλλιώς, αλλά αν ο φακός είναι ΑΡΟ, θα είναι μικρό. Το βινιετάρισμα δεν είναι σοβαρό (χρησιμοποιώ αρκετά για αστροφωτογραφία τηλεφακό των 300 mm και έχω εμπειρία), μια και η μηχανή δεν είναι full frame. Aν χρησιμοποιείς flats, θα γίνει ανεπαίσθητο. Οπότε, αν θες το 5 μοιρών πεδίο που θα δώσει ο τηλεφακός (έχει και καλή φήμη) να τον αγοράσεις. Για φωτογράφιση ημέρας, ένας 18-200 mm είναι ίσως πιο πρακτικός - σε γλιτώνει από πολύ βάζε - βγάζε φακούς.

 

Υ.Γ.: Οι πρώτες σου προσπάθειες στην prime focus φωτογράφιση είναι πολύ καλές. Καλή συνέχεια.

 

Η δική μου εμπειρία. SW 70X700 οδηγητικό, Φακός 80χ200 nikon ED 2,8

1600asa_47sec_1.jpg.63ae5451a8a3815699df525ae981bbe9.jpg

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Eyxaristw paidia gia tis ypodikseis sas,

Telika epeita apo skepsi kateliksa sto na paw na agorasw enan Sigma Thlefako gia thn Cannon EOS

 

Kati tetoio: 120-400mm f/4.5-5.6 Apoxrwmatiko

http://www.bhphotovideo.com/c/product/549247-REG/Sigma_728101_120_400mm_f_4_5_5_6_DG_OS.html

 

Argotera mazeuw kapia xrimata parapanw kai agorazw ena apoxrwmatiko swlina (Kati se Vixen mallon) pou tha mou minei gia arketo kairo kai tha mou xrisimeusei gia odigisi alla kai gia pio wide field astrofotografisi.

 

Euxaristw kai pali gia tis symvoules sas :)

:cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτον εδω τον εχεις δει ;

 

http://www.katerelos.gr/product_info.php?cPath=257_65&products_id=5564

 

Δε τον εχω δοκιμασει αλλα θα αρχισω να το σκευτομαι κι εγω .

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτον εδω τον εχεις δει ;

 

http://www.katerelos.gr/product_info.php?cPath=257_65&products_id=5564

 

Δε τον εχω δοκιμασει αλλα θα αρχισω να το σκευτομαι κι εγω .

 

Ton idio nomizw leme :)

 

To review tou pantws einai poly kalo!! Kai apoxrwmatikos!! Tha volepsei poly gia astrofotografisi se piggybag :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δε προσεξα οτι λεγαμε τον ιδιο :D

 

Αυτος εδω τι λεει ;

 

Vrika kai pio ftino se 135-400mm f/4.5-5.6 APO sta 395.00EUR

 

http://www.katerelos.gr/product_info.php?cPath=257_65&products_id=1311

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης