Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εντάξει βλέπω δορυφόρους με τα κυάλια... αλλά ποτέ δεν έτυχε να παρατηρήσω έναν τόσο λαμπερό!

 

Συγκεκριμένα,... έχω τις συντεταγμένες μου (Πάφος) στο Heavens-Above και παρατήρησα ότι κατά τις πρωινές ώρες,

(27 Αυγούστου 5:18 π.μ.) θα περάσει πάνω από την Πάφο ένας ISS με magnitude -2.1 και πολύ ψηλά πάνω από

τον ορίζοντα επειδή μένω σε πόλη (έστω και μικρή). Έμεινα ξύπνιος, αλλά το θέαμα άξιζε!! \:D/

Παιδιά μιλάμε ξαφνιάστηκα!... είναι σαν να έβλεπα πλανήτη να κινείται! :shock: Και να τον βλέπεις να...

πηγαίνει και να πηγαίνει.... και να χάνεται σιγά σιγά στην σκιά της γης... μιλάμε κάτι το μοναδικό :cheesy:

;) Έλπις ;)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

:x :cry: Εχει ένα πρόβλημμα η σύνδεση μου κι πρέπει να το πατάω πολλές φορές με αποτέλεσμα να μου βγαίνουν διπλά ποστ.

Astrovox αν μπορείς κι γίνεται διέγραψε αυτό το ποστ

Είμαστε ταξιδιώτες που πάνω στη Γη διασχίζουν το διάστημα, σαν επιβάτες πάνω σε πλοίο, και πολλοί

από εμάς δε νογάμε κανένα μέρος του σκάφους πέρα από την καμπίνα όπου καταλύουμε.

S.P. Langley

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΚΑΛΑ σήμερα είδα κατα ΤΥΧΗ τον ISS να περνάει δίπλα από το φεγγάρι με -2 mag κι έμεινα στο δρόμο να κοιτάω σα χαζός το θέαμα... :shock: :shock:

Ενιωσα συναισθηματικά λες κι έβλεπα έκλειψη ηλίου...

Με τη διαφορά ότι την έκλειψη την παρακολουθεί το 100% του πληθυσμού ενώ τον ISS το 0,000001% απλούστατα γιατί τα ελληνικά ΜΜΕ αφενώς δεν δέλουν να διευρίνουν τους ορίζοντες των ανθρώπων για να τους αποχαυνώνουν στην TV κι αφετέρου γιατί είναι στην κυριολεξία 30 χρόνια πίσω (σε τεχνογνωσία,συνείδηση,νοοτροπία κ.τ.λ.) σε σχέση με αντίστοιχα των άλλων ανεπτυγμένων κρατών κι κανάλια όπως το CNN κ.τ.λ.

Είμαστε ταξιδιώτες που πάνω στη Γη διασχίζουν το διάστημα, σαν επιβάτες πάνω σε πλοίο, και πολλοί

από εμάς δε νογάμε κανένα μέρος του σκάφους πέρα από την καμπίνα όπου καταλύουμε.

S.P. Langley

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εντάξει βλέπω δορυφόρους με τα κυάλια... αλλά ποτέ δεν έτυχε να παρατηρήσω έναν τόσο λαμπερό!

 

Συγκεκριμένα,... έχω τις συντεταγμένες μου (Πάφος) στο Heavens-Above και παρατήρησα ότι κατά τις πρωινές ώρες,

(27 Αυγούστου 5:18 π.μ.) θα περάσει πάνω από την Πάφο ένας ISS με magnitude -2.1 και πολύ ψηλά πάνω από

τον ορίζοντα επειδή μένω σε πόλη (έστω και μικρή). Έμεινα ξύπνιος, αλλά το θέαμα άξιζε!! \:D/

Παιδιά μιλάμε ξαφνιάστηκα!... είναι σαν να έβλεπα πλανήτη να κινείται! :shock: Και να τον βλέπεις να...

πηγαίνει και να πηγαίνει.... και να χάνεται σιγά σιγά στην σκιά της γης... μιλάμε κάτι το μοναδικό :cheesy:

 

Με κυάλια ε ; Τέλεια :D

δS>=0 (c.s.)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

To παρακάτω site έχει tracker με τις θέσεις που θα έχει ο δορυφόρος για κάθε περιοχή.

http://www.issfanclub.com/tracking

 

Ακούγεται ενδιαφέρον, αν και οι ώρες που περνάει αυτές τις μέρες από Αθήνα είναι λίγο άβολες για παρατήρηση.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

To παρακάτω site έχει tracker με τις θέσεις που θα έχει ο δορυφόρος για κάθε περιοχή.

http://www.issfanclub.com/tracking

 

Ακούγεται ενδιαφέρον, αν και οι ώρες που περνάει αυτές τις μέρες από Αθήνα είναι λίγο άβολες για παρατήρηση.

Ωραίο ! =D>

Καλές παρατηρήσεις !

Είμαστε ταξιδιώτες που πάνω στη Γη διασχίζουν το διάστημα, σαν επιβάτες πάνω σε πλοίο, και πολλοί

από εμάς δε νογάμε κανένα μέρος του σκάφους πέρα από την καμπίνα όπου καταλύουμε.

S.P. Langley

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Θεαματική η διέλευση του ISS πάνω από την Αθήνα με mag. -2.4 στις 18:02:13 σήμερα 21-11-2008 και σε Alt.74 μοίρες, έμοιαζε σαν ένας τρίτος <πλανήτης> στον Αθηναϊκό ουρανό,μετά τους Δία και Αφροδίτη.

Διέσχισε το Αττικό ουρανό από SW-SE-NE υπέρλαμπρος,δίνοντας φαντάζομαι και την ευκαιρία στους αστροναύτες του, να δουν ξανά την Αθήνα,...βοηθούντος και του καλού καιρού... \:D/

Πέτρος Δεσύπρης

Corvus Eye Observatory

ATHENS / S Y R O S

 

http://www.pdesypris.com/

http://www.ceo-despet.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τυχαία σήμερα το μεσημέρι μπήκα στην σελίδα heavens above και είδα για την απογευματινή διέλευση του ISS.

Το ωραίο είναι ότι ήμουν σε σεμινάριο κατά την ώρα διέλευσης και παρέσυρα την τάξη στην ταράτσα του κτηρίου και περιμέναμε. Τους έδειξα Αφροδίτη και Δία και είδαν όλοι πρώτη τους φορά τον ISS.

Αμφιβάλλω, άρα ίσως υπάρχω.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...

Διέλευση του ISS πάνω από Κέρκυρα και κεντρική Ελλάδα στις 22 και 24 Γενάρη με αρκετα μεγάλο magnitude (-3,5) τις απογευματινές ώρες λίγο πριν τη δύση του ήλιου. Θα είναι θεατός για κανένα 5λεπτο! Ελπίζουμε να μην έχει σύννεφα...

 

 

http://www.heavens-above.com/PassSummary.aspx?satid=25544&lat=39.63451&lng=19.87015&loc=Unspecified&alt=0&tz=CET

PassGTrackLargeGraphic_aspx.jpg.7ee36f07cf0f94ed201c9392448ecab5.jpg

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχεις βάλει λάθος ώρα και θα χάσεις το πέρασμα :mrgreen:

θα είναι στις 18:55:18 αν διορθώσεις την ώρα σε GMT+2

και δεν είναι για να χάσουμε το -3.5.

Στην Αθήνα 18:56:13.

Αθήνα-Κέρκυρα σε λιγότερο από ένα λεπτό! 8-[

 

Βέβαια το σύννεφο είναι μέχρι τη μύτη μας σήμερα!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Well, I just back inside after trying to view the ISS pass over Athens and got clouded out. I hope the sky will cooperate on the 24th.

-Fred

www.instrumentsoflight.com - www.ras.org.uk

www.avastronomyclub.org - www.aavso.org (LEF)

www.imca.cc (#9181)

www.alpo-astronomy.org

Astrovox Member #4.

Doing astronomy since 1970

Sky & Tel subscriber since 1971

www.highdeserttelescopes.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

όντως πολλή συνεφιά...

μια πρώτη απόπειρα καταγραφής σε βίντεο..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τον είδα κι εγώ την Παρασκευή, μέσα από τα σύννεφα. Όντως λαμπρός, αλλά εκείνο που εμένα με «εξιτάρει» είναι η ακρίβεια του ραντεβού. Είχε 6C εκεί έξω. Βγήκα με τα κιάλια ένα λεπτό πριν, τον εντόπισα και ξαναμπήκα μέσα. Η πλάκα είναι ότι την ίδια ώρα, ακριβώς απέναντί μου είχε βγει μια νεαρή γειτόνισσά μου στο μπαλκόνι της για να καπνίσει (ας πρόσεχε!). Δεν ξέρω τι κατάλαβε βλέποντας εμένα και το αντικείμενο, αλλά, έτσι κι αλλιώς, με έχει πια συνηθίσει, τη μια με βλέπει να βγαίνω με… «όλμο βαρέως τύπου», την άλλη με… «μπαζούκα», τι στο καλό, τώρα με τα κιάλια θα με παρεξηγήσει?!!!! :mrgreen:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ πρώτη φορά σήμερα τον είδα και ήταν τέλειο! Μπορεί σε κάποιους να φαίνεται ένα απλό αστέρι που κινείται αλλά για μένα πιστεύω ήταν κάτι πολύ παραπάνω από αυτό!!! :cheesy:
π = ΑΕΙ Ο ΘΕΟΣ Ο ΜΕΓΑΣ ΓΕΩΜΕΤΡΕΙ ΤΟ ΚΥΚΛΟΥ ΜΗΚΟΣ ΙΝΑ ΟΡΙΣΗ ΔΙΑΜΕΤΡΩ ΠΑΡΗΓΑΓΕΝ ΑΡΙΘΜΟΝ ΑΠΕΡΑΝΤΟΝ ΚΑΙ ΟΝ ΦΕΥ ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΟΛΟΝ ΘΝΗΤΟΙ ΘΑ ΕΥΡΩΣΙ... :-k
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης