Jump to content

Απόψεις περί αντιπροσώπων στην Ε.Ε....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί φίλοι,

 

Βλέποντας ότι υπάρχει μια σύγχυση όσον αφορά τις αγορές τηλεσκοπίων από το εξωτερικό θα ήθελα να παραθέσω τις προσωπικές μου απόψεις και εμπειρίες. Επειδή σε προηγούμενες συζητήσεις για θέματα αστρονομικού εξοπλισμού τέθηκε η άποψη ότι οι επιλογές είναι δύο, είτε αγορά με υπέρογκο κόστος από τοπικούς αντιπροσώπους είτε αγορές από Αμερική, μπορώ να πω ότι υπάρχουν πολύ αξιόλογοι αντιπρόσωποι στο χώρο της Ε.Ε. Μια και είμαστε μέλη αυτού του χώρου μπορούμε να κάνουμε πολύ επιτυχημένες αγορές χωρίς να είμαστε δέσμιοι ούτε του μονοπωλίου των τοπικών αντιπροσώπων ούτε και αμερικάνων dealers. Ας ρίξουμε μια ματιά να δούμε τι αντιπροσωπεύεται από πλευράς εξοπλισμού μαζί με κάποια σχόλια:

1)Astro-Physics (AP): Όλη η σειρά τηλεσκοπίων και λοιπού εξοπλισμού του επώνυμου αμερικάνικου οίκου αντιπροσωπεύεται από τη Baader Plenetarium

(http://www.baader-planetarium.de). Ο απόλυτος επαγγελματισμός στον χώρο της ερασιτεχνικής αστρονομίας (και όχι μόνο) στον ευρωπαϊκό χώρο. Πωλούν επίσης το φανταστικό Baader/Zeiss binoviewer που μεταπωλείται στην Αμερική ως AP/Baader. Σημαντικό σημείο (και πιο σίγουρο κατά την άποψή μου) για να μπορέσει κάποιος να κατοχυρώσει τη σειρά του στην λίστα αναμονής της AP είναι η καταβολή τμήματος του ποσού.

2)Bisque: Η καλύτερη ίσως equatorial “go-to” βάση στον κόσμο, η Paramount ME, αντιπροσωπεύεται από τον παραπάνω οίκο κατ’ αποκλειστικότητα.

3)Takahashi: O σημαντικότερος ευρωπαϊκός αντιπρόσωπος των φημισμένων ιαπωνικών τηλεσκοπίων δεν είναι άλλος από την Οptique-Unterlinden (http://www.optique-unterlinden.com/index.htm). Πωλείται όλη η γκάμα τηλεσκοπίων σε ικανοποιητικές τιμές.

4)Televue: Φυσικά τα μικρά αποχρωματικά «διαμάντια» της Televue δεν θα μπορούσαν να λείπουν. Αντιπροσωπεύονται από τον παραπάνω γαλλικό οίκο, από την πορτογαλική Perseu (http://www.perseu.pt) αλλά και από την γερμανική Ιntercon-Spacetec (http://www.intercon-spacetec.com) η οποία είναι και αντιπρόσωπος της Takahashi. Σημείο προσοχής: το collimation των εν λόγων τηλεσκοπίων δεν ρυθμίζεται από τον χρήστη και σε περίπτωση που αυτό χαθεί πρέπει να γυρίσει στο εργοστάσιο για διόρθωση. Υπερβολικά σπάνιο αλλά οι πιθανοί αγοραστές ας το έχουν υπόψη τους. Προσοχή λοιπόν στους όρους των εγγυήσεων!

5)Οbsession: Ναι καλά ακούσατε! Τα παγκοσμίου φήμης dobsonian αντιπροσωπεύονται στην Ευρώπη από την Astrooptik (http://www.astrooptik.com/Komplettgeraete/Dobsons.htm#Optik) . Τα οπτικά είναι από την ρωσική Lomo (κατά την άποψη μου κλάσεις ανώτερα από τα αντίστοιχα που προτείνει η Obsession στις Η.Π.Α.) τα οποία μπορεί να είναι (με παραγγελία φυσικά) και από Astrosital για δραστική μείωση του χρόνου για cool-down. Προσέξτε ότι οι επιστρώσεις είναι από κράμα που περιλαμβάνει quartz!

6)Starsplitter: Ακόμα ένας ποιοτικός κατασκευαστής dobsonian που αντιπροσωπεύεται από την Gat (http://www.teleskope.de)

7) Optical Guidance Systems: Τα καλύτερα ίσως παγκοσμίως Ritchey-Chretien για ερασιτέχνες αντιπροσωπεύονται από την ιταλική Astro-Tech (http://www.astrotech.it). To όνειρο κάθε αστροφωτογράφου!

8) TEC: Tα εκπληκτικά Maksutov Cassegrain αντιπροσωπεύονται κατά αποκλειστικότητα από την παραπάνω εταιρία.

9) Borg: Ακόμα ένα εξαίσιο δείγμα ποιοτικών αποχρωματικών τηλεσκοπίων από την παραπάνω εταιρία επίσης.

10) Losmandy: Ο μοναδικός λόγος απόδοσης/κόστους των φανταστικών equatorial βάσεων της Losmandy τις καθιστά μια πολύ προσιτή αγορά. Μπορείτε να τις βρείτε στην αυστριακή Astrostudio (http://www.astrostudio.at) ή στην ισπανική Valkanik (http://www.valkanik.com)

Σίγουρα η λίστα δεν είναι πλήρης και θα ακολουθήσουν και άλλες προσθήκες. Όσον αφορά τα προϊόντα των εταιριών Meade και Celestron υπάρχει δέσμευση από τους dealers να μην γίνονται πωλήσεις σε πελάτες άλλων χωρών όπου τα προϊόντα ήδη αντιπροσωπεύονται. Ωστόσο μην απογοητεύεστε, σκεφτείτε τι μπορούν να προκαλέσουν μαζικά mail διαμαρτυρίας στα τμήματα των ευρωπαϊκών πωλήσεων των αντίστοιχων εταιριών για υπέρογκες τιμές; Οι διευθύνσεις mail δεν είναι δύσκολο να βρεθούν. Σίγουρα τα προϊόντα που αναφέρω παραπάνω δεν είναι φτηνά είναι όμως καιρός να κατανοήσουμε ότι αγορές τηλεσκοπίων με τιμές κάτω των 1500€ (περίπου 500.000 δρχ) είναι ανεδαφικές για κάποιον που θέλει να έχει μια υποφερτή απόδοση από το τηλεσκόπιό του. Όμως μπορούμε να επιλέξουμε τουλάχιστον κάτι πιο ποιοτικό από τα προϊόντα μαζικής παραγωγής των Meade και Celestron που μας υποχρεώνουν να ακριβοπληρώνουμε κάποιοι κύριοι. Τουλάχιστον τα χρήματα που δίνουμε να αξίζουν στο ακέραιο. Είναι σημαντικό η αγορά εξοπλισμού να υποστηρίζεται και από τεχνική υποστήριξη. Η αγορά τηλεσκοπίου από Αμερική κρύβει τρομερές παγίδες (άντε να «εξάγεις» τηλεσκόπιο εκτός Ελλάδας για επισκευή ή τροποποίηση… images/smiles/icon_wink.gif . Έχοντας αποστείλει ο ίδιος οπτικά στη Galaxy Optics για recoating δεν μπορείτε να φανταστείτε τι τράβηξα με τους «φωστήρες» των τελωνείων. Όλες οι εταιρίες που ανέφερα παραπάνω ανεξαρτήτου γλώσσας στο site τους μπορούν να σας απαντήσουν στα αγγλικά (έχω επικοινωνήσει με mail) ενώ η αυθεντικότητα της αντιπροσώπευσης των προϊόντων είναι επιβεβαιωμένη (όποιος έχει απορία ας επικοινωνήσει μαζί μου). Δεν έχω αναφέρει αντιπροσώπους από Αγγλία διότι δεν ανήκει στην ευρωζώνη. Ακόμα... κάθεστε;

 

[ 10 Απριλίου 2002: Το μήνυμα τροποποιήθηκε από: spiros_k ]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

H Agglia exei teloniaki syndesi, opote den yparxoun dasmoi, aplos i pliromi prepei na ginei se lires...

Synithos den symferei na parageilei kaneis apo antiprosopo an mporei na kanei kateutheian paragelia o idios, giati oi dasmoi plironontai otan eisagei o antiprosopos kai epipleon plironeis kai tin promitheia tou antiprosopou (30% typika)...

Megales etairies opos i MEADE ostoso poloun megales posotites opote i timi polisis ston antiprosopo einai poly xamiloteri kai tote i lianiki timi fixarete elaxista pano apo to kostos eisagogis! Gia tis perisoteres amerikanikes etairies oi times polisis se oli tin Europi kathorizontai oi idies kai prin 2-3 xronia briskotan me basi ton kanona 1$=1£, tora ta pragmata eginan xeirotera kai 1$=1,2£ peripou...

Gia to an autes oi times einai yperbolikes opos kathorizontai, nai symfono, oti einai. Ostoso to poso ton 1500Euro pou anafereis den prepei na to theoreis akribo tileskopio! Kai pote den prokeitai na deite poly xamiloteres times giati i kataskeui optikon poiotitas den ginetai ex oloklirou me methodous mazikis paragogis, eno pernei poly xrono kai epipleon i opoiadipote paragogi tha einai mikri (liga komatia)...

 

Petros

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μερικές διευκρινήσεις γιατί μάλλον δεν έγινα κατανοητός. Ρίχνοντας μια ματιά σε ερωτήσεις νέων αγοραστών για τηλεσκόπια (Βλέπε Konus, Buschnel κ.λ.π.) υπάρχει η αντίληψη ότι το ιδανικό πρώτο τηλεσκόπιο πρέπει να είναι και φθηνό. Οποιαδήποτε αγορά κάτω των 1500€ είναι άνευ σημασίας αφ' ενός διότι η μεταπωλητική αξία του τηλεσκοπίου θα είναι μηδαμινή αφ'ετέρου η ποιότητα εικόνας θα είναι κάτω του παραδεκτού. Σε τιμές 1500-2950€ μπορούν να γίνουν ικανοποιητικές αγορές αλλά προσωπική μου άποψη είναι αν θέλει κάποιος να αγοράσει κάτι που θα του ανταποδώσει το κόστος ας κοιτάξει κάτι από 2950€ (περίπου 1000000δρχ.) και άνω. Οικονομία λοιπόν για πιο ποιοτικές αγορές. Θα ήθελα για ακόμα μια φορά να επαναλάβω. ΑΠΟΦΕΥΓΕΤΕ ΤΙΣ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΑΓΟΡΕΣ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ ΑΠΟ ΗΠΑ. Δεν μπορείτε να φανταστείτε τι συνεπάγεται πιθανή βλάβη ή φθορά (επιστροφή τηλεσκοπίου πίσω στις ΗΠΑ). Ταλαιπωρία, χρόνο και κυρίως κόστος. Είναι ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετικό να στείλεις κάτι σε χώρα της Ε.Ε. από το να στείλεις στις Η.Π.Α. Για την προμήθεια δεν έχω βρει να είναι μεγαλύτερη από 10-15% (30% είναι λίγο υπερβολικό). Άποψη μου είναι αν είναι να πάρω κάτι που να θα στοιχίζει πολύ θα προτιμούσα να το αγόραζα μέσω αντιπροσώπου έστω και λίγο επιβαρημένο και όχι απευθείας. Όσοι πάλι ισχυρίζονται ότι οι τιμές πωλήσεων τηλεσκοπίων και λοιπών παρελκομένων στην Ελλάδα είναι λογικές ή προσιτές ας ρίξουν μια ματιά σε προηγούμενα μηνύματα διαμαρτυρίας ή μήπως τα λέω μόνο εγώ...;

 

[ 11 Απριλίου 2002: Το μήνυμα τροποποιήθηκε από: spiros_k ]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν γνωρίζω ποιά μπορεί να ειναι η σκοπιμότητα των παραπάνω σχολίων του Σπύρου. ¨Ομως η αξιοπιστία των λεγομένων του μπορεί πολύ εύκολα να ελεγχθεί:

Μοντέλο.....Γερμανια..Ιταλία....Γαλλια..Ελλάδα

............(Βaader)..(Auriga)..(Medas).(AKTIS)

N8GPS.......4300......4541......5025.....3950

N11GPS......5495......5820......6443.....5400

GPFL102.....3676......3873......4209.....3572

GPR200SS....2245......2471......2451.....1937

 

Γιάννης

ΑΚΤΙS

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σπύρο,

Λυπάμαι που παρεμβαίνω, αν και εκπρόσωπος εταιρίας, διαμαρτύρομαι όμως για τα άδικα σχόλιά σου σχετικά με τις τιμές των Ελληνικών αντιπροσωπειών αστρονομικών οργάνων. Η ΑΚΤΙS, όπως εύκολα μπορείς να διαπιστώσεις, ρίχνοντας απλά μια ματιά στο site www.aktistar.com προσφέρει ολόκληρη την γκάμα των τηλεσκοπίων Celestron και Vixen σε καλύτερες τιμές από ότι όλοι οι αντιπρόσωποι της Ευρωζώνης που αναφέρεις. Παρέχουμε ταυτόχρονα πλήρη τεχνική υποστήριξη και service.

Γιάννης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σπύρο, το θέμα των υψηλών τιμών πώλησης του αστρονομικού εξοπλισμού στην Ελλάδα έναντι του εξωτερικού έχει επισημανθεί προ πολλού και ο καθένας μας έχει εμπειρία από πρώτο χέρι, άσχετα τι λέει ο κάθε καταστηματάρχης. Αρκεί να δεί κανείς τις τιμές στα γνωστά ξένα περιοδικά για να καταλάβει την τεράστια διαφορά με τις εγχώριες τελικές τιμές, οι οποίες δεν δικαιολογούνται από τα τέλη εκτελωνισμού και τις υπόλοιπες επιβαρύνσεις.

Θα διαφωνήσω όμως μαζί σου για το ύψος των €1500 που θέτεις ως προϋπόθεση για να πάρει κανείς κάτι αξιόλογο, τουλάχιστο σε επίπεδο αρχαρίου έως μέσου χωρίς τρομερές απαιτήσεις. Πιστεύω οτι με λιγότερα χρήματα μπορεί να αγοράσει ένα αξιοπρεπέστατο dobsonian μέχρι 6" ή και 8", ενώ υπάρχουν ακόμη και newtonian με equatorial βάση με αυτά τα λεφτά. Αν μάλιστα κοιτάξει και τις αγγελίες για μεταχειρισμένα (ακόμη και στην Χρυσή Ευκαιρία υπάρχουν) μπορεί να βρεί τηλεσκόπιο που θα καλύψει τις ανάγκες για μεγάλο διάστημα χωρίς ιδιαίτερα έξοδα. Φυσικά δεν αντιλέγω οτι όποιος μπορεί να ξοδέψει τα χρήματα για να πάρει εξ' αρχής καλό μηχάνημα με μεγάλο άνοιγμα τότε αξίζει να ξοδέψει περισσότερα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ωφελεί να συγκρίνουμε τις τιμές των αμερικανικών τηλεσκοπίων εδώ με αυτές που υπάρχουν στα αμερικανικά περιοδικά.

 

Αν συγκρίνουμε τις τιμές σε κοινά τηλεσκόπια όπως τα Celestron σε σχέση με τους άλλους Ευρωπαίους αντιπροσώπους θα δούμε ότι δεν είμαστε η μόνη ακριβή αγορά και σίγουρα υπάρχουν και ακριβότερες (όπως η Αγγλία και η Γαλλία). Μήπως και οι Αγγλοι αντιπρόσωποι κλέβουν τον κόσμο; Οχι, απλά φαίνεται ότι οι ισχυρισμοί των αντιπροσώπων για τους παράγοντες που ανεβάζουν το κόστος ισχύουν και στην Ευρώπη. Συνεπώς μάλλον λένε αλήθεια...

 

Ανδρέας

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Spiro, an kaneis kserei tis diadikasies den exei tipota na fobithei apo to teloneio...

Ostoso, den proteino se kapoion na agorasei kati pou antiprosopeuetai edo kateuthian apo USA (synithos den mporei logo tis politikis ton etairion), ostoso se oti afora agora apo antiprosopo se alli xora tis europis vs agora kateuthian apo USA, einai arketa pio symferousa oikonomikos.

Oso gia tis promithies to 10%-15% einai i orati promithia, diladi auto pou elega prin: "fixaretai ligo pio pano apo tin timi ektelonismou" (an to epernes kateuthian). Ostoso, o antiprosopos den agorazei stin timi lianikis tou USA, opote exei megalitero perithorio kerdous...

Auto den simainei oti o antiprosopos mporei na kanei poly kaliteri timi, giati an poulaei me 5-10% kedros tha kleisei!!

An tora syzitame tin timi ton tileskopion stin Europi, nai einai akriba se sxesi me to ti plironei o amerikanos gia antistoixo organo kai eidika an laboume ypopsi to eisodima tou amerikanou -diladi tin pragmatiki epibarinsi gia to portofoli tou... Kai auto logo tou gegonotos oti malame gia eisagomena proionta apo USA. To problima einai oti den yparxei mia europaiki etairia san tis MEADE or CELESTRON... Oi liges Europaikes etairies epikentronontai stin kataskeui organon ypsilis poiotitas me antistoixes times. Auto giati, panta stin Europi milagame gia liga kommatia, mia pou i Europaiki agora den itan enopoiimeni mexri proteinos, eno den yparxei kai i antistoixi agorastiki dynami stin safestata pio mikri koinotita erasitexnon.

 

Petros

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά,

Είναι λογικό οι τιμές των αμερικανικών προιόντων στην Ελλάδα να είναι ακριβότερες απο ότι στην Αμερική. Ετσι και οι τιμές των ελληνικών προιόντων (βλ. μπισκότα, ελαιόλαδο, φέτα κλπ) στην Αμερική είναι πιο ακριβές απ'ότι στην Ελλάδα.

Τα γιαπωνέζικα τηλεσκόπια όμως στην Αμερική δεν είναι πιο φθηνά απ'ότι στην Ελλάδα. Η ΑΚΤΙΣ έδωσε μια ξεκάθαρη απάντηση στο θέμα των τιμών παραθέτοντας συγκεκριμένες τιμές. Νομίζω ότι θα πρέπει να είμαστε πολύ κακόπιστοι αν συζητάμε ακόμη για πλεονεκτήματα αγοράς από αντιπροσώπους άλλων χωρων της Ευρωπαϊκής Ενωσης...

Θανάσης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα συμφωνήσω με τους τρεις προηγούμενους στα σχόλιά τους. Να συμπληρώσω και την δική μου γνώμη, πάλι καλά που υπάρχουν και αυτοί οι αντιπρόσωποι που υπάρχουν στην Ελλάδα. Η έναρξη επιχειρηματικής δραστηριότητας που στοχεύει σε μια ιδιαίτερα περιορισμένη αγορά όπως είναι οι ερασιτέχνες αστρονόμοι στην χώρα μας είναι τουλάχιστον... ριψοκίνδυνη πράξη.

 

Οσον αφορά τις τιμές, υπάρχουν και οι ευκαιρίες. Εχω αγοράσει τηλεσκόπιο σε τιμή ίδια με την προτεινόμενη τιμή λιανικής που είχε στην Αμερική. Συν'τοις άλλοις, η εξυπηρέτηση που είχα ήταν υποδειγματική (περί της ΑΚΤΙΣ ο λόγος). Αν κάποια στιγμή στο μέλλον βρώ μια ευκαιρία σε χώρα της ΕΕ, θα την εκμεταλλευτώ - ελεύθερη αγορά είναι. Σε καμμία περίπτωση όμως δεν θα υποστηρίξω την γενικευμένη άποψη ότι οι εδώ αντιπρόσωποι έχουν υπερβολικές τιμές και προσπαθούν να μας κλέψουν.

 

Και οι τρείς εταιριες με τις οποίες έχω μιλήσει (Νομικός, Πλανητάριο και Ακτις) - άσχετο αν τελικά αγόρασα - είχαν κάθε πρόθεση να με εξυπηρετήσουν και να με καθοδηγήσουν προς μια σωστή και όσο το δυνατόν οικονομική για το δικό μου επίπεδο αγορά.

 

Πέτρος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Rama, συμφωνώ απολύτως με το πρώτο σκέλος της απάντησής σου όσον αφορά τις τιμές αστρονομικού εξοπλισμού στην Ελλάδα. Ωστόσο θα διαφωνήσω ριζικά με το δεύτερο όπου αναφέρεις για "αξιοπρεπέστατα" τηλεσκόπια με τιμή κάτω από 1500€ (!!!). Τι εννοώ; Αν ξέρεις κάποιο τηλεσκόπιο που να έχει αυτή την τιμή (και κάτω...!) και να ανταποκρίνεται στις παρακάτω προϋποθέσεις θα ήθελα να μου το προτείνεις και εμένα για να κάνουμε διάλογο και σε θέματα ποιότητας εξοπλισμού:

α)Εκμετάλλευση του διαμετρήματός του (δυνατότητα 45-50x ανά ίντσα, άρα καλά οπτικά),

β)Να μην δοθεί μια περιουσία για αναβάθμισή του (κακοί focusers, recoatings οπτικών,κακό tracking βάσης...κ.λ.π.)

γ)Να έχει μια υποτυπώδη δυνατότητα διατήρησης του collimation του.

Αυτές τουλάχιστον είναι οι ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ προϋποθέσεις που θέτω εγώ για την αγορά τηλεσκοπίου και φυσικά σε θέματα παρατηρήσεως δεν θεωρώ τον ευατό μου έμπειρο, ωστόσο μια βόλτα σε σελίδες κριτικής εξοπλισμού ή ανάγνωσης συζητήσεων στο alt.sci.astro θα πείσει για την ορθότητα των απόψεών μου.

Φίλε PetroCCD, θα σε παρακαλούσα αφού ξέρεις τις διαδικασίες εισαγωγής τηλεσκοπίου μέσω τελωνείου να τις δημοσιοποιήσεις για να δω τι έκανα εγώ τόσο καιρό λάθος και επιβαρυνόμουν, αν αγόραζα κάτι, με τέλη εισαγωγής + Φ.Π.Α.+τέλη εκτελωνισμού μεταφορικής, ενώ αν ήθελα να «εξάγω» κάτι για τροποποίηση-αναβάθμιση οι εταιρίες ταχυμεταφορών ζητούσαν ειδικά πιστοποιητικά από το εμπορικό επιμελητήριο!!Ευτυχώς μόνο η U.P.S. μπόρεσε να με βοηθήσει κάπως.

Φίλε Psordinas συμφωνώ μαζί σου για το ελεύθερη αγορά ωστόσο εγώ ήθελα να παραθέσω τις απόψεις μου περί αντιπροσώπων και να επισημάνω για όσους έχουν απογοητευθεί από την εγχώρια αγορά (και δεν είναι λίγοι) ότι υπάρχουν πολλές εναλλακτικές λύσεις εντός της Ευρώπης. Από τις έως τώρα αγορές μου από διάφορες ευρωπαϊκές εταιρίες είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Όσον αφορά τους λοιπούς κυρίους «Ακτίς» καλό θα ήταν να δούμε ΟΛΕΣ τις τιμές των προϊόντων σας στο διαδύκτιο (όχι από 5-10 προϊόντα), να επισημανθεί αν περιλαμβάνεται ο Φ.Π.Α., πόσο είναι τα μεταφορικά εντός Ελλάδας και μετά συζητάμε...Αλλά οι παρατηρήσεις αφορούσαν γενικότερα τους έλληνες αντιπροσώπους MEADE, CELESTRON και όχι εσάς συγκεκριμένα οπότε δεν είναι ανάγκη να το παίρνετε και προσωπικά. Η μοναδική μου «σκοπιμότητα» ήταν να παρουσιάσω στον υποψήφιο αγοραστή αστρονομικού εξοπλισμού μια εικόνα για την κατάσταση των αντιπροσώπων στον χώρο της Ε.Ε. για να γνωρίζει ότι οι εναλλακτικές λύσεις αγοράς είναι πολλές και επιτέλους αυτά τα ποιοτικά τηλεσκόπια που διαβάζουμε τις κριτικές τους σε πολλά αμερικάνικα sites επιτέλους μπορούν να αγοραστούν ΚΑΙ από ευρωπαίους αντιπροσώπους με εγγυήσεις και να αποφευχθούν οι αβέβαιες υπερατλαντικές αγορές. Πάντως χαίρομαι που υπήρξε αντίλογος και είμαι σίγουρος ότι ο υποψήφιος αγοραστής θα αποκομίσει κάτι απ' όλη αυτή τη συζήτηση για να κάνει μια αξιόλογη αγορά (αυτός ήταν εξάλλου και ο αντικειμενικός σκοπός του πρώτου μου mail).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

File Spiro, oxi den enoousa na glitoseis tous forous (an kai ginetai, alla profanos den sxoliazo ep autou dimosia). Tous forous etsi kai allios den tous glitoneis otan agorazeis apo ton antiprosopo... Ostoso, oi teloniakoi ypaliloi theloun prosoxi, polloi ex auton meta bias kseroun na kanoun prosthesi!

Tora gia apostoli eksartimatos gia episkeui, -pragma pou den einai "eksagogi" proiontos- den katalabaino to logo pou sou zitousan xartia... Se tetoies periptoseis to basiko einai i etairia pou sou kanei tin episkeui na to anaferei sto timologio otan sto steilei piso... kai kalo einai na kratas apo tin metaforiki apodeiktiko oti to esteiles, min sou poun tipota sto teloneio...

 

Petros

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης