Jump to content

Σκληρη κινηση dob 8''


kookoo_gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τον τελευταιο καιρο εχω παρατηρησει οτι η κινηση του dob 8'' που εχω ειναι σκληρο στις κινησεις πανω-κατω με αποτελεσμα οταν κανω παρατηρηση και θελω να το μετακινησω ελαφρα πρεπει να βαλω αρκετη δυναμη με αποτελεσμα να χανω τον στοχο. εχει κανεις να προτεινει τιποτα;

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

βασικά επειδή με τον καιρό μαζεύει σκόνη, εγω το καθαρίζω με overlay για ξύλινες επιφάνεις.

Τουλάχιστον στο αζιμούθιο (γυρω-γυρω) κάνει φοβερή δουλεια, τώρα για το ύψος, φαντάζομαι εχεις χαλαρά τα χερούλια στο πλάϊ, πρόσεξε να μην εχει φύγει ενα στρογγυλό τσοχάκι που είναι κολλημένο σε κάθε πλευρά του σωλήνα για να "γλυστράει" καλύτερα, και κάνε ενα καθάρισμα στα πλαστικά και στο ξύλο που ακουμπάει σε εκείνο το σημείο.

 

Για την ιστορία, τα δικά μου τσοχάκια έφυγαν απο την ζέστη και όντως χωρίς αυτά είναι λίγο σπαστικό να το μετακινείς..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 8 μήνες αργότερα...

 

Για την ιστορία, τα δικά μου τσοχάκια έφυγαν απο την ζέστη και όντως χωρίς αυτά είναι λίγο σπαστικό να το μετακινείς..

 

Και εγώ έχασα αυτές τις φλάντζες με τα πολλά βάλε-βγάλε και στη θέση τους έβαλα αντίστοιχες από τεφλόν που έφτιαξα μόνος μου. Αν κάνεις το ίδιο πρέπει να προσέξεις τα εξής.

Το τεφλόν δεν κολλάει με καμμία κόλλα. Έτσι μόνο με μικρές βίδες μπορείς να το συγκρατήσεις στη θέση του. Τότε πρέπει να προσέξεις έτσι ώστε τα κεφάλια από τις βίδες να μην προεξέχουν από την επιφάνεια του τεφλόν. Για τον λόγο αυτό με ένα τρυπάνι με κωνική κεφαλή πρέπει να κάνεις "φωλιές" στο τεφλόν (φωτο).

Επίσης εγώ αντι για overlay χρησιμοποίησα κερί αυτοκινήτου με το οποίο αρχικά άλειψα κάθε ξύλινη ή πλαστική επιφάνεια που έρχεται σε επαφή με άλλη επιφάνεια τριβής καθώς κινείται ο σωλήνας είτε καθ' ύψος είτε κατά αζιμούθιο. Με το κερί πέρασα επίσης και τις επιφάνειες τεφλόν της βάσης.

Αφού τις άφησα να στεγνώσουν τις σκούπισα με ένα κομμάτι ύφασμα έδεσα πάλι τη βάση και φίλοι μου "φυσάει". Κινείται με τη χρήση ενός δακτύλου και μόλις την αφήσεις κόκκαλο.

 

Φιλικά

Σιδηρόπουλος Κώστας

467064684_DOB8006.thumb.jpg.1cfe4773660f7442be16f7c1e796ed7c.jpg

1826576196_DOB8005.thumb.jpg.1ba2ba4be63e283c5b1500c8916a1f51.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης