Jump to content

Πρόβλημα προσαρμογής Ε-500 σε Skywatcher


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά σε όλους σας και καλώς σας βρήκα!

Σαν νέος λοιπόν στο forum, έρχομαι με διάφορες απορίες.

Τον Αύγουστο αγόρασα ένα Skywatcher 130mm/900mm με στήριξη EQ2 (αρχαία απ’ότι κατάλαβα!).

Επίσης είμαι κάτοχος μιας E-500.

Αφού έψαξα λίγο στο forum για πληροφορίες (σας ανακάλυψα αργά!), αγόρασα και ένα t-ring.

Το πρόβλημα μου είναι το εξής:

Όταν προσάρμοσα την μηχανή, το μόνο που έβλεπα ήταν τα κάτοπτρα του σωλήνα!

Σκέφτηκα ότι ίσως χρειαζόταν να βάλω και το προσοφθάλμιο. Τζίφος! Δεν μπορούσα να «κουμπώσω» την μηχανή.

Σκέφτηκα λοιπόν να κάνω μια πατέντα. Αγόρασα ένα σετ macro tubes (που παρέλαβα σήμερα), ώστε να μπορέσω να «απομακρύνω» το σώμα από τον εστιαστή ώστε να έχω χώρο για το προσοφθάλμιο.

Θα το δοκιμάσω απόψε, αλλά πρώτα θα με ενδιέφερε η άποψη σας για το θέμα. Υπάρχει περίπτωση να καταφέρω κάτι με αυτόν τον τρόπο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Υ.Γ. Ζητώ συγνώμη για το μέγεθος του post μου!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς όρισες στο φόρουμ αγαπητέ φίλε.

Είμαι κάτοχος μιας Ε-410 που έχει την ίδια μοντούρα φακού και στο δικό μου Skywatcher 6" f/8 προσαρμόζεται μια χαρά και εστιάζει επίσης. Και στο δικό σου λογικά πρέπει. Τι δοκίμασες να στοχεύσεις και δεν εστίαζε; Δοκίμασες κάτι στο άπειρο; Κοντά λογικά δεν εστιάζει. Όσο για προσοφθάλμιο δεν μπορεί να μπει μόνο με T-ring, χρειάζεσαι και ενδιάμεσο ειδικό αντάπτορα προσοφθάλμιας προβολής. Δεν ξέρω αν μπορείς να τα καταφέρεις με τα δαχτυλίδια μάκρο που λες. Δώσε περισσότερες πληροφορίες να σε βοηθήσουμε.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πρόβλημα μου λύθηκε!

Αυτό που έκανα πρώτα ήταν να βάλω το σώμα στον εστιαστη χωρίς προσοφθάλμιο. Λογικό είναι να βλέπω μόνο την "αράχνη".

Δοκίμασα να βάλω τα macro tubes και το προσοφθάλμιο και δούλεψε κανονικα!

tubeca6.th.jpg

 

Θα τραβήξω και μερικές φώτο το βράδυ για να βεβαιωθώ.

Σ'ευχαριστω Γιώργο!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι δεν είναι λογικό! Πρέπει να εστιάζει κανονικά και χωρίς προσοφθάλμιο σαν τηλεφακός. Με την προσθήκη του προσοφθάλμιου κάνεις προσοφθάλμια προβολή και αυξάνεις τον εστιακό λόγο κατά πολύ! Το τηλεσκόπιό σου μπορεί να είναι f/40 ,f/50 ή ακόμα και f/100 ή και παραπάνω με τον προσοφθάλμιο που παρεμβάλλεται. Με προσοφθάλμια προβολή φωτογραφίζουμε πλανήτες και κοντινά της σελήνης ή του ήλιου. Οι χρόνοι έκθεσης μπορεί να είναι της τάξεως των δευτερολέπτων σε χαμηλό ISO και χρειάζεται οδήγηση καθώς επίσης να επηρεάζονται τα είδωλα από την ατμοσφαιρική διαταραχή (seeing) με αποτέλεσμα να μην παίρνεις καθαρές εικόνες που θέλεις.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν, δοκίμασα να κουμπώσω τη μηχανή χωρίς τα tubes και όντως έχω εικόνα. Δυστυχώς όμως δεν νετάρει πουθενά! Δοκίμασα να σκοπεύσω και την σελήνη και τις κεραίες στον Υμηττό. Τίποτα.

Δεν με πειράζει όμως. Και με προσοφθάλμια προβολή είμαι ικανοποιημένος.

Ίσως όταν αυξηθούν οι απαιτήσεις μου (σίγουρα!) και πάρω άλλο τηλεσκόπιο, θα φροντίσω να το έχω ψάξει διεξοδικά το πράγμα και όχι με βιαστικές κινήσεις. Άσε που θα έχω ξεκοκαλίσει το φόρουμ!

Ορίστε και η πρώτη μου αστροφωτογραφία:

359576482_P9093231copy.jpg.e1490698607dc61c693b07d61aa1beb8.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης