Jump to content

Φωτογράφηση με web-camera χωρίς φορητό υπολογιστή;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί φίλοι,

Μεχρι σήμερα έχω ασχοληθεί με την αστροφοτογραφία χρησιμοποιώντας είτε κλασική μηχανή SLR (με τους φακούς της ή στην κύρια εστία του τηλεσκοπίου) είτε μια μινιατούρα φηφιακή Sony των 2 Mpixel. Δεν έχω χρησιμοποιήσει ακόμη web-camera, γιατί δεν έχω φορητό υπολογιστή και δεν σκοπεύω να αγοράσω σύντομα. Θέλω να μάθω αν γίνεται να χρησιμοποιήσω το P/C μου, απ' τη στιγμή που η θέση του τηλεσκοπίου θα απέχει γύρω στα 7 μέτρα από το P/C (ή 3 μέτρα αλλά με περιορισμένη θέα στην εκλειπτική). Όλα βρίσκονται στο ίδιο επίπεδο (ρετιρέ) αφού μέχρι τον Ιούνιο που θα παραμείνω στην Αθήνα, έχω την τύχη να μένω σε δώμα ιδανικό για τις ...περίεργες δραστηριότητες ενός ερασιτέχνη αστροπαρατηρητή.

 

-Μπορεί, λοιπόν, το σήμα να μεταφερθεί χωρίς πρόβλημα σε τέτοιες αποστάσεις;

 

-Αν ναί, υπάρχουν τόσο μακριά καλώδια, ή θα χρειαστεί να το κατασκευάσω από άλλο κοντότερο;

 

-Είναι απαραίτητο σε κάποια φάση της φωτογράφησης να χειρίζομαι ταυτόχρονα τηλεσκόπιο και υπολογιστή;

 

Περιμένω τις απαντήσεις σας,

Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν εχω ιδέα αν γίνεται αυτο πού λές. Μήπως υπάρχει και η επιλογή να το κάνεις ασύρματα? με τόσα ασύρματα mouse και keyboard που κυκλοφορούν δέν θά υπάρχει καί κάτι ασύρματο σε usb? Ίσως άν ρωτήσεις σε κάποιο μαγαζί με υπολογιστές να σου λύσουν το προβλημα
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν είμαι σίγουρος αν απλή προέκταση μπορεί να καλύψει 7 μέτρα. Πάντως αν δε γίνεται, δεν υπάρχει πρόβλημα, χρειάζεσαι απλά μια ενεργή προέκταση USB (USB ACTIVE EXTENSION CABLE) που μπορεί να φτάσει άνετα σε τέτοια μήκη και παραπάνω.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω δει USB flash disk να δουλεύει άψογα με καλώδιο 10 μέτρα (και δεν πίστευα τα μάτια μου). Νομίζω ότι αρκεί το καλώδιο να είναι ενιαίο -χωρίς πολλές ενώσεις για την αποφυγή θορύβων- και η δουλειά γίνεται. Αλλά αν είσαι σε δώμα πιθανώς μπορείς να σύρεις όλο τον υπολογιστή πάνω σε ένα φθηνό τραπεζάκι με ρόδες.
Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το USB λειτουργεί σίγουρα στα 5 μέτρα (τόσο είναι το όριο των προδιαγραφών). Αν θέλεις περισσότερο, είτε πρέπει να βάλεις την ενεργή προέκταση που λέει ο φίλος astrovox, ή να χρησιμοποιήσεις ένα hub:

 

PC<----5m--->Hub usb2.0 <----5m--->camera.

 

ή ακόμα και περισσότερα hubs:

 

PC<----5m--->Hub usb2.0 <----5m--->Hub usb2.0 <----5m--->camera.

 

Η λύση του να έχεις ένα μακρύ καλώδιο, ίσως λειτουργεί, αλλά δέν μπορείς να είσαι σίγουρος πρίν δοκιμάσεις, γιατί δέν είναι εντός των προδιαγραφών. Κάποιες συσκευές θα λειτουργούν και κάποιες άλλες ίσως όχι.

 

Πάντως, μιας και τα καλώδια δεν στοιχίζουν τίποτε, μπορείς να δοκιμάσεις πρώτα ένα καλώδιο 10μ (ή 2 των 5μ - όσο το δυνατόν λιγώτερες ενώσεις) και άν δεν λειτουργήσει, παίρνεις και ενα hub να το βάλεις ανάμεσα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

 

Απ' ότι φαίνεται, ο λογικός δρόμος είναι μια δοκιμή με καλώδιο 7 μέτρων και αν δεν δουλέψει καλά, αντικατάσταση με ενεργή προέκταση, ή χρήση hub. Βέβαια, δεν ξέρω άν, σε περίπτωση που οι εικόνες έχουν θόρυβο, θα μπορώ να τον αποδόσω καθαρά στην camera και τη λήψη ή στο μεγάλο μήκος καλωδίου. H λύση ενός τραπεζιού με ρόδες είνα καλή, αλλά σημαίνει στήσιμο-ξεστήσιμο του P/C από το γραφείο για κάθε φωτογράφηση.

 

Με το θέμα χειρισμού (η 3η ερώτηση) τί γίνεται; μήπως πρέπει να ο υπολογιστής να είναι δίπλα στο τηλεσκόπιο ώστε π.χ. να διακόψει κανείς τη λήψη αμέσως μόλις σταματίσει τη χειροκίνητη οδήγηση ακριβείας; (αν βέβαι αυτή χρειάζετια στις web-cam). Αν είναι έτσι, η μόνη λύση είναι ο φορητός υπολογιστής. Αν όμως η στιγμή έναρξης και λήξης της λήψης μπορεί να προγραμματιστεί, πιθανόν να μη χρειάζεται η εγγύτητα τηλεσκοπίου - P/C. Μπορεί να με διαφωτίσει κάποιος από τους αστροφωτογράφους μας;

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Στεφανε,

 

Συγγνωμη για την καθυστερημενη απαντηση (αλλα δυο αναλημματα επιτυχεις μετα απο τεσσερεις ετησιες προσπαθιες) ....

Απ' ότι φαίνεται, ο λογικός δρόμος είναι μια δοκιμή με καλώδιο 7 μέτρων και αν δεν δουλέψει καλά, αντικατάσταση με ενεργή προέκταση, ή χρήση hub. Βέβαια, δεν ξέρω άν, σε περίπτωση που οι εικόνες έχουν θόρυβο, θα μπορώ να τον αποδόσω καθαρά στην camera και τη λήψη ή στο μεγάλο μήκος καλωδίου. H λύση ενός τραπεζιού με ρόδες είνα καλή, αλλά σημαίνει στήσιμο-ξεστήσιμο του P/C από το γραφείο για κάθε φωτογράφηση.

Πολοι γνωστοι απο το εξωτερικο κανουν τη δουλεια τους με ασυρματα μεσα (ιδιαιτερα αυτοι με ρομποτικα συστηματα)! Ταυτοχρονα, υπαρχουν και καλωδια USB οπου υπαρχει πολυ καλη αποδοση στα 25 μετρα! Τελευταια, μην ξεχνας την δυνατοτητα ληψης τυπου AVI με μερικες ψηφιακες μηχανες (πχ. Nikon Coolpix 995).

Με το θέμα χειρισμού (η 3η ερώτηση) τί γίνεται; μήπως πρέπει να ο υπολογιστής να είναι δίπλα στο τηλεσκόπιο ώστε π.χ. να διακόψει κανείς τη λήψη αμέσως μόλις σταματίσει τη χειροκίνητη οδήγηση ακριβείας; (αν βέβαι αυτή χρειάζετια στις web-cam). Αν είναι έτσι, η μόνη λύση είναι ο φορητός υπολογιστής. Αν όμως η στιγμή έναρξης και λήξης της λήψης μπορεί να προγραμματιστεί, πιθανόν να μη χρειάζεται η εγγύτητα τηλεσκοπίου - P/C. Μπορεί να με διαφωτίσει κάποιος από τους αστροφωτογράφους μας;

 

Η εναρξη και ληξη της ληψης οντως μπορει να προγραμματιστει πανευκολα (πχ. DSLRFocus, Hocus-Focus κα.)! Και σε λιγο, λογισμικο αποκλειστικα για CCD θα εχει και αυτο παρομοιες δυνατοτητες (πχ. AIP4Win).

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κανένα πρόβλημα Αντώνη, ασφαλώς δεν απαιτώ άμεσες απαντήσεις από κανέναν. Εξάλλου δεν βιάζομαι αφού δεν έχω ακόμη web-camera! Ελπίζω να δούμε σύντομα τα αναλήμματα, είναι πάντα ενδιαφέροντα γιατί κρύβουν πολύ κόπο.

 

Από όλα τα παραπάνω συμπεραίνω ό,τι η σύνδεση θα μπορέσει σίγουρα να γίνει από απόσταση και ότι οι χειρισμοί της φωτογράφησης δεν απαιτούν ο υπολογιστής να είναι δίπλα στο τηλεσκόπιο.

 

Έχω και ακόμη μιά απορία (προς το παρόν): για να φωτογραφήσει κανείς πλανήτες με web-camera, χρειάζεται να κάνει πολλαπλές εκθέσεις κάποιων δευτερολέπτων με χειροκίνητη οδήγηση ακριβείας, ή η κάμερα τραβάει βίντεο και μετά κάνουμε stacking με τα frames του βίντεο;

 

Ευχαριστώ, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στέφανε καλησπέρα.

Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα θορύβου απο τα 7 μέτρα καλωδίου usb.Απο αυτή την πλευρά είσαι εντάξει.

Όμως το πρόβλημα έγκειται στην εστίαση. Πως θα εστιάζεις απο 7 μέτρα απόσταση και ταυτόχρονα να είσαι κοντά στην οθόνη για να ελέγχεις την εστίαση?Βέβαια το πρόβλημα λύνεται με κάποιο μοτέρ εστίασης.

Πρέπει κατά την λήψη του βίντεο να κάνεις τις απαραίτητες διορθώσεις τόσο κατά ορθή αναφορά όσο και κατά απόκλιση έτσι ώστε η εικόνα ενός Πλανήτη π.χ να είναι όσο το δυνατόν πιο κοντά στο κέντρο του πεδίου της κάμερας.Αυτό βοηθάει πολύ στο stacking και στην τελική ποιότητα αλλά και εμφάνιση της φωτογραφίας.

Δημήτρης

Δημήτριος Κολοβός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω και ακόμη μιά απορία (προς το παρόν): για να φωτογραφήσει κανείς πλανήτες με web-camera, χρειάζεται να κάνει πολλαπλές εκθέσεις κάποιων δευτερολέπτων με χειροκίνητη οδήγηση ακριβείας, ή η κάμερα τραβάει βίντεο και μετά κάνουμε stacking με τα frames του βίντεο;

 

Ευχαριστώ, Στέφανος

 

Η καμερα τραβαει βιντεο διαρκως (φυσικα εμεις καθοριζουμε το χρονικο διαστημα - πχ. 30", 60" κοκ).

 

Οσον αφορα το stacking, μπορει να γινει αυτοματα (και το λογισμικο θα υπολογισει και προβλεψει τις μικρες κινησεις λογω σφαλματος στην πολικη ευθυγραμμιση) η εσυ ο ιδιος μπορεις να συμμετεχεις στο stacking με τη διευκρiνιση ενος κινου σημειου αναφορας της δικη σου επιλογης απο καρε σε καρε.

 

Αντωνης.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όμως το πρόβλημα έγκειται στην εστίαση. Πως θα εστιάζεις απο 7 μέτρα απόσταση και ταυτόχρονα να είσαι κοντά στην οθόνη για να ελέγχεις την εστίαση?Βέβαια το πρόβλημα λύνεται με κάποιο μοτέρ εστίασης.

Δημήτρης

 

Δημητρη,

 

Ευτυχως για την παρα πανω κουβεντα σου! Με τα αυτοματα μοτερ (πχ Robofocus, JMI Smart Focus, Optec TCF), θα βρουμε την σωστη εστια αυτοματα με λογισμικο η θα σταλουν οδηγιες μεσω Η/Υ απο τον χειριστη ωστε ο εστιαστης να κινηθει αναλογα με τις αναγκες μας ωστε να βρεθει η σωστη εστια.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη και Αντώνη,

 

οι τελευταίες επισημάνσεις σας είναι όντως ουσιαστικές. Νομίζω ότι είμαι τυχερός και θα μπορέσω όταν χρειαστεί να εφαρμόσω μια απλή λύση: Από τη θέση του τηλεσκοπίου έχω οπτική επαφή με την οθόνη του P/C (στα 7 μέτρα). Μπορώ λοιπόν να στήσω δίπλα στον εστιαστή έναν φωτογραφικό τρίποδα με ένα ζευγάρι μικρά κυάλια (από κυάλια ούκ ολίγα στη συλλογή μου) να κοιτάζουν την οθόνη! Έτσι θα μπορώ να εστιάζω με ακρίβεια και θα αποφύγω το έξοδο του μοτέρ εστίασης. Αστεία μέθοδος αλλά αποτελεσματική. (Η μέθοδος είναι πολύ ακριβής και για την εστίαση βιντεοπροβολέα ή προβολέα slides όταν η απόσταση μέχρι την οθόνη είναι μεγάλη.) Επίσης, αφού θα έχω οπτική επαφή, θα μπορώ να κεντράρω άνετα τον πλανήτη στο CCD της κάμερας με το χειριστήριο της στήριξης στο χέρι. Πιθανόν γι' αυτή τη δουλειά να μη χρειάζονται και τα κυάλια.

 

Αν λοιπόν δεν προκύψει και κάποιος άλλος λόγος, φαίνεται ότι στην περίπτωσή μου είναι εφικτή η φωτογράφηση χωρίς φορητό υπολογιστή, και χωρίς να χρειαστούν επιπλέον εξαρτήματα από τα συνήθη της web-camera.

 

Σας ευχαριστώ, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης