Jump to content

Κάτοπτρο πολλών ιντσών ή πολλών λ;


Μανούσος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημήτρη, για να χαρείς ένα μεγάλο τηλεσκόπιο θέλεις οπωσδήποτε σκοτεινό ουρανό. Ο ουρανός που στήνουμε εμείς συνήθως βρίσκεται στο 6.2 mag περίπου. Σκέψου πως κάποιες βραδιές δεν βλέπω ιδιαίτερες διαφορές ανάμεσα στις 8 και 12 ίντσες αλλά άλλες που οι συνθήκες είναι καλές, οι διαφορές είναι αξιοσημείωτες. Πραγματικά εκείνες τις βραδιές νιώθω πως είμαι "πολύ μικρός". Από το σπίτι μου στα 5mag περίπου (καλές βραδιές) οι 8 ίντσες είναι ΥΠΕΡαρκετές. Εγώ λοιπόν προτείνω οπωσδήποτε τηλεσκόπιο το οποίο να μπορείς να το μεταφέρεις! Μπορεί να σε ικανοποιήσει η παρατήρηση από το σπίτι σου αλλά θα σε εκπλήξει μία αντίστοιχη σε σκοτεινό ουρανό.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Δημήτρη συμφωνώ κι εγώ με το πνεύμα όσων γράφει παραπάνω ο Μάνος: ο σκοτεινός ουρανός είναι αναντικατάστατος. Με αυτό πάντα ως δεδομένο, έχω ωστόσο μια μικρή ένσταση την οποία ας μου επιτραπεί να την εκφράσω χρησιμοποιώντας ένα συγκεκριμένο παράδειγμα:

Παρατηρώ αρκετά συχνά μέσα στο μήνα από το εξοχικό μου στο οποίο ο ουρανός είναι τυπικός mag 5 (κάποτε ήταν 5+, τα τελευταία χρόνια συχνά τείνει προς το 5- ...). Το πρώτο μου «σοβαρό» τηλεσκόπιο ήταν ένα 4.25" TAL ρώσικο νευτώνειο σε ισημερινή. Σε αυτό ο Μ13 φαινόταν σαν χνουδωτή μπάλα. Με ένα 6ιντσο κατοπτρικό άρχισα να ξεχωρίζω κάποια αστεράκια περιφερειακά του πυρήνα αλλά το σφαιρωτό δεν έσπαγε ακόμα και σε σχετικά μεγάλες μεγεθύνσεις καθώς έχανε σε φωτεινότητα - λογικό στις 6 ίντσες. Με ένα 8ιντσο SCT τα πράγματα βελτιώθηκαν αισθητά μια και κατάφερα να ξεχωρίσω αστέρια του πυρήνα αλλά το θέαμα ήταν ευχάριστο μόνο σε σχετικά μικρές μεγεθύνσεις καθώς ανεβαίνοντας παραπάνω η εικόνα ήταν ολοένα και περισσότερο "ξεπλυμένη". Όταν άλλαξα το 8άρι για ένα 11άρι SCT (σχεδόν διπλάσια φωτοσυλλεκτικότητα) η παρατήρηση όλων των DSΟ άλλαξε. Ο Μ13 ήταν απλά ένα καταπληκτικό θέαμα και συνέχισε να είναι καταπληκτικό ακόμα και σε μεγεθύνσεις της τάξης των 250Χ. Ανάλογο θέαμα απόλαυσα και με ένα 12άρι dob που είχα στην κατοχή μου για κάποιους μήνες.

Όταν μιλάμε για οπτική παρατήρηση πιστεύω ότι οι ίντσες μετράνε είτε σε σκοτεινό ουρανό, είτε σε ουρανό με μέτρια φωτορύπανση. Το παιχνίδι ωστόσο χάνεται εντελώς σε περιπτώσεις έντονης φωτορύπανσης, όπως είναι οι τυπικές συνθήκες στο αστικό περιβάλλον.

Αξίζει να αναφερθεί ότι πέραν από το μέγεθος του τηλεσκοπίου που χρησιμοποιείς, πολλές φορές μπορείς να βελτιώσεις σε μεγάλο βαθμό τις συνθήκες παρατήρησης και ποιότητας των αποτελεσμάτων που έχεις με πολύ απλά μέσα: για παράδειγμα η χρήση κάποιου παραβάν που να αποκλείει το χώρο παρατήρησης και να τον "απομονώνει" στο βαθμό του δυνατού από άμεσες και κοντινές πηγές φωτορύπανσης (μια κοντινή λάμπα, ο περιμετρικός φωτισμός του γείτονα, η φωταύγεια από τη μεριά της Αθήνας όπως στη δική μου περίπτωση…) κάνει κυριολεκτικά θαύματα! Κατά τη διάρκεια της παρατήρησης η χρήση "κουκούλας" – σαν αυτή των φωτογράφων του παλιού καιρού - που επιτρέπει στο μάτι να προσαρμοστεί έστω και για λίγα λεπτά σε απόλυτο σκοτάδι είναι σημαντική. Τέλος, η χρήση κάποιου eye patch – όσο γελοίο κι αν ακούγεται να τριγυρνάει κανείς στην ταράτσα σαν πειρατής :lol: - κρατά ξεκούραστα και τα δύο μάτια κατά την παρατήρηση και πολλαπλασιάζει το χρόνο που μπορούμε να ξενυχτήσουμε παρατηρώντας.

Τέλος κάτι συμπληρωματικό στα παραλειπόμενα του thread: η λύση του …παππού που αναφέρθηκε παραπάνω φαίνεται να είναι πραγματικά καλή περίπτωση: κυκλοφορεί τουλάχιστον ένα καλό review για τηλεσκόπιο που βγήκε από τα χέρια του, αλλά θα πρέπει να λάβεις σοβαρά υπόψη σου το χρόνο κατασκευής και τις πιθανές καθυστερήσεις στο όλο project.

Ελπίζω τα παραπάνω να βοηθούν!

Καλή συνέχεια σε όλους.

Φιλικά,

Ηλίας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλοι μου Μανο και Ηλια (planetman & eliasq2004) σας ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια!

Τελικα απ'οτι φαινεται μετρανε κατα κυριο λογο οι ιντσες και τα "λ" ερχονται κατα καποιο

τροπο σε δευτερη μοιρα, (και μιλαμε παντα οταν προκειται για παρατηρηση μονο).

Βεβαια και τα "λ" οταν υπαρχει η οικονομικη δυνατοτητα, ειναι κατι παραπανω απο καλοδεχουμενα!

 

Σας ευχαριστω και παλι παιδια!!!Καλες παρατηρησεις!!! :cheesy:

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης