Jump to content

πρόταση βιβλίου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το τελευταίο διάστημα διαβάζω το Χρονικό του Χρόνου του Stephen Hawking.

Είναι το πρώτο αστρονομικό βιβλίο που διαβάζω και μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον....

Μου φάνηκε μάλιστα και αρκετά κατανοητό, πράγμα παράξενο αφου έχω ελαχιστες γωώσεις πάνω στο θέμα.

 

Επειδή σε καμία βδομάδα το τελειώνω μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποια άλλα βιβλία για να συνεχίσω?

 

Γενικά θα με ενδιέφεραν βιβλία κάπως εκλαικευμένα (όχι ομως πολύ) χωρίς πολλές εξισώσεις με τριπλά ολοκληρώματα και άλλα τρελά...

E pur si muove...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα πρέτεινα "Την Κομη της Βερενίκης" του Γ.Γραμματικάκη. Είναι πολύ ωραίο βιβλίο με αρκετό ενδιαφέρον. Επίσης καλό είναι και το "Big Bang" αλλά δεν είναι τόσο αστρονομικό αλλά αναφέρει την εξέληξη της φυσικής.
Oh Be A Fine Girl Kiss Me Right Now Smack
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να προσθέσω την "Αυτοβιογραφία του Φωτός" του Γραμματικάκη και αυτό.

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διάβασε την "Κοσμολογία" του Κοντόπουλου, ένα πολύ εξειδικευμένο βιβλίο γύρω από μτη δημιουργία του κόσμου και αρκετά δύσκολο.

Καλό είναι επίσης πριν ξεκινήσεις από τους σύγχρονους να διαβάσεις προσωκρατικούς : Ηράκλειτο Αναξίμανδρο , Αναξιμένη , Θαλή , Εμπεδοκλή....

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το τελευταίο διάστημα διαβάζω το Χρονικό του Χρόνου του Stephen Hawking.

Είναι το πρώτο αστρονομικό βιβλίο που διαβάζω και μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον....

Μου φάνηκε μάλιστα και αρκετά κατανοητό, πράγμα παράξενο αφου έχω ελαχιστες γωώσεις πάνω στο θέμα.

 

Επειδή σε καμία βδομάδα το τελειώνω μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποια άλλα βιβλία για να συνεχίσω?

 

Γενικά θα με ενδιέφεραν βιβλία κάπως εκλαικευμένα (όχι ομως πολύ) χωρίς πολλές εξισώσεις με τριπλά ολοκληρώματα και άλλα τρελά...

 

Το nightwatch ανεπιφυλακτα για να μπεις στο θεμα καλυτερα...

 

Φιλικα Δημητρης

Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

The universe and beyond του Terence dickinson

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ για τις προτασεις και καθε αλλη προταση δεκτη...

 

Για αρχη κατεληξα στα Big Bang και Universe an Beyond.

Επισης ειδα οτι κυκλοφορεί το Ένα συντομότερο χρονικό του χρόνου' ΄του Hawking.

Μήπως το χει διαβάσει κανείς?Άξίζει ή λέει τα ιδια με το 'χρονικό του χρόνου'?

E pur si muove...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ για τις προτασεις και καθε αλλη προταση δεκτη...

 

Για αρχη κατεληξα στα Big Bang και Universe an Beyond.

Επισης ειδα οτι κυκλοφορεί το Ένα συντομότερο χρονικό του χρόνου' ΄του Hawking.

Μήπως το χει διαβάσει κανείς?Άξίζει ή λέει τα ιδια με το 'χρονικό του χρόνου'?

 

Αν εισαι νεος στο χομπυ θα πρεπει πρωτη σου προτεραιοτητα να ειναι το nightwatch θα σε βοηθησει αρκετα να κατανοησεις και τα υπολοιπα καλυτερα.

 

Φιλικα Δημητρης

Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το οτι σου προτεινω το συγκεκριμενο βιβλιο και επιμενω ειναι γιατι πριν 3 χρονια που αρχισα να ασχολουμε με την αστρονομια εγινε εξαιτιας αυτου του βιβλιου που στην κυριολεξια σκονταψα πανω του και με εκανε να αγαπησω την αστρονομια, απο κει και περα θα μπορουσα να σου προτεινω παρα πολλα βιβλια αλλα ξεκινα με αυτο και θα με θυμηθεις. Και αυτα σου τα λεω εχοντας διαβασει αρκετα και ελληνικη και ξενη βιβλιογραφια, το συγκεκριμενο βιβλιο θα σε βαλει στην ορολογια του χομπυ μας ευκολα και γρηγορα.

 

Φιλικα Δημητρης

Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολυ καλο βιβλιο ειναι το ''ΜΑΤΙΕΣ ΣΤΟ ΣΥΜΠΑΝ''.Ειναι υπεροχο αν και εγω στην αρχη δυσκολευτηκα λιγακι...

...ΑΣΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΣΟΥ ΝΑ ΣΤΑΘΕΙ ΝΗΦΑΛΙΑ ΚΑΙ ΑΤΑΡΑΧΗ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ ΕΝΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ ΣΥΜΠΑΝΤA...

Walt Whitman

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το οτι σου προτεινω το συγκεκριμενο βιβλιο και επιμενω ειναι γιατι πριν 3 χρονια που αρχισα να ασχολουμε με την αστρονομια εγινε εξαιτιας αυτου του βιβλιου που στην κυριολεξια σκονταψα πανω του και με εκανε να αγαπησω την αστρονομια, απο κει και περα θα μπορουσα να σου προτεινω παρα πολλα βιβλια αλλα ξεκινα με αυτο και θα με θυμηθεις. Και αυτα σου τα λεω εχοντας διαβασει αρκετα και ελληνικη και ξενη βιβλιογραφια, το συγκεκριμενο βιβλιο θα σε βαλει στην ορολογια του χομπυ μας ευκολα και γρηγορα.

 

Φιλικα Δημητρης

 

 

Απ'ότι κατάλαβα το Nightwatch που μου προτείνεις ειναι βιβλίο για αστερισμούς.Δυστυχώς δεν έχω ουτε τον χρόνο ούτε τα χρήματα να ασχοληθώ με την παρακολούθηση των αστρων.

Με ενδιαφέρει γενικά κάτι περισσότερο θεωρητικό.

E pur si muove...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το οτι σου προτεινω το συγκεκριμενο βιβλιο και επιμενω ειναι γιατι πριν 3 χρονια που αρχισα να ασχολουμε με την αστρονομια εγινε εξαιτιας αυτου του βιβλιου που στην κυριολεξια σκονταψα πανω του και με εκανε να αγαπησω την αστρονομια, απο κει και περα θα μπορουσα να σου προτεινω παρα πολλα βιβλια αλλα ξεκινα με αυτο και θα με θυμηθεις. Και αυτα σου τα λεω εχοντας διαβασει αρκετα και ελληνικη και ξενη βιβλιογραφια, το συγκεκριμενο βιβλιο θα σε βαλει στην ορολογια του χομπυ μας ευκολα και γρηγορα.

 

Φιλικα Δημητρης

 

 

Απ'ότι κατάλαβα το Nightwatch που μου προτείνεις ειναι βιβλίο για αστερισμούς.Δυστυχώς δεν έχω ουτε τον χρόνο ούτε τα χρήματα να ασχοληθώ με την παρακολούθηση των αστρων.

Με ενδιαφέρει γενικά κάτι περισσότερο θεωρητικό.

 

 

ok παω πασο... :-#

 

Φιλικα Δημητρης

Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν θες κοιτα και το " Συμοπαν που αγαπησα " και τη " Κοσμολογια της Νοησης " .

Πολυ χρησιμο ειναι και το " Λεξικο Αστρονομιας " .

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν θες κοιτα και το " Συμπαν που αγαπησα " και τη " Κοσμολογια της Νοησης " .

.

Ναι και τα δύο αυτά βιβλία είναι μία καλή εισαγωγή στην αστροφυσική.

Oh Be A Fine Girl Kiss Me Right Now Smack
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης