Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, παιδιά.

Σκέπτομαι να πάρω ψηφιακή φωτογραφική (πρώτη φορά για αστροπαρατήρηση.). Έχετε καμιά πρόταση; Κάποιος από εσάς μου είχε προτείνει παλιότερα την Cannon 450. Καμιά ιδέα από τιμές;

Επίσης, θέλω να ρωτήσω τα εξής...:

Τι φακό πρέπει να πάρω ;

Χρειάζεται κάποιος δακτύλιος προσαρμογής στο τηλεσκόπιο για εστιακή ή κάποιο στήριγμα που να δένει πάνω στο σωλήνα για afocal;

Θα είμαι σε θέση να βγάζω Deep Sky με το Maksutov 5 ιντσών χωρίς autoguider, με πιο σύντομες εκθέσεις;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις συμβουλές!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάτι ακόμη...

Να πάρω χρονόμετρο για να καταγράφω το χρόνο κάθε έκθεσης; Έχω ακούσει ότι είναι απαραίτητο. Αληθεύει;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρειάζεσαι ισημερινή στήριξη με μοτέρ. Άν έχεις μοτέρ μπορείς να κάνεις βασική φωτογράφηση, εξαρτάται από την στήριξη. Πές μας ποιά έχεις.
starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα, παιδιά.

Σκέπτομαι να πάρω ψηφιακή φωτογραφική (πρώτη φορά για αστροπαρατήρηση.). Έχετε καμιά πρόταση; Κάποιος από εσάς μου είχε προτείνει παλιότερα την Cannon 450. Καμιά ιδέα από τιμές;

Επίσης, θέλω να ρωτήσω τα εξής...:

Τι φακό πρέπει να πάρω ;

Χρειάζεται κάποιος δακτύλιος προσαρμογής στο τηλεσκόπιο για εστιακή ή κάποιο στήριγμα που να δένει πάνω στο σωλήνα για afocal;

Θα είμαι σε θέση να βγάζω Deep Sky με το Maksutov 5 ιντσών χωρίς autoguider, με πιο σύντομες εκθέσεις;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις συμβουλές!

 

Την φτηνότερη τιμή για την 450d θα την βρεις στο Adorama.

Μόνο το σώμα 517euro.

Δες και το www.skroutz.gr .

δS>=0 (c.s.)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είδα την Canon 450D στο Adorama. Θέλω να ρωτήσω κάτι για τα χαρακτηριστικά. Γράφει Min shutter 30 sec, Max shutter 1/4000 sec. Τι σημαίνει αυτό; Δε μένει ανοιχτό το κλείστρο πάνω από 30 sec αν θελήσω;

 

Υπάρχει και προσφορά μαζί με φακό EF-S 18-55 mm IS στα 600€. Κάνει αυτός ο φακός ή χρειάζομαι και πάνω από 55mm;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μένει στο B αλλά θα χρειαστείς & ένα χειριστήριο υπάρχουν ενσύρματα, ασύρματα ή μπορείς ακόμα & να το κατασκευάσεις. Κοίτα στο MastoVox θα το βρείς.

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για σας. Έχω καιρό να γράψω λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων .

Αν έχεις φορητό υπολογιστή δεν χρειάζεσαι τίποτα απολύτως γιατί έχεις πλήρη έλεγχο της φωτογραφικής μέσα από το πρόγραμμα τις canon και μπορείς μάλιστα να προγραμματίσεις τον χρόνο και τον αριθμό των λήψεων .Η σύνδεση γίνετε με μια μόνο USB .Αν δεν έχεις laptop με 21 ευρώ παίρνεις ασύρματο χειριστήριο τις canon .

ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΣΙΣΜΑΝΗΣ

Ομάδα Αστροπαρατήρησης Θράκης - Ο.Α.Θ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης