Jump to content

Είμαι εκτός πραγματικότητας;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω αρκετά καλές γνώσεις αστρονομίας-αστροφυσικής, είμαι παρατηρητής των ουράνιων αντικειμένων με το μάτι αλλά είμαι καινούργιος στην ουράνια παρατήρηση σε βάθος και ψάχνω για τηλεσκόπιο.

Ερώτηση 1η: είναι λογικό να ψάχνω για τηλεσκόπιο με μοτέρ κίνησης γύρω στα 500€ η είμαι εκτός πραγματικότητας; (μπορεί να ψάχνω για φτηνό τηλεσκόπιο, με ότι αυτό σημαίνει, αλλά δεν ψάχνω για παιχνίδι...)

Ερώτηση 2η: είμαι κάτοχος υπολογιστή παλάμης Palm Tungsten T3 με έξοχο πρόγραμμα Planetarium το οποίο μπορεί να οδηγήσει μέσω USB τηλεσκόπιο για εντοπισμό αστέρων. Μπορώ να βρώ τηλεσκόπιο στο παραπάνω budget που να μου δίνει αυτή τη δυνατότητα (να δέχεται εντολές από υπολογιστή για κίνηση και εντοπισμό).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια φιλε Δημητρη!

 

Σχετικα με οσα ρωτας:

1)Ναι, αν δεν θες να 'ναι παιχνιδι.

2)Αρα δεν θελεις μονο με μοτερ οδηγησης αλλα και με computerized στηριξη...(η απαντηση ηδη δοθηκε στο 1).

Παντως αν παρεις τηλεσκοπιο με μοτερ οδηγησης φροντισε να ειναι σε ισημερινη στηριξη και οχι υψοαζιμουθιακη computerized, η οποια παρακολουθει μεν την κινηση του ουρανου αλλα κανει αδυνατη εστω και την απλη piggyback αστροφωτογραφηση.Αν απο την αλλη δεν σε ενδιαφερει η προοπτικη αστροφωτογραφησης τοτε ουσιατικα δεν σου ναι απαραιτητη η οδηγηση και μπορεις να παρεις ενα dobsonian 8" πολυ καλυτερο απο τα μικρα computerized παιχνιδακια...

 

Καλα να περνας!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη καλως ήρθες στο forum.

 

Όπως είπες έχεις αρκετές γνώσεις αστρονομίας και γνωρίζεις τον ουρανό με γυμνό μάτι. Κατα τη γνώμη μου αυτό που χρειάζεσαι περισσότερο είναι ένα καλό ζευγάρι κιάλια (πχ 10χ50).

 

Δεν φαντάζεσαι τί μπορείς να παρατηρήσεις με ένα τέτοιο όργανο και έναν καλό χάρτη ουρανού στο πεδίο που δίνουν (περίπου 7 μοίρες). Μπορείς να δεις αστρικά σμήνη, διπλούς αστέρες με διαφορετικά χρώματα και διάφορα νεφελώματα. Το Nightwatch του Dickinson είναι ένας πολύ καλός συντροφος για όποιον χρησιμοποιεί κιάλια.

 

Στην τιμή των 500€ που διαθέτεις μπορείς να πάρεις ένα πολύ καλύτερο dobsonian (6'' ή 8'') απ'οτι καποιο φθηνό τηλ/πιο με μοτερ, αφού όπως λες κιόλας δεν ψάχνεις για παιχνίδι. Μην ξεχνάς οτι το Α και το Ω στην παρατήρηση είναι η διάμετρος και όχι η ισχύς του οργάνου.

 

Πρόσφατα αγόρασα το etx70 από το lidl (200€). Για τις απαιτήσεις μου μέχρι στιγμής είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Μου δίνει μια πολύ καλύτερη παρατήρηση, δεν μου δίνει όμως την αισθηση εξερεύνησης του ουρανού. Στο εμπόριο αυτό το μοντέλο έχει γύρω στα 500€.

Με τέτοια τιμή δεν θα το έπαιρνα καθόλου. Πρόκειται να διαθέσω τόσα χρήματα για dosonian 6'' και ο,τι περισσέψει για κάποιο επιπλέον προσοφθάλμιο ή barlow.

 

Όσο για την δεύτερη ερώτηση, δεν μπορώ να σε βοηθήσω διότι προς το παρών είμαι σε φάση οπτικής παρατήρησης για να εκπαιδεύεται και το μάτι :wink:

 

Με συγχωρείς αν ήμουν φλύαρος, πιστεύω όμως να σε βοήθησα.

 

Φιλικά, Κώστας!

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σας παιδια

Ενα dob 8 ιντσο εχει την καλυτερη σχεση αποδοσης τιμης, μεσα στα χρηματα που διαθετεις.Θα σου χαρισει σιγουρα καλες παρατηρησεις ,ειναι ευκολο στη μεταφορα νομιζω 8 με εννεα κιλα ο σωληνας και 11περιπου η βαση του, ανετα σε αυτοκινητο, αλλα πιο βασικο την ευχαριστηση της ανακαλυψης των ngc η messier μαθαινοντας τον ουρανο.

Οπως σιγουρα απαραιτητα ειναι και τα κιαλια.Αλλωστε καθε νυχτα παρατηρησης χωριζεται σε τρια μερη.

Την ομορφια του ουρανου με τα ματια μια καθαρη βραδια.

Αρκετα πανεμορφα σφαιρωτα ωραιες εικονες στα ανοιχτα σμηνη ,καποιους γαλαξιες και νεφελωματα με ενα ζευγαρι κιαλια

Ευρεση-παρατηρηση των αντικειμενων με το τηλεσκοπιο εχοντας κατα νου και τι ειναι το καθενα απο αυτα τα πολυ μακρινα μικρα για μας αντικειμενα

 

Ειναι πολυ ομορφα οταν σηκωνεις τα ματια στον ουρανο βλεπεις τους αστερισμους ξεχωριζεις το κυκνο τον σκυλο τον σκορπιο και με το τηλεσκοπιο αρχιζεις να βλεπεις διπλους και συστηματα αστερων η κοιτωντας βαθια μεσα να ανακαλυψεις τα ngc.

 

ΑΝΤΩΝΗΣ

"blackjanuaryout"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ θερμά για τις υποδείξεις σας και θα ληφθούν σοβαρά υπ' όψη. Ο λόγος που δεν είχα τύχη με τα κυάλια (αν και δοκίμασα με ισχυρά κυάλια) είναι πρώτον η έλειψη βίδας τρίποδου στα κυάλια ώστε να στερεωθούν (ο εκνευρισμός όταν κουνιέται η εικόνα είναι πολύ μεγάλος...), και κατα δεύτερον η αδυναμία εύρεσης των ουράνιων αντικειμένων χωρίς σκόπευτρο. Αν και το προγραμμα στο Palm μου δίνει ουράνιες συντεταγμένες για το αντικείμενο που ψάχνω (όπως επίσης και το πρόγραμμα RedShift στον φορητό μου), είναι αδύνατο να τις "τοποθετήσω πάνω" στα κυάλια. Απλά ψάχνω χωρίς να καταφέρω να βρώ το θέμα μου... Αν κάποιος γνωρίζει κάποια τεχνική για τα κυάλια, ως "...πρωτοετής" θα ήμουν ευτυχής να την μάθω. Άλλωστε ένας από του λόγους αγοράς τηλεσκοπίου είναι και η δυνατότητα βαθμομετρικής κλίμακας ώστε να εντοπίσω με ακρίβεια το θέμα παρατήρησης μου...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη,

αν τα κιάλια που χρησιμοποιείς έχουν μεγέθυνση πάνω από 15χ και δεν μπορείς να σκοπεύσεις, μπορείς να προμηθευτείς ένα red dot finder το οποίο θα προσαρμόσεις (με μια μικρή "πατέντα") πάνω στο σύστημα που συγκρατεί τα κιάλια στο τρίποδο. Στήριξη σχήματος "L" για κιάλια μπορείς να βρείς στα καλά καταστήματα φωτογραφικών ειδών -φρόντισε το μέταλλο να έχει πάχος τουλάχιστον 2mm για να μην τρέμει.

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν και το προγραμμα στο Palm μου δίνει ουράνιες συντεταγμένες για το αντικείμενο που ψάχνω (όπως επίσης και το πρόγραμμα RedShift στον φορητό μου), είναι αδύνατο να τις "τοποθετήσω πάνω" στα κυάλια

Συντεταγμενες για να δεις με κυαλια;;;;;;;;!!!!!!!

Παρε εναν απλο καλο χαρτη του ουρανου (ασε το pc και palmtop)και ενα κοκκινο φακο και ξεχνα τις συντεταγμενες..ουτε σκοπευτρο χρειαζεσαι με κυαλια.... το πολυ πολυ ενα διαφανο πλαστικο με σχεδιασμενο εναν κυκλο οσο ειναι το πεδιο σου, ωστε να το τοποθετεις επανω στον χαρτη και να κανεις starhopping (αστροαλματα :) ).

Αν η μεγεθυνση των κυαλιων ειναι μεγαλη(δεν αναφερεις τι κυαλια εχεις) παρε τη στηριξη που ηδη σου συστηθηκε.

Επισης γνωμη μου ειναι ακομα και τηλεσκοπιο να αποφασισεις να παρεις..καλυτερα πρωτα να μαθεις να βρισκεις τα ουρανια σωματα με τον χαρτη και υστερα να μεταπηδησεις σε χρηση κυκλων η συστημα goto.

 

Καλα να περνας!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη,

 

ο Γιώργος έχει δίκιο. Πάρε έναν αστρονομικό χάρτη και θα δεις πόσο εύκολο και ευχάριστο είναι να μεταπηδάς από τα πιό λαμπρά και αναγνωρίσιμα αστέρια ενός αστερισμού στα πιό αμυδρά αστέρια και αντικείμενα. Ένας πολύ καλός χάρτης είναι ο Sky Atlas 2000 second edition (κυκλοφορεί σε 4-5 μορφές) ή κάτι απλούστερο σε μικρότερη μορφή (μέγεθος βιβλίου). Αυτή η μέθοδος στόχευσης στο αντικείμενο που θέλεις να δείς (starhopping) είναι η πιό ουσιαστική και δεν θα αντικατασταθεί ποτέ πλήρως από τα go-to συστήματα. Επίσης είναι η μοναδική που χρησιμοποιείται με τα κυάλια. Αν ο πρωταρχικός στόχος σου είναι η παρατήρηση του ουρανού, με 500€ μπορείς να βρείς πολύ καλύτερα τηλεσκόπια χωρίς go-to και δυνατότητα σύνδεσης με υπολογιστή, παρά τηλεσκόπια με τέτοιες δυνατότητες. Αν πάλι θες οπωσδήποτε αυτές τις δυνατότητες, πρέπει να δώσεις πολύ περισσότερα λεφτά ώστε μαζί με την κατάλληλη βάση να πάρεις και ένα άξιο λόγου οπτικό μέρος (οπτικός σωλήνας). Γενικά, αν σε ενδιαφέρει περισσότερο ο ουρανός από τον υπολογιστή παλάμης, μή θυσιάσεις το οπτικό μέρος χάριν του ηλεκτρονικού.

 

[Η σχέση υπολογιστή και τηλεσκοπίου είναι μια παρεξηγημένη υπόθεση ιδίως για εκείνους που γνωρίζουν την αστρονομική παρατήρηση αφού πρώτα περάσουν από το χόμπυ των υπολογιστών. Τα τηλεσκόπια έχουν τη δική τους λογική, τεχνικές και συστήματα και το να θέλει κάποιος να χρησιμοποιεί οποσδήποτε υπολογιστή για την οδήγηση και τη στόχευση ενός φορητού τηλεσκοπίου, δεν απέχει πολύ από το να θέλει να οδηγήσει αυτοκίνητο μέσω lap-top. (Εντάξει είμαι λίγο υπερβολικός). Υπάρχουν βέβαια κάποιες εφαρμογές όπου είναι προτιμότερη η σύνδεση του τηλεσκοπίου με υπολογιστή, αλλά η συνήθης παρατήρηση με φορητό τηλεσκόπιο δεν είναι μια απ' αυτές.

 

Ελπίζω τα παραπάνω να φωτίζουν λίγο παραπάνω το θέμα και να βοηθήσουν στις επιλογές σου.

  • Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οντως το star hopping με ένα καλό dobsonian είναι ότι καλύτερο. Τα έχουμε συζητήσει και σε άλλα θέματα, αλλά το δυνατό σημείο είναι η χαρά της παρατήρησης και της γνώσης. Οι εικόνες που θα δει κανείς μέσα από ένα τηλεσκόπιο δεν θα έχουν σχέση με τις φωτογραφίες που βλέπει κανείς και δεν μιλάω μόνο για τις φωτογραφίες που μας έχει κακομάθει το Hubble, αλλά και τις απλές φωτογραφίες από ερασιτέχνες, όσον αφορά τα deep sky. Αυτό σημαίνει πως με ένα goto απλά κανείς πατάει δυο κουμπιά και βλέπει μετά ένα νεφελώδες μπαλωματάκι σε ένα μαύρο φόντο. Εμένα δεν με ικανοποιεί κάτι τέτοιο να πω την αλήθεια, ιδίως αν θυσιάσω αρκετή διάμετρο από το τηλεσκόπιο για να έχω αυτό το "πλεονέκτημα". Προτιμώ χίλιες φορές να έχω πιο μεγάλο τηλεσκόπιο και να βλέπω δομές μέσα στο "φωτεινό μπαλωματάκι" παρά να το βρίσκω πιο εύκολα και να μου κάνει ελάχιστη αίσθηση.

 

Όσον αφορά τα κυάλια, είναι πολύ ωφέλιμο για κάποιον να περάσει από αυτό το στάδιο της παρατήρησης, μαθαίνει καλά τον ουρανό και τη λογική που χρειάζεται (προσανατολισμός, ανάγνωση χάρτη, αναγνώριση αντικειμένων) για να μπορέσει να δουλέψει με το πιο δύσκολο στην χρήση τηλεσκόπιο. Από την πράξη έχω δει πως είναι πιο δύσκολο να βρεις με συντεταγμένες ένα αντικείμενο με τηλεσκόπιο παρά με το μάτι χρησιμοποιώντας τα κυάλια. Μια πολύ καλή ιδέα είναι να πας για παρατήρηση παρέα με άλλα μέλη του astrovox, κανονίζονται συχνά και θα δεις ανακοινώσεις, ειδικά όταν ανοίξει ο καιρός στα μέρη σας (εδώ έχω ξεχάσει πότε είδα καθαρό ουρανό τελευταία φορα) και τότε θα δεις στην πράξη αυτά που σου προτείνουν οι φίλοι.

 

Κώστας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ όλους τους νέους φίλους που έκαναν τον κόπο να μου απαντήσουν. Θα ήθελα όμως να παραθέσω και τα σχόλια μου αλλά να ζητήσω και επιπρόσθετες συμβουλές.

 

Απαντήσεις/σχόλια:

- Tα κυάλια μου είναι Vixen 2RB4 multicoated 8-24x50 (field 5o-2.9o) με σημερινή αξία γύρω στα 200 €.

- Αποφάσισα πως για τις βραδυνές μου εξερευνήσεις σε περίοδο διακοπών μου (μακρυά από την φωτορύπανση της Αθήνας) είναι καλλίτερα να προμηθευτώ ένα τρίποδο για κυάλια όπου θα μεταφέρεται πανέυκολα και θα χρησιμοποιείται άμεσα και θα χωράει στο αυ/το μαζί με αποσκευές.

- Μια και αστρονομία χωρίς τηλεσκόπιο δεν γίνεται, θα αγοραστεί και το τηλεσκόπιο. Λόγω κόστους αποκλείστηκε το computerized. Μετά από σχετική έρευνα στο internet αποκλείστηκε επίσης το dobsonian λόγω βάρους (πέραν των 20Kg σε 8'') αφού πρέπει να ανεβαίνει δύο ορόφους κάθε βράδυ. Προσανατολίζωμαι σε τηλεσκόπιο με ισημερινή στήριξη λόγω απαίτησης motor drive.

- Διαφωνώ ΚΑΘΕΤΑ με τους νέους φίλους μου για μη χρήση υπολογιστή (παλάμης η φορητού) για location αλλά να προτιμώ το star hopping με χάρτη. Είναι σαν κάποιος να πηγαίνει ταξίδι και ενώ μπορεί να έχει ένα GPS στην τσέπη του να χρησιμοποιεί εξάντα για εξαγωγή συντεταγμένων. Όμορφο μεν, μη πρακτικό δε. Στις ημέρες μας με ελάχιστο χρόνο στην διάθεση μας νομίζω ότι αξίζει να ξοδεύεις περισσότερο χρόνο στην παρατήρηση (αφού βρείς το θέμα σου γρήγορα) παρά στο πού θα το βρείς... Άλλωστε ο υπολογιστής είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ εργαλείο για τον αστρονόμο και με την προϋπόθεση ότι κάποιος έχει επενδύσει σε σοβαρά προγράμματα αστρονομίας (εγώ έχω το RedShift 3 για PC και το Planetarium for Palm OS 2.3.1) μπορούν να παρέχουν ΑΠΕΙΡΩΣ περισσότερες πληροφορίες και βοηθήματα από έναν χάρτη.

 

Οι καινούργιες μου ερωτήσεις:

1) Το Πλανητάριο Θεσσαλονίκης προσφέρει το SkyWatcher 130 9EQ2 σε 335 €, τιμή νομίζω εξαιρετικά ανταγωνιστική. Το έχει αποκτήσει κανείς να μου δώσει την γνώμη του για την ποιότητα του η την εξυπηρέτηση του αντιπροσώπου;

2) Διάβασα στα σχόλια των φίλων παρακάτω ότι γίνονται παρατηρήσεις με άλλα μέλη. Που βρίσκω πληροφορίες για το που και πότε μαζεύται ο κόσμος για να συμμετέχω και εγώ;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορείς να ψάχνεις για τέτοιου είδους ανακοινώσεις (σχετικά με παρατήρηση) σε αυτή την κατηγορία:

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewforum.php?f=4

 

Επίσης υπάρχουν αρκετοί σύλλογοι που ασχολούνται με παρατήρηση, αν θες ρίξε μια ματιά στις ιστοσελίδες τους (δες την σχετική κατηγορία "Σύλλογοι" στην πρώτη σελίδα του astrovox).

 

Καλό ψάξιμο,

 

Κώστας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι σαν κάποιος να πηγαίνει ταξίδι και ενώ μπορεί να έχει ένα GPS στην τσέπη του να χρησιμοποιεί εξάντα για εξαγωγή συντεταγμένων.

Ασχετο..τι σε ενδιαφερουν οι συντεταγμενες; ο χαρτης ειναι για star hopping και εντοπισμο.Δεν χρειαζεται μπαταριες, τον κρατας στο χερι διπλα σου οταν παρατηρεις, δεν επηρεαζει την νυχτερινη οραση σου, οπως η οθονη του PC ακομα και σε night vision mode και βλεπεις σαν ανθρωπος οχι την μικροσκοπικη εικονιτσα του palmtop.

Επισης η νυχτερινη υγρασια δεν ειναι οτι καλυτερο για ενα laptop.

Σχετικα με το τηλεσκοπιο, η EQ-2 ειναι απαραδεκτα ελαφρια.Οτι τηλεσκοπιο και να βαλεις σε αυτην χαραμιζεται......

Καλυτερα με λιγα λεφτα παραπανω να παρεις ενα 6" με την EQ-3

Εγω την συγκεκριμενη EQ-2 ουτε τσαμπα δεν θα την επαιρνα.

 

Καλα να περνας

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Dimitri,

i entyposi pou exeis oti den prepei na pas gia dob logo varous, kai epomenos tha prepei na protimiseis ena tileskopio me isimerini vasi einai lathos.

Ena tileskopio me isimerini ki ena dob exoun antistoixo optiko solina (an milame gia Newtonian oste na exeis tis perissoteres intses gia ta lefta pou plironeis). I isimerini vasi exei kai ta antibara, tripoda klp eno to dob exei mono mia apli vasi.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ και εγώ με τα άλλα παιδιά. Φίλε Δημήτρη, η δεύτερη από τις τελευταίες ερωτήσεις σου είναι προς την σωστή κατεύθυνση. Μια βραδυά παρατήρησης σε κάποιο αστροπάρτυ θα σου απαντήσει πολλά περισσότερα ερωτήματα από όσα έχεις ήδη σκεφτεί και που σίγουρα θα σου ανακύψουν στο μέλλον. Εκεί θα έρθεις σε επαφή με διάφορους τύπους τηλεσκοπίων, θα δείς πώς γίνεται η οδήγησή τους και το starhopping, θα εκτιμήσεις άμεσα ποιότητες υλικού και παρατήρησης μέσα από το κάθε ένα από αυτά και βέβαια, θα συναντήσεις ανθρώπους γεμάτους ζωντάνια και αγάπη για την αστρονομία.

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης