Jump to content

Σήμερα πήρα το τηλεσκόπιο μου!Αλλά.....Xάλια καιρός!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα τελικά παρέλαβα το dob μου! :D :cheesy: \:D/ :D :cheesy: \:D/

Αλλά δεν μπορώ να δω τίποτα!!!!Έχει μία συννεφιά...Τίποτα μιλάμε! :(

Astronomy compels the soul to look upwards and leads us from this world to another.

Plato

 

http://http://nightskyastro.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

υπομονη ,υπομονη,υπομονηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηη κανε υπομονη κια ουρανος θα γινει ποιο γαλανος ,κανε υπομονη το dob θα βγει κατω απο την ξαστερια.τορου ρου ρου ρου ρο =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>

Η ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗ ΓΝΩΣΗ

Η ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗΝ ΕΝΩΣΕΙ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Α, εσύ είσουνα λοιπόν, ε ; :) Και ψάχναμε να δούμε ποιός αγόρασε καινούργιο εξοπλισμό και γεμίσαμε σύννεφα :)

 

(πλάκα κανω, ε; ) Καλές παρατηρήσεις, και καλή υπομονή, μην περιμένεις ότι με το που θα το βάλεις κάτω θα τα δεις όλα, θέλει αρκετή εξάσκηση η παρατήρηση, και κάθε φορά όλο και κάτι καινούργιο μαθαίνεις. Ξεκίνα απο απλά (φεγγάρι) και προχώρα προοδευτικά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έλλη δεν το ξέρεις;

Είναι φυσικός νόμος, η προμήθεια εξοπλισμού προκαλεί πάντα έντονα καιρικά φαινόμενα :evil: :evil:

Μήπως φταίω και εγώ που σήμερα παρήγγειλα κάτι τις ; :?:

Ηλίας Νταγιόγλου

Μια φωτογραφία = 10^3 λέξεις = 10^6 σκέψεις

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλές παρατηρήσεις eli, θυμάμαι και γω την πρώτη μέρα που το είχα πάρει ( dob 8'') δεν κρατιόμουνα, είχα κάνει από νωρίς το μεσημέρι την ευθυγράμμιση του finder scope και μέτραγα τα λεπτά για να νυχτώσει. Καλό αστροκυνηγητό!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Kαλοριζικο και απο εμενα και εγω περσι τετοιες μερες πηρα το dob και ηταν ετσι ακριβως ο καιρος κανε υπομονη απο σημερα φτιαχνει :)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Eυχαριστώ! :cheesy:

Δεν βλέπω την ώρα να αρχίσω παρατηρήσεις!

Τι χάλια καιρός κι αυτός ρε παιδί μου?

Ελπίζω να φτιάξει απο αύριο [-o< [-o< [-o<

Astronomy compels the soul to look upwards and leads us from this world to another.

Plato

 

http://http://nightskyastro.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εδω πάντος ο καιρός είναι καλύτερος περίπου το 1/3 του ουρανού είναι καλυμένο από σύνεφα αλλά όλο κι έρχονται :shock:

elli Καλορίζικο κι καλές παρατηρήσεις O:)

Είμαστε ταξιδιώτες που πάνω στη Γη διασχίζουν το διάστημα, σαν επιβάτες πάνω σε πλοίο, και πολλοί

από εμάς δε νογάμε κανένα μέρος του σκάφους πέρα από την καμπίνα όπου καταλύουμε.

S.P. Langley

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλορίζικο και..... "καλοτάξιδο"..... \:D/ \:D/ \:D/

 

@raxxla...... τι θα σου έρθει βρε θηρίο;;;;;;.......

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τρισανάθεμα!!!! Πάλι συνέπεσε συννεφιά με αγορά εξοπλισμού!!!! Θυμάμαι και εγώ, όταν είχα αγοράσει το LX 90 μου, πριν 5 χρόνια, πάλι κ...συννεφιά είχε..... Αλλά..... Ηλία (raxxla), μήπως η παραγγελιά του κατι τις σου, έφερε και τη συννεφιά (χαριτολογόντας, εννοείται!)?

Και όσον αφορά τη συννεφιά, ακούστε ένα περιστατικό που μου συνέβη (και που όσο υπερβολικό κι αν ακουστεί, είναι πέρα για πέρα αληθινό). Το καλοκαίρι, μία νύχτα που έβγαλα έξω το τηλεσκόπιο, για λίγο, όλα καλά. Στήσιμο, κομπλέ. Ευθυγράμμιση, μια χαρά, Pec training, ΟΚ. Κάμερα, ΟΚ. Γενικά, ρυθμίσεις ΟΚ. Ξεκινάω να κατευθύνω το τηλεσκόπιο στον NGC 309, τον δεύτερο αγαπημένο μου γαλαξία στο Κήτος (σημειωτέον, είναι τεράστιος - 260.000 έτη φωτός σε διάμετρο, και απόσταση 300.000.000 έτη φωτός). Τον κεντράρω στο CCD, κάνω μία δοκιμαστική λήψη στα 40 sec. για να δω τι ''ψάρια'' έπιασα, και φαινότανε καλό. Ξεκινάω κανονική λήψη στο ενάμισι λεπτό το κάθε καρέ, και το πρώτο καρέ εμφανίστηκε άσπρο....!!!! Τι γίνεται ρε π....., σκέφτηκα. Σταματάω τη λήψη, κοιτάζω προς τα κει, ΣΥΝΝΕΦΑΑΑΑ!!!!! Όλο το βράδυ μετά, πού να με πιάσει ύπνος!!!! Βέβαια, στην Πάρο, έτσι είναι. Δεν ξέρεις τι, κι από που θα σού'ρθει, με τα σύννεφα και τους αέρηδες..... Τελικά τον πέτυχα με την επόμενη προσπάθεια που έκανα.

Εύχομαι λιγότερες συννεφιές και πολλές αστροπαρατηρήσεις και αστροφωτογραφίες.

 

ΥΓ: Έλλη, μην πτοείσαι όταν μερικές νύχτες είναι συννεφιασμένες. Εκείνες τις νύχτες, απλά κάνε ενα πρόγραμμα με στόχους που θέλεις για παρατήρηση.

 

Γιάννης

Στο σύμπαν τίποτα δεν υπάρχει τυχαία, και τίποτα από ό,τι υπάρχει δεν είναι τυχαία μοναδικό
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΛοΛ atma!

 

Dob και Αθήνα! Φοβερός συνδυασμός! :P

Το τελευταίο που πρέπει να σε απασχολεί elli, είναι τα λίγα ή πολλά δικαιολογημένα σύννεφα λόγω εποχής :mrgreen:

Καλορίζικο κι εύχομαι να υπάρχει η δυνατότητα να το μεταφέρεις για παρατήρηση εκτός Αθηνών για να το χαρείς πραγματικά! :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εlli άν ήμουν στη θέση σου θα πουλούσα το dob καμιά

τριακοσαριά ευρώ..θα έβαζα και ένα τρίς παραπάνω ..

και θα έπερνα το Hubble!

Σκέπσου τό!

 

Εύχομαι το πρώτο σου τηλεσκόπιο να σου χαρίσει πολλές αξέχαστες

στιγμές.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης