Jump to content

κουτί ψύξης για την κάμερα


agis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μέσα στο forum είχα βρει ένα θέμα για ένα κουτί ψύξης της κάμερας.Αποφάσισα λοιπόν να κάνω την δική μου δοκιμή...

Μετά από πολύ ψάξιμο λοιπόν κατέληξα στα υλικά που πήρα και σε ένα σχεδιο για το κουτί διαφορετικό από αυτό που θα δείτε(αλλά δυστυχώς το είχα ήδη φτιάξει και δε πρόλαβα να κάνω καινούριo...

 

έχουμε και λέμε λοιπόν:

 

τα υλικά κόστισαν συνολικά 60 ευρό

 

12 ευρό το θερμοηλεκτρικό (12βολτ 89βατ)

είναι πολύ μεγάλο αλλά σίγουρα μπορεί να καλυψεί τις αναγκές της καμέρας από ένα μικρό ενώ δε θα χρείαζεται να δουλέυει συνέχεια οπότε η κατανάλωση μειώνεται.από την άλλη ένα μικρό που θα δούλευε συνέχεια ίσως να μη κάλυπτε της απόλείες...

17 ευρό έναν μικρό θερμοσυσορευτή με ανεμηστήρα για να αποβάλει την θερμότητα (είναι αρκετος).τον πήρα έτσι ωστέ να ναι μακρία απο το κουτί να μη επιβαρύνει τις απώλειες.

9 ευρό (προσφορά :) ) έναν μεγάλο θερμοσυσορευτή για μέσα ώστε ακόμα και όταν δε δουλέυει το σύστημα να διατηρεί κάπως την θερμοκρασία...

και καπού στα 20 ευρό τα άλλα υλικά.(ταινία,κουτί-χρησιμοποίησα ένα παναλαφρο υλικό που χρησιμοποιούν στους εξαερισμους-,καλωδια,διακόπτες,τεφλον)

 

το κουτί όπως φαίνεται στις φωτογραφίες έχει όγκο και είναι το μεγάλο μου λάθος,καθώς ενώ όλα μαζί ζυγίζουν λιγότερο από 1,5 κιλό(πολύ λιγότερο από κάποιες κάμερες αστρονομικές) οι ροπές που ασκεί είναι διπλάσιες!!

επίσης ο μέσα θερμοσυσορευτής είναι αρκετά βαρύς(400 γραμ) αλλά εντάξει.

 

Ένα άλλο πρόβλημα είναι η τροφοδοσία που άντε με ένα 50αρι βρήσκεις μεγάλο τροφοδοτικό να το δουλέυεις(έκαψα ένα τον 3αμπερ, μη το δοκιμάσετε :) ),αλλά οι μπαταρίες αν θέλω να το δουλεύω έξω θα κοστίσουν κάπου στο 100ρικο:(.η μπαταρία της σελεστρον που έχω τώρα για τις δοκιμές ένω θεωρητικά κρατα 2 ωρες και κάτι στην μία μου ανάβει λαμπάκι για φόρτιση.

 

Οι δοκιμές δεν έχουν ολοκληρωθεί αλλα προς το παρόν κάπως έτσι είναι τα αποτελέσματα.θα πάρω και ένα θερμόμετρο να ξέρω τι γίνεται..

 

πως σας φαίνετε;

 

2003815784_DOKIMI1.jpg.14ef663cfcfc5dc7502c888d5267090e.jpg

η πάνω(και καλυτερη) είναι με 17 λεπτα ψύξη η δευτερη με 35

 

4.jpg.00227b81e9264349a26fca221ab72826.jpg

διακοπτες και τα σχετικα

 

3.jpg.b2f0cfe08ba4a1f03dd4f80708f2224b.jpg

ο μέσα

 

2.jpg.c531d8239e92b0ea72454daeba7f96f9.jpg

ο έξω θερμοσ.

 

1.jpg.75a4cafce1672c6e59c0db135bb40ab4.jpg

ολα μαζι μια όψη

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αύριο θα ξέρω τι γίνεται από θερμοκρασιες και πόσο ρεύμα τελικά χρειάζεται,προς το παρόν πάντως τελειώνει την μπαταρία σε 1,5ώρα!!(όσο δουλεύει συνέχεια)

θα βγάλω και μια 60λεπτη φωτογραφία.

προς το παρόν πάντως φαίνεται ότι φτάνει στην ελάχιστη θερμοκρασία σε 20 λεπτά και πρέπει να ναι ένα σημείο κάπου κοντά στο μηδέν...ενώ 2 φωτογραφίες που εβγαλα 10λ και 12λ(12 μόνο γιατι άδιασε η μπατ,αλλα από αυριο θα χω τροφοδοτικό:)) είχαν τον ίδιο ελαχιστο θόρυβο.

 

παρακάτω έχω κάποιες φωτογραφίες σε καλύτερη ανάλυση απλός.

 

6.thumb.jpg.5eea586be9e0153d8688e401c5ad9874.jpg

δε ξέρω τι γίνεται όταν την ανεβάζω αλλά ο θορύβος δεν είναι τόσο μεγάλος όσο φαίνεται στην φώτο...:(

5.thumb.jpg.059c593109b241287f967921ecab9ee2.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ καλή η προσπάθεια σου Άγη.Πρίν προχωρήσεις όμως σε άλλη μετατροπή όπως το να προσπαθήσεις να μεταφέρεις την ψύξη πιό κοντά στον αισθητήρα,σε περίπτωση που αυτή η πατέντα δεν σου φέρει τα αποτελέσματα που περιμένεις,καλό είναι να γνωρίζεις ότι:

Σε ότι αφορά ψύξη η προσπάθεια ψύξης αισθητήρα, όλες οι κάμερες που

που έχουν σύστημα ψύξης, έχουν τον αισθητήρα σε ξεχωριστό θάλαμο κλεισμένο σε κενό αέρος. Αυτό γιατί εάν δεν είναι ερμειτικά κλειστός ο θάλαμος σε κενό αέρος,κατά την ψύξη, ο αέρας που υπάρχει μέσα στον θάλαμο είναι δυνατόν να προκαλέσει υδρατμούς στο τζάμι του ασθητήρα ή πάγο,(λόγο διαφοράς θερμοκρασίας )και στην συνέχεια ακόμη και να βραχεί ο αισθητήρας,να βραχυκύκλώσει και γενικά να καταστραφεί.Με αυτό που έχεις κάνει δεν νομίζω να συμβεί τίποτα απο αυτά που γράφω, αλλά όπως έγραψα και στην αρχή,έχε τα κατα νού μήπως πάς και σε κάτι άλλο γιατί σε βλέπω για "ανήσυχο πνεύμα".

 

Καλή επιτυχία πάντως.

Φιλικά, Νίκος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές όντως είχα σκεφτεί :-$ αλλά δε θα κάνω κάτι τέτοιο κάθως απλά φοβάμαι...

οπότε θα προσπαθήσω να τελειοποιήσω όσο μπορώ αυτήν(μείωση απωλείων βασικά) και νομίζω θα ναι αρκετό.

για την υγρασία είχα σκεφτεί ένα υλικό που βάζουν μέσα στα διπλά τζάμια αλλά δε ξέρω τι αποτέλεσμα θα είχε...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης