Jump to content

starfinder equatorial kai astrofotografia


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Nakis

thelo na rotiso ton k_astrophotographer an gnorizei apo poy mporo na paro ayta ta moterakia gia tin apoklisi kai episis an kserei kanenan poy na poylaei telrad h apo poy mporo na paro ena.(na ipenthimiso pos exo to 8"starfinder aquatorial apo meade).an episis yparxei kanenas poy na poylaei wide angle eyepice gyro sta 100-150eyro as steilei

EYXARISTO!!!!!!!!!!

12\"OrionOptics f/4 λ/10,

Εq6SkyScan Pro,canon 350d(unmodified),Atik1HS,

8"f/6 Meade Starfinder Equatorial Reflector,

NexStar4 Maksutov

70mm Skywatcher(οδηγητικο)

Busnell 4,5\" Equatorial Reflector(το πρωτο μου)

Λοιπα εξαρτηματα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

quote:

Originally posted by Nakis:

an kserei kanenan poy na poylaei telrad h apo poy mporo na paro ena

 

Εγώ έχω το αυθεντικό telrad το οποίο είχα πάρει πριν από τρία χρόνια από το http://www.adorama.com/ γιατί τότε δεν είχα μπορέσει να το βρω στην Ελλάδα.

 

ATTFS.jpg

 

Τώρα δεν ξέρω, μπορεί να το φέρνει κάποιος από τους μεγάλους αντιπροσώπους.

 

Πάντως, πέρα από το αυθεντικό telrad υπάρχουν και οι απομιμήσεις, μερικές μάλιστα από τις μεγάλες εταιρείες όπως η Celestron. Πιστεύω, λοιπόν, πως αν δεν βρεις το ίδιο το telrad θα βρεις τουλάχιστον κάποιο κλώνο εδώ.

 

Ανδρέας

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Naki

 

Gia na baleis to moteraki stin apoklisi theleis kai to Tangent Arm. Ayto einai mia kataskeyi i opoia doyleyei kai xoris moter prosferontas mikrometriki rythmisi stin apoklisi. Afoy pareis kai to Tangent Arm loipon mporeis na topothetisis to moteraki.

 

Tangent Arm tha breis sigoyra sto Nomiko, giati kai ego apo ekei to pira, omos kai i JMI exei.

 

www.jimsmobile.com

 

To moteraki to pira apo JMI kai eimai poly eyxaristimenos apo aytin tin etairia, kathos kai Crayford Focuser pira to opoio doyleyei apsoga.

 

Apo oso ksero kai o Nomikos alla kai to Planitario - Tsampoyras (www.astronomy.gr) exoyn to original Telrad. Sigoyra omos symferei na to ferei kaneis apo Ameriki.

 

Kali epitixia

An thes des sti selida www.geocities.com/k_astrophotographer/

 

Filika

Emmanoyilidis Konstantinos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

k_astrophotaographer

kat arxin eyxaristo gia tis apantisis.thelo na rotiso apo poy mporo na bro bimatiko moter R.A pos mpenei sto tileskopio kai poso kostizei.moy exei xalasei to moteraki tis meade kai eno parigkeila allo apo ton k nomikoden den moy to exei ferei edo kai 3 mines.ego se 10 meres feygo gia XIO kai me tetoio oyrano ama den exo kai to moteraki den lei.gia ayto please pes moy pos ginetai mesa se ayto to xroniko diastima na top paragkeilo.tora gia to telrad den brika akoma alla tha prospathiso. episis thelo na moy peis ti eksartimata epipleon mporo na balo se ayto to tileskopio oste na paro to 100% ton dinatotiton toy.afoy loipon to aksiopoiiso opotika meta tha proxoriso kai stin astrophotografisi...pantos kai pali ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ!!!!!!!!!!!!

12\"OrionOptics f/4 λ/10,

Εq6SkyScan Pro,canon 350d(unmodified),Atik1HS,

8"f/6 Meade Starfinder Equatorial Reflector,

NexStar4 Maksutov

70mm Skywatcher(οδηγητικο)

Busnell 4,5\" Equatorial Reflector(το πρωτο μου)

Λοιπα εξαρτηματα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νακι,

 

βηματικό κινητήρα μαζί με την απαραίτητη παλμογεννήτρια που ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ, θα βρεις σε ενα μαγαζι με ηλεκτρονικα κυκλώματα. Το προβλημα δεν είναι όμως εκει.

 

Η διαδιακασία τοποθέτησης του κινητήρα μέσα στο υπάρχον κουτί της Meade, είναι όλη η υπόθεση. Εκεί θα χρειαστει να κάνεις κάποιες μετατροπές καθώς και μια μικρή πλακέτα, για την τροφοδοσία της παλμογεννήτριας. Όπως καταλαβαίνεις λοιπόν, η τοποθέτηση ενος τέτοιου κινητήρα, είναι και μηχανική αλλα και ηλεκτρονική πρόκληση.

 

Εγω για να το κατασκευάσω σωστά ανέλαβα τα μηχανικά μέρη, αλλα για τα ηλεκτρονικά όπου για να γίνει σωστή δουλειά, επιστράτευσα εναν ηλεκτρονικό, φίλο, ο οποίος ασχολήθηκε με την τοποθέτηση του κινητήρα για περίπου 2,5 εβδομάδες και χώρια τα τεστ που έκανα εγω μετά και ξανά πίσω για διορθώσεις.

 

Δε θέλω να σε τρομάξω, αλλα για να μπορέσεις να έχεις μια αξιόπιστη στήριξη και να μπορείς να κάνεις κάποια δουλειά, θέλει πολύ τρέξιμο και χρόνο. Όμως, η στήριξη αν καταφέρεις να βρείς την σωστή ταχύτητα στην ορθή αναφορά, είναι αρκετά συμπαγής που εμένα τουλάχιστόν με επιτρέπει να φωτογραφίζω ακόμη και με 500mm με σχετική άνεση. Με τη CCD εχω βγάλει φώτο και στην πρωτεύουσα εστία του 6".

 

Καλή επιτυχία

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

k_astrophotographer

αν παρω τελικα τον βηματικο κινητηρα και το δοσω σε καποιον ηλεκτρονικο θα μπορεσει να μου κανει την δουλεια η πρεπει να γνωριζει σχετικα?εγω δυστηχος ειμαι εντελως ασχετος απο αυτα (ειμαι και 15).

12\"OrionOptics f/4 λ/10,

Εq6SkyScan Pro,canon 350d(unmodified),Atik1HS,

8"f/6 Meade Starfinder Equatorial Reflector,

NexStar4 Maksutov

70mm Skywatcher(οδηγητικο)

Busnell 4,5\" Equatorial Reflector(το πρωτο μου)

Λοιπα εξαρτηματα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

12\"OrionOptics f/4 λ/10,

Εq6SkyScan Pro,canon 350d(unmodified),Atik1HS,

8"f/6 Meade Starfinder Equatorial Reflector,

NexStar4 Maksutov

70mm Skywatcher(οδηγητικο)

Busnell 4,5\" Equatorial Reflector(το πρωτο μου)

Λοιπα εξαρτηματα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νάκη,

 

ο ηλεκτρονικός που θα αναλάβει τέτοιου είδους δουλειά, πρέπει να ΑΓΑΠΑΕΙ πραγματικά τη δουλειά του. Επειδή είναι ιδιοκατασκευή, θα χρειαστεί αρκετές ώρες δουλειάς και σκέψης. Τώρα οποιοσδήποτε επαγγελματίας, δυσκολα θα ασχοληθεί με το αντικείμενο γιατί πολύ απλά δεν έχει χρήμα!

 

Εγω την έκανα τη δουλειά μέσω φίλου και ήμουν ΠΟΛΥ τυχερός που βρήκα το συγκεκριμένο άτομο γιατί αλλιώς ή θα το έκανα μόνος ή καθόλου. Τετοιου είδους κατασκευές ειδικά στην Ελλάδα θεωρούνται αγγαρείες και κανείς δε θέλει να ασχολείται...

 

Προσωπική γνώμη: Και να το πας σε κάποιον ηλεκτρονικό για να στο κάνει, αν είναι άγνωστος ειδικά, θα σου πάρει πολλά χρήματα και δεν είναι σίγουρο πως θα σου κάνει τη δουλειά.

 

Μην ξεχνάς, πως εγω εριξα πολύ προσωπική δουλειά στο μηχανικό μέρος της προσπάθειας καθώς και στο σχεδιασμό της όλης κατασκευής.

 

Συμβουλή: Κανε ότι έκανα και εγώ. Βρες μεσω κάποιου συγγενικού προσώπου ή φιλου, κάποιον έμπιστο ηλεκτρονικό που θα ασχοληθεί με το πρόβλημά σου!

 

Φιλικά

Εμμανουηλίδης Κωνσταντίνος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

k_astrophotographer

το προσωπο που θα ασχολιθει με αυτο ειναι ο θειος μου αρα πιστευω πωσ μπορει να αφιερωσει χρονο ,το θεμα ειναι εαν θα μπορεσει να το εγκαταστισει γιατι δεν ασχολειται καθολου με τα τηλεσκοπια.χρειαζεται δηλαδη μονο μηχανικεσ γνωσεισ για να το εγκαταστισει η πρεπει να γνοριζει και απο τηλεσκοπια?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!!!!!!!!!!!1

12\"OrionOptics f/4 λ/10,

Εq6SkyScan Pro,canon 350d(unmodified),Atik1HS,

8"f/6 Meade Starfinder Equatorial Reflector,

NexStar4 Maksutov

70mm Skywatcher(οδηγητικο)

Busnell 4,5\" Equatorial Reflector(το πρωτο μου)

Λοιπα εξαρτηματα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είσαι πολύ τυχερός που έχεις θείο ηλεκτρονικό. Το μόνο που έχεις να κάνεις, είναι να του εξηγήσεις τι ακριβως θέλεις να κάνει το μοτεράκι και εκείνος θα κάνει τα υπόλοιπα.

 

Θα πρέπει να προσέξεις όταν βγάλεις το παλιο μοτερ για να το αντικαταστήσεις καθώς το γρανάζι που υπάρχει επάνω του, πρέπει να το βγάλεις και να το τοποθετήσεις στο βηματικό.

 

Όσο πιο πολύ προσέξεις και όσο περισσότερο χρόνο αφιερώσεις δηλ. δεν πρέπει να βιαστείς, τόσο πιο καλή δουλειά θα κάνεις και έπειτα θα ευχαριστηθείς μια ωραία στήριξη που εσυ τη ρύθμισες να είναι έτσι.

 

Μελέτησε με το θείο σου ολη την κατασκευή και αφιερώστε μαζί λίγο χρόνο συζητώντας όλες τις τεχνικές λεπτομέρειες.

 

Αν κόλλήσεις κάπου μη διστάσεις να μου στείλεις μύνημα.

 

Φιλικά

k_astrophotographer

www.geocities.com/k_astrophotographer/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

k_astrophotographer

pos tha bro tin taxitota toy moter oste na parakoloythei to asteri(poso xrono xriazete diladi oste na kinithei mia mira me thn taxitita poy tha toy balo?)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ!!!!!!!!!!!!!!!!

12\"OrionOptics f/4 λ/10,

Εq6SkyScan Pro,canon 350d(unmodified),Atik1HS,

8"f/6 Meade Starfinder Equatorial Reflector,

NexStar4 Maksutov

70mm Skywatcher(οδηγητικο)

Busnell 4,5\" Equatorial Reflector(το πρωτο μου)

Λοιπα εξαρτηματα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης