Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλωσήρθατε στο AstroVox, το site που από τις 10 Ιανουαρίου 1999 προωθεί την ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα...

...Το προσέξατε; Έτσι αρχίζει το κειμενάκι της πρώτης σελίδας που καλοσωρίζει τους επισκέπτες της και δίνει πολύ περιεκτικά το στίγμα αυτής της όμορφης κοινότητας. Στις 10 Ιανουαρίου του 2009, διεθνούς έτους Αστρονομίας, το ASTROVOX σβήνει δέκα κεράκια και μπαίνει στη δεύτερη δεκαετία της ζωής του, συνεχίζοντας να μας δίνει τη χαρά του να μοιραζόμαστε την κοινή μας αγάπη για τον έναστρο ουρανό, να γράφουμε γι΄αυτή, να πληροφορούμαστε, να αλληλοεκπαιδευόμαστε και να νιώθουμε ευτυχείς που είμαστε μέλη του. Η διαδρομή του ASTROVOX μέχρι εδώ δεν είναι τυχαία, οδηγήθηκε ακούραστα και σταθερά από τον εμπνευστή του και πλαισιώθηκε από την αγάπη όλων όσων συμμερίζονται τις σταθερές αρχές που το χαρακτηρίζουν και αγαπούν την Αστρονομία και την παρατήρηση. Κι αυτό το όμορφο ταξίδι θα συνεχιστεί...

 

:cheesy: :cheesy: ASTROVOX, ΝΑ ΤΑ ΕΚΑΤΟΣΤΙΣΕΙΣ!!! :cheesy: :cheesy:

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 62
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ειλικρινα ευχομαι αυτο το φορουμ, με αυτους τους ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΥΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΣ να συνεχισει να εντασσει ακομα περισσοτερα ατομα στον χωρο της ερασιτεχνικης αστρονομιας και να συνεχισει την εξαιρετικη δουλεια του η οποια εχει ενωσει αρκετους εκατονταδες, καθημερινους σχεδον , επισκεπτες αυτου του site με τον ιδιο αρμονικο τροπο με τον οποιο τα καταφερνει μεχρι σημερα.

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ένα μεγάλο μπράβο σε όλους όσους έχουν κουραστεί και συνεχίζουν να κουράζονται για αυτό εδώ το δημιούργημα.

 

ΜΠΡΑΒΟ και ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ

 

=D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρονια πολλά στο άστροβοξ!!!!

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά που δουλεύουν για να είναι το site που είναι, και ιδιαίτερα στο Ανδρέα φυσικά!!!

 

Ας ελπίσουμε, σε μεγάλες επιτυχίες και ακόμα μεγαλύτερη ανάπτυξη!!!!!!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω πολυ το astrovox και τους διαχειριστες αυτου που μεσα απο το forum και διαβαζοντας εμαθα αρκετα για την αστρονομικη κοινοτητα στην ελλαδα και ασχοληθηκα με το hobby.Επισης χαρις σε αυτο γνωρισα παρα πολυ καλους αστροφιλους οι οποιοι με βοηθησαν και με βοηθουν και μου κρατουν καλη παρεα στις απιστευτα ομορφες εξορμησεις οπουδηποτε και αν ειναι αυτες.Χρονια πολλα λοιπον και απο εμενα =D>=D>=D>=D>=D>.

Παιδια συνεχιστε αυτο που τοσο καλα ξερετε να κανετε ολα αυτα τα χρονια για να μας κρατατε ενωμενους.

Ευχαριστω πολυ και παλι.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρονια πολλα παιδια να τα εκατοστησει το forumακι μας ,και παντα τετοια... :D :D :D

Νίκος Πασχάλης

Αστεροσκοπείο Nunki-Σκιαθος

www.nunki.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανδρεα και διαχειριστες, ευχαριστουμε για την εξαιρετικη παρεα που μας προσφερεις και διατηρεις σε τοσο υψηλο επιπεδο.

astrovox..... =D>

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανδρέα και (ας με συγχωρήσουν που δεν ξέρω τα ονόματα τους) λοιποί της παρέας που είπατε το "Πάμε" 10 χρόνια πρίν ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για την υλοποίηση μιάς πρωτοπόρας ιδέας!

Χρόνια Πολλά όμως σε ΟΛΟΥΣ μας, γιατι το ASTROVOX είμαστε όλοι μας, από τον πιο παλιό ως τον πιο νέο, από τον πιο έμπειρο ως τον πιο αρχάριο, 'ολοι μας!

Ας το κρατήσουμε ζωντανό, ευχάριστο, διδακτικό, διασκεδαστικό. Στο χέρι μας είναι να είμαστε εδώ το 2019 για να γιορτάσουμε τα 20 χρόνια.

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρόνια πολλά στο forum το οποίο γίνεται όλο και καλύτερο. :) Για τους περισσότερους νομίζω αποτέλεσε και την αρχή της ενασχόλησης με την ερασιτεχνική αστρονομία, μιάς και όταν σκεφτόμασταν τί τηλεσκόπιο να πάρουμε ο κ. google μας παρέπεμψε ευγενικά εδώ όπου και ρωτάμε τους παλαιότερους πόσες χιλιάδες φορές μεγέθυνσης πάει το τηλεσκοπιάκι που βλέπουμε σε μία διαφήμηση και πώς εστιάζει, ή τί είναι αυτό το donut που είδαμε από το προσοφθάλμιο, ή άν ο εστιαστής είναι το zoom. Αλλά και οι παλαιότεροι και πιό έμπειροι μοιράζονται μεταξύ τους απόψεις και καταγράφουν τις παρατηρήσεις τους. Και φυσικά ανεβάζουμε και τις φωτογραφίες μας όπου καμαρώνουμε όλοι είτε είναι μία σούπερ φωτογραφία κάποιου έμπειρου, είτε η πρώτη μας.
starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παραλαγή στα λεγόμενα του Στέφανου Σοφολόγη :

 

ASTROVOX, ΘΑ ΤΑ ΕΚΑΤΟΣΤΙΣΕΙΣ!!!

 

Αποτελεί ένα forum που δημιούργησε, δημιουργεί και θα δημιουργεί :

φίλους, ιδέες, οράματα, αντιθέσεις, παραθέσεις, συνεργασίες, συλλόγους, παρέες, ομάδες, γνώση.

Υγεία και καλό κουράγιο στους έχοντες την ευθύνη της λειτουργίας, στους συμμετέχοντες και επισκέπτες.

Φιλικά,

 

Δημήτρης Πρασόπουλος

Αλεξανδρούπολη/ Κομοτηνή

http://prasopoulosdimitrios.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Astrovox χρόνια πολλά!! =D> =D> =D>

Ένα μεγάλο μπράβο και πολλά ευχαριστώ σε όλους τους διαχειριστές αλλά και σε όλα τα μέλη που με προσπάθεια δίνουν τις γνώσεις και τις εμπειρίες τους στους υπόλοιπους!!

Να τα εκατοστήσουμε λοιπόν όλοι μαζί με υγεία και όσο γίνεται καθαρούς ουρανούς!! :D

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρονια πολλα astrovox και περιμενω να μαθω ακομα περισσοτερα απο σενα..... :D
''''Δεν υπάρχει τίποτα πιο σημαντικό στη ζωή απο το να ανακαλύψεις το ακριβές σημείο,απο το οποίο πρέπει να παρατηρούνται και να κρίνονται όλα τα πράγματα,κι ύστερα να παραμείνεις σε αυτό το σημείο.''''
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Ανδρέας, μέσα από την ανιδιοτελή προσφορά του με την δημιουργία του Astrovox πρέπει να γίνει παράδειγμα για όλους μας. Αντί να κλαιγόμαστε γιατί η ερασιτεχνική αστρονομία ή οτιδήποτε άλλο στην Ελλάδα δεν πάει μπροστά ή δεν προωθείται από τους 'αρμόδιους' ή την 'πολιτεία' ας αναλογιστούμε τι μπορούμε να κάνουμε ΕΜΕΙΣ για αυτό, μέσα από την δουλειά μας, την βοήθεια στον δίπλα μας και την στάση ζωής μας γενικότερα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να ευχηθώ και εγώ με τη σειρά μου τα χρόνια άπειρα. Εφόσον έχει γεννέθλια το Άστροβοξ, είναι σαν να έχουνε όλοι οι αστροβοξίτες ερασιτέχνες αστρονόμοι. Και να ευχαριστήσω ιδιαίτερα το φιλαράκι μου τον Ηλία το Χασιώτη, ο οποίος πριν από πριν από τέσσερα χρόνια όταν είχε έρθει στο σπίτι μου, και φωτογράφιζε το Δία με το 8'' μου, μου γνωστοποίησε την ύπαρξη αυτού του ΥΠΕΡΟΧΟΥ πραγματικά site, που τόσο έχει εμπλουτίσει τις αστρονομικές μου γνώσεις, και μου έχει λύσει πολλές απορίες που είχα. Και να ευχηθώ να μην υπάρχουνε άλλες επισκέψεις ουφολόγων.

Αντρέα, συνέχισε την εξαιρετική διαχείρηση του site, όπως συνηθίζεις.

 

ΑΣΤΡΟΒΟΞ, ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΕΙΡΑ!!! :D :D :D :D

 

Γιάννης

Στο σύμπαν τίποτα δεν υπάρχει τυχαία, και τίποτα από ό,τι υπάρχει δεν είναι τυχαία μοναδικό
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Happy Birthday Astrovox!!!

Πως πέρασαν τα χρόνια... Κι εγώ πρόλαβα μόνο τα μισά!

Συγχαρητήρια και στον ακούραστο Ανδρέα που τόσα χρόνια δίνει χρόνο και κόπο για αυτόν εδώ το χώρο!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρονια Πολλα Astrovox

 

ελπιζω τα επομενα χρονια να ειναι το ιδιο καλα ...και ακομα καλυτερα :mrgreen: απο τα πρωτα δεκα χρονια!!! :mrgreen:

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρόνια πολλά στο Astrovox και συγχαρητήρια στους διαχειριστές του για την πολύ καλή δουλειά που έχει γίνει τόσα χρόνια. :D

Αυτό που είναι ακατάληπτο σχετικά με το σύμπαν είναι ότι θα έπρεπε να είναι πέρα για πέρα

καταληπτό

 

Albert Einstein :!:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...θα ήθελα και εγώ και ο<Ήλιος μας> να ευχηθώ στον Ανδρέα, το ΑstroVox και τους συνεργάτες του Χρόνια Πολλά και καλή συνέχεια....και δύναμη :-({|= =D>

Πέτρος Δεσύπρης

Corvus Eye Observatory

ATHENS / S Y R O S

 

http://www.pdesypris.com/

http://www.ceo-despet.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρονια Πολλα και απο εμένα και καλη συνεχεια για τους διαχειριστες=D> =D> =D> =D> και ολα τα μελη .

«Μην βαδίζεις απαλά μέσα σε αυτήν την καλή νύχτα – Εξοργίσου, εξοργίσου ενάντια στον θάνατο του φωτός».Do Not Go Gentle Into That Good Night

Dylan Thomas (1914-1953)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρόνια Πολλά Ανδρέα και από μένα!

 

Ελπίζω να συνεχιστεί με το ίδιο μεράκι από σένα και από πολλή λαχτάρα από όλους εμάς!!

Φιλικά,

 

Λεωνίδας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Posted: 23 Mar 2001 15:23

 

Σας καλωσορίζω όλους στο νέο αυτό φόρουμ του AstroVox που ελπίζω να αποτελέσει ένα ωραίο τόπο για ελεύθερες και ενδιαφέρουσες συζητήσεις. Προσδοκώ όλοι μας να πλουτίσουμε εδώ τις γνώσεις μας αλλά και να γνωριστούμε και φυσικά να περάσουμε καλά.

 

Ανδρέας Παπαλάμπρου

 

Αυτό ήταν το πρώτο μήνυμα στο Astrovox, στη λειτουργία του ως φόρουμ.

Λιτά λόγια, μεγάλα όνειρα.

Σεμνή αρχή, σπουδαία πορεία.

Αγνές προθέσεις, ωραία επιτεύγματα.

Όλα αυτά τα χρόνια, το Astrovox απετέλεσε γέφυρα επικοινωνίας μεταξύ των ερασιτεχνών αστρονόμων, νέων και έμπειρων, και συνέβαλε ουσιαστικά στην "Αστρογέννεση" της ερασιτεχνικής Αστρονομίας στην Ελλάδα.

Εύχομαι πολλά-πολλά ακόμα χρόνια ακμής, δημιουργίας, συνεργασίας και προσφοράς.

 

Βαγγέλης Τσάμης

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρονια πολλα Astrovox!!!

Ας συνεχιστεί το μεγαλιώδες έργο της διάδοσης και συζήτησης της αστρονομίας για πολλά χρόνια ακόμα... =D>

The Truth Is Out There... 8-[ 8-[ 8-[
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης