Jump to content

FOV και βινιεταρισμα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με ρυθμούς χελώνας (κατι η έλειψη χρόνου, κατι η συννεφια) συνεχίζω και εγω να μαθαίνω πως φωτογραφίζουν DSO. Εχω πολλές ερωτήσεις, αλλα αν μπορείτε να μου απαντήσετε σε κανα δύο:

 

Δειτε το πρακάτω, ειναι οι Μ81/82, κακο-πλαισιωμένοι, με ελάχιστα frames, πολύ λίγα dark, καθολου flat (κατα λαθος τα υπερεκθεσα). Κοινώς όλα τα λαθη και ακόμη μερικά. Εχω κανει gradient για να βγαλω το βινιεταρισμα, levels, curves στο gimp. EOS300D ISO400, WO 80II ED, IDAS-LPS, 2λεπτες εκθέσεις μεσα απο Αθήνα.

 

1) Το FOV ειναι πολύ μεγάλο , νομιζα ότι θα ειναι ποιό μικρο, κάποιος πρακτικός τρόπος να υπολογίσω το πραγματικο ;

 

2) Γιατί εχω βινιεταρισμα; Εβαλα: εστιαστής 2" -> φίλτρο -> 2" extender, T-ring, EOS. Νομιζα ότι αυτο το φαινόμενο δεν εμφανιζεται στο 80ρι. Και εχω αρχισει να ανυσηχω, αν το κανει ετσι χωρίς, με reducer τι θα γινει;

m81-ave2.thumb.jpg.573795b666f1cc56f181bf76cdb8888e.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για την δεύτερη ερώτηση πιθανότατα η απάντηση να βρίσκεται στο Τ-ring το οποίο είναι κάπως μικρό. Και εγώ παρατηρώ βινιεταρισμα..

Μαλιστα έχω παραγγείλει έναν ανταπτορα της televue που καταλήγει σε 2.4'' για να δω μεταξυ αλλων και την διαφορά στο συγκεκριμενο θεμα..

 

Το θέμα αυτό όμως, λύνεται εύκολα με τα flats αρκεί αυτα να είναι σωστά τραβηγμένα..

 

 

Σχετικά με το πεδίο εγω απλά χρησιμοποιώ το ccd calculator για να υπολογίσω αριθμητικά το πεδίο..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για το T-ring δεκτό, αν και δεν περίμενα να ειναι τοσο πολυ.

 

Για το CCD calculator, αυτό χρησιμοποιώ και εγω και απο εκει προέρχεται η ερωτηση μου. Ο Wodaski μου δίνει 2.72 " / pixel. Αλλά αν υπολογίσεις την απόσταση απο τους δύο πυρήνες σε pixels και διαιρέσεις με αυτην την πραγματική γωνιακή αποσταση τους, βγαζεις 5.5arcsec / pix, το διπλό απο αυτο που περίμενα λες και εβαλα reducer 0.5 - και υποπτεύομαι ότι και το βινιεταρισμα ισως ειναι απο εκεί. Αλλά πως γίνεται αυτο; Ειτε το CCD μου ειναι ποιο μεγαλο απο ότι νομιζω ( ; ) ειτε η σωλήνα μου εχει το μισό εστιακό μήκος απο ότι νομίζω ( ;; ) , ή κατι μου διαφεύγει.

 

Καμια ιδεα;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χμ...

δεν νομίζω να σου διαφεύγει τίποτα...

Χρησιμοποιόντας τον τύπο για το FOV από το βιβλίο "Handbook of astronomical image processing"

FOV(μοίρες) = 57.3 * W-ccd / F

όπου W-ccd είναι το πλάτος του αισθητήρα, έχεις

57.3 * 22.7 / 545 = 2.38 μοίρες περίπου, αν δεν έχω κάνει κάποιο λάθος στα νούμερα.

Αν είχες τη μισή εστιακή όπως υποψιάζεσαι το FOV θα ήταν σχεδόν 5 μοίρες!

Πόσες μοίρες πλάτος φαίνεται να έχει αυτή η φωτό;

Ηλίας Νταγιόγλου

Μια φωτογραφία = 10^3 λέξεις = 10^6 σκέψεις

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μα ακριβώς αυτό φοβάμαι (και μετρησα προχειρα χτες). Αλλά επειδη έκανα τους υπολογισμούς βραδυ, ασε να βαλω κάτω τον χαρτη και να μετρήσω με τα αστερια και θα απαντήσω. Και παλι σπαω το κεφαλι μου, ΠΩΣ στο καλό μπορεί να γίνεται αυτο; Ενταξει, εβαλα το φίλτρο πριν τον extender, αλλα ειναι φίλτρο, όχι reducer !!! ](*,)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ακυρο, false alarm.

Αλλη φορά δεν κανω υπολογισμούς βραδυ ](*,)

Τα ξαναϋπολόγισα και ειναι ακριβως το FOV που πρεπει,

περιπου 2.38 μοίρες στο πλατύ μερος :oops:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης