Jump to content

AΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΟΔΗΓΗΣΗ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο forum!Απορία πρώτη,παιδιά εχω μια meade dsi 2 pro που την απέκτησα πρόσφατα από το εξωτερικό,πως μπορω να κανω οδήγηση?Θα χρειαστώ οδηγητικό τηλεσκόπιο με φωτιζόμενο προσοφθάλμιο?Μπορει η κάμερα να κάνει οδήγηση μόνη της με καλά αποτελέσματα??

Μέχρι 1 λεπτό έκθεση στο Μ42 ΕΒΓΑΛΕ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΚΑΛΕΣ ΦΩΤΟ!Ώμος θέλω να αυξήσω τον χρόνο έκθεσης παραπάνω ,και για πιο αμυδρά αντικείμενα.....Η βαση μου lxd 75 ,είναι οριακά φορτισμένη με έναν 8'ιντσων σμιντ νευτωνιο σωλήνα και φοβάμαι πωσ αν βάλω και δευτερο σωλήνα για οδήγησή,η ακρίβεια στόχευσης θα πάει περίπατο..... :(

Απορία δεύτερη,τα μεγάλα finders όπως το 10 επι 60 της stellarvue κάνουν για οδηγητικά????

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να κάνεις οδήγηση θέλεις καποιο τρόπο να παρεις αστρα απο την DSI:

 

1) 2o τηλεσκοπιο, ο ευκολος τροπος

2) off axis guider (συνιστώ τον Celestron radial, θα τον βρεις και φτηνα στο astromart), θα σου βγαζει λίγο την πιστη να βρίσκεις αστρα για οδήγηση, αλλα δεν θες δευτερο τηλεσκοπιο

3) καποιο παλιο τηλεφακό με "μεγαλο" f, που θα τον βιδώσεις στο Μ42 σπειρωμα που εχει η καμερα.

 

Σε γενικες γραμμες υποτίθεται οτι θες το οδηγητικό να εχει f >= αυτο του τηλεσκόπιου αλλα υπαρχουν και καποιοι που λενε οτι και ενας τηλεφακός 300-500mm κανει μια χαρα

 

Την εικόνα που θα παρεις απο την καμερα θα την διοχετευσεις σε ενα προγραμμα οδήγησης (συνιστώ το PHD) και αυτο θα πρεπει να οδηγήσει τα μοτερ της βασης σου (πχ μεσω ascom drivers αν εχεις autostar χειρηστήριο, ή μεσω εισόδου ST4 στην βαση - αν εχει - και κάποιου ενδιάμεσου όπως αυτό που φιάχνει ο Μαρίνος - starguider). Μπορεις να χρησιμοποιήσεις και το Evisange της Meade αλλα οι φημες λενε ότι [-X (δεν το εχω δοκιμασει, το PHD ειναι κορυφή)

 

Ελπιζω να βοήθησα να τα ξεκαθαρίσεις λίγο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν έχεις autostar διάβασε εδώ

http://www.cloudynights.com/ubbthreads/showflat.php/Cat/0/Number/2816840/page/0/view/collapsed/sb/5/o/all/fpart/1/vc/1

ο τύπος jgraham το έχει κάνει.

 

Ηλίας

Ηλίας Νταγιόγλου

Μια φωτογραφία = 10^3 λέξεις = 10^6 σκέψεις

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

It takes a bit to learn how to tweak Envisage really stick to the guide star, but once you've got it figured out it is very effective. The trick (for me) was learning to set how aggressive the autoguiding applies corrects. When I first started using it I tended to set it too high and it tended to over-correct quite a bit. I've since learned to let it guide for a bit to get it good and locked on, then turn the gain way down so it makes more gentle corrections.
Για αυτο γουστάρω το PHD, δεν εχεις να ανυσηχείς για τίποτα, σου κάνει μονο του calibration και εσυ κάααθεσαι :)

Λοιπον διαβάζοντας αυτο που σου λεει ο Ηλιας καταλαβαίνω καλύτερα πως δουλευει η βαση σου. Θα ελεγα, εναν απο τους τρεις τροπους για να παρεις εικονα (οποιος σε βολεψει) και PHD με ascom drivers για autostar. Η κάμερα με USB στον υπολογιστή, PHD και ενα σειριακό καλωδιο για να οδηγήσεις το 497.

 

Ααα, και κατι αλλο, γιατί μαλον τα εχεις μπερδεψει, αν χρησιμοποιήσεις την καμερα για οδήγηση ΔΕΝ μπορεις να την χρησιμοποιήσεις την ιδια στιγμη και για φωτογραφηση, θες δευτερη. Δεν ειναι απο αυτες που κανουν μονες τους οδηγηση και φωτογραφηση.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εδώ http://www.stark-labs.com/phdguiding.html

 

Είναι freeware :cheesy:

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

drivers και προγραμμα ειναι κιολασ κατεβασμενα!!!!!!!!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ....!

Δοκιμαζο και σασ λεω συντομα για αποτελεσματα!!!Δρομολογω και την αγορα ενοσ finder 10x60 απο αμερικη.... :D :D :D :D :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν ενοοεις finder για την DSI για οδήγηση, πως θα την προσαρμώσεις; Η καμερα εχει T-adaptor και 1.25" nosepiece. Και δεν ξέρω αν ενας 60ρης πρωτευοντας με μικρή εστιακή (οπως ειναι οι finders) θα σου κανει σωστή δουλεια για να οδηγησεις κατι με τοσο μεγαλη εστιακή αποσταση. Εγω να σου δωσω να καταλαβεις οδηγω ενα 80 f/7 με ενα 70 f/8.5, αλλοι χρησιμοποιουν 60ρι γι αοδηγηση αλλα και παλι με ικανοποιητική εστιακή αποσταση.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά sorry για τον βομβαρδισμό ερωτήσεων,για αρχή ....πολυ αρχάριος !!!!

Ο σωλήνας μου είναι f4 me 812 fl....Τα finders που έχω βρει είναι αυτά

 

http://www.optcorp.com/product.aspx?pid=105-166-168-9775

http://www.optcorp.com/product.aspx?pid=105-166-168-9776

Έλεγα μήπως γίνεται με ενα προσοφθαλμιο 9mm (φωτιζόμενο με σταυρόνημα)να κάνω guiding από τα finders!!Aλλα βλέπω πως χουν μικρότερη εστιακή απο τον σωλήνα μου..... ](*,)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν βαζεις προσοφθαλμιο , η καμερα μπαινει primary focus, δηλαδη μονο με τον 1-οντα φακο. Το προσοφθαλμιο με το σταυρονημα το θες μονο οταν κανεις οδηγηση χειροκινητα, οχι με καμερα.

 

Αν ειναι να πεταξεις τοσα λεφτα για αυτα που λες, ψαξε για κανενα ελαφρυ φτηνο οδηγητικο καλυτερα, μαζι με ενα ζευγαρι φτηνα οδηγητικα δακτυλιδια Εγω ας πουμε βολεύτηκα με ενα Meade 70ρι απο εδω : http://stores.ebay.com/Telescope-Warehouse_Telescopes (εχει ενα 60ρι και ενα 80ρι τωρα). Δακτυλιδια φτηνα βρισκεις σε πολλα μερη. Αστρομαρτ κοιταξες;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

To ψάχνω!!!!!Α ρε παιδιά,να ξέρετε απο πόσα χαμένα λεφτα με γλιτωσατε!!!!

ΚΕΡΝΑΩ ΚΑΦΕ,και πάλι ευχαριστώ....Για αρχή phd να δουμε τι κάνει!! =D> =D> =D> =D>

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Να ρωτησω κι εγω με τη σειρα μου.....αξιζει να παρω radial guider αντι οδηγητικου. Το βλεπω σαν πιο ελαφρια και μετακινησιμη λυση.

 

Εχω ενα sw 120ED DS-Pro.

 

Καπου διαβασα οτι θα χασω απο φωτεινοτητα στο σημα που φτανει τελικα στην dslr μου.Ισχυει?

''''Δεν υπάρχει τίποτα πιο σημαντικό στη ζωή απο το να ανακαλύψεις το ακριβές σημείο,απο το οποίο πρέπει να παρατηρούνται και να κρίνονται όλα τα πράγματα,κι ύστερα να παραμείνεις σε αυτό το σημείο.''''
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν σου κοβει φως απο την DSLR, το φως του off axis guider προερχεται απο την περιφερεια, απο κομματι που δεν φτανει στην dslr ουτως ή αλλως

 

Υπερ: ελαφρυ, ενα τηλεσκοπιο, δεν εχεις προβλημα flexure μεταξύ κυριας ΟΤΑ και οδηγητικής (σε καταδιοπτρικα κυριως)

 

Κατα: δεν βρισκεις παντα ευκολα αστερι να οδηγησεις, ειναι απο την περιφερεια του στοχου σου, ειναι παραμορφωμενα. Προσοχη, προσθετει στο μηκος αρα αν εχεις προβλημα back focus (πχ νευτωνιο) τον ξεχνας (το 120ρι λογικα πρεπει να ειναι μια χαρα :) ).

 

Εγω εχω και τα δυο και ακομη δεν εχω βρει τον χρονο (ατιμη συννεφια :( ) να κανω αρκετες δοκιμες για να αποφασισω αν θα πουλησω τον Off-axis ή το οδηγητικο με τα δακτυλιδια του :)

 

Σιγουρα το ξεxωριστο οδηγητικό τηλ. ειναι μεγαλη ευκολια, και σε θεματα εστιασης και στο να βρεις αστερι να οδηγησεις. Αλλα και το να εχεις μονο μια ΟΤΑ ειναι και αυτο δελεαστικο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οποτε το μονο κακο στην δικη μου περιπτωση θα ειναι να μη βρισκω αστερι να οδηγησω.

 

Μηπως ομως το οτι βρισκομαι σε σκοτεινο χωρις φωτορυπανση ουρανο θα ειναι πιο ευκολο να βρω αστερι να οδηγησω ακομα και με το radial guider?

''''Δεν υπάρχει τίποτα πιο σημαντικό στη ζωή απο το να ανακαλύψεις το ακριβές σημείο,απο το οποίο πρέπει να παρατηρούνται και να κρίνονται όλα τα πράγματα,κι ύστερα να παραμείνεις σε αυτό το σημείο.''''
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σιγουρα, ο σκοτεινος ουρανος, σε συνδιασμό και με ευαισθητη οδηγητική καμερα, ειναι μεγαλο ατου. Ιδιως αν χρησιμοποιησεις πχ τον Celestron που εχει μεγαλη ελευθερία κίνησης και μπορεις να γυρισεις τον καθρεπτη του σε πολλά σημεία. Αλλα καλο θα ητανε να παρεις γνωμες και απο αλλους που εχουν δουλεψει τον OAG ποιο πολύ απο εμενα (εχω δει κοσμο να τους πουλαει). Οπως ειπα εγω δεν εχω βρει χρονο για να παρω οριστική αποφαση για το ενα ή το αλλο - τις λίγες βραδιες που ανοιξε αυτον το χειμωνα ειπα να μην το παιδευω και εβαλα το οδηγητικό πανω.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω roryt...

 

Οποτε περιμενω απαντησεις απο καποιον που εχει κανει ελεγχους...

 

Κανεις να βοηθησει?

''''Δεν υπάρχει τίποτα πιο σημαντικό στη ζωή απο το να ανακαλύψεις το ακριβές σημείο,απο το οποίο πρέπει να παρατηρούνται και να κρίνονται όλα τα πράγματα,κι ύστερα να παραμείνεις σε αυτό το σημείο.''''
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης