Jump to content

φωτογραφικη μηχανη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε ολους τους αστροφιλους!!!!!!!!!!Οπως λεει και το θεμα προκειται για μια φωτογραφικη μηχανη...Και θελω να ρωτησω αν ειναι καλη!!!!ειναι 9,1 mg pixel και μαρκα casio. αυτη η αναλυση αρκει για αστροφωτογραφιες? ή μηπως χρειαζεται περισσοτερο?

casio-exilim-zoom-ex-z85-youtube-camera.jpg.794c02f0eaf2e311f0a8d34bbdd6dec3.jpg

Οτι σκεφτεστε και αισθανεστε σημερα διμιουργει το μελλον... :D :mrgreen: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αυτο που ειναι σημαντικο για την αγορα μιας φωτογραφικης μηχανης ειναι η ποιοτητα του αισθητηρα και αν υπαρχει δυνατοτητα για γ να ρυθμιζεις διαφορες παμετρους της ληψης(χοντρικα αυτα ισχυουν,υπαρχουν παρα πολλες λεπτομεριες για φωτογραφηση αξιωσεων με τις οποιες μπορεις να ασχοληθεις αν σου αρεσει η αστροφωτογραφηση)

 

 

βεβαια το τι φωτογραφικη μηχανη θα αγορασεις εξαρταται απο το τι θεματα θελεις να φωτογραφιζεις,ετσι αν θελεις μια μηχανη σε σχετκα μικρο κοστος για καθημερινη χρηση που να μπορει να παρει μερικες εικονες αυστηρα ομως, μονο απο φεγγαρι μπορεις να αγορασεις μια τετοια μηχανη,παντως για το κοστος της ,αν θελεις να ασχολησθει σοβαρα ,ε την αστροφωτογραφηση,εχω την εντυπωση οτι μπορεις να αγορασεις κατι καλυτερο απο αποψη τεχνικων χαρακτηριστηκων,,χωρις να εχω καποιο μοντελο στο νου μου ,αυτη την στιγμη,ελπιζω πιο εμπειροι να σε κατατοπισουν πιο πολυ στην αγορα της μηχανης

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

9,1 mg pixel και μαρκα casio. αυτη η αναλυση αρκει για αστροφωτογραφιες? ή μηπως χρειαζεται περισσοτερο?
Κανε μια βολτα απο τις αστροφωτογραφιες (στο πανω μερος τις σελιδας) και δες τι χρησιμοποιήται και γιατι κατα περιπτωση. Απλα να σου δωσω 2-3 hints:

 

οι μηχανες που δεν αφαιρείται ο φακος τους - δεν ειναι δηλαδη (D)SLR - κανουν μονο για αυτο που λεγεται "afocal" φωτογραφιση , φωτογραφιση δηλαδη μέσα απο προσοφθαλμιο, ψαχτο και θα δεις γιατι ειναι περιορισμενος τρόπος.

 

Οι μηχανες που δεν εχουν ρυθμίσεις "bulb" δεν εχουν αρκετό περιθωριο για μακρες εκθέσεις (απαραίτητο για οτιδηποτε εκτος απο πλανητικη).

 

Τα megapixels ειναι το τελευταιο που κοιτας σε αυτο το χομπυ, ιδιως οταν 9,1 απο δαύτα τα εχουν στριμώξει σε εναν πολύ μικρό (αρα θόρυβος) CMOS (αρα ελειψη ευαισθησίας) αισθητήρα. Η μηχανη μπορει να ειναι τελεια για καθημερινή φωτογραφιση αλλα το ποιο πιθανο ακαταλληλη για οτιδηποτε αλλα εκτος απο φεγγαρι

 

Ενας βασικός παραγοντας για το τι μηχανη χρειαζεσαι ειναι να "δενει" σωστα με το τηλεσκοπιο σου - ψαξε για το CCD calculator (αλήθεια, για ντοπς την θέλεις ; αν ναι μη περιμενεις να βγαλεις τιποτα αλλο απο φεγγαρι, Δια και Κρόνο, και αυτα με δυσκολια)

 

Αν θυμαμαι καλα, εχει η Ακτις ενα εισαγωγικό κείμενο για το θέμα (http://www.aktistar.com στο λινκ Αστροφωτογραφία), αλλα πληροφοριες μπορεις να βρεις παρα πολλές και εδω και στο Ιντερνετ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Roryt το τηλεσκοπιο που θελω να αγορασω ειναι ενα dob 8.Εσυ τη φωτογραφικη μηχανη θα μου προτεινες να αγορασω...ομως το χρηματικο ποσο να μην ξεπερναει τα 200ευρω????Τα πραγματα που θελω να φωτογραφιζω ειναι νεφελωματα,πλανητες και γαλαξιες.
Οτι σκεφτεστε και αισθανεστε σημερα διμιουργει το μελλον... :D :mrgreen: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

roryt εψαξα στο aktistar για μηχανες αλλα δεν ξερω τη να παρω.Μερικες μηχανες φαινονται πολυ παλιες...Αυτη τη ''μηχανη''πως τη χρησιμοποιουμε???????????

STbodysmall.jpg.d514d5fb3d09ea1e28bbc1f0dab57261.jpg

STbodysmall.jpg.8cbb3380495f28d746bcde6161ad8c8f.jpg

Οτι σκεφτεστε και αισθανεστε σημερα διμιουργει το μελλον... :D :mrgreen: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αυτη αν δεν κανω λαθος ειναι ccd...ο αισθητηρας της για την ακριβεια ειναι ccd,και ΔΕΝ κανει για καθημερινη χρηση.

 

 

 

αυτες οι μηχανες χρησιμοποιουνται απο ερασιτεχνες αστροφωτογραφους και προσαρμοζονται πανω στα τηλεσκοπια τα οποια βρισκονται σε ειδικες στηριξεις με μηχανισμο παρακολουθησης των αστρων(πουλιονται συνηθως ξεχωριστα απο το τηλεσκοπιο).

 

 

ειναι καταλληλες για εκθεσεις αρκετων λεπτων και η χρηση τους ειναι αρκετα περιπλοκη(με την εννοια οτι απαιτειται διαβασμα,υπομονη και εξοικιωση)δν θα σε συμβουλευα να παρεις μια τετοια για αρχη,γιατι μπορει να απογοητευευτεις απο τις πολλες λεπτομεριες που απιτουνταιγια την ληψη μιας φωτογραφιας συν του οτι μια τετοια μηχανη απαιτει οπως ειπα στηριξη (για μια αρκετα καλη στηριξη καταλληλη για φωτογραφηση υπολογισζε περιπου 500-600 ευρω απο ελλαδα)

 

 

γενικα αυτες οι φωτο που βλεπεις στην ενοτητα ''αστροφωτογραφιες'' ολες εκτος των πλανητων ,της σεληνης και του ηλιου απαιτουν εκθεσεις αρκετων λεπτων ,επεξεργασια αρκετης ωρας στο photoshop και σε αλλα προγραμματα,και διαβασμα για την εφαρμογη διαφορων τεχνικων.

 

οι αστροφωτογραφιες αμεσως μετα την ληψη σε πολλες περιπτωσεις δν μοιαζουν σχεδον καθολου με το τελικο αποτεσμα των διαδικασιων που προανεφερα....

 

μπορει να φαινεται περιπλοκη η διαδικασια ληψης μιας αστροφωτογραφιας αλλα οταν γινει σταδιακα και σιγα σιγα ερχονται ολα φυσιολογικα.

 

 

δυστυχως τα 200 ευρω που αναφερεις δν επαρκουν για τη αγορα μιας μηχανης που να μπορει να χρησημοποιηθει για την φωτογραφηση των θεματων που αναφερεις(εκτος και αν ενδιαφερεσαι για φιλματη)

κανε αυτο που σου ειπε ο roryt πηγαινει στις αστροφωτοφιες και δες τι εξοπλισμο χρησιμοποιει ο καθενας για το θεμα που φωτογραφιζει,ρωτα και εδω στο φορουμ και σιγουρα θα μπεις γρηγορα στο κλιμα.

 

παντως αν θελεις την μηχανη αποκλειστικα την μηχανη για αστροφωτογραφια τοτε σε συμβουλεω να περιμενεις και αλλο(ετσι ωστε και οι τιμες μερικων καλων μηχανων να πεσουν και να μπορεις να διαθεσεις περισσοτερα χρηματα)

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Mιχαλη εσυ τη θα μου προτεινες να αγορασω???εγω παντως ειμαι ασχετος με το θεμα τις αγορας μιας μηχανης..:wink::roll: κατι αλλο μια μηχανη μονο για πλανητες τι θα μου προτεινες ας πουμε 8-[ αν το τηλεσκοπιο που θα αγορασω ειναι το dob 8!!!!!!!!!
Οτι σκεφτεστε και αισθανεστε σημερα διμιουργει το μελλον... :D :mrgreen: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε μου, ξαναδιαβασε αυτα που σου ειπα ποιο πανω, δες το αρθρο στην Ακτις (για εισαγωγη ειναι αρκετα καλο), αγορασε το Nightwatch αν δεν το εχεις ηδη και ψαξε παλιοτερα θεματα στο φορουμ. Σου λειπουν βασικες γνωσεις , το θεμα δεν ειναι τοσο απλο, περνω ενα ντοπς, περνω και μια μηχανη μεχρι 200 ευρω και αρχιζω να φωτογραφιζω.

 

1 )φωτογραφηση με ντοπς , οτιδηποτε περα απο Φεγγαρι και πλανητες (και αυτα με δυσκολια) ξεχνα την - καποιοι θα σου ξεχνα την γενικα με ντοπς

 

2) ο απλουστερος τροπος να κανεις πλανητική ειναι με web camera

 

3) αν θες μια συμβουλη, ξεχνα την αστροφωτογραφιση για αρχη. Οταν θα εχεις ηδη μπει στο χομπυ με παρατηρηση, και αφου περασεις αρκετο καιρο παρατηροντας και αποκτοντας γνωσεις και εμπειρια, τοτε θα αποφασισεις μονος σου αν θες οντως να μπλεξεις μαζι της,

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Πάρη,

όπως είπαν και οι φίλοι παραπάνω αστροφωτογράφιση και Dob δεν πάνε μαζί.

Γενικά η άποψη μου είναι ότι με όλα τα τηλεσκόπια και με όλες οι κάμερες

μπορείς να αστροφωτογραφίσεις. Αυτό που δεν μπορείς να αποφύγεις είναι

η στήριξη. Θες τουλάχιστον μία αξιόλογη ισημερινή στήριξη (πιρούνια δεν προτείνω).

Πριν όμως από όλα αυτά πρέπει να μάθεις τα βασικά για την αστροφωτογραφία.

Θα σου πρότεινα το "The New CCD Astronomy" (http://www.newastro.com)

αν είναι καλά τα Αγγλικά σου.

Υπάρχουν ccd κάμερες (όπως η Meade DSI) με τα λεφτά που διαθέτεις.

Δεν είναι κάτι αξιόλογο αλλά μπορείς να ξεκινήσεις με αυτή.

Γενικά η αστροφωτογραφία είναι μεγάλη ηρωίνη και πρέπει να είσαι σίγουρος

ότι θες να μπλέξεις.

 

Φιλικά

 

Γιώργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ρε παιδια ενταξει δν θα του παρουν το κεφαλι εαν θελει να ασχοληθει απευθειας με την φωτογραφηση!!! :cheesy:

 

 

και εγω ,μετα απο σχετικα μικρο διαστημα παρατηρησης αποφασισα να ασχοληθω με την αστροφωτογραφηση...μην κοιτατε που ακομα στο διαβασμα εχω μεινει :cheesy:

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω για τις πληροφοριες gvidos θα ψαξω σε αυτη την ιστοσελιδα που μου ειπες!!!!!Κατι αλλο τωρα αυτη που εχουν dob 8 τη μπορουν να δουν σε καλες καιρικες συνθηκες???Μπορει σε αλλα forum να το εχουν πει αλλα ενταξει καλυτερα να το πουν και εδω παρα να ψαχνουν ολα τα forum και να ψαχνουμε για 2 ωρες μεχρι να το βρουμε!!!ετσι δεν ειναι :lol: :lol: :lol: καλα μπορει και οχι :( αλλα ποιος ξερει!!!! :D... ευχαριστω ολους που εχουν γραψει =D>=D>=D>=D>=D>=D> =D>=D>=D>=D>=D>O:)O:)O:)O:):D:D:D:DTο εκτιμω παρα πολυ αυτο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

παρης :cheesy: :mrgreen: :cheesy: :mrgreen:

Οτι σκεφτεστε και αισθανεστε σημερα διμιουργει το μελλον... :D :mrgreen: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

φιλε πριν προχωρησει σε οποιαδηποτε αγορα ΔΙΑΒΑΣΕ το nightwatch www.astronomy.gr...

 

 

ειλικρινα ειναι το πρωτο και ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ βημα για την ενασχοληση σου με την αστρονομια!

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το ξερω μιχαλη και γι'αυτο το εχω παραγγειλει :D !!!και σε 1-2 μηνες θα παρω και το dob 8 (το πασχα για ακριβεια)
Οτι σκεφτεστε και αισθανεστε σημερα διμιουργει το μελλον... :D :mrgreen: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

τοτε εχεις αρκετο χρονο να μελετησεις πολυ,βεβαια δν γνωριζω κατα ποσο θα εχεις ελευθερο χρονο ,μια και αυτος αποτελει ειδος υπο εξαφανιση!

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης