Jump to content

βλέπω κάτι να αναβοσβήνει


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα μεγάλο πρόβλημα, :oops: εδώ και λίγο καιρό παρατηρώ τον ουρανό σχεδόν κάθε βράδυ παρότι είμαι και πολλή αρχάριος προσπαθώ να αναγνωρίσω και το τι βλέπω, (χρησιμοποιώ κιάλια CELESTRON 15X70 ) λιπών στο θέμα πολλές φορές βλέπω κάτι να αναβοσβήνει πολλή κοντά στο νεφέλωμα του οριονα δηλαδή όταν κεντράρω το νεφέλωμα το βλέπω αριστερά στην άκρη, όταν κεντράρω το φαινόμενο δεν έχει βγει από το οπτικό μου πεδίο ποτέ πάντα το βλέπω να αναβοσβήνει μέσα,

Εχτές έπαθα πλάκα λόγο τις καθαρής ατμόσφαιρας που είχε το είδα πολλή πιο καθαρά από όλες τις φορές το παρομοίωσα σαν φως φάρου δηλαδή μου έδινε την εντύπωση πως κινείτε και περιστρέφετε γύρο από τον εαυτό του όπως ο φάρος έχοντας έντονο φως προς μια κατεύθυνση,

Σε φίλους που το είπα μου είπαν πως μάλλον είναι δορυφόρος πράγμα που δεν μου στέκετε καλά να πιστό ότι είναι δορυφόρος .

Θα ήθελα να μου απάντηση κάποιος φίλος που να μπορεί να μου δόση να καταλάβω τι στο καλό μπορεί να είναι το παράξενο φωτάκι που αναβοσβήνει πάντα σε ένα συγκεκριμένο χώρο και πηγαίνει πέρα δώθε ακαθόριστα.

Υ.Γ. είχα ξανά γράψει για το θέμα αυτό όταν το πρώτο παρατήρησα αλά προς απογοήτευση μου δε πάρθηκε στα σοβαρά :oops:

SkyWatcher Dob 8\\ Vixen VC200L

Celestron SkyMaster 15Χ70

EQ6 SkyScan Pro GOTO

T.V. Panoptic 19mm, POWERMATE 2,5x, Ø 31,8mm

Vixen LVW, LANTHANUM 42mm, Ø 50,8mm

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειναι εποχη για συγκεκριμενους δορυφορους ("geostationary" ... πχ. Hellas-Sat) οπου πανε απο μεγεθος 10-11 σε μεγεθος 5-6. Η "ζωνη" για τους συγκεκριμενους δορυφορους ειναι περιπου 39-44 μοιρες altitude και ο Οριωνας ειναι καταπληκτικος σε αυτη την περιπτωση επειδη περναει απο τo κεντρο της ζωνης ("geostationary belt").

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΥΓ. Ξεχασα και το ποιο σημαντικο ... το φαινομενο που βλεπεις λεγετε "flashing geosats" ....

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε περιπου τρεις εβδομαδες, ολοι αυτοι οι δορυφοροι θα ειναι σε καταλληλη θεση για παρατηρηση λογω ευνοικη γεωμετριας μεταξυ τον ηλιο, τη γη και τους δορυφορους.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για τις πολύτιμες απάντησης

Φίλε Αντώνη το πιο πιθανό είναι να βλέπω ένα τέτοιο δορυφόρο αλά αυτό που μου κάνη να το ψαχνό ακόμα είναι το γεγονός πως αφού είναι δορυφόρος μπορεί να κινείτε πέρα δώθε και πανό κάτω τόσο γρήγορα π.χ. από την μια άκρη έως την αλί του οπτικού μου πεδίου, πόσο γρήγορα μπορεί να κινηθεί ένας δορυφόρος.

 

Η ώρες που το παρατηρώ είναι κάπως ακαθόριστες έχει τύχη να το παρατηρήσω εννιά έως και εννιά και μίση άλλη φορά από έντεκα έως και δώδεκα αλά τις περισσότερες φορές μόλις σκοτεινιάσει καλά έως και αρκετή ώρα μετά δεν το βλέπω ώμος κάθε φορά που στήνομε με τα κιάλια η τελευταία μου παρατήρηση παντός ήταν η πιο έντονη με περισσότερο φως δεν ξερό ακόμα να σας πω το μέγεθος,

Την πρώτη φορά αναβόσβηνε ανά 15-18 δευτερόλεπτα η τελευταία φορά ανά 5-7 δευτερόλεπτα και πάντα στο ίδιο κομμάτι του ωριωνα .

 

Την επόμενη που θα το δω θα ενημερώσω και οποίος είναι συνδεμένος και έχει την ευχέρεια να κοιτάξει προς τον ωριωνα θα το δι σίγουρα

 

Τώρα κάτι άλλο από εχτές παρατηρώ τις κηλίδες στον ήλιο δεν έχω κάποιο φίλτρο ειδικό χρησιμοποιώ γυαλί που χρησιμοποιούν για τι ηλεκτροκόλληση όταν το βάζο μπροστά στα κιάλια δεν μπορώ να ξεχωρίσω τίποτα όταν το βάζο πίσω τότε βλέπω πολλή καλά δεν ξέρω αν αυτό που κάνω είναι σωστό μήπως είναι επικίνδυνο ;

SkyWatcher Dob 8\\ Vixen VC200L

Celestron SkyMaster 15Χ70

EQ6 SkyScan Pro GOTO

T.V. Panoptic 19mm, POWERMATE 2,5x, Ø 31,8mm

Vixen LVW, LANTHANUM 42mm, Ø 50,8mm

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια!

Αν το φιλτρο δεν ειναι #14 και συνηθως δεν ειναι, διοτι το στανταρ φιλτρο ηλεκτροκολλησης ειναι #12, ειναι σχετικα επικινδυνο και αποφυγε το.

Παρε ενα astrosolar της baader καμμια 30 ευρω κοστιζει....

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης