Jump to content

Δειτε αυτο αξιζει!!!


maragos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το βιντεο ανοιγει μια χαρά αλλά για να κάνεις τέτοιες μετατροπές πρέπει να είσαι ηλεκτρονικός...

Οπότε δώρον άδωρον...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραιο το video.....κατι που ειχε περασει καποτε απο το μυαλο μου ειναι αν θα μπορουσα να μετατρεψω μια απλη compact μηχανη και να περνω φωτογραφιες και video απο το τηλεσκοπιο.....κατι πρεπει να γινετε αν αλλαξουμε τα πλαστικα μπροστα και ειναι και φθηνη λυση....

 

Ολοι εχουμε μια παλια compact......εγω εχω μια 7.1 μεγαπιξελ.

 

Καμια ιδεα μετατροπης...?

''''Δεν υπάρχει τίποτα πιο σημαντικό στη ζωή απο το να ανακαλύψεις το ακριβές σημείο,απο το οποίο πρέπει να παρατηρούνται και να κρίνονται όλα τα πράγματα,κι ύστερα να παραμείνεις σε αυτό το σημείο.''''
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπαρχουν οι προσαρμογείς οπως αυτός για afocal (καμια Σελήνη, και για πλανητική).

 

Περα απο αυτο τι αλλο να καταφέρεις; Το να βαλεις μια κομπακτ σε primary focus θα εναι δύσκολο, θα εχεις ΠΟΛΥ θορυβο, μηδαμινή ευαισθησία και το ποιο πιθανων να μη μπορεις να την μετατρεψεις για long exposures (αμφιβαλω αν κανεις μπηκε καν στον κοπο). Τα μεγαπιξελ ποσως μετρανε στην αστροφωτογραφιση.

 

Μια webcam Philips ειναι αλλη υποθεση, ειναι CCD και όχι CMOS, της εχουν αλαξει τα φωτα στις μετατροπες, ειναι χρησιμοποιήσιμη και αποδίδει αποτελεσματα χρονια τωρα.

 

Μια DSLR (πχ CANON EOS 300D, δοκιμασμενα πραγματα) την βρισκεις με 200-250 ευρω.

Μια Meade DSI με 100-150.

 

Αξιζει τον κοπο; Δεν το εχουν σκεφτει και αλλοι ποιο πριν;

 

Υποψη το βιντεο απευθυνεται σε ατομα με περιορισμενες γνωσεις στην αστροφωτογραφιση

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης