Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλε Laskos,ειπα οτι μπορει ο καθενας να πιστευει οτι θελει χωρις περιορισμους και οχι πως οτι πιστευει ο καθενας στεκει μαθηματικα η οπως αλλιως θελεις.Ετσι ο καθενας πιστευει οτι θελει,χωρις απαραιτητα αυτο να σημαινει πως αυτα που πιστευει ειναι και σωστo! :mrgreen: :wink:

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 179
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ναι αλλα αυτό που πιστεύουν κάποιοι ίσως έρχεται ρε ρίξη με την προοδο του συνόλου της ανθρωπότητας. Σε αυτή τη περίπτωση ,η εκάστωτη πίστη μάλλον πρέπει να κατασταλεί .

Μπορεί να πιστεύει ο καθένας ότι θέλει αλλά αν με πράξεις αυτό αποδειχτεί "κακό" δεν γίνεται αποδέκτό, όπως προβλέπει και ο νόμος.

Αυτά γενικά για να μην λέμε ότι πρέπει να υπάρχει απεριόριστη ελευθερία.

Σχετικά με τη συγκεκριμένη θεωρία για τη Σελήνη είναι άστοχη και νομίζω ότι δεν χρειάζεται ν ασχοληθούμε παραπέρα.

Είμαστε ταξιδιώτες που πάνω στη Γη διασχίζουν το διάστημα, σαν επιβάτες πάνω σε πλοίο, και πολλοί

από εμάς δε νογάμε κανένα μέρος του σκάφους πέρα από την καμπίνα όπου καταλύουμε.

S.P. Langley

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ποια είμαι εγώ που θα επέμβω στα πιστεύω των άλλων, απλά μου φαίνεται

κάπως οξύμωρο να πιστεύουμε σε κάτι που έχει αποδειχτεί ότι είναι λάθος.

Οπότε Αλέξανδρε θα συμφωνήσω μαζί σου. +1

Life is like riding a bicycle. To keep your balance you must keep moving.

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια ειναι ανωφελο να ασχολουμαστε πλεον με αυτα.... :mrgreen:

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι αλλα αυτό που πιστεύουν κάποιοι ίσως έρχεται ρε ρίξη με την προοδο του συνόλου της ανθρωπότητας.

 

Δεν υπάρχουν παραδείγματα που αποδεικνύουν κάτο τέτοιο...Τραντάχο παράδειγμα είναι το φαινόμενο της Αστρολογίας..Υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν σε αυτά και υπάρχουν και εκπομπές με αυτούς τους ανθρώπους που αποκαλούνται αστρολόγοι.Και όμως αυτό δεν έχει σταματήσει την πρόοδο του συνόλου της ανθρωπότητας...Αυτά κυρίως έχουν να κάνουν με προλήψεις και δεισιδαιμονίες κάποιων ανθρώπων που είτε είναι αμόρφωτοι είτε αφελείς...όσο προοδεύει η κοινωνίας μας πάντα θα υπάρχουν τέτοια φαινόμενα...

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνω και εχω να προσθεσω πως για να μη χρειαστει να στερησουμε στο καθενα το δικαιωμα να σκεφτεται ελευθερα,ας φροντισουμε να καλλιεργηθουμε και να μορφωθουμε εμεις καταλληλα,αναπτυσσοντας γερες αντιστασεις,ετσι ωστε να μπορουμε να στεκομαστε αταραχοι και μη ευαλωτοι σε οτι πασαρει ο καθενας!!! :wink:

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνω και εχω να προσθεσω πως για να μη χρειαστει να στερησουμε στο καθενα το δικαιωμα να σκεφτεται ελευθερα,ας φροντισουμε να καλλιεργηθουμε και να μορφωθουμε εμεις καταλληλα,αναπτυσσοντας γερες αντιστασεις,ετσι ωστε να μπορουμε να στεκομαστε αταραχοι και μη ευαλωτοι σε οτι πασαρει ο καθενας!!! :wink:

 

και εγω συμφωνω!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Κοντός ψαλμός αλελούια.... :mrgreen:

 

http://spaceflightnow.com/atlas/av020/090521imaging.html

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οντως ανεμιζε λιγο αλλα αυτο συνεβη λογω της ορμης που διατηρησε κατα την τοποθετηση της επειδη δεν υπαρχουν μεγαλες αντιστασεις ωστε να την ακηνιτοποιησουν στην σεληνιακη ατμοσφαιρα!

 

Κανανε και οι mythbusters σχετικα πειραματα για αυτους που αμφισβητουν οτι οι Αμερικανοι πηγανε στην Σεληνη..

 

EDIT: βρηκα και το σχετικο video..

No confundas mi postura, soy ateo y no creo en ningun dios,

no diferencio a las personas por su raza, su cultura o su mierda de religion!

16/5/09

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευτυχια,το ειδα τ βιντεο και επιβεβαιωνε ακριβως αυτο που οι καθε ανιδεοι αμφισβητουσαν!Το βιντεο αυτο,δεν απιβεβαιωνει μονο τα λεγομενα των αστροναυτων στη NASA αλλα ρεζιλευει κ κατα καποιων τροπο τους υποστηρικτες των προηγουμενων παραφιλολογιων:η φυσικη ειναι πειραμα..χωρις πειραμα δν κανεις τπτ!Αν ειναι δυνατον να βγηκαν κ να ειπαν τις γνωμες τους χωρις να τις στηριξουν καπου(μαλιστα αυτοι που ειχα δει εγω να τα λενε αυτα ηταν "επιστημονες"-αυτοαποκαλουμενοι) ](*,) [-X

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστηχώς και είναι γεγονός ότι πάντα θα υπάρχουν κάποιοι που θα αμφισβητούν την αλήθεια.Ακόμη και οι ίδιοι να πηγαίναν να το δούν δεν θα το πιστεύανε.Επίσης αυτές οι θεωρίες επεκτείνονται σε ανθρώπους αδαείς και αμόρφωτους χωρίς την ικανότητα κριτικής σκέψης οι οποίοι είναι εξανδραποδισμένοι στη παθητικοποίηση των γεγονότων και αδρανείς.Αυτό δεν νομίζω πως πρόκειται να αλλάξει..Ελπίζω κάποια στιγμή να γίνει η αλλαγή..

 

vroxh και Βασίλη_Μ πολύ καλά τα βίντεο!Μπράβο! :)

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αν και ειμαι κατα της πρακαταλειψης και δεν μου αρεσει να βαζω τα πραγματα σε ενα σακι θεωρωντας πως δεν υπαρχουν εξαιρεσεις,θα πω πως δεν αλλαζει ευκολα ο ανθρωπος..λιγο η ζηλια...λιγο η ματαιοδιξια..λιγο οι προσωπικες αντιπαλοτητες γενικα περιοριζουν τους οριζοντες των ανθρωπων κανοντας τους ακαταδεκτους σε καθε τι καινουργιο.... :(

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω παλι σκεφτομαι..... Καλα η ΝΑΣΑ εχει μεσα της τοσα μεγαλα μυαλα, αυτοι ολοι χαζοι ειναι και μας εδειξαν ολες αυτες τις εικονες??? Οχι απλα αυτοι ολοι ειχανε παει πανω, τα ειχανε ζησει αυτα και δεν τους ενοιαζε! Αφηστε που μπορει το θεμα του "πηγανε δεν πηγανε" να το προβαλουν μερικοι και να το υποστιριζουν και απο κερδο-οικονομικο παραγοντα! Εσεις τι νομιζεται?? Οτι η Νασα εχει του κοσμου το χρημα???

Η Γνώση δημιουργήθηκε για να μας ενώνει

Oχι για να μας απομακρύνει.....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ξερω αν επιασα ακριβως τι λες..

Παντως πολλοι ειπαν οτι τις φημες τις εβγαλαν οι Ρωσσοι επειδη χασανε το "space race".. Απο την αλλη ειναι κ το αντι-αμερικανικο κινημα σε πολιτικες ομαδες που καποιες φορες αμφισβητουν αλογα οτιδηποτε σχετιζεται με Αμερικη και πειθονται πολυ ευκολα απο τετοιες θεωριες..

 

Νταξη.. εγω πιστευω οτι με το να συζηταμε για κατι σχεδον δεδομενο τους δινουμε τροφη για νεες θεωριες.. για εμενα το θεμα εχει τελειωσει..

No confundas mi postura, soy ateo y no creo en ningun dios,

no diferencio a las personas por su raza, su cultura o su mierda de religion!

16/5/09

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

=D> =D> =D>

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νταξη.. εγω πιστευω οτι με το να συζηταμε για κατι σχεδον δεδομενο τους δινουμε τροφη για νεες θεωριες.. για εμενα το θεμα εχει τελειωσει..

 

Δεν χρειάζεται να δώσει κάποιος τροφή για θεωρίες αν το συζητά αντιθέτως βγαινουν καλά αποτελέσματα γιατί ανταλλάσονται απόψεις και διορθώνονται πολλά πράγματα με επικοδομητικές συζητήσεις.

 

Όσο για τους Ρώσους και τους Αμερικάνους έχουν και οι δύο συμβάλλει στη διαστημική.Μην ξεχνάμε ποτέ την συμβολή των Ρώσων γιατί χάρη σ αυτούς και οι Αμερικάνοι είχαν βελτιώσει πολλά πράγματα στην κατασκευή πυραύλων.Οι Ρώσοι μπορεί να μην έφτασαν ποτέ στη Σελήνη αλλά ήρθαν πρώτοι σε πολλά πράγματα.Καταρχάς ήταν πρώτοι στην εκτόξευση δορυφόρου,Σπούτνικ 1 και τον Νοέμβριο το Σπούτνικ 2 με τη σκυλίτσα Λάικα.Επίσης έκαναν τον πρώτο διαστημικό περίπατο με τον Αλεξέι Λεονόβ με το Βόστοκ 5 και έστειλαν την πρώτη γυναίκα στο διάστημα,την Τερέσκοβα με το Βόστοκ 6 και να μην ξεχνάμε την αποστολή του Γιούρι Γκαγκάριν.Ακόμα και η ΝΑΣΑ τιμά την διαστημική ιστορία της Ρωσίας και ξέρει πόσο έχει συμβάλει.

 

Η αδερφή μου όταν πήγε στο Space camp της ΝΑΣΑ ένα από τα κύρια μαθήματα που είχε ήταν και η Russian Space History.

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω απλα ηθελα να σας πω πως πρεπει να ειμαστε υποψιασμενοι και οτι μπορει και η ιδια η NASA να λεει πολλα ψεματα γιρω απο αυτα τα θεματα για να γινεται ντορος και να παιρνει χρηματα!

Η Γνώση δημιουργήθηκε για να μας ενώνει

Oχι για να μας απομακρύνει.....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω απλα ηθελα να σας πω πως πρεπει να ειμαστε υποψιασμενοι και οτι μπορει και η ιδια η NASA να λεει πολλα ψεματα γιρω απο αυτα τα θεματα για να γινεται ντορος και να παιρνει χρηματα!

 

 

Eλέος!!!!!! ](*,) ](*,) ](*,) Τι άλλο θα ακούσω??? ](*,) Καταρχάς δεν τα διαδίδει αυτά η ΝΑΣΑ και για ποιο λόγο....Μιλάμε για έναν παγκόσμιο οργανισμό που έχει προσφέρει πολλά και θα συνεχίσει να το κάνει!!!

 

Ας προσέχεις τι γράφεις... =;Αυτό μου δηλώνει αμάθεια και το πόσο αδαής μπορεί να είναι κάποιος... =;

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω απλα ηθελα να σας πω πως πρεπει να ειμαστε υποψιασμενοι και οτι μπορει και η ιδια η NASA να λεει πολλα ψεματα γιρω απο αυτα τα θεματα για να γινεται ντορος και να παιρνει χρηματα!

 

 

H NASA είναι κυβερνητική υπηρεσία και δεν χρειάζεται να διαδίδει τέτοιου είδους ψέματα ώστε να χρηματοδοτηθούν τα προγραμμάτα της.Εξάλλου πιο θα ήταν το όφελος να το κάνει αυτό?Δεν το νομίζω. [-X

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εσεις δηλαδη πιστευετε πως η Νασα ειναι μια αθωα κυβερνητική υπηρεσία που δεν εχει οφελει??? Αν ψαξετε λιγο τι λενε για αυτην θα καταλαβετε! Δεν ειναι μονο η προοδος της διαστημικης αλλα και αλλα συμφεροντα! Τεσπα κακος ειπα την γνωμη μου! ](*,) ](*,) ](*,)

Η Γνώση δημιουργήθηκε για να μας ενώνει

Oχι για να μας απομακρύνει.....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εσεις δηλαδη πιστευετε πως η Νασα ειναι μια αθωα κυβερνητική υπηρεσία που δεν εχει οφελει??? Αν ψαξετε λιγο τι λενε για αυτην θα καταλαβετε! Δεν ειναι μονο η προοδος της διαστημικης αλλα και αλλα συμφεροντα! Τεσπα κακος ειπα την γνωμη μου! ](*,) ](*,) ](*,)

 

 

Δεν είναι κακό να λέει κανείς τη γνώμη του.Αλλά η ΝΑΣΑ έχει χρηματοδοτήσεις και είναι κυβερνητικός οργανισμός.Οι ίδιοι οι επιστήμονες βγαίνουν και το υποστηρίχουν αυτό.Φυσικό και επόμενο να βγαίνει ο καθένας και να κατηγορεί.Απλά ο καθένας μας πρέπει να μάθει να φιλτράρει και να αμφισβητεί και να μην δέχεται άκριτα ότι του λένε.Δεν θεωρώ τη ΝΑΣΑ και άγια αλλά θα ήταν τουλάχιστον βλακεία να υποστηρίζει κάτι τέτοιο αφού η ιδια έστειλε αποστολές για την Σελήνη.Λογική σκέψη θέλει.... :-({|= :-({|=

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κανείς δεν είπε ότι η ΝΑΣΑ είναι απόλυτα ''αθώα''.Πάντου υπάρχουν τα συμφέροντα.Απλά η ΝΑΣΑ πάνω σε αυτό το θέμα που έθιξες, δεν θα είχε κάνενα ουσιώδη λόγο να διαδόσει τέτοια ψέματα.Θα έχανε κάθε αξιοπιστία.

 

Δεν ξέρω που και τι αναφέρουν για την ΝΑΣΑ αλλά έχω πάψει από καιρό να είμαι τόσο ευκολόπιστη σε κάθε είδους τέτοιες ειδήσεις συνομοσιωλογίας, που βγάζουν διάφοροι κατά καιρούς στο ίντερνετ για να προκαλέσουν ταραχή και λαθεμένες απόψεις. =;

 

Αα, ποτέ δεν είναι κακό να λέμε την γνώμη μας.Αρκεί να την υποστηρίζουμε με σωστά επιχειρήματα. :wink:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τεσπα το βαθυ σκεπτικο δεν το πιανετε! Αν ειχε λεφτα δεν θα βγαζε μεριδιο δουλειας της στο internet για βοηθεια απο ερασιτεχνες!!!

Η Γνώση δημιουργήθηκε για να μας ενώνει

Oχι για να μας απομακρύνει.....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και το οτι τα ειπε η Νασα αυτα τα ψεματα ειναι δικος μου συλογισμος (πονιρος) γιατι ξερω την οικονομικη της δυνατοτητα!

Η Γνώση δημιουργήθηκε για να μας ενώνει

Oχι για να μας απομακρύνει.....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τεσπα το βαθυ σκεπτικο δεν το πιανετε! Αν ειχε λεφτα δεν θα βγαζε μεριδιο δουλειας της στο internet για βοηθεια απο ερασιτεχνες!!!

 

Ποιό είναι το βαθύ σκεπτικό...??Μα πόσο βαθύ πρέπει να είναι..?? :-({|=Εδώ δεν είναι θέμα φιλοσοφίας.... Κοίτα η ΝΑΣΑ βγάζει δουλειά της στο Ιντερνετ όπως κάθε οργανισμός άλλωστε..=; Τα λεφτά δεν τα βγάζει η ίδια δεν είναι τράπεζα αλλά παίρνει έγκριση από το κογκρέσο....

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης