Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικα η σημαία δεν κυματίζει σχεδόν καθόλου μόνο όταν εκτοξεύτηκε η σεληνάκατος για να επιστερέψουν οι αστροναύτες.Αυτό το είπαν στο space camp οι εκπαιδευτές της ΝΑΣΑ.Αν κάνω λάθος διόρθωσε με.

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 179
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Αποκλείεται να σας ειπαν αυτό..αυτό που μπορεί να σας είπαν είναι ότι δεν υπάρχει άνεμος να την κουνήσει, ο μόνος άνεμος που "νιώθει" είναι ο Ηλιακός άνεμος..αλλά φυσικά και δε την "ανεμίζει".

Ναι, όταν εκτοξεύτηκε κουνήθηκε από την εξαγωγή του κινητήρα.

IK Observing System
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό λέω και εγώ.Ότι δεν κουνήθηκε σχεδόν καθόλου.Απλά ο ηλιακός άνεμος είναι ο μόνος άνεμος που ''σαρώνει'' τη Σελήνη.Συγνώμη για τη λάθος διατύπωση πριν.

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μα ΠΩΣ γινεται απο μια φωτογραφια να καταλαβεις οτι κινειται?? :-k :-k ..

Βεβαια με καλυψαν οι προλαλησαντες,εχω δει ο ιδιος αρκετα βιντεο οπου φαινεται οτι η σημαια τη στιγμη της τοποθετησης κινειται λογω της δυναμης που της εχει ασκηθει.F=ma.Τωρα για το βιντεο ειναι φτιαχτο και η σεληνη ειναι κουφια,ευχαριστω δε θα παρω....

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αν και εξαντλήθηκε το θεμα.. (η σημαία δεν κινείται, ειναι "τσαλακωμένη" επειδή την ειχαν τυλίξει, και ειναι τετράγωνη για να φαίνεται ποιάς χώρας είναι..)

να αναφέρω οτι η πρώτη σημαία (του Appollo11) όταν έφυγε η σεληνάκατος, ξηλώθηκε εντελώς επειδή ήταν πολύ κοντά..

στα επόμενα appollo φρόντισαν να την βάλουν πιο μακρια..

O:)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατά την εκπαίδευση μου στην ΝΑΣΑ, μας είχαν δείξει ένα βίντεο σχετικά με το αν πατήσαμε στην Σελήνη ή όχι.Μας είχαν δείξει το βίντεο την στιγμή που ήταν στη Σελήνη οι αστροναύτες και το βίντεο την ώρα της εκπαίδευσης τους εδώ στη Γη για το πώς θα προσελληνωθούν κ.τ.λ.Υπάρχουν μεγάλες διαφορές.Καταρχήν πια με αυτή την σημαία, στην Γη την ώρας της εκπαίδευσης όχι μόνο δεν κουνιόταν καθόλου απλά, είχε πέσει και κάτω.Πέρα από αυτό, όταν οι αστροναύτες έφυγαν με την σεληνάκατο τραβούσαν καρέ καρέ την αποχώρηση τους από την Σελήνη.Δηλαδή η σελήνη ήταν ψεύτικη και η Γη πάνω σε ένα πανό??Έε, εντάξει όπως είπε σωστά και ο koyote εάν τα βίντεο ήταν φτιαχτά και η σελήνη είναι κούφια, ευχαριστώ άλλα ούτε και εγώ θα πάρω.Μας είχαν δείξει και άλλα πολλά που δείχνει ότι πατήσαμε στην Σελήνη αλλά δεν τα θυμάμαι. :oops: Πέρασαν και 8 μήνες...Απλά δυστυχώς υπάρχουν πολλοί που προσπαθούν με χίλιους τρόπους να σομπατάρουν αυτή την αποστολή.

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιατί πρέπει να πιστέψουμε ότι η NASA πήγε στη Σελήνη έχοντας ένα βίντεο με πολλά ''λάθη'' ,

και δεν πρέπει να πιστέψουμε άλλα βίντεο με παρουσιάσεις ΑΤΙΑ ;

 

ΥΓ. Και ποιός ξύπνιος έβαλε τη σημαία εκεί που θα πυροδοτούσε η σεληνάκατος. #-o ](*,)

Μόνο και μόνο από αυτό το δείγμα ευφυίας τους με κάνουν να είμαι ακόμα πιο δύσπιστος για το αν έχουν πατήσει ποτέ το πόδι τους στη Σελήνη.

 

ΥΓ.2 Βίντεο με τις επόμενες αποστολές τους υπάρχουν;

Γιώργος. :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ας μην εκτροχιαστει και αυτο το Thread μεσα στο χαμο της παραφιλολογιας...

Φυσικα και υπαρχουν βιντεο με ολες τις αποστολες..Τωρα για οποιον θελει να δινει τροφη σε ιστοριες συνωμοσιας,υπαρχουν αλλα forum..

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε juptr, sorry, αλλα αν δε γνωρίζεις ούτε ακόμα τα βίντεο των επόμενων αποστολών, δε νομίζω ότι εισαι και εις θέσιν να κρίνεις ότι δεν πήγαν..
IK Observing System
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε juptr, sorry, αλλα αν δε γνωρίζεις ούτε ακόμα τα βίντεο των επόμενων αποστολών, δε νομίζω ότι εισαι και εις θέσιν να κρίνεις ότι δεν πήγαν..

 

Φίλε Ιφικράτη την εντύπωση αυτή (ότι δεν πήγαν) , την έχω από αυτά που έχουμε όλοι δει από την πρώτη τους αποστολή

και καλό θα ήταν να υπάρξει μία απάντηση τεκμηριωμένη επίσημη της NASA , για τα σημεία αυτά που αμφισβητήται η αποστολή αυτή , η οποία δεν έχει δωθεί έως σήμερα .

Ας μην ξεχνάμε ότι αυτή η αποστολή ''έγινε'' εν μέσω ψυχρού πολέμου αφού οι Σοβιετικοί είχαν ήδη το σπούτνικ και αστροναύτες στο διάστημα ...

και οι Αμερικανοί (όπως φαίνεται από το γνωστό βίντεο ) το Hollywood.

 

Μπορεί κάποιος να βάλει τη σελίδα που υπάρχουν βίντεο των άλλων αποστολών τους;

Γιώργος. :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί χρησιμοποιούμε το βίντεο για απόδειξη και όχι τα κιλά σεληνιακών πετρωμάτων που φέρανε πίσω στη γη.

 

υ.γ.

γενικότερα θεωρώ και λίγο "χωρίς νόημα" τη συζήτηση για το αν πάτησαν η δεν πάτησαν.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν είναι δουλειά της NASA να ασχολείται με τους γραφικούς που αμφισβητούν την ιστορία της επιστήμης και της τεχνολογίας. Αν δηλαδή κάποιοι ανίδεοι αμφισβητήσουν π.χ. ότι έγινε ποτέ μεταμόσχευση καρδιάς πρέπει να ασχοληθεί η ιατρική κοινότητα μαζί τους; Η κάθοδος στη σεληνιακή επιφάνεια είναι ένα ιστορικό επίτευγμα το οποίο σχεδιάστηκε και πραγματοποιήθηκε μπροστά στα μάτια της διεθνούς επιστημονικής κοινότητας η οποία ούτε ξεγελιέτει από ταχυδακτυλουργίες ούτε εξαγοράζεται. Για την επιτυχία του εγχειρήματος συνεργάστηκαν επίσης εκατοντάδες εταιρίες διεθνώς που σχεδίασαν και κατασκεύασαν όργανα και συσκευές που χρησιμοποιήθηκαν στις αποστολές και τις επανασχεδίασαν/βελτίωσαν ανάλογα με την εμεπειρία από τις πρώτες αποστολές. Ούτε αυτές θα μπορούσαν να ξεγελαστούν.

 

Υπενθυμίζουμε ότι η παραφιλολογία και η συνομωσιολογία (παιδιά της άγνοιας και της αφέλειας στην καλύτερη περίπτωση) δεν έχουν βήμα στο astrovox.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπενθυμίζουμε ότι η παραφιλολογία και η συνομωσιολογία (παιδιά της άγνοιας και της αφέλειας στην καλύτερη περίπτωση) δεν έχουν βήμα στο astrovox.

 

=D> =D> =D> =D> =D>

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ από την πλευρά μου συμφωνώ με τον Τηλέμαχο και την Μαρία

όμως δεν θα με εξέπληττε αν η ψυχροπολεμική Αμερική που θεωρούσε

την κατάκτηση της Σελήνης ως κάτι που θα της προσέθετε στο γόητρο της και θα έδειχνε στον Αμερικανικό λαό την τεχνολογική της υπεροχή έναντι της Ρωσίας,σκηνοθετούσε την όλη υπόθεση.Πράγμα επιστημονικά ατεκμηρίωτο... Αυτά με προβλήματισαν όμως...Δεν το έχω ψάξει απλώς τα καταθέτω στην κουβέντα.

 

http://www.youtube.com/watch?v=4fh_-si2eNw&feature=related

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν είναι δουλειά της NASA να ασχολείται με τους γραφικούς που αμφισβητούν την ιστορία της επιστήμης και της τεχνολογίας. Αν δηλαδή κάποιοι ανίδεοι αμφισβητήσουν π.χ. ότι έγινε ποτέ μεταμόσχευση καρδιάς πρέπει να ασχοληθεί η ιατρική κοινότητα μαζί τους; Η κάθοδος στη σεληνιακή επιφάνεια είναι ένα ιστορικό επίτευγμα το οποίο σχεδιάστηκε και πραγματοποιήθηκε μπροστά στα μάτια της διεθνούς επιστημονικής κοινότητας η οποία ούτε ξεγελιέτει από ταχυδακτυλουργίες ούτε εξαγοράζεται. Για την επιτυχία του εγχειρήματος συνεργάστηκαν επίσης εκατοντάδες εταιρίες διεθνώς που σχεδίασαν και κατασκεύασαν όργανα και συσκευές που χρησιμοποιήθηκαν στις αποστολές και τις επανασχεδίασαν/βελτίωσαν ανάλογα με την εμεπειρία από τις πρώτες αποστολές. Ούτε αυτές θα μπορούσαν να ξεγελαστούν.

 

Υπενθυμίζουμε ότι η παραφιλολογία και η συνομωσιολογία (παιδιά της άγνοιας και της αφέλειας στην καλύτερη περίπτωση) δεν έχουν βήμα στο astrovox.

 

Υπεράνω κριτικής δεν είναι κανείς .

Ούτε η Nasa όταν μάλιστα δίνει αφορμή.

Όσο για την τελευταία σου παράγραφο αντί για χαρακτηρισμούς ... αποδείξεις περί της ορθότητας του βίντεο...

Γιώργος. :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γενικα παραφιλολογια και τρελες ιστοριες συνομωσιας υπαρχουν για οποιοδηποτε γεγονος και οποιοδηποτε βιντεο πανω στην Γη!

 

Φυσικα και κανεις σοβαρος, δεν πρεπει να ασχολειται με τετοια θεματα γιατι πολυ απλα αν ασχοληθει δινει κυρος στους φαντασμενους συνομωσιολογους.

 

Anyway, εδω ειναι το λινκ για τορεντ απο τους mythbusters, που σε ενα επισοδειο τους ασχοληθηκαν με τις παραφιλολογιες για την αποστολη στην σεληνη:

http://www.mininova.org/get/1743234

Διασκεδαστικο αν μη τι αλλο...!

Μια απο τις καλυτερες σειρες που εχουν δει τα ματια μου οι mythbusters...

 

Για τρελες θεωριες συνομωσιες μιλουν και σε ενα επεισοδιο στην εκπομπη τους bullshit! οι Penn & Teller.

http://www.mininova.org/get/1103363

Κατεβαστε μονο το αρχειο: s03-03 conspiracy theories.

Παντως και ολα τα επεισοδια να κατεβασετε απο το bullshit! αξιζει τον κοπο...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ελα ρε ειχαν ασχοληθει οι Mythbusters με τη προσεληνωση??Πολυ γελιο :cheesy:

Η απυσια αποδειξης δε συνιστα αποδειξη απουσιας.Πανω σε αυτο στηριζονται ολοι οι απατεωνες,ειναι κλασσικο...Και οποιος θελει αποδειξη ας σκεφτει τους τονους σεληνιακων πετρωματων που μεταφερθηκαν στη γη ή τα κατοπτρα που τοποθετηθηκαν στη σεληνη ή τα υπολοιπα πειραματα....Και μην ακουσω να πει κανεις οτι δε μεταφερθηκαν πετρωματα,γιατι εχω αρκετα ντοκουμεντα οπου οι ιδιοι οι ρωσοι παραδεχονται οτι οι αμερικανοι τους ξεπερασαν κατα πολλοι στις ποσοτητες σεληνιακου πετρωματος που μελετηθηκε εδω στη γη.Αν υπηρχε εστω και η παραμικρη αμφιβολια γι'αυτο,το αρτια οργανωμενο επιστημονικο επιτελειο των ρωσων δε θα αντιδρουσε?Βεβαια οι μπουρδολογοι εχουν και γι'αυτο απαντηση,οτι τα εκαναν πλακακια.Ε,τοτε τι να πω,υπαρχει ενα παλικαρι στην τηλεοραση,Δημοσθενη τον λενε,που τα ξερει ολα αυτα...

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και οποιος θελει αποδειξη ας σκεφτει τους τονους σεληνιακων πετρωματων που μεταφερθηκαν στη γη

 

τονους?εγω ειχα ακουσει για γυρω στα 400 κιλα,κανω λαθος?

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ελα ρε ειχαν ασχοληθει οι Mythbusters με τη προσεληνωση??Πολυ γελιο :cheesy:

Η απυσια αποδειξης δε συνιστα αποδειξη απουσιας.Πανω σε αυτο στηριζονται ολοι οι απατεωνες,ειναι κλασσικο...Και οποιος θελει αποδειξη ας σκεφτει τους τονους σεληνιακων πετρωματων που μεταφερθηκαν στη γη ή τα κατοπτρα που τοποθετηθηκαν στη σεληνη ή τα υπολοιπα πειραματα....Και μην ακουσω να πει κανεις οτι δε μεταφερθηκαν πετρωματα,γιατι εχω αρκετα ντοκουμεντα οπου οι ιδιοι οι ρωσοι παραδεχονται οτι οι αμερικανοι τους ξεπερασαν κατα πολλοι στις ποσοτητες σεληνιακου πετρωματος που μελετηθηκε εδω στη γη.Αν υπηρχε εστω και η παραμικρη αμφιβολια γι'αυτο,το αρτια οργανωμενο επιστημονικο επιτελειο των ρωσων δε θα αντιδρουσε?Βεβαια οι μπουρδολογοι εχουν και γι'αυτο απαντηση,οτι τα εκαναν πλακακια.Ε,τοτε τι να πω,υπαρχει ενα παλικαρι στην τηλεοραση,Δημοσθενη τον λενε,που τα ξερει ολα αυτα...

 

Συμφωνω απόλυτα...

Οι συνωμοσιολογίες επι του θέματος είναι δεκάδες. Και φυσικά όλες μη τεκμηριωμενες που πέφτουν απο αντίφαση σε αντίφαση...Α ξέχασα! Μπορεί και όλοι αυτοί οι τόνοι πετρωματων να μην προέρχονται απο τη σελήνη αλλα απο...την κούφια γη! :-k

Astronomy compels the soul to look upwards and leads us from this world to another.

Plato

 

http://http://nightskyastro.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

νομιζω οτι οι δύσπιστοι θα βρουν εδω τις απαντήσεις τους..

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=2927&postdays=0&postorder=asc&start=0

 

Ας μη το κουράζουμε άλλο...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μιχαλη εχεις δικιο,πιο πολυ για εμφαση εγραψα το τονους,γιατι δε θυμομουν τον αριθμο!

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιατί πρέπει να πιστέψουμε ότι η NASA πήγε στη Σελήνη έχοντας ένα βίντεο με πολλά ''λάθη'' ,

και δεν πρέπει να πιστέψουμε άλλα βίντεο με παρουσιάσεις ΑΤΙΑ ;

 

ΥΓ. Και ποιός ξύπνιος έβαλε τη σημαία εκεί που θα πυροδοτούσε η σεληνάκατος. #-o ](*,)

Μόνο και μόνο από αυτό το δείγμα ευφυίας τους με κάνουν να είμαι ακόμα πιο δύσπιστος για το αν έχουν πατήσει ποτέ το πόδι τους στη Σελήνη.

 

Είχα κάνει συζήτηση με έναν μηχανικό από το Marshall Space Flight Center της ΝΑΣΑ που έτυχε να είναι τότε στο Space Camp όταν πήγα για εκπαίδευση.Τον είχα ρωτήσει για τα ΑΤΙΑ.Μου είχε πει σχετικά με ένα πείραμα που είχε κάνει η ΝΑΣΑ σχετικά με τα βίντεο που είχαν παρουσιαστεί και τις μαρτυρίες ανθρώπων που έβγαιναν κατα καιρούς στην τηλεόραση και υποστήριζαν ότι υπήρχαν ΑΤΙΑ. Τους είχαν καλέσει για να τεστάρουν εάν πραγματικά έλεγαν την αλήθεια ή όχι.Όμως κανένας δεν πήγε. Τι σημαίνει αυτό???Ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματα του.Πολλές φορές διάφοροι απατεώνες βγάζουν βίντεο με ΑΤΙΑ που είναι πέρα ως πέρα φτιαχτά. Αλλά και πάλι πολλές φορές άνθρωποι που δεν έχουν στοιχειώδεις γνώσεις αστρονομίας μπερδεύουν ένα πλανήτη με ένα ΑΤΙΑ.Πιστεύω ότι κάπου στο σύμπαν και ακόμα και στον γαλαξία μας θα υπάρχει νοήμων ζωή, αλλά όχι και τόσο να μας επισκεφτεί.Οι αποστάσεις είναι τεράστιες και χρειάζεται πάρα πολύ υψηλή τεχνολογία για να επιτευχθεί η επικοινωνία δύο διαφορετικών πολιτισμών.Σε αυτό το θέμα με τα ΑΤΙΑ δεν θα επεκταθώ άλλο γιατί ξεφεύγω και από το θέμα.

Όσον αναφορά για την αποστολή του Απόλλων 11 στην Σελήνη, σε μια συζήτηση με αυτόν τον μηχανικό μου είπε ότι ουκ ολίγες φορές έχουν δεχθεί ''επιθέσεις'' διάφορων ανθρώπων ότι είναι πέρα ως πέρα ψέμα αυτή η αποστολή.Όμως δεν ασχολούνται γιατί ότι και να τους παρουσιάσουν, πάλι θα τους μυρίζει κάτι ξινό και θα την βγάζουν σκάρτη και πάλι την αποστολή, διάφοροι συνομωσιολόγοι.Εξάλλου ουκ ολίγες φορές οι αστροναύτες οι ίδιοι σε συνεντεύξεις τους έχουν απαντήσει πάνω σε αυτό το θέμα. Μάλιστα είχα κάνει την ίδια συζήτηση με ένα παιδί από την Washington όπου θέλει να γίνει και αυτός αστροναύτης, σχετικά με την αποστολή, μου είχε πει: ''Είχα την τύχη να δω τον ίδιο τον Neil Armstrong πριν από λίγα χρόνια και όταν τον ρώτησα πώς ήταν που πάτησε στην Σελήνη, δάκρυσε και είπε ότι δεν περιγράφονται τα συναισθήματα με όποια λέξη και να χρησιμοποιήσει. Οι λέξεις, του είπε, δεν μπορούν να περιγράψουν αυτό που είδε και ένιωσε εκείνη την στιγμή όταν κατέβαινε τα σκαλάκια για να πατήσει πάνω στο έδαφος της''. Πραγματικά ανατρίχιασα όταν το άκουσα.

Δεν μπορούμε να τα ισοπεδώνουμε και να τα αμφισβητούμε όλα. Άμα βγάζουμε σκάρτη αυτή την αποστολή, τότε σαν να λέμε ότι δεν έγινε καμία απο τις προηγούμενες αποστολές όπως το Apollo 10, Apollo 9, 8, κ.α., ότι οι φωτογραφίες της Γης ήταν πάνω σε πανό και το ατύχημα με το Απόλλων 1, που σκοτώθηκαν 3 αστροναύτες, ήταν διαφημιστικό τρικ....ΕΛΕΟΣ!! ](*,) ](*,) :lol:

 

ΌΠΟΙΟΣ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΠΟΥΡΔΟΛΟΓΙΕΣ, ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥ, ΑΛΛΑ ΟΙ ΠΑΡΑΦΙΛΟΛΟΓΙΕΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ, ΔΕΝ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ. =;

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιατί πρέπει να πιστέψουμε ότι η NASA πήγε στη Σελήνη έχοντας ένα βίντεο με πολλά ''λάθη'' ,

και δεν πρέπει να πιστέψουμε άλλα βίντεο με παρουσιάσεις ΑΤΙΑ ;

 

ΥΓ. Και ποιός ξύπνιος έβαλε τη σημαία εκεί που θα πυροδοτούσε η σεληνάκατος. #-o ](*,)

Μόνο και μόνο από αυτό το δείγμα ευφυίας τους με κάνουν να είμαι ακόμα πιο δύσπιστος για το αν έχουν πατήσει ποτέ το πόδι τους στη Σελήνη.

 

Είχα κάνει συζήτηση με έναν μηχανικό από το Marshall Space Flight Center της ΝΑΣΑ που έτυχε να είναι τότε στο Space Camp όταν πήγα για εκπαίδευση.Τον είχα ρωτήσει για τα ΑΤΙΑ.Μου είχε πει σχετικά με ένα πείραμα που είχε κάνει η ΝΑΣΑ σχετικά με τα βίντεο που είχαν παρουσιαστεί και τις μαρτυρίες ανθρώπων που έβγαιναν κατα καιρούς στην τηλεόραση και υποστήριζαν ότι υπήρχαν ΑΤΙΑ. Τους είχαν καλέσει για να τεστάρουν εάν πραγματικά έλεγαν την αλήθεια ή όχι.Όμως κανένας δεν πήγε. Τι σημαίνει αυτό???Ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματα του.Πολλές φορές διάφοροι απατεώνες βγάζουν βίντεο με ΑΤΙΑ που είναι πέρα ως πέρα φτιαχτά. Αλλά και πάλι πολλές φορές άνθρωποι που δεν έχουν στοιχειώδεις γνώσεις αστρονομίας μπερδεύουν ένα πλανήτη με ένα ΑΤΙΑ.Πιστεύω ότι κάπου στο σύμπαν και ακόμα και στον γαλαξία μας θα υπάρχει νοήμων ζωή, αλλά όχι και τόσο να μας επισκεφτεί.Οι αποστάσεις είναι τεράστιες και χρειάζεται πάρα πολύ υψηλή τεχνολογία για να επιτευχθεί η επικοινωνία δύο διαφορετικών πολιτισμών.Σε αυτό το θέμα με τα ΑΤΙΑ δεν θα επεκταθώ άλλο γιατί ξεφεύγω και από το θέμα.

Όσον αναφορά για την αποστολή του Απόλλων 11 στην Σελήνη, σε μια συζήτηση με αυτόν τον μηχανικό μου είπε ότι ουκ ολίγες φορές έχουν δεχθεί ''επιθέσεις'' διάφορων ανθρώπων ότι είναι πέρα ως πέρα ψέμα αυτή η αποστολή.Όμως δεν ασχολούνται γιατί ότι και να τους παρουσιάσουν, πάλι θα τους μυρίζει κάτι ξινό και θα την βγάζουν σκάρτη και πάλι την αποστολή, διάφοροι συνομωσιολόγοι.Εξάλλου ουκ ολίγες φορές οι αστροναύτες οι ίδιοι σε συνεντεύξεις τους έχουν απαντήσει πάνω σε αυτό το θέμα. Μάλιστα είχα κάνει την ίδια συζήτηση με ένα παιδί από την Washington όπου θέλει να γίνει και αυτός αστροναύτης, σχετικά με την αποστολή, μου είχε πει: ''Είχα την τύχη να δω τον ίδιο τον Neil Armstrong πριν από λίγα χρόνια και όταν τον ρώτησα πώς ήταν που πάτησε στην Σελήνη, δάκρυσε και είπε ότι δεν περιγράφονται τα συναισθήματα με όποια λέξη και να χρησιμοποιήσει, οι λέξεις, του είπε, δεν μπορούν να περιγράψουν αυτό που είδε και ένιωσε εκείνη την στιγμή όταν κατέβαινε τα σκαλάκια για να πατήσει πάνω στο έδαφος της''. Πραγματικά ανατρίχιασα όταν το άκουσα.

Δεν μπορούμε να τα ισοπεδώνουμε και να τα αμφισβητούμε όλα. Άμα βγάζουμε σκάρτη αυτή την αποστολή, τότε σαν να λέμε ότι δεν έγινε καμία απο τις προηγούμενες αποστολές όπως το Apollo 10, Apollo 9, 8, κ.α., ότι οι φωτογραφίες της Γης ήταν πάνω σε πανό και το ατύχημα με το Απόλλων 1 που σκοτώθηκαν 3 αστροναύτες ήταν διαφημιστικό τρικ....ΕΛΕΟΣ!! ](*,) ](*,) :lol:

 

ΌΠΟΙΟΣ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΠΟΥΡΔΟΛΟΓΙΕΣ, ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥ, ΑΛΛΑ ΤΕΤΟΙΕΣ ΠΑΡΑΦΙΛΟΛΟΓΙΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΑΛΛΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ. =;

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πώς γίνεται να ανεμίζει η αμερικάνικη σημαία στην Σελήνη ενώ δεν υπάρχει ατμόσφαιρα???

Δείτε και την παρακάτω εικόνα

Δεν ανεμίζει , τσαλακωμένη είναι , αν ανέμιζε από αέρα θα είχε ομαλές καμπυλώσεις και όχι αυτά τα απότομα τσαλακώματα .

Ακόμη έχω διαβάσει ότι είχαν βάλει σύρμα πάνω στην σημαία για να φαίνεται (επίτηδες) ότι κυματίζει . =;

Δεν πρόκειται να ασχοληθώ άλλο με αυτές τις θεωρίες συνωμοσίας, είπαμε να ήμαστε ανοιχτόμυαλοι (?πως βέβαια αν ισχύει αυτό υιοθετούμε αυτές τις ... που λέει ο κάθε άσχετος?) αλλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα .

Είμαστε ταξιδιώτες που πάνω στη Γη διασχίζουν το διάστημα, σαν επιβάτες πάνω σε πλοίο, και πολλοί

από εμάς δε νογάμε κανένα μέρος του σκάφους πέρα από την καμπίνα όπου καταλύουμε.

S.P. Langley

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης