Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 179
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Άμα δεν έχεις επιχειρηματολογία πώς θα υποστηρίξεις την γνώμη σου?Με ένα οκ?Δηλαδή ούτε χαζοί αλλά ούτε τίποτα άλλο δεν είμαστε για να μην καταλάβουμε τα λεγόμενα σου...Δεν είναι θέμα φιλοσοφίας ξαναλέω...Είναι θέμα γεγονότων..Λογική σκέψη θέλει...Μπορεί να έχεις και δίκιο αλλά με έμα οκ δεν πείθεις κανέναν... =; =;

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τεσπα το βαθυ σκεπτικο δεν το πιανετε! Αν ειχε λεφτα δεν θα βγαζε μεριδιο δουλειας της στο internet για βοηθεια απο ερασιτεχνες!!!

 

 

Πάνω στο θέμα που έθιξες πιο πάνω και αναφέρθηκα.Για τα υπόλοιπα που γράφεις δεν μπορώ να πάρω θέση διότι δεν το γνωρίζω το συγκεκριμένο γεγονός.

 

Απλά τόνισα γι'αυτό που ανέφερες πιο πριν:

 

Θα έχανε κάθε αξιοπιστία

 

και επίσης:

 

Κανείς δεν είπε ότι η ΝΑΣΑ είναι απόλυτα ''αθώα''.Πάντου υπάρχουν τα συμφέροντα.

 

Μάλλον εσύ δεν κατάλαβες τι έγραψα.

 

Και το οτι τα ειπε η Νασα αυτα τα ψεματα ειναι δικος μου συλογισμος (πονιρος) γιατι ξερω την οικονομικη της δυνατοτητα!

 

Όσο για την οικονομική δυνατότητα της ΝΑΣΑ κανένας μας δεν είναι ο ειδικός για να το κρίνει.

Απλά επειδή άνοιξες θέμα με την ΝΑΣΑ και να τελιώνει αυτό, η ΝΑΣΑ υποστήριζεται από το πεντάγωνο και την κυβέρνηση της Αμερικής.Ξέρεις τι έστι πεντάγωνο?Αμά ξέρεις θα καταλάβεις λοιπόν πολλά σε αυτά που διατύπωσες και διατύπωσα.

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειπαρχουν και στρατιοτικα συμφεροντα!!!! Μην οτι μας συμφερει! Για ρωτα την ευτυχια που ειναι ενας σην χιο και δεν τον αφεινουν 10 μπραβει απο τα ματια τους!!!! Για ρωτα την αν αυτος ο κυριος μιλαει ποτε για την δουλεια του!!!??? ΓΙατι αραγε τοσο μυστηκοτητα???

Η Γνώση δημιουργήθηκε για να μας ενώνει

Oχι για να μας απομακρύνει.....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειπαρχουν και στρατιοτικα συμφεροντα!!!! Μην οτι μας συμφερει! Για ρωτα την ευτυχια που ειναι ενας σην χιο και δεν τον αφεινουν 10 μπραβει απο τα ματια τους!!!! Για ρωτα την αν αυτος ο κυριος μιλαει ποτε για την δουλεια του!!!??? ΓΙατι αραγε τοσο μυστηκοτητα???

 

Μα δεν του επιτρέπουν να μιλήσει δική του επιλογή..και έτσι είναι..Μα πάλι λογική σκέψη θέλει..Μα ποιος θα μιλήσει για τη δουλειά του.Και στην Ρωσία και στην Ευρώπη το ίδιο είναι..Και έχει τους μπράβους για προστασία για κάθε ενδεχόμενο..Αλλά αυτό συμβαίνει σε άτομα που ξέρουν πολλά πράγματα κυρίως στρατιωτικά και τα μυστικά δεν θέλουν να ξεφύγουν...

 

Ένα γεγονός..Η Ρωσία τη δεκαετία του 60 είχε σκοπό να φτιάξει πρόγραμμα που είχε ο σκοπός την κατασκεύη δορυφόρου με πυρηνικά όπλα παρακαλώ...Κανένας δεν ήξερε το πρόγραμμα αλλά μόνο όταν απέτυχε μαθεύτηκε..Επίσης ήθελαν να εκτοξεύσουν κρυφά πύραυλο για τη Σελήνη αλλά απέτυχε και δεν ήθελαν να μαθευτεί για αυτό τον λόγο...Άρα δεν λέμε ότι μας συμφέρει..να κοιτάμε τα γεγονότα και όχι να φιλοσοφούμε άστοχα... =;

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απ αυτα που λες εγω συμπεραινω οτι λεμε οτι μας συμφερει!!! Και μην κρινεις σε παρακαλω τα λεγομενα μου! Μην μου πεις τωρα οτι δεν τα κρινω γιατι δεν εχω καμια ορεκση να παιρνω αποκοματα απ τα οσα λες για να στιριζω τα οσα λεω! Δεν μου αρεσουν εμενα αυτα!

Η Γνώση δημιουργήθηκε για να μας ενώνει

Oχι για να μας απομακρύνει.....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγνώμη αλλά όταν υπάρχει συζήτηση ο ένας στηρίζεται στα λεγόμενα του άλλου hello??Δεν μιλάμε άσχετα..Αλλά δεν έχεις σωστή επιχειρηματολογία να στηρίξεις κάτι τέτοιο..το να λές ότι κάποιος μου είπε του είπε εμένα μόνο για βλακείες ακούγονται..Πρέπει να στηριζόμαστε στη δική μας σκέψη και άποψη και όχι να λέμε τι μας λένε οι άλλοι..Επίσης δεν έκρινα αυτό που λές εσύ αλλά αυτό που σου είπε αυτή η ευτυχία που δεν την ξέρω κιόλας... ](*,) ](*,) :-({|= Οπότε το θέμα το σταματώ εδώ...δεν μου αρέσει να λέω πράγματα τα οποία δεν πηγαίνουν πουθενά... =; =;

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όλοι γνωρίζουμε ότι η ΝΑΣΑ χρηματοδοτείται πέρα από διαστημικά προγράμματα και για στρατιωτικά προγράμματα.Δεν είναι κάτι μυστικό.Όπως έχω γράψει ήδη παραπάνω και μάλλον δεν είδες, η ΝΑΣΑ υποστηρίζεται και χρηματοδοτείται από την κυβέρνηση της Αμερικής και το πεντάγωνο.

Υπάρχει στενή συνεργασία του στρατού της Αμερικής και της ΝΑΣΑ.Αλλά μην τα ισοπεδώνεις όλα και τα βάζεις σε ένα τσουβάλι.Η ΝΑΣΑ συμμετέχει σε πολλές δραστηριότητες.Αλλά το κομμάτι στο οποίο αναφέρθηκα και διαφώνησα μαζί σου ήταν στην διαστημική.

Η ΝΑΣΑ ουδέποτε πούλησε ψευδείς ειδήσεις πάνω στον τομέα αυτό για να βγάλει χρήματα. [-X Αλλά άλλο οι στρατιωτικοί σκοποί και αλλό οι σκοποί που έχουν σχέση με την επιστήμη.Μην τα συγχέεις και μην εμβαθύνουμε τόσο πολύ γιατί ξεφεύγουμε και από το θέμα. =;

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρε εσυ Νικο,αν πισω απο αυτες τις παραφιλολογιες κρυβοταν η NASA ΓΤ ΔΕΝ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΝ ΟΤΑΝ ΕΙΧΕ ΠΑΡΑΤΡΑΒΗΞΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ??θελω να πω,πως το θεμα αυτο(ποιος πηγε στο φεγγαρι πρωτος και αν τελικα αυτος ηταν ο οργανισμος της nasa η οχι)ειχε παρει τεραστιες διαστασεις και πολυ αμφισβητησαν τν nasa...Αυτο δν θα τους συνεφερε καθως θα εχαναν υποστηρικτες που θα ειχε αμεση επιπτωση στα οικονομικα τους συμφεροντα..Τελος,αυτοι οι αστροναυτες που πηγαν στ φεγγαρι θα ανεχονταν ποτε να αμφισβητειτε ετσι η δουλεια τους απο τν ιδιο τν οργανισμο που τους τροφοδοτει?? :-s

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρε εσυ Νικο,αν πισω απο αυτες τις παραφιλολογιες κρυβοταν η NASA ΓΤ ΔΕΝ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΝ ΟΤΑΝ ΕΙΧΕ ΠΑΡΑΤΡΑΒΗΞΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ??θελω να πω,πως το θεμα αυτο(ποιος πηγε στο φεγγαρι πρωτος και αν τελικα αυτος ηταν ο οργανισμος της nasa η οχι)ειχε παρει τεραστιες διαστασεις και πολυ αμφισβητησαν τν nasa...Αυτο δν θα τους συνεφερε καθως θα εχαναν υποστηρικτες που θα ειχε αμεση επιπτωση στα οικονομικα τους συμφεροντα..Τελος,αυτοι οι αστροναυτες που πηγαν στ φεγγαρι θα ανεχονταν ποτε να αμφισβητειται ετσι η δουλεια τους απο τν ιδιο τν οργανισμο που τους τροφοδοτει?? :-s

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω δεν πιστευω οτι ισχυει αυτο που λεει ο Νικος αλλα ουτε το αποκλειω..

 

Οταν λεω οτι δινουμε τροφη εννοω.. Οτι καποιοι αναρωτιουνται.... γιατι αυτοι που ισως ασχολουνται πιο σοβαρα με την αστρονομια ακομα συζητανε ενα θεμα που θεωρειται ληξαν;;; Μηπως εχουν δικιο οι θεωριες συνομοσιας;;

Γι αυτο δεν μου αρεσει να το συζηταω..

No confundas mi postura, soy ateo y no creo en ningun dios,

no diferencio a las personas por su raza, su cultura o su mierda de religion!

16/5/09

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοιτα Ευτυχια..δεν μπορουμε να ειμαστε απολυτοι..αλλα σε καποια πραγαματ(κατα την γνωμη μου) η σιγουρια δν βλαπτει..οταν εχουμε να κανουμε με τους κοπους τοσων ανθρωπων,πρεπει να μ ειμαστε σιγουροι...ας μην τους αμφισβητουμε...γτ ετσι ισοπεδωνουμε τν δουλεια που εκαναν τοσο καιρο και για τν οποια αγωνιστηκαν τοσο..απο κει και περα ολα ειναι πιθανα... :-#

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Aυτό πρσπαθώ να πω και εγώ.Γιατί μόνο απόλυτες απόψεις παρατηρώ εδώ και χωρίς σφαιρική άποψη οι οποίοι δεν θέλουν να συζητήσουν και μόνο να βλέπουν μονοδιάστατα τα πράγματα δεν μιλώ για συγκεκριμένα άτομα,το τονίζω,αλλά το παρατηρώ γενικότερα...πολύ λυπάμαι..

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειπαρχουν και στρατιοτικα συμφεροντα!!!! Μην οτι μας συμφερει! Για ρωτα την ευτυχια που ειναι ενας σην χιο και δεν τον αφεινουν 10 μπραβει απο τα ματια τους!!!! Για ρωτα την αν αυτος ο κυριος μιλαει ποτε για την δουλεια του!!!??? ΓΙατι αραγε τοσο μυστηκοτητα???

TI ? ΓΙΑ ΠΟΙΟΝ ΛΕΣ ΚΑΛΕ ?

Ο μόνος Χιώτης πάντος που δουλεύει στη NASA (ο κ.Κριμιζής) μπορώ να σε πληροφορήσω ότι έχει απόλυτη ελευθερία και δεν τον συνοδεύει κανείς...Τελος πάντος επειδή έχω απαντήσει για το θέμα το ξαναποστάρω :

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πώς γίνεται να ανεμίζει η αμερικάνικη σημαία στην Σελήνη ενώ δεν υπάρχει ατμόσφαιρα???

Δείτε και την παρακάτω εικόνα

Δεν ανεμίζει , τσαλακωμένη είναι , αν ανέμιζε από αέρα θα είχε ομαλές καμπυλώσεις και όχι αυτά τα απότομα τσαλακώματα .

Ακόμη έχω διαβάσει ότι είχαν βάλει σύρμα πάνω στην σημαία για να φαίνεται (επίτηδες) ότι κυματίζει . =;

Δεν πρόκειται να ασχοληθώ άλλο με αυτές τις θεωρίες συνωμοσίας, είπαμε να ήμαστε ανοιχτόμυαλοι (?πως βέβαια αν ισχύει αυτό υιοθετούμε αυτές τις ... που λέει ο κάθε άσχετος?) αλλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα .

Στο κάτω κάτω η NASA σου λέει ότι η Σελήνη δεν έχει ατμόσφαιρα ( και τόσα άλλα ... )

αν ήθελε να σε κοροιδέψει κάπου θα το έκανε χωρίς να το πάρεις χαμπάρι,τι το ψάχνεις λοιπόν...

Είμαστε ταξιδιώτες που πάνω στη Γη διασχίζουν το διάστημα, σαν επιβάτες πάνω σε πλοίο, και πολλοί

από εμάς δε νογάμε κανένα μέρος του σκάφους πέρα από την καμπίνα όπου καταλύουμε.

S.P. Langley

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

χ0α0χα0χα0χα0 οκ οκ! Για σου ρε Αλεξανδρε!!! Α ρεεε....το καλοκαιρι θα ρθω χιο ετοιμασου!

Η Γνώση δημιουργήθηκε για να μας ενώνει

Oχι για να μας απομακρύνει.....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σoβαρή συζήτηση κάνουμε κάνε focus στο θέμα.Αν δεν παίρνεις σοβαρά το φόρουμ...τι να πω.... ](*,) ](*,) Δεν είναι ΜΣΝ αλλά φόρουμ που ανταλάζουμε τις απόψεις πάνω σε κάποιο θέμα...

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν θα έρθεις πες το μου στο msn .

Λοιπον αστα αυτά και πες μου ποιος νομίζεις ότι είναι αυτός :!:

Είμαστε ταξιδιώτες που πάνω στη Γη διασχίζουν το διάστημα, σαν επιβάτες πάνω σε πλοίο, και πολλοί

από εμάς δε νογάμε κανένα μέρος του σκάφους πέρα από την καμπίνα όπου καταλύουμε.

S.P. Langley

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν το σχολιαζω! Και για το forum νομιζω ειναι αλλος υπευθηνος! Alex θα σ πω ρε συ!

Η Γνώση δημιουργήθηκε για να μας ενώνει

Oχι για να μας απομακρύνει.....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για πές που γελάμε, διότι δεν βλέπω πουθένα κανένα αστείο ή κάποια βλακεία στα λεγομενά της. =;:-s

Αυτό το είχα ακούσει και εγώ, ότι θα στρέψουν το James Webb Telescope ώστε να δουν εάν όντως πατήσαμε στην Σελήνη.Μάλιστα και το Hubble είχε φωτογραφίσει την επιφάνεια της αλλά δεν είχε τόσο μεγάλη διακριτική ικανότητα.Δεν είναι αυτός, ο σκοπός της αποστολής ενός διαστημικού τηλεσκοπίου αλλά το δοκίμασαν και μάλλον θα το δοκιμάσουν και αυτή την φορά.

 

Αυτό που ακουσες ειναι τελείως ανακριβές ...

 

*Απαγορευεται αυστηρώς* στο hubble να κοιτάξει τον Ηλιο, την Σελήνη, την Αφροδίτη και τον Ερμή, ακόμα και την Γη. Ειναι εξαιρετικά λαμπρά σώματα για τα ευαίσθητα οπτικά όργανα του. Ποτε δεν έχει και ουτε ποτε θα μπορέσει να φωτογραφήσει τη Σελήνη.

 

(Δεν σας κανει εντύπωση οτι σχεδόν 20 χρονια τωρα που το Hubble ειναι σε τροχιά δεν έχουμε δει φωτογραφίες απο αυτά τα σώματα?)

 

Το James Webb telescope ναι μεν θα ειναι τεχνολογικά πιο ισχυρό απο το hubble, οστόσο θα φωτογραφίζει κυρίως στο φάσμα του υπέρυθρου [και ελάχιστα στο ορατό] και σίγουρα δεν πρόκειται να κοιτάξει την σελήνη για να βγάλει τετοιου είδους φωτογραφία [τα landing sites δηλαδή].

 

Η τροχία του εξάλλου θα βρίσκετε στο Lagrange point 2 που σημαίνει 1,5 εκ. χιλιόμετρα μακρια απο την Γή και 5 φορές την απόσταση Γής - Σελήνης ακριβώς για να κάθετε με την "πλάτη" στα ζεστά/φωτεινά σώματα οπως ο Ηλιος, η Γη και η Σελήνη.

 

Το Lunar Reconnaissance Orbiter οπως αναφερθηκε, το οποιο θα τεθεί σε τροχιά γύρω απο την Σελήνη, θα έχει τη δυνατότητα να βγάλει φωτο απο τα landing sites αν θυμάμε καλα. Το LRO εκτοξεύεται αυτό το μήνα νομίζω.

 

Αυτά :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για πές που γελάμε, διότι δεν βλέπω πουθένα κανένα αστείο ή κάποια βλακεία στα λεγομενά της. =;:-s

Αυτό το είχα ακούσει και εγώ, ότι θα στρέψουν το James Webb Telescope ώστε να δουν εάν όντως πατήσαμε στην Σελήνη.Μάλιστα και το Hubble είχε φωτογραφίσει την επιφάνεια της αλλά δεν είχε τόσο μεγάλη διακριτική ικανότητα.Δεν είναι αυτός, ο σκοπός της αποστολής ενός διαστημικού τηλεσκοπίου αλλά το δοκίμασαν και μάλλον θα το δοκιμάσουν και αυτή την φορά.

 

Αυτό που ακουσες ειναι τελείως ανακριβές ...

 

*Απαγορευεται αυστηρώς* στο hubble να κοιτάξει τον Ηλιο, την Σελήνη, την Αφροδίτη και τον Ερμή, ακόμα και την Γη. Ειναι εξαιρετικά λαμπρά σώματα για τα ευαίσθητα οπτικά όργανα του. Ποτε δεν έχει και ουτε ποτε θα μπορέσει να φωτογραφήσει τη Σελήνη.

 

(Δεν σας κανει εντύπωση οτι σχεδόν 20 χρονια τωρα που το Hubble ειναι σε τροχιά δεν έχουμε δει φωτογραφίες απο αυτά τα σώματα?)

 

Το James Webb telescope ναι μεν θα ειναι τεχνολογικά πιο ισχυρό απο το hubble, οστόσο θα φωτογραφίζει κυρίως στο φάσμα του υπέρυθρου [και ελάχιστα στο ορατό] και σίγουρα δεν πρόκειται να κοιτάξει την σελήνη για να βγάλει τετοιου είδους φωτογραφία [τα landing sites δηλαδή].

 

Η τροχία του εξάλλου θα βρίσκετε στο Lagrange point 2 που σημαίνει 1,5 εκ. χιλιόμετρα μακρια απο την Γή και 5 φορές την απόσταση Γής - Σελήνης ακριβώς για να κάθετε με την "πλάτη" στα ζεστά/φωτεινά σώματα οπως ο Ηλιος, η Γη και η Σελήνη.

 

Το Lunar Reconnaissance Orbiter οπως αναφερθηκε, το οποιο θα τεθεί σε τροχιά γύρω απο την Σελήνη, θα έχει τη δυνατότητα να βγάλει φωτο απο τα landing sites αν θυμάμε καλα. Το LRO εκτοξεύεται αυτό το μήνα νομίζω.

 

Αυτά :cheesy:

 

 

Ευχαριστώ πολύ για την διευκρίνηση. :D Η αλήθεια είναι ότι το είχα δει σε ένα ντοκυμαντέρ κιόλας αυτό που ανέφερα. :-k

Τι να πώ... :-k

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:?:

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

proswpika edw sto forum exw dei fwto pou ena melos brhke kai yposthrize oti htan toy hubble(apeikonizan thn selhnh),opote diateirw epifylakseis

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Σωστός :cheesy:

 

Ανακαλώ το σημείο που λεω οτι το hubble δεν μπορεί να κοιτάξει τη Σελήνη. - Απ'οτι φαίνεται μπορεί και το έχει κάνει το '99 με την WFPC2.

 

Μου κάνει εντύπωση παντως γιατι σε συνεντεύξεις τυπου που παρακολουθουσα πρόσφατα κατα την διάρκεια της πρόσφατης αποστολής επισκεύης του hubble, ενας project leader αναφερόμενος στην νεα πανχρωματική camera WFPC3 είχε αναφέρει επι λεξη οτι μπορούμε να πλεον δουμε τα παντα εκτός απο τον Ηλιο, τη Σελήνη, την Αφροδίτη και τον Ερμή.

 

Anyway.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Δεν πιστευω οτι ο ανθρωπος πατησε στην σεληνη

Το γεγονος και μονο οτι τοσα πολλα χρονια εχουν περασει και μαλιστα τοσες επανδρωμενες αποστολες στελνονται γυρω απο την γη , και σε διαστημικους , τι τους εμποδισε να πατησουν σημερα στην σεληνη?

Γιατι δεν το εκαναν?

Γιατι δεν πατησαν μετα οι ρωσοι , η τοσοι αλλοι , δεν εχει κανεις την περιεργια να δει?

 

Ειναι εντωλως αστειο να βρισκομαστε στο 2009 και να μας δειχνουν βινετακια του 1969 σαν αποδειξη , και ολος περιεργως σημερα μας λενε οτι καταστρεψαν και τα προτυπα

 

Αλλωστε αν παρεις την ιστορια των ανακαλυψεων και των εφευρεσεων , μπορουμε να δουμε ποσοι εφευρετες εμειναν στη αφανεια και ποσοι αλλοι τους εκλεψαν την δοξα , επειδη τα ειχαν καλα με το κατεστημενο της εποχης

Κοινως πληρης παραποιηση της ιστοριας , ακομα και στην σημερινη εποχη που ζουμε δεν ξερουμε τι γινεται πραγματικα , ποσες ειδησεις και γεγονοτα μας κρυβουν

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης